Sarah Michelle Gellar se vrací jako Buffy, přemožitelka upírů. Proč by to mělo zajímat i současnou generaci LGBT diváků?
LGBT+
Zdroj: Wikimedia Commons/David Shankbone/Se svolením

Sarah Michelle Gellar se vrací jako Buffy, přemožitelka upírů. Proč by to mělo zajímat i současnou generaci LGBT diváků?

Hollywood je poslední dobou plný remaků, rebootů a roztodivných zpracování původních ikonických filmů a seriálů, až se jeden musí ptát, co za tím stojí. Jsou to jenom peníze? Touha mít své jméno napsané pod něčím, co přetrvalo desetiletí? Nebo snad čistý záměr převyprávět další generaci staré příběhy novým způsobem? Ať je to jak chce, shodneme se nejspíše na tom, že většina pokusů o znovuoživení ikonických postav se úplně nepovedla. Každé další oznámení o návratu jedné z legend našeho dětství je tak přijato s nadšením, ale i strachem zároveň. A nejinak tomu je i v případě nezdolné hrdinky Buffy Summers, přemožitelky upírů.
Michal Černý Autor
4. 2. 2025

Upíři, bojte se!

Fanoušci kultovního seriálu „Buffy, přemožitelka upírů“ mají (snad) důvod k radosti – tato slavná a velmi oblíbená série se po více než dvaceti letech vrací na televizní obrazovky. Streamovací platforma Hulu si totiž objednala pilotní díl nového projektu, který naváže na původní příběh. 

Sarah Michelle Gellar se sice znovu objeví v roli Buffy Summers, hlavní postavou má ale tentokrát být nová přemožitelka. Co taky nemusí úplně potěšit, je fakt, že se na pokračování nepodílí původní tvůrce Joss Whedon. Projektu se tentokrát ujme oscarová režisérka Chloé Zhao, kterou mohou diváci znát díky komiksovému filmu Eternals, a scénář napíší sestry Nora a Lilla Zuckerman.

Pro fanoušky původní série je to zcela jistě velká událost, nicméně je tu jedna zajímavá otázka: Proč by mělo její pokračování oslovit i LGBT diváky, kteří na Buffy nevyrůstali?

Seriál, který změnil pravidla hry

Původní série se vysílala mezi lety 1997 a 2003 a velmi rychle se stala popkulturním fenoménem. Příběh o středoškolačce Buffy Summers, která ve dne řeší běžné dospívání a v noci bojuje s nadpřirozenými bytostmi, oslovil nejen milovníky hororových prvků, ale také diváky, kteří hledali silné teenage postavy a kvalitní scénář. Což pro podobné projekty tehdy nebylo úplně obvyklé.

Dokonce se dá říct, že Buffy nastavila nový standard pro vyprávění televizních příběhů – kombinovala akci, drama, humor i romantiku a především se nebála detailně a otevřeně řešit vlastní identitu, outsiderství a pocity jinakosti. 

<Path> Život bez coming outu: hlídání soukromí, nevnucování sexuality, nebo život ve lži?Zdroj: Martin Lyko – autorský článek

Právě proto si seriál oblíbila LGBTQ+ komunita, která v něm našla nejen queer reprezentaci, ale i metaforické vyobrazení vlastního života. Nejznámějším příkladem je postava Willow Rosenberg, která v průběhu seriálu prochází coming outem a naváže romantický vztah s Tarou Maclay. Jejich polibek pak vešel do historie jako první televizní lesbický polibek dlouhodobého páru v americkém hlavním vysílacím čase. Pro zajímavost, úplně první lesbické políbení přišlo už v roce 1991 v seriálu „L.A. Law“, šlo ale jen o jednorázovou záležitost. Nicméně i ostatní postavy v Buffy byly napsány tak dobře, že v nich mnoho queer diváků našlo i svoje životní příběhy – a to nejen v těch, kteří byli otevřeně queer. 

Tipy redakce

Současná LGBT generace

Nová generace queer diváků sice již vyrůstá v jiném televizním prostředí, kde je LGBT reprezentace mnohem častější a viditelnější, ale i tak je pro ně návrat Buffy relevantní. V čem? 

Jak už bylo řečeno, kromě queer aspektů se seriál často věnoval i tematice outsiderství. Buffy vždy byla seriálem o nacházení vlastní síly, překonávání překážek a vytváření vlastního místa v tomto neutěšeném světě.

Každý z hlavních hrdinů se v něčem odlišoval od zažitých standardů, ať už kvůli své sexualitě, nadpřirozeným schopnostem, nebo zcela jiným životním okolnostem. A právě tento pocit jinakosti je něco, s čím se mnoho queer lidí stále může ztotožnit i dnes. 

Pokud tedy nové zpracování seriálu zachová odvahu původního díla, což by neměl být vůbec žádný problém, a nabídne hlubší a modernější queer prvky, může se stát podobně důležitým milníkem jako jeho předchůdce.

Zdroj: variety.com, partnersinfire.com, thepinknews.com

Populární
články

Možná jsme simulací vytvořenou našimi vlastními potomky v budoucnosti. Snaží se tak zkoumat naši historickou epochu
BEYOND REALITY

„Nejspíš žijeme v simulaci. Uvědomění, že realita nemusí být absolutní a že máme možnost si ji ohýbat ve vlastní prospěch, nás může zbavit obav i úzkostí,“ říká filozof Nick Bostrom

Autor: Bohdana Rambousková
Spekulace, jestli Musk nevybírá embrya tak, aby mezi jeho dětmi převládali chlapci, se v médiích objevily už v roce 2022
LIDÉ

Platí si Elon Musk speciální IVF, aby měl hlavně syny? Muskova „mrtvá“ trans dcera tvrdí, že si pohlaví jejího embrya „koupil jako zboží“

Autor: Veronika Košťálková
Queer Ball 2025 Underworld
LIDÉ

FOTOREPORT: Zdeněk Hřib, trans aktivistka Lenka Králová a další známé tváře zářily na duhovém plese Queer Ball 2025, který v Praze moderoval Vladimír Polívka

Autor: Redakce LUI
Nathaniel byl tentokrát tím šťastlivcem, který své názory mohl rozvést mimo sekce komentářů na Facebooku
LIDÉ

„Nejsem členem LGBT komunity, protože neexistuje. Je to jen zbytečná nálepka,“ říká zpěvák a pedagog Nathaniel Filip de Aras

Autor: Michal Černý
Růžově trojúhelníky jsou zpět...
AKTUALITY

Komentář Filipa Titlbacha: Tleskáte-li Trumpovi (s růžovým trojúhelníkem), tleskáte taky jednomu z nejděsivějších utrpení v dějinách lidstva

Autor: Filip Titlbach
„Cítil jsem, že můžu být v ohrožení,“ vypráví o své druhé ztrátě nevinnosti Jarek. „Pokud na vás někdo tlačí, nemyslí to dobře,“ dodává
LIDÉ

„Cítil jsem, že můžu být v ohrožení,“ vypráví o své druhé ztrátě nevinnosti Jarek. „Pokud na vás někdo tlačí, nemyslí to dobře,“ dodává

Autor: Irena Piloušková
TikTok i další sociální sítě nabízejí kvanta online testů k „sebediagnostikování“ autismu i ADHD. Podle studií ale mnohé obsahují zavádějící informace
TĚLO & MYSL

⁠Denní snění i společenská „nešikovnost“. Také už vám internet diagnostikoval ADHD nebo autismus?

Autor: Veronika Košťálková
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Letoun se svojí posádkou, hlavní pilot Paul Tibbetts se nachází přesně uprostřed
AKTUALITY

Trumpův boj proti queer lidem dotažen do absurdna: Armáda z archivů smazala fotky významného letounu Enola Gay

Autor: Michal Černý
Prezidentský pár na únorovém plesu guvernátora zaujal sladěnými obleky. Melania v outfitu nezapře inspiraci pánskou módou
LIDÉ

⁠První dáma Melania je nově „posedlá“ maskulinní módou. Co to znamená pro Trumpovu administrativu?

Autor: Veronika Košťálková

E-Shop