Komiksový seriál „Agatha: Za vším schovaná“ šokuje diváky lesbickým polibkem. Proč se nejedná o „superhrdinskou LGBT propagandu“?
Komiksy se vždycky přizpůsobovaly světu okolo nás a reflektovaly ho způsobem, který mainstreamová média často nezvládala – a tohle platí i dnes. Všechny ty řeči o tom, že nyní Marvel „násilně“ tlačí LGBT reprezentaci do MCU, jsou úplně mimo. Kdo se podívá do historie, ví, že komiksy nikdy nebyly jen o epických akčních scénách hrdinů v pláštěnkách, ale i o tom, co v danou dobu prožívala celá společnost. Komiksy prostě nastavovaly zrcadlo – a teď, když v tom zrcadle vidíme pestřejší a rozmanitější společnost, tak se to některým nelíbí?
Ve 40. letech bojovali hrdinové proti nacistům a šířili patriotismus. V 60. letech se pak komiksy chopily témat občanských práv a studené války. A 80. a 90. léta? Ta se zaměřila na temnější témata – jadernou hrozbu, korupci a ztrátu důvěry ve svou vládu. Vždyť i postavy jako Watchmeni nebo Batman ukazovaly, že hrdinové nejsou žádní světci, ale lidé s chybami, kteří se perou se složitým světem kolem. LGBT postavy se v komiksech objevovaly už tehdy, i když byly spíše na okraji zájmu.
S koncem 90. let a počátkem 21. století se LGBT reprezentace začala v komiksech postupně rozšiřovat. Queer postavy už nebyly jen vzácnými hosty – začaly se dostávat do popředí, objevovaly se v příbězích výrazněji, staly se postupně i hlavními hrdiny a jejich osobnosti byly vykreslovány s větší hloubkou.
Tento posun byl nevyhnutelný, taková zkrátka byla a je naše společnost. A tak byla jen otázka času, kdy se LGBT hrdinové objeví ve větší míře i na plátnech kin a televizních obrazovkách. Pokud nepočítáme Deadpooola či Lokiho, jejichž sexuální orientace je mnohem složitější, avšak na obrazovce to nikdy nebylo explicitně řečeno či ukázáno, tak přesně to se stalo, když Marvel Cinematic Universe poprvé přinesl gay polibek mezi Phastem a jeho manželem Benem ve filmu „Eternals.“
Byl to průlomový moment, který ukázal, že LGBT reprezentace je přirozenou součástí filmového Marvel světa. Co začalo tímto polibkem, pokračuje nyní seriálem „Agatha: Za vším schovaná,“ kde Marvel opět posouvá hranice a prohlubuje queer zastoupení na televizních obrazovkách.
A tak tu máme první lesbický polibek v MCU mezi čarodějnicemi Agathou Harkness (Kathryn Hahn) a Rio Vidal (Aubrey Plaza). A zase jsou tu kritici, kteří volají, že je to jen pokus Marvelu „zalíbit se“ v jeho současných těžkých časech. Ne, není to kalkul. Marvel prostě pokračuje v tradici, kterou komiksy nesly už od svých počátků. Když kdysi komiksy zkoumaly rasové otázky skrze příběhy X-Menů nebo boje proti nespravedlnosti s Kapitánem Amerikou, proč by neměly v roce 2024 reflektovat rozmanitost, která je kolem nás?
A to není všechno. Do seriálu se také zapojil Joe Locke jako Billy Maximoff, známý v komiksech jako Wiccan, který je otevřeně gay. Jeho postava přináší do MCU další queer perspektivu, která fanouškům LGBTQ+ komunity umožňuje vidět sami sebe mezi superhrdiny.
Takže si přestaňme hrát na to, že LGBT postavy v komiksových seriálech jsou něco „násilného“ nebo „umělého.“ To, že v MCU máme Phasta s manželem, lesbický pár v podání Agathy a Rio nebo mladé queer hrdiny jako Wiccan a Hulkling (seriál She-Hulk), není žádná agenda. Marvel jen pokračuje v tom, co komiksy dělaly vždycky: ukazovat svět takový, když pomineme superschopnosti, jaký je.