Sarah Michelle Gellar se vrací jako Buffy, přemožitelka upírů. Proč by to mělo zajímat i současnou generaci LGBT diváků?
LGBT+
Zdroj: Wikimedia Commons/David Shankbone/Se svolením

Sarah Michelle Gellar se vrací jako Buffy, přemožitelka upírů. Proč by to mělo zajímat i současnou generaci LGBT diváků?

Hollywood je poslední dobou plný remaků, rebootů a roztodivných zpracování původních ikonických filmů a seriálů, až se jeden musí ptát, co za tím stojí. Jsou to jenom peníze? Touha mít své jméno napsané pod něčím, co přetrvalo desetiletí? Nebo snad čistý záměr převyprávět další generaci staré příběhy novým způsobem? Ať je to jak chce, shodneme se nejspíše na tom, že většina pokusů o znovuoživení ikonických postav se úplně nepovedla. Každé další oznámení o návratu jedné z legend našeho dětství je tak přijato s nadšením, ale i strachem zároveň. A nejinak tomu je i v případě nezdolné hrdinky Buffy Summers, přemožitelky upírů.
Michal Černý Autor
4. 2. 2025

Upíři, bojte se!

Fanoušci kultovního seriálu „Buffy, přemožitelka upírů“ mají (snad) důvod k radosti – tato slavná a velmi oblíbená série se po více než dvaceti letech vrací na televizní obrazovky. Streamovací platforma Hulu si totiž objednala pilotní díl nového projektu, který naváže na původní příběh. 

Sarah Michelle Gellar se sice znovu objeví v roli Buffy Summers, hlavní postavou má ale tentokrát být nová přemožitelka. Co taky nemusí úplně potěšit, je fakt, že se na pokračování nepodílí původní tvůrce Joss Whedon. Projektu se tentokrát ujme oscarová režisérka Chloé Zhao, kterou mohou diváci znát díky komiksovému filmu Eternals, a scénář napíší sestry Nora a Lilla Zuckerman.

Pro fanoušky původní série je to zcela jistě velká událost, nicméně je tu jedna zajímavá otázka: Proč by mělo její pokračování oslovit i LGBT diváky, kteří na Buffy nevyrůstali?

Seriál, který změnil pravidla hry

Původní série se vysílala mezi lety 1997 a 2003 a velmi rychle se stala popkulturním fenoménem. Příběh o středoškolačce Buffy Summers, která ve dne řeší běžné dospívání a v noci bojuje s nadpřirozenými bytostmi, oslovil nejen milovníky hororových prvků, ale také diváky, kteří hledali silné teenage postavy a kvalitní scénář. Což pro podobné projekty tehdy nebylo úplně obvyklé.

Dokonce se dá říct, že Buffy nastavila nový standard pro vyprávění televizních příběhů – kombinovala akci, drama, humor i romantiku a především se nebála detailně a otevřeně řešit vlastní identitu, outsiderství a pocity jinakosti. 

<Path> Při „gay cestování“ večírky ani seznamování roli nehrají. Co je pro LGBT cestovatele důležité, ukázal výzkum zahrnující i ČRZdroj: Visit Brussels, ELMA European LGBTQ Travel Survey

Právě proto si seriál oblíbila LGBTQ+ komunita, která v něm našla nejen queer reprezentaci, ale i metaforické vyobrazení vlastního života. Nejznámějším příkladem je postava Willow Rosenberg, která v průběhu seriálu prochází coming outem a naváže romantický vztah s Tarou Maclay. Jejich polibek pak vešel do historie jako první televizní lesbický polibek dlouhodobého páru v americkém hlavním vysílacím čase. Pro zajímavost, úplně první lesbické políbení přišlo už v roce 1991 v seriálu „L.A. Law“, šlo ale jen o jednorázovou záležitost. Nicméně i ostatní postavy v Buffy byly napsány tak dobře, že v nich mnoho queer diváků našlo i svoje životní příběhy – a to nejen v těch, kteří byli otevřeně queer. 

Tipy redakce

Současná LGBT generace

Nová generace queer diváků sice již vyrůstá v jiném televizním prostředí, kde je LGBT reprezentace mnohem častější a viditelnější, ale i tak je pro ně návrat Buffy relevantní. V čem? 

Jak už bylo řečeno, kromě queer aspektů se seriál často věnoval i tematice outsiderství. Buffy vždy byla seriálem o nacházení vlastní síly, překonávání překážek a vytváření vlastního místa v tomto neutěšeném světě.

Každý z hlavních hrdinů se v něčem odlišoval od zažitých standardů, ať už kvůli své sexualitě, nadpřirozeným schopnostem, nebo zcela jiným životním okolnostem. A právě tento pocit jinakosti je něco, s čím se mnoho queer lidí stále může ztotožnit i dnes. 

Pokud tedy nové zpracování seriálu zachová odvahu původního díla, což by neměl být vůbec žádný problém, a nabídne hlubší a modernější queer prvky, může se stát podobně důležitým milníkem jako jeho předchůdce.

Zdroj: variety.com, partnersinfire.com, thepinknews.com

Populární
články

Život v kvantovém světě začal stejně jako u tisíců dalších lidí, tedy zvýšeným zájmem o matematiku a fyziku
LUI BALANCE

„To, čím v životě procházíme, jsou lekce. Když je zvládneme, dosáhneme vnitřní harmonie a nekonečné lásky,“ říká kvantový fyzik Jan Rak

Autor: Michal Černý
„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž
LIDÉ

„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž. „Tělo se mi mstí. Nenávist se projeví,“ varuje

Autor: Irena Piloušková
Tomio Okamura si ze spontánní brněnské debaty se skupinou mladých lidí s duhovými vlajkami pořídil video na své sociální sítě
AKTUALITY

„Můj bratr je homosexuál,“ vyprávěl LGBT aktivistům Okamura. „Navrhoval jsem rozšíření partnerství, ale média to schválně umlčela“

Autor: Veronika Košťálková
Andrew Tate a jemu podobní influenceři jsou nejpopulárnější mezi mladými muži s vysokoškolským vzděláním, kteří finančně nijak nestrádají
TRENDY

6 z 10 mladých můžu ovlivňují „influenceři maskulinity“, varuje nová studie

Autor: Veronika Košťálková
Michaela Mrázková odhalila tajemství léčivého úklidu – méně věcí v domácnosti znamená menší chaos. A to jak doma, tak celkově v životě.
LUI BALANCE

„Zkroťte svou přeplněnou šatní skříň! Tento malý krok může podpořit větší životní změnu,“ říká autorka projektu Léčivý úklid

Autor: Bohdana Rambousková
Někdy může stres člověka úplně paralyzovat
LUI BALANCE

Potřebujete ulevit od stresu? Čelte duševnímu napětí třemi „ezo“ technikami, které vás postaví pevně na nohy

Autor: Martin Lyko
Žijeme ve velmi náročné době, a proto není divu, že tzv. syndrom vyhoření už není jen výsadou starších lidí, ale může nás postihnout v jakémkoliv věku
TĚLO & MYSL

Jak rozpoznat příznaky vyhoření a jak s nimi pracovat podle odborníků na duševní pohodu

Autor: Michal Černý
Před necelými šesti lety začala v Polsku úřední šikana LGBT lidí, která byla konečně zrušena. Tím ale boj za jejich práva teprve začíná
AKTUALITY

Konec „zón bez LGBT“ v Polsku: Symbolický pád bariér a vítězství důstojnosti

Autor: Michal Černý
Některé matky se úplně mateřsky nechovají
LIDÉ

„Pro matku jsem nikdy nebyl dost dobrý, vše jen kritizuje. Já jsem utekl, o tátu se bojím,“ popisuje Jan toxické rodinné vztahy

Autor: Mirka Dobešová
Eva Kadlecová nově vede česko-slovenskou zmrzlinovou divizi The Magnum Ice Cream Company
LIDÉ

Zmrzlinový boj o rovnost: „Zisk z prodeje příchutě Bohemian Raspberry jde do Mercuryho nadace,“ říká šéfka česko-slovenského zmrzlinového byznysu

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop