
Kakaové boby pod mikroskopem – a mezi nimi tanečníci. Katja Loher přivezla do Prahy umění, které oslavuje čokoládu i české skláře
Mozartovy koule jako symbol koloběhu života
Katja Loher se v Cirkulárních serenádách rozhodla prozkoumat smyslové i konceptuální souvislosti mezi uměním, přírodou a požitkářstvím. Zatímco tématům ekologie a udržitelnosti se ve své tvorbě věnuje velmi systematicky (na svém Instagramu se dokonce označuje za uměleckou aktivistku), prvek gurmánství a klidu, jaký neodmyslitelně patří k rituálu pojídání prémiové čokolády, do instalace logicky vnesla spolupráce se značkou Mozart Koogles.
Že se na výstavě opakovaly sochy kulovitého tvaru, tedy nebyla náhoda – autorka jimi odkazovala nejen na slavné Mozartovy pralinky, ale také na cyklickou povahu života. Vitalitu celé instalaci dodala choreografická směs barev, forem a tance.
Ručně foukané skleněné objekty? Pocta českým sklářům
Stěny vstupní haly hotelu The Julius Prague autorka ozdobila třemi video sochami, zasazenými do ručně foukaného skla. Skleněná díla jsou pro její umělecké vyjádření typická, v tomto případě jimi Katja Loher ale navíc oslavila i bohaté dědictví pražských sklářů (třebaže vystaveným skleněným objektům vdechla život umělkyně Michiko Sakano, která působí v Brooklynu).
Skleněné objekty vytvořily elegantní rámec pro promítaná videa a díky sférické formě diváka lépe vtáhly do umělecké vize autorky. Dojem ze sférických předmětů ještě umocnila Zrcadlová chodba, která díky nekonečné plejádě odrazů evokovala zážitek z jiného světa.
Tanec mezi kakaovými boby
Kroky hostů dále směřovaly do Zimní zahrady, kde je autorka formou bublinové instalace vybízela ke klidnému zamyšlení a rozjímání. Příchutě a barvy nové kolekce Mozart Koogles Katju Loher inspirovaly k sérii atraktivních videí, která zkombinovala abstraktní obrazy získané ve videolaboratoři s taneční choreografii snímanou z ptačí perspektivy. Výslednou podobu výstavy ovlivnila i Mozartova ikonická hudba.
Na video sochách návštěvníci mohli vidět, jak tanečníci pohybově interagují třeba s mikroskopickými obrazy kakaových bobů nebo čokoládových vírů. Výsledek by se dal popsat jako meditativní, ale i stimulující – a někomu mohl právem připomínat pohled do kaleidoskopu.
Katja Loher, která ve své tvorbě dlouhodobě tematizuje hledání rovnováhy mezi „dáváním a přijímáním“ ve vztahu k planetě Zemi, tak opět vytvořila poutavou podívanou, jež zdůrazňuje harmonii potřebnou jak v umění, tak i v životě.