Je Anya Taylor-Joy a její Furiosa trans alegorií na moderní společnost? Aneb kultovní série Mad Max pokračuje ve své queer tradici
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Je Anya Taylor-Joy a její Furiosa trans alegorií na moderní společnost? Aneb kultovní série Mad Max pokračuje ve své queer tradici

Mad Max série je známá svou postapokalyptickou vizí, plnou neúprosného násilí, explozí a hypermaskulinních válečníků. Ale pod tím vším se skrývá i méně známá stránka – queer prvky, které prostupují celou franšízou. Všimli jste si jich vůbec někdy?
Michal Černý Autor
27. 5. 2024

Snímek Mad Max: Fury Road z roku 2015 sleduje Toma Hardyho jako vzteklého obyvatele pustiny, který se spojuje s Imperátorkou Furiosou, aby porazili hlavního záporáka a osvobodili jeho manželku z otroctví.

Aktuální film Furiosa se odehrává mnoho let před těmito událostmi a v hlavní roli se představí hvězda seriálu Peaky Blinders či filmu Dámský gambit – Anya Taylor-Joy. Ačkoliv je franšíza plná hypermaskulinních válečníků, výbuchů a honiček, i nejnovější díl staví na historii franšízy, která je plná queer momentů i postav. 

Je Mad Max queer franšíza?
Abychom si tuto otázku dokázali zodpovědět, musíme se podívat krátce do minulosti této série. 

Už povrchní pohled na první dva filmy, tedy Mad Max z roku 1979 a Mad Max 2: Bojovník silnic z roku 1981, ukazují, že příběh nikdy nebyl zcela „straight“, ačkoliv tamní pohled na homosexuály není úplně příznivý. V původním filmu se Max postaví Lordu Toecutterovi a jeho extravagantní bandě, která je jasně naznačena jako homosexuální a sexuálně deviantní, čímž představuje pád australské společnosti.

<Path> Bydlení po britsku s úctou k české historii: Tak bude vypadat unikátní přestavba domu v DejvicíchZdroj: PSN, backyarddejvice.cz, psn.cz

Toecutter sám zmiňuje mladšího člena posádky a jeho „sladká, sladká ústa“ a zasune hlaveň pistole právě do jeho úst. Je zde také scéna, ve které banda sexuálně napadá muže mimo obrazovku.

Tipy redakce

Záporák v druhém dílu, The Humungus, vypadá zase jako postapokalyptický go-go tanečník inspirovaný queer subkulturou kožených motorkářů, která se stala populární koncem 50. let. Navíc Humungus drží většinu filmu jednoho svého poskoka na vodítku a má zástupce nazvané „gayboy berserkers“ a „smegma crazies“. Zastoupení BDSM komunity? Více očividné to asi ani být nemůže. 

Filmy jsou v tomto ohledu tedy zcela jednoduše rozvrženy – heterosexuální policista Max potírá „degenerované“ homosexuální záporáky.

Když se ještě podíváme na třetí film – Mad Max: Dóm hromů – objevuje se zde Tina Turner jako Aunty Entity (Tetička Entita), což moc heterosexuálně taky nezní. Navíc, tato postava není úplně standardní záporák, neboť její úmysly byly původně dobré a chtěla jen obnovit civilizaci, přičemž se podle režiséra George Millera stala tyrankou až v pozdní fázi své vlády. 

Jenže to jsou 80. léta minulého tisíciletí, takže v novějším zpracování se dá očekávat, že filmy budou v tomto ohledu přívětivější. Je to tak?

Furiosa: Trans alegorie?

Ještě než se v krátkosti pustíme do nejnovějšího filmového počinu, upozorňujeme, že text může obsahovat spoilery, tedy pokud se na snímek teprve chystáte, nechte následující řádky na později. 

V novém filmu je méně oholených stehen a pustinných go-go chlapců, nicméně Anya Taylor-Joy jako Furiosa tráví velkou část příběhu předstírajíc, že je chlapec, aby se vyhnula obtěžování od postavy jménem Rictus Erectus. Tato „genderově fluidní“ dějová linie se může zdát povrchní, ale logicky navazuje na dlouhou historii této franšízy, a na to, jak vypadají „dobro“ a „zlo“, pokud jde o gender. Zároveň ukazuje, jak je přepínání mezi mužem a ženou klíčové pro přežití.

<Path> EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR: Topmodelka Daniela Peštová: "Jsem pro registrované partnerství a výchovu dětí v gay rodině!"Zdroj:

Recenze na serveru Autostraddle pak navíc tvrdí, že poslední ztvárnění Furiosy je jasnou trans alegorií, kdy hrdinka musí maskovat svou pravou genderovou identitu, aby zůstala v bezpečí.

Nejsou zde trapné pokusy o komedii zaměřené na její prsa nebo genitálie. Místo toho se Millerova kamera soustředí na Furiosu, konkrétně na to, jak musí zůstat odtržena od svého pravého já, aby se mohla jednoho dne vrátit domů.

Tipy redakce

Ačkoliv není explicitně zmíněno, že by Furiosa byla queer, někteří LGBTQ+ diváci mohou skrze její příběh poznat jejich každodenní boj o přežití ve společnosti, která jde v mnoha směrech proti nim. 

 

Zdroj: thepinknews.com, autostraddle.com

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop