ANALÝZA: Nenávist zabíjí...

Pozor, tento článek není vhodný pro citlivé povahy! To jen upozornění na úvod, protože jestli poslední týdny něco ukazují, tak to, jak křehké je české pojetí…

Autor: Redakce / 10. 6. 2013

homofobia1

Pozor, tento článek není vhodný pro citlivé povahy! To jen upozornění na úvod, protože jestli poslední týdny něco ukazují, tak to, jak křehké je české pojetí tolerance, a jak blízko je od ní k nesnášenlivosti. Důkazem je i poslední část diskuzního pořadu Máte slovo, ve kterém se to homofobními urážkami, osobními útoky i manipulacemi s fakty jen hemžilo. Vše se ale dělo ve jménu blaha nebohých dětí, které gayové a lesby "ohrožují" tím, že by je chtěli vychovávat a starat se o ně. Máme se bát, že nás čekají stejně bouřlivé okamžiky jako LGBT komunitu ve Francii?

Pro začátek si připomeňme názor veřejnosti, který také zazněl ve vysílání: "Vážení, to snad nemyslíte vážně, že by homosexuálové a lesbičky vychovávali děti. Co v téhle zemi další budeme vyprodukovávat, další homosexuály, další lesbičky? Dovede si vůbec někdo představit, jak ty děti budou trpět? To znamená, že budou mít dva tatínky, dvě maminky. Proboha, neblázněte, lidí. Děti mají vychovávat muž a žena, táta a máma. To už jsme opravdu tak zkažený národ?" A tady další názor z lidu: "Páni politici, proberte se, homosexualita přece není nic přirozenýho. To je úchylka. Přece nemůžou homosexuálové vychovávat děti, co z nich potom vyroste?" Bohužel podobné postoje nejsou mezi českou veřejností nijak neobvyklé, právě naopak, a tak se nelze tvářit, že neexistují.

Více: Viktor Paggio: Adopce jsou jen otázkou času

Ukazuje to i psycholog Jeroným Klimeš, který byl do vysílání pozván jako "expert". Ten pro změnu tvrdil, že homosexuálové šíří pohlavní choroby, a proto by neměli adoptovat děti, a hlavně, že 15% dětí, které vyrůstají v péči gay nebo lesbických rodičů, jsou v dospělosti opět homosexuály(!). Konkrétní výzkum, který toto dokládá, ale "překvapivě" neuvedl. Samotný Petr Hájek pak přinášel jedno homofobní prohlášení za druhým. Například toto: "Člověk není zvíře. Když se páří ve zvířecí říši dvě stejnopohlavní bytosti, může se to stát. To je deviace, tu neumějí ovládnout. Ale člověk by tu deviaci ovládnout měl. Je to prostě nemoc." K tomu přidal varování před tím, že povolení adopcí pro homosexuální páry bude znamenat zánik civilizace. Na své portálu Protiproud.cz jde ještě dál, když hrozí tím, že právě gayové a lesby mnohem častěji páchají vraždy a další kriminální činy, tedy jsou nebezpečí pro společnost sami o sobě. Nejsme prý také daleko od legalizace incestu a pedofilie, což prý gayové a lesby ve skutečnosti požadují, aby mohli ukojit své zvrácené choutky(!).

Více: Petr Hájek: Homo-chobotnice chce zničit naše děti!

Spolu s Hájkem se v pořadu Máte slovo objevil i Petr Bahník, další z představitelů homofobní krajně pravicové akce D.O.S.T., který se nikdy netajil tím, že má blízko ke krajní pravici, a dokonce v roce 2006 kandidoval na společné kandidátce s neonacisty. V televizi ale mluvil jako "obyčejný občan", který vidí v pouhé možnosti, že by gayové a lesby byli rodiči obrovské riziko nejen pro psychický vývoj nebohých děti, ale i pro celou společnost. Sám tak dokazuje, že třaskavé spojení ultrakonzervativců s krajní pravicí přitom není ani u nás nic nového a bohužel ani neobvyklého. Stačí se podívat do Francie, kde vedle sebe mnohokrát demonstrovali "slušní lidé", kterým "gayové a lesby vlastně nevadí", konzervativci, představitelé církví, ale i krajně pravicoví radikálové, kteří se neštítí násilí. Situace se v posledních týdnech vyhrotila natolik, že se gayové několikrát stali terčem útoků krajně pravicových radikálů a homofobní násilí vypuklo na mnoha místech v zemi. Minulý týden byl dokonce zavražděn teprve osmnáctiletý Clément Méric jen proto, že hájil práva gayů a leseb. To vše pro "dobro" rodiny a společnosti. 

Více: LUI PERSONA: Clément Méric

U nás se zatím "jen" nadává a padají nepřátelské výroky. Jenže právě tady má kořeny homofobní násilí, které se může objevit i v Česku. Homofobie bují všude dam, kde dostane jen trochu prostor. Od nadávek a hromadné frustrace z toho, že "úchylové" chtějí něco na úkor "slušných" lidí, je jen krůček od slepé nenávisti a skutečným útokům. "Ještě je šance zastavit připravovanou autogenocidu. Jak? Proberte se z lhostejnosti a pasivity. Vyjděte do ulic a zastavte tuto smrtící mašinérii. Nedovolte uzákonit adopci dětí homosexuály," vyzývá Hajkův web a hned doporučuje konání "pokojných průvodů". Podobně se vyjadřuje i akce D.O.S.T. i Mladí křesťanští demokraté, což je mládežnická organizace KDU-ČSL, která se snaží společnost bránit před "mocnou homosexuální lobby a jejím zvrácenostem". Ta už první pochod také uspořádala, byť s poněkud nejistým výsledkem.

Hájek, akce D.O.S.T., Dělnická strana sociální spravedlosti, což je nástupce nechvalně proslulé a zakázané Dělnické strany, a další ultrakonzervativci jsou ochotní udělat prakticky cokoliv a spojit se s kýmkoliv, aby dosáhli svého, tedy okleštili práva gayů a leseb na minimum a prosadili své pojetí "demokracie", která je ve skutečnosti totalitou. A právě v tom jsou nejnebezpečnější. Hájkovi a jemu podobných rozhodně nejde o demokracii, právě naopak. Útoky na gaye a lesby nebo třeba Romy a ostatní "nepřizpůsobivé" jejich tažení teprve začíná. Tady nejde jen o nás a naše práva, ale o celou společnost, která se vlivem ekonomické krize a šířící se frustrace může proměnit ve velmi nepřátelskou ke komukoliv, kdo se jakkoliv odlišuje...

Více: KOMENTÁŘ: Gayové ovládají svět...

Proto je tak důležité neustále mluvit o tom, kdo vlastně bojuje proti právům gayů a leseb, a čím vším se ve "jménu demokracie a svobody" zaklíná, a neustále připomínat, že jsme občané jako všichni ostatní, platíme daně, pojištění, chodíme do zaměstnání a fungujeme ve společnosti bez ohledu na naši sexuální orientaci. Nejsme žádné nebezpečí a ani  se nesnažíme zničit rodiny svých přátel, právě naopak. Často už vlastní děti vychováváme a pro další jsme milující tety a stýcové. A právě tímto ukazujeme svou pravou tvář. Každý gay nebo lesba, kteří dokážou otevřeně mluvit o tom, jak žijí a nestydí se za to, že jsou v jisté části svého života odlišní, dělají obrovský kus práce. O to větší, když stojí tváří v tvář někomu jako jako je homofob Hájek, jako to dokázali lidé, kteří hájili naše práva v pořadu Máte slovo. Těm patří obrovské díky.

lgbt vlajka