„Políbil jsem muže, ale tu scénu nakonec vystřihli. Myslím, že tvůrci dostali strach,“ říká k filmu Gladiátor II Denzel Washington
Polibek smrti, který neuzřel světlo světa
Denzel Washington, který ve snímku ztvárnil postavu bisexuálního římského mocipána Macrina, se v rozhovoru pro magazín Variety rozpovídal o vystřižené scéně, která měla divákům nabídnout nejen silné emoce, ale i celkem šokující zvrat. „Ve filmu jsem skutečně políbil muže, ale tu scénu nakonec vystřihli. Myslím, že dostali strach,“ přiznal sedmašedesátiletý herec. „Políbil jsem chlapa přímo na rty. Asi na to nebyli připravení. Pět minut nato jsem ho zabil. Je to gladiátor, takže šlo o polibek smrti,“ dodal herec s nadsázkou.
Macrinův polibek měl přitom být jedním z klíčových momentů LGBT reprezentace ve filmu.
První bisexuální role
Washington přiznal, že role Macrina je jeho vůbec první postavou, která je otevřeně bisexuální. Tento krok pro něj prý představuje významnou změnu v jeho kariéře, protože ve většině svých předchozích filmů hrál převážně heterosexuální postavy.
V rozhovoru pro australský televizní pořad Today následně vysvětlil, že se ve své kariéře nyní zaměřuje pouze na výjimečné projekty: „Pro mě je to teď hlavně o filmařích. Chci pracovat už jen s těmi nejlepšími. Nevím, kolik dalších filmů ještě natočím. Moc jich už nebude, ale chci dělat věci, které jsem ještě nezkusil.“
LGBT reprezentace v antickém Římě
Antický Řím měl k sexualitě jiný přístup než moderní společnost. Nešlo o orientaci, jak ji chápeme dnes, ale spíše o role v rámci vztahů. Bylo běžné, že svobodní muži udržovali vztahy s otroky, prostituty nebo mladšími muži, pokud to neohrožovalo jejich společenské postavení.
Film se snaží tuto rozmanitost reflektovat skrze přiznaně bisexuální postavy, jako jsou císaři Caracalla a Geta, nebo právě Macrinus. A i když byl explicitní polibek mezi dvěma muži z filmu vystřižen, začlenění techto postav aspoň naznačuje, jak různorodá sexualita v Římě byla.