„Miss Drag není přehlídka krásy, ale talentová soutěž,“ říká spoluorganizátorka a loňská vítězka Finiji Darkangel. Drag ji dnes živí
Rozhovor
Zdroj: Miss Drag Česko-Slovensko / se svolením
<Path>

„Miss Drag není přehlídka krásy, ale talentová soutěž,“ říká spoluorganizátorka a loňská vítězka Finiji Darkangel. Drag ji dnes živí

V sobotu 6. dubna v Brně proběhne už druhý ročník unikátní soutěže Miss Drag Česko-Slovensko. Místo klišé v podobě promenády v plavkách ale přinese čtveřici náročných disciplín i nezapomenutelnou show, jak uvedl spoluorganizátor Filip Černý, který před rokem jako Finiji Darkangel v soutěži zvítězil. O tom, kam se soutěž za dvanáct měsíců posunula, s čím mu pomohla a co přinese sobotní galavečer, jsme s ním mluvili v následujícím rozhovoru.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
3. 4. 2024

Když se řekne miss, představím si přehlídku krásy. Platí to i o Miss Drag?

Určitě bych to nepopsal jako přehlídku krásy, ale jako talentovou show. Nejde totiž jenom o krásu, ale v hodnoticích kritériích je taky kostým soutěžících, jak vystupují na pódiu, jaká z nich jde energie a taky jaké mají pohybové nadání. Full package.

Co tedy soutěž obnáší?

Soutěžní večer má čtyři kola. První je volná disciplína, kde si každý soutěžící může vybrat, co předvede, musí se ale vejít do šesti minut. Druhá disciplína je runway. Tu jdou soutěžící ve svých kostýmech na zadané téma. Letos je to „pop rock“. Následují otázky, které si tahají z osudí a musí odpovědět moderátorům. Tady jde o pohotovost a vtipnost. Ta mě třeba loni zachránila (smích). Po těchto kolech porota vybere top tři soutěžící, kteří postoupí do poslední disciplíny, což je lipsync battle. Písničku znají asi dva měsíce předem, takže se můžou připravit. Na jevišti ale budou všichni tři zároveň, takže budou muset reagovat i na výkony ostatních a nebude to žádná pohodlná sólo jízda.

Nakonec udělíme 3 ceny. Miss drag a první vicemiss, které volí porota, a miss sympatie, kterou volí diváci.

Kolik se letos přihlásilo účastníků?

Kvůli změně spoluorganizátora jsme spustili přihlášky bohužel velmi pozdě a neměli možnost udělat internetové předkolo, proto jsme skončili na šesti účastnících. Příští rok ale otevřeme přihlášky mnohem dřív.

Jaká kritéria museli soutěžící pro účast splnit?

Musí dělat drag, to je asi jediné kritérium, jinak žádné požadavky nemáme. Tedy kromě formalit, jako je plnoletost nebo 17 let se souhlasem rodičů a české či slovenské občanství nebo dlouhodobý pobyt v Česku nebo na Slovensku.

<Path> Nový Dr. Who bude mít vlastní drag queen. Velkou roli obsadí Jinkx Monsoon, vítězka RuPaul’s Drag Raced. Oznámili to včera producentiZdroj: yen.com, instagram.com, PinkNews

Loni se konal první ročník soutěže. Kam se za ten rok Miss Drag posunula?

Letos se bude soutěžní galavečer konat v ještě hezčích prostorách, a to v nádherném Cabaret des Péchés v Brně, kde si připadáte jako v Moulin Rouge. Taky se povedlo posunout celou organizaci a večer nebude jen o programu na stagi. Budeme mít partnerskou zónu, kde najdete stánek s bižuterií od Zemánek Bijou i queer merchem od Blackbile Productions. Na místě bude také expertka na paruky, bude tam stánek Manyways a nachystali jsme i výstavu fotografií.

K dispozici bude také fotokoutek s profesionální fotografkou, která zájemcům fotku na místě vytiskne a případně pošle na e-mail.

Máte i nějaké novinky, co se programu na jevišti týče?

Diváci se můžou těšit i na performance porotců. Vystoupím já, Chlorophylle von Needle, Melancholia Blackbile a Rudy Daddy. A chybět nebude ani vystoupení od hlavního organizátora, což je Rudy deLight.

Největší novinka se ale týká možnosti, jak to všechno můžou zájemci sledovat. Spouštíme totiž live stream. Kdokoliv si tak může vystoupení umělců i soutěžní napětí užít, i když nemá možnost připojit se přímo v Brně. Všechny informace ke streamu najdete na našem webu.

Loni českým mediálním prostorem zarezonovala zpráva o tom, že se dragu věnuje také Ondřej Brzobohatý alias Tiffany Ritchbitch. Odrazilo se to nějak na zájmu o drag či tuto soutěž?

Co se týká přímo soutěže Miss Drag, tak to jsem nic nezaregistroval, ale je pravda, že to zvedlo povědomí o dragu. Ale také to dragu nastavilo velmi nereálnou laťku. Od spousty lidí se mi doneslo, že to vytvořilo představu, že drag je jenom o tom nějak vypadat. Ne všechny drag queen v Česku si ale můžou dovolit profesionální róby jako z divadelní kostymérny. Ale začalo se o dragu víc mluvit a za to jsem rád.

Ty jsi loni jako Finiji Darkangel Miss Drag vyhrál. Jak ti to změnilo život?

Je to změna jako kráva! (smích) Já jsem se totiž hned potom začal dragem živit a za ten rok se toho stalo strašně moc. Přešel jsem na úplně jiný životní styl a režim. Předtím jsem dělal dvě až tři show měsíčně, teď jich dělám deset až patnáct. To vítězství mi dodalo obrovskou dávku sebevědomí a energie. A taky mě motivovalo si finálně oholit celé obočí! (smích)

A dá se dragem v Česku uživit?

Drag není sto procent mých příjmů, ale je to naprostá většina. Je to náročné, ale dá se to a věřím, že v budoucnu to půjde úplně.

Tipy redakce

Jakožto jeden z porotců bys asi neměl říkat, čím soutěžící zaručeně ohromí. Je ale i tak něco, co bys jim poradil?

Buďte sami sebou a všechno, co uděláte na stagi, udělejte celým srdcem. Pokud si budete na stagi hrát na někoho, kdo nejste, tak je to sakra poznat. Víc není třeba říkat. Pokud člověk udělá to nejčistší umění, tak se mu vždycky dostane ocenění.

Ale zároveň musím dodat, že pozice, ve které teď jsem, je hodně choulostivá. Být minulý vítěz, porotce a zároveň organizátor dává velký prostor na to, aby vám někdo nedůvěřoval. Ale můžu slíbit, že budu férový ve všem. Vždycky budu rozhodovat podle toho, co si myslím. Když se to někomu povede, řeknu mu, že se to povedlo. Když se to nepovede, řeknu mu to taky. A stejně tak všem soutěžícím přeju hodně štěstí a pevné nervy! Uvidíme se v sobotu v Brně nebo online na streamu.

Zdroj: Finiji Darkangel, missdrag.eu

Populární
články

Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Téměř polovina lidí z generace Z uvádí, že se necítí být plně heterosexuální. Co to v budoucnu přinese?
AKTUALITY

Téměř polovina lidí ve věku 18 až 24 let není „zcela heterosexuální“, ukazuje nový průzkum

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop