Will Ferrell v emotivním dokumentu cestuje s trans kamarádkou po USA. „Chci pochopit, čím prochází,“ poukazuje na nutnost podpory
Příběh hlubokého přátelství
Will Ferrell a Harper Steele jsou přáteli téměř 30 let. Jejich společné putování začalo na počátku 90. let, kdy Will začínal svou kariéru v legendární show „Saturday Night Live“ (SNL). Harper, tehdy ještě jako muž, se podílela na scenáři a byla jedna z prvních, kdo v mladém herci viděl skrytý talent. „Harper mě podporovala, když si někteří nebyli jisti, jestli do SNL vůbec patřím,“ vzpomíná Will s vděčností.
Před dvěma lety obdržel Will od Harper e-mail s oznámením, že se rozhodla projít tranzicí a stát se ženou. Byla to pro něj nečekaná zpráva, která v něm vyvolala spoustu otázek a emocí. Přemýšlel, jak to ovlivní jejich přátelství a proč o tom s ním nemluvila dříve. „Chtěl jsem jí být oporou a zároveň pochopit, čím prochází,“ vysvětluje Will. Proto ji pozval na 16denní road trip z New Yorku do Santa Moniky, aby spolu strávili čas a lépe porozuměli tomu, co se pro ně všechno změní.
Cesta plná výzev a překvapivých objevů
Pro Harper byla tato cesta první podobnou zkušeností od začátku její tranzice. Měla obavy z toho, jak na ni budou lidé reagovat v různých částech Spojených států. „Jsem si velmi vědoma toxicity, která obklopuje debatu o transgender a gender otázkách. Myslím si, že politici tyto věci vytahují do popředí, aby získali hlasy, a média na to naskakují, protože polarizace nějak zvyšuje sledovanost. Chápu, že jsou lidé, kteří jsou naštvaní a chtějí si na někom vybít zlost. Ale celkově věřím, že lidé jsou laskaví a že umožnit člověku žít svou pravdu by mělo být cílem nás všech.“
Společně navštěvují místa, která Harper vždy milovala (bary, jídelny, sportovní akce), aby zjistili, jak se v nich nyní cítí. Jedním z prvních zajímavých momentů, který diváci ve filmu uvidí, je návštěva baru v Oklahomě. Místo působí na první pohled nepřátelsky, na zdech dokonce visí vlajky podporující Donalda Trumpa a odmítající Joea Bidena. Harper se rozhodne vstoupit sama, zatímco Will čeká venku, připraven zasáhnout, pokud by bylo potřeba. Uvnitř je oslovena nesprávným rodem, ale ona cizince klidně a zdvořile opraví. V tu chvíli vstupuje Will i s kamerou. Situace se tedy uklidní a návštěva probíhá bez jakýchkoliv problémů.
Will si uvědomuje, že jejich zkušenost je ovlivněna jeho přítomností a kamerami. „Vím, že cestování se mnou a štábem není to samé, jako kdyby byla na cestě sama.“ Harper dodává: „Mám dostatek financí, můžu cestovat sama a bezpečnějším způsobem. Je tu hodně věcí, které neodrážejí běžnou transgender zkušenost. Bála jsem se toho, co nás tam venku čeká? Samozřejmě, že ano.“
Během cesty se ale setkávají i s více nepříjemnými situacemi. V texaském steakhousu se Will rozhodne přijmout výzvu sníst obří steak a pro zábavu si oblékne kostým Sherlocka Holmese. Veselá scéna se rychle promění, když se kolem nich začnou shromažďovat davy lidí s mobilními telefony. Harper se cítí nepříjemně, zejména když zjistí, že na sociálních sítích se objevují velmi negativní komentáře na její adresu. „Když jste trans, dostáváte hodně takového odpadu,“ svěřuje se. „Ty komentáře mi zůstávají stále v hlavě.“
Síla humoru
Navzdory těžkým tématům je ve filmu také spousta humorných momentů, což chtěl režisér Josh Greenbaum zdůraznit. „Měl jsem 240 hodin natočeného materiálu! Jsou to velmi vtipní lidé. Dokonce i během hlubších, emocionálních rozhovorů udělali v sedmi z deseti případů nějaký vtip. Komici jsou známí tím, že svou komedii používají k maskování skutečných emocí.“
Během svého výletu aktéři navštěvují obchody s ohňostroji, sportovní akce a celkově si užívají drobné radosti z cestování. Harper oceňuje Willovu podporu a v jednu chvíli ve filmu zazní: „To, co pro mě dělá, je mnohem víc, než co jsem kdy já udělala pro něj.“ Jejich přátelství se během cesty ještě více prohloubí a oba si uvědomují, jak je důležité mít po svém boku někoho, kdo poskytuje bezpodmínečnou podporu.