Zjednodušení rasismu, zlehčování otroctví nebo problematické chování herců: Oscarové snímky, které by dnes u diváků (možná) neprošly
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Zjednodušení rasismu, zlehčování otroctví nebo problematické chování herců: Oscarové snímky, které by dnes u diváků (možná) neprošly

Oscarové filmy často definují svou dobu, ale ne všechny obstojí v testu času. Některé snímky, které kdysi slavily úspěch, jsou dnes vnímány jako problematické kvůli svému zobrazení rasových vztahů, genderových stereotypů nebo kontroverznímu chování jejich tvůrců.
Michal Černý Autor
8. 3. 2025

Zub času je neúprosný

Jak se společnost vyvíjí, některé filmové momenty, které byly kdysi milovány, mohou při zpětném pohledu působit problematicky. Například když Sandy (Olivia Newton-John) na konci filmu „Pomáda“ (1978) kompletně změní svůj vzhled a osobnost, aby se zalíbila Dannymu (John Travolta). Nebo když kreslení krkavci v Disneyho animované klasice „Dumbo“ nesou jméno „Jim Crows“, což je odkaz na rasistické zákony segregace v USA. S blížícím se 97. ročníkem udílení Oscarů se podívejme na 10 oscarových filmů, které jsou z různých důvodů z dnešního pohledu vnímány jako problematické.

Green Book (2018)

Tento snímek, který získal cenu za Nejlepší film na 91. ročníku udílení Oscarů, vyvolal rozporuplné reakce. I když se těšil úspěchu u diváků a získal řadu ocenění, kritici ho odsoudili za jeho zjednodušené zobrazení rasových vztahů.

Film sleduje nepravděpodobné přátelství mezi světově uznávaným černým klavíristou (Mahershala Ali), který v roce 1962 cestuje po americkém Jihu, a jeho bodyguardem, italsko-americkým vyhazovačem Tonym Lipem (Viggo Mortensen). Kritici film obvinili z historických nepřesností a zobrazení Aliho postavy jako archetypu „magického černocha“, jehož hlavním smyslem je proměnit bílého hrdinu k lepšímu. Magazín IndieWire k tomu poznamenal: „Americké buddy komedie obvykle dávají oběma postavám stejný prostor – kromě případů, kdy je jedna z nich černá a existuje jen proto, aby transformovala svého bílého společníka na cestě k vykoupení.“

Klub poslední naděje (2013)

Životopisné drama sleduje příběh Rona Woodroofa (Matthew McConaughey), pacienta s AIDS, který v polovině 80. let distribuuje neschválené léky dalším pacientům. Jednou z těchto postav je trans žena Rayon, kterou hraje Jared Leto, jenž za svůj výkon získal Oscara za Nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli.

Film byl kritizován za to, že byl do role obsazen cisgender herec místo trans herce. Někteří kritici také upozorňovali na to, že Rayon je méně propracovanou postavou a slouží spíše jako nástroj k vývoji hlavního hrdiny. Novinářka Paris Lees pro The Independent napsala: „Rayon není postava, je to funkce.“

<Path> Hledáte kvalitní queer filmy, ale nechce se vám platit za streamovací služby? Dva české videoportály je nyní nabízí zcela zdarmaZdroj: ceskatelevize.cz, blog.seznam.cz, YT Totalfilm.cz/ Se svolením

Annie Hall (1977)

„Annie Hall“ je považována za jednu z nejlepších romantických komedií 20. století. Na 50. ročníku Oscarů získala čtyři ceny z pěti nominací. V posledních letech však reputaci jejího režiséra Woodyho Allena poškodila obnovená pozornost kolem obvinění ze sexuálního zneužívání jeho adoptivní dcery Dylan Farrow (Allen obvinění dlouhodobě popírá). HBO dokument „Allen v. Farrow“ (2021) navíc přiblížil dlouholeté mediální kontroverze kolem těchto obvinění.

Tipy redakce

Allenovy filmy jsou často kritizovány kvůli jeho sklonu k zobrazování vztahů starších mužů s mnohem mladšími ženami. Například v nominovaném snímku „Manhattan“ (1979) je jeho postava ve vztahu se 17letou studentkou. Podobný vzorec se opakuje i v „Annie Hall“ a dalších filmech. Mnoho herců včetně Kate Winslet, Colina Firtha, Timothée Chalameta či Grety Gerwig se v posledních letech od Allena distancovalo.

Americká krása (1999)

Snímek, který v roce 2000 získal pět Oscarů včetně Nejlepšího filmu, je dnes problematický nejen kvůli přítomnosti Kevina Spaceyho (obviněného  z několika případů sexuálního obtěžování), ale i kvůli svému obsahu. Hlavní postava Lester Burnham (Spacey) prožívá krizi středního věku a je posedlý nejlepší kamarádkou své dcery (Mena Suvari). Ačkoli film neospravedlňuje Lesterovu posedlost, scény, ve kterých o ní fantazíruje, už pro mnohé problém byly. Filmový kritik Roger Ebert tehdy napsal: „Je špatné, když muž ve čtyřiceti touží po dospívající dívce? Morálně i právně ano. Ale muži nemohou ovlivnit své myšlenky.“ Tento postoj dnes nepůsobí příliš přesvědčivě.

Mlčení jehňátek (1991)

Ikonický horror, který získal Oscara za Nejlepší film, je v dnešní době kritizován za zobrazení postavy Buffalo Billa (Ted Levine). Tento sériový vrah nosí kůži svých obětí a obléká se do ženských šatů.

Ačkoli film zdůrazňuje, že Buffalo Bill není trans a že neexistuje souvislost mezi trans identitou a násilím, diváci si často odnášejí opačný dojem. Jak napsala redaktorka magazínu Vox Emily VanDerWerff: „Záměr filmu není důležitější než jeho dopad. Když lidé viděli film, nezaslechli ‚Buffalo Bill není trans‘. Viděli divného sériového vraha v ženských šatech.“

Řidič slečny Daisy (1989)

Snímek oceněný Oscarem za Nejlepší film je kritizován za příliš idealizované zobrazení rasových vztahů. Hlavní postavou je bělošská učitelka v důchodu (Jessica Tandy), která si najme černošského řidiče (Morgan Freeman). Kritici poukazovali na to, že film zjednodušuje složité otázky rasismu a černošské postavy jsou příliš stereotypní. Sám Morgan Freeman později přiznal, že role pro něj byla „chyba“.

Forrest Gump (1994)

Forrest je kritizován za zjednodušené vykreslení historických událostí, ale i za svůj přístup k postavě Jenny (Robin Wright). Ta je zobrazena jako oběť zneužívání, která vede tragický život, zatímco Forrest (Tom Hanks) je úspěšný navzdory svému handicapu. Kritici tvrdí, že film stereotypizuje ženy jako oběti a podceňuje dopady traumat na jejich psychiku.

<Path> Find peace in the heavenly spas of the Karlovy Vary RegionZdroj:

Crash (2004)

Vítěz Oscara v kategorii Nejlepší film byl ve své době oslavován za své zobrazení rasových vztahů, ale v retrospektivě působí manipulativně. Ta-Nehisi Coates jej označil za „propagandu, která si myslí, že je chytrá.“

Jih proti Severu (1939)

Historický epos je dnes odsuzován za idealizaci otrokářského Jihu. Film ignoruje hrůzy otroctví a ukazuje stereotypizované postavy černošských otroků jako spokojené se svým údělem.

Zdroj: © Independent Digital News & Media Ltd, independent.co.uk, inquisitr.com, edition.cnn.com, thecut.com, fandomwire.com, článek vytvořen s pomocí generativní AI (ChatGPT)

Populární
články

Život v kvantovém světě začal stejně jako u tisíců dalších lidí, tedy zvýšeným zájmem o matematiku a fyziku
LUI BALANCE

„To, čím v životě procházíme, jsou lekce. Když je zvládneme, dosáhneme vnitřní harmonie a nekonečné lásky,“ říká kvantový fyzik Jan Rak

Autor: Michal Černý
„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž
LIDÉ

„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž. „Tělo se mi mstí. Nenávist se projeví,“ varuje

Autor: Irena Piloušková
Tomio Okamura si ze spontánní brněnské debaty se skupinou mladých lidí s duhovými vlajkami pořídil video na své sociální sítě
AKTUALITY

„Můj bratr je homosexuál,“ vyprávěl LGBT aktivistům Okamura. „Navrhoval jsem rozšíření partnerství, ale média to schválně umlčela“

Autor: Veronika Košťálková
Andrew Tate a jemu podobní influenceři jsou nejpopulárnější mezi mladými muži s vysokoškolským vzděláním, kteří finančně nijak nestrádají
TRENDY

6 z 10 mladých můžu ovlivňují „influenceři maskulinity“, varuje nová studie

Autor: Veronika Košťálková
Michaela Mrázková odhalila tajemství léčivého úklidu – méně věcí v domácnosti znamená menší chaos. A to jak doma, tak celkově v životě.
LUI BALANCE

„Zkroťte svou přeplněnou šatní skříň! Tento malý krok může podpořit větší životní změnu,“ říká autorka projektu Léčivý úklid

Autor: Bohdana Rambousková
Někdy může stres člověka úplně paralyzovat
LUI BALANCE

Potřebujete ulevit od stresu? Čelte duševnímu napětí třemi „ezo“ technikami, které vás postaví pevně na nohy

Autor: Martin Lyko
Žijeme ve velmi náročné době, a proto není divu, že tzv. syndrom vyhoření už není jen výsadou starších lidí, ale může nás postihnout v jakémkoliv věku
TĚLO & MYSL

Jak rozpoznat příznaky vyhoření a jak s nimi pracovat podle odborníků na duševní pohodu

Autor: Michal Černý
Před necelými šesti lety začala v Polsku úřední šikana LGBT lidí, která byla konečně zrušena. Tím ale boj za jejich práva teprve začíná
AKTUALITY

Konec „zón bez LGBT“ v Polsku: Symbolický pád bariér a vítězství důstojnosti

Autor: Michal Černý
Některé matky se úplně mateřsky nechovají
LIDÉ

„Pro matku jsem nikdy nebyl dost dobrý, vše jen kritizuje. Já jsem utekl, o tátu se bojím,“ popisuje Jan toxické rodinné vztahy

Autor: Mirka Dobešová
Eva Kadlecová nově vede česko-slovenskou zmrzlinovou divizi The Magnum Ice Cream Company
LIDÉ

Zmrzlinový boj o rovnost: „Zisk z prodeje příchutě Bohemian Raspberry jde do Mercuryho nadace,“ říká šéfka česko-slovenského zmrzlinového byznysu

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop