Tom Wesselmann a fascinující svět pop-artu rozzářil Paříž, unikátní výstava potrvá až do února
150 pop-artových skvostů Toma Wesselmanna na jednom místě
Pestrobarevné koláže, které povyšují obyčejné předměty každodenní potřeby na umělecká díla a díky svému neopakovatelnému rukopisu jsou jednoduše zapamatovatelné. Tom Wesselmann se stal jednou z předních postav uměleckého hnutí, které proměnilo svět. A je i jednou z předních postav výstavy „Pop Forever, Tom Wesselmann & ...“. Ve čtyřech patrech jedinečného kulturního centra Fondation Louis Vuitton mohou zájemci obdivovat hned 150 Wesselmannových obrazů a děl z různých materiálů.
Wesselmann se narodil v roce 1931 v americkém Ohiu. Chtěl kreslit vtipy a seriály a koncem 50. let se proto začal věnovat malířství. Nevyhýbal se klasickým žánrům, jako je zátiší, akt nebo krajina, ale zároveň se snažil rozšiřovat obzory své tvorby námětem i technikou. Neváhal proto do svých děl zakomponovat nejen předměty z běžného vybavení amerických domácností, ale využít i multimediální prvky v podobě zvuků, videa, pohybu a světel. Vzniklo tak třeba Zátiší vestoje, velkolepé dílo na pomezí malby a instalace, ve své době něco nevídaného. Wesselmann se proslavil obrazovými řadami Great American Nude, ve kterých akty představují bezduché sexuální symboly masových médií a reklamy umístěné do každodenního prostředí, ale například i Koupelny nebo Pokoje.
Výstava obsáhne Wesselmannovo celoživotní dílo – od prvních koláží z roku 1959 až po akty při západu slunce z roku 2004. Podle hostujících kurátorů výstavy Dietera Buchharta a Anny Kariny Hofbauer jde ale o více než pouhou retrospektivu: „Pop Forever, Tom Wesselmann &... zapojí dílo Toma Wesselmanna do kontextu dějin umění a nabídne fascinující pohledy na pop art, minulost, současnost a i budoucnost.“
Andy Warhol, Roy Lichtenstein i Aj Wej-wej. Výstava v Fondation Louis Vuitton je velkolepou oslavou pop-artu
Když ke sto padesáti dílům Toma Wesselmanna přidáme ještě sedmdesát děl třiceti pěti umělců různých národností i generací, je jasné, že „Pop Forever, Tom Wesselmann & ...“ je – alespoň co se pop-artu týče – uměleckou událostí roku.
Výstava využívá Wesselmannovu tvorbu jako výchozí bod k vytvoření obecnější prezentace pop-artu. Jeho Great American akty jsou v dialogu s americkými ikonami jeho současníků jako Evelyne Axell, Roy Lichtenstein nebo Andy Warhol. Dadaistické kořeny pop-artu zastoupené díly Marcela Duchampa a Kurta Schwitterse jsou předchůdci jeho velkých koláží. A pokud jde o jeho zobrazení spotřebního zboží, jsou předobrazem zobrazení zboží v době globalizace od Jeffa Koonse nebo Aj Wej-weje. A konečně, jeho akty a intimní domácí scény zrcadlí nová díla nové generace, z nichž některá – jako v případě Derricka Adamse nebo Tomokazu Matsuyamy – byla vytvořena přímo pro výstavu.
Pop-art se totiž sice zrodil koncem 50. let minulého století souběžně na obou stranách Atlantiku, v Severní Americe i Evropě, jeho kapitolu ale rozhodně ještě nemůžeme uzavřít. Ostatně nadčasovost zaznívá už v samotném názvu výstavy. Pop-art bez hranic a manifestu navíc označuje estetiku, která sahá daleko za uměleckou sféru. Oslavuje spojení umění a populární kultury, muzeí, galerií a kulturního průmyslu. Náměty pro malování a ztvárnění nejrůznějšími technikami se staly komiksy, reklama, kino, celebrity, zpracovatelé potravin i bulvární tisk.
Jedinečná výstava v jedinečné budově
Už samotná budova, která pop-artovou výstavu hostí, je uměleckým dílem. Fondation Louis Vuitton ve slavném pařížském Buloňském lesíku zaujme prosklenou moderní architekturou. Někomu připomíná vlny, oblaka nebo loď. Že je vám její styl tak trochu povědomý? Ano, vznikla totiž podle návrhu americko-kanadského architekta Franka Gehryho, spoluautora Tančícího domu na pražském Rašínově nábřeží. Už sama o sobě tak přitahuje pozornost milovníků architektury, a když k tomu přidáme ještě polohu ve druhém největším parku Paříže a dočasné výstavy moderního umění z celého světa, je to už dost důvodů, proč si Fondation Louis Vuitton nenechat při návštěvě Paříže ujít. A jak už z názvu vyplývá, umělecké muzeum a kulturní centrum sponzoruje proslulá módní ikona Louis Vuitton.
Fondation Louis Vuitton zdobí slavný Buloňský lesík od roku 2014. A tak je umělecká sezóna 2024-2025 oslavou 10. výročí otevření této velkolepé budovy. Fondation Louis Vuitton vybrala u této příležitosti právě fascinující svět pop-artu, který se zájemcům otevírá 17. října a potrvá až do počátku příštího roku.