Řekněte to maskou! Prahou projde 17. listopadu karnevalový průvod Sametové posvícení a představí nejen basilejskou Fasnacht
Řekni to maskou!
To je motto letošního festivalu, který pořádá Iniciativa Fór_um ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a Kampusem Hybernská. Kolem masek se bude točit nejen vyvrcholení celého Sametového posvícení, ale už začátek oslav. V pátek 15. listopadu totiž sváteční víkend odstartuje v 17:00 vernisáž výstavy Beneath the Mask, která poodhalí tradici basilejského karnevalu zvaného Fasnacht. Kampus Hybernská se promění ve fascinující zážitek pro všechny smysly. K vidění i vyzkoušení tu budou basilejské masky, které návštěvníky díky moderním technologiím provedou švýcarským karnevalovým rejem.
V sobotu budou moci zájemci diskutovat s odborníky z Univerzity Karlovy a osobnostmi velkých zahraničních městských festivit, jako je basilejská Fasnacht nebo bruselská Zinneke Parade, o roli takových událostí ve společenském životě města. Přispívají k rozvoji komunitního života? Jsou jen lákadlem pro turisty? I na to se můžete zeptat na 3rd Symposium on public festivities. A vzápětí pak můžete neopakovatelnou atmosféru takové akce zažít na divokém Charivari. To se koná v předvečer hlavního průvodu a je to vlastně neoficiální procházení ulic Starého města v maskách za doprovodu hudebníků.
Vyvrcholením oslav je satirický karnevalový průvod Sametové posvícení
Hlavní událostí bude samozřejmě tolik očekávaný průvod Sametové posvícení. Zapojí se do něj studenti českých a německých středních škol. Svůj příspěvek do průvodu si připravila například skupina studentů z Gymnázia Elišky Krásnohorské, kteří se spojí s organizací Diakonie ČCE, studenti gymnázia z VOŠ, SOŠP a Gymnázium Praha 6 nebo studenti Střední uměleckoprůmyslové školy na Praze 3. Chybět ale nebudou ani zástupci univerzit v podobě studentů Ústavu filosofie a religionistiky Filosofické fakulty Univerzity Karlovy nebo studenti katedry autorské tvorby a pedagogiky na DAMU. A průvod se pochopitelně neobejde bez „svých hvězd“, tedy hostů ze švýcarské Basileje. Těšit se můžete hned na čtyři tradiční basilejské kliky hudebníků Alti Stainlemer, Déjà Vu, Spezi a Grand Wazoo, které doplní bruselská bubenická skupina DROM a pražský Schlauchband Jiřího Starého. Bude toho zkrátka k vidění i poslechu skutečně hodně. A abyste si všechny skupiny mohli vychutnat ještě předtím, než v průvodu vyrazí do pražských ulic, nenechte si ujít slavnostní defilé v parku Kampa, kde jednotlivé skupiny od 15:30 představí své masky a témata.
Foto: Jan Hromádko/se svolením
Podle plánů organizátorů vyjde průvod Sametové posvícení z Kampy v 16:00 a bude pokračovat přes Karlův most, Betlémské náměstí a Smetanovo nábřeží k Národnímu divadlu, kde bude kolem 18:15 procházet Národní třídou kolem podloubí Kaňkova domu, tedy místa, kde v podvečer 17. listopadu 1989 policie tvrdě zasáhla proti poklidné studentské demonstraci, což zažehlo události sametové revoluce.
Zhruba o půl hodiny později pak průvod dojde na Ovocný trh, kde své putování ukončí. Tím ale výjimečný den neskončí, protože Kampus Hybernská bude hostit ještě závěrečnou afterparty.
Proč právě basilejská Fasnacht?
A proč si organizátoři oslav sametové revoluce i Mezinárodního dne studentstva vybrali právě basilejský karneval? „V roce 2011 jsem poprvé navštívila Fasnacht. Byla to čistá fascinace – ve čtyři hodiny ráno zhasnou světla v centru města a desetitisíce masek se za doprovodu pikol a bubnů dají do pohybu. Uprostřed Evropy existuje tak úchvatná slavnost, na které se podílí obrovské množství Bazilejců všech věkových skupin i společenských vrstev. Fasnacht je gejzírem kreativity, reflexí aktuálního dění i niternou meditací v chůzi v maskách. Spojila jsem se s přáteli a kolegy z univerzity – něco takového musíme mít i u nás, přáli jsme si. A tak vzniklo v roce 2012 Sametové posvícení,” říká Olga Cieslarová, zakladatelka pražského průvodu.
Fasnacht totiž není jen obyčejný karneval. Jeho historie sahá nejméně do roku 1376 a dnes o jeho mimořádnosti svědčí i zápis na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Fasnacht se ve švýcarské Basileji koná vždy týden po začátku postního období, tedy v únoru a březnu. Trvá 72 hodin a účastní se ho na 300 skupin a 12 tisíc lidí v maskách. Další desítky tisíc diváků zaplaví ulice Basileje a vychutnávají si jedinečnou atmosféru, která je vyvrcholením společných příprav, při nichž se propojují lidé z různých sociálních vrstev. Díky tomu Fasnacht významně přispívá k posilování pocitu sounáležitosti s městem, společenských vztahů i míry občanské angažovanosti a šíří dobrou náladu. A přestože tradice průvodu sahá až do středověku, reflektuje současné kulturní, politické a sociální problémy.
To vše inspirovalo organizátory k založení Sametového posvícení. I v našich končinách vznikají masky týdny a v dílnách se potkávají různí lidé se stejnými názory. Společně vytvářejí jedinečná autorská díla, která s humorem, nadsázkou a recesí zobrazují palčivé společenské otázky dnešní doby. Díky nim pak slaví svátek svobody a demokracie s recesí a satirou, které jsou tolik potřebné k zamyšlení nad kritizovanými problémy a účinně fungují jako hráz proti populismu, demagogii i totalitě všeho druhu.