Problém tří těles: Ani „woke propaganda“, ani slabý odvar knižní předlohy. Netflix natočil poctivé a těžkotonážní sci-fi
Recenze
Zdroj: Adobe Stock

Problém tří těles: Ani „woke propaganda“, ani slabý odvar knižní předlohy. Netflix natočil poctivé a těžkotonážní sci-fi

Jakmile dojde na spojení Netflixu a adaptaci knižní či herní předlohy, dostávají mnozí okamžitě infarktové stavy. Jednak se lidé bojí, jak dopadne převedení jejich milovaného díla do nového formátu, ale zrovna v případě této streamovací služby jde prý hlavně o „strach“ z toho, kolik postav změní svoji rasu či sexuální orientaci jen kvůli otázce „tlačené“ diverzity. Jak to dopadlo tentokrát? Překvapivě více než dobře, nikdo se hroutit nemusí.
Michal Černý Autor
26. 3. 2024

Pokud nejste fanoušek sci-fi, nebo Netflixu samotného, ani tak jste se určitě premiéře nové osmidílné adaptace knižní předlohy neschovali. Mluví a píše se o tom dost. A není vůbec divu, Problém tří těles, což je ve skutečnosti celá knižní trilogie, je totiž považováno za jedno z nejlepších sci-fi děl za poslední desetiletí, o kterém bude ještě hodně dlouho slyšet. Přitom samotný román vyšel už před 16 lety. Proč je tak populární až teď?

„Problém tří těles“ je sci-fi román čínského autora Liu Cixina, který velmi zjednodušeně pojednává o střetu s vysoce technologicky rozvinutou mimozemskou civilizací. Jedná se však o první díl trilogie zvané „Vzpomínka na Zemi“. Kniha byla původně publikována v Číně v roce 2008, ale anglický překlad následoval až v roce 2014, který měl na svědomí též knižní autor Ken Liu. A právě díky tomuto překladu se stala kniha populární i v západních zemích, což mělo za následek získání prestižní ceny Hugo za nejlepší sci-fi román roku 2015. Tato cena se uděluje každoročně od roku 1953, a to v rámci Světového sci-fi shromáždění nazvaného „Worldcon“, kde o vítězích rozhodují hlasováním sami účastníci.

Nu dobrá, řeknete si, to je ale pořád dlouhá doba, proč až teď? S tím souvisí samotný obsah a názor většiny čtenářů, že, obdobně jako v případě Pána prstenů od J.R.R. Tolkiena, jde o velmi těžko zpracovatelné dílo do jiného formátu, než je právě kniha. Důvody?

Celá knižní trilogie se řadí do kategorie „hard sci-fi“, což je subžánr, který klade důraz na přesnost, detail a logickou konzistentnost vědeckých nebo technických aspektů příběhu. Autorům jde především o to, aby byly vědecké teorie, technologie a vývoje popsané v jejich dílech založeny na stávajících nebo teoreticky možných vědeckých poznatcích a principech. Tento přístup odráží snahu o realistické a důkladné zkoumání možných budoucích scénářů, vynálezů nebo objevů.

V tomto žánru je důležitá nejen přesnost vědeckých detailů, ale také to, jak tyto detaily ovlivňují děj, postavy a svět, ve kterém se příběh odehrává. Tento subžánr tedy často zkoumá složité vědecké a technické koncepty a jejich dopady na společnost, jednotlivce a lidskou existenci jako takovou. No a jinak tomu není v tomto případě. Od čtenářů se tak očekává aspoň základní přehled v moderní fyzice, astronomii a dalších vědních odvětvích. To je ale jen jedna část.

Dalším důvodem je samotné prostředí, kde se vše odehrává. Především první kniha se totiž odehrává v Číně a stejně tak se v ní nachází hlavně čínské postavy. Pro čtenáře neznalé čínské kultury, tradic a zvyků tak mohou některé pasáže postrádat specifický význam a kontext, o složitých jménech a náročnosti si je zapamatovat nemluvě.

<Path> NSFW VIDEO: 6 gay sex scén, které vás nenechají v kliduZdroj:

Spojení těchto aspektů, plus fakt, že během celé trilogie se čtenář najednou ocitá v několika časových linkách, které mezi sebou mnohdy složitě přeskakují, dalo za výsledek právě přesvědčení, že takhle enormní „vědecké“ dílo není skoro možné rozumně a jednoduše shrnout do seriálu či filmu. No vidíte, a přece se povedlo. A to nejen Netflixu.

Tipy redakce

Seriálová adaptace první knihy vznikla už v minulém roce, kdy si ji vzala na starost sama čínská produkce. Diváci si toto zpracování velmi chválí, zejména díky věrnosti své předloze, avšak to je zároveň i jeho problém. Tato verze si totiž ponechala své zasazení do Číny, postavy a velmi rozvlekle, stejně jako v knize, vysvětluje veškeré vědecké technikálie. Není tak divu, že seriál má 30 dílů a na jeho zhlédnutí budete potřebovat téměř 30 hodin.

Netflix na to šel úplně jinak, což je ostatně poznat i na tom, že jeho verze má těch dílů pouze 8.

Jako první věc musím vyzdvihnout přiblížení se modernímu divákovi zejména v geografickém zasazení. Děj se totiž přesunul převážně do Velké Británie, takže se v něm dokážeme mnohem lépe orientovat. Čína tu zůstala hlavně na počátku seriálu, který je mimochodem dost brutálně krvavý, a dále se do ní dostáváme převážně už jen pomocí flashbacků k pochopení toho, co se děje v současnosti.

Druhá věc, a taky nejvíce diskutovaná z hlediska „woke propgandy“, je samotné herecké obsazení. Pár čínských postav tu samozřejmě je, ale drtivá většina postav se změnila na mezinárodně uznávané vědce, působící především v již zmíněné Anglii. K tomu si ale ještě připočtěme fakt, že tato skupina vědců jsou v knižní předloze převážně lidé, kteří se buď potkávají málo, anebo vůbec. Netflix z nich udělal prakticky partu kamarádů. Nelíbí se vám to? Škoda, protože to je geniální tah, který celému zážitku přidává jednoduchou orientaci v ději a hlavně postavách, takže nemusíte celou dobu přemýšlet, kdo je kdo a kde nachází. 

Ostatně, Netlifx nikdy netvrdil, že chce být originálu věrný, aspoň co se týká postav a geografického zasazení, samotné filosofické a vědecké myšlenky zůstávají zachovány. Bez toho by to ale ani nešlo.

Že jsem zapomněl zmínit, kolik tam oproti originálu přibylo gayů a trans osob? V celém seriálu, pokud si dobře pamatuji, byly pouze dvě zmínky podobného gardu. Jednu už si nepamatuji, ta druhá se týká syna jedné z hlavních postav, který pouze vysloví jednu větu o svém příteli. V kontextu situace absolutně nenásilně a docela i chytře. No a to je všechno.

Příběhů o setkání s mimozemšťany je mnoho, úspěch problému tří těles spočívá zejména v jejich (spolu)práci s lidmi
Foto: Adobe Stock

Nuže, tím, že se vše takto zjednodušilo, stala se i další zajímavá věc, která souvisí s délkou seriálu. Netflix měl na tento projekt obří rozpočet, každá epizoda stála zhruba 20 milionů dolarů (přes 450 milionů Kč) za jednu epizodu, výsledek tak dává rozpočet větší, než mají běžné filmy hollywoodské produkce. Většina těch peněz šla do vizuálních efektů a jak známo, jedním obrazem můžete říct více než tisícem slov. Což tady většinou platí, některé efekty jsou ale i přes tak obří rozpočet podivně nedodělané a do očí bijící. Ale co už, dílu jde spíše o myšlenky než dokonalé vizuální zpracování.

Tipy redakce

Tím, že si mohli tvůrci pohrát s audiovizuálním vyprávěním pasáží, které v předloze zaberou dlouhé stránky náročného textu, mohla se tedy snížit i délka seriálu. Navíc, mnohé vědecké poučky a důležité poznatky pro samotný děj jsou také mnohde zjednodušené, aby je dokázal pochopit člověk, který „hard sci-fi“ příliš neholduje. Tvůrci tak dali spíše prostor pro rozvíjení charakteru jednotlivých postav a jejich vzájemné interakci. V tomto ohledu se ale nejedná o žádný zázrak, ne všechny postavy jsou natolik zajímavé, to samé platí i o výběru herců, byť většina z nich do své postavy perfektně sedí. Mnohé může i zklamat, že se výrazně jedná o milostné vztahy a ze seriálu se lehce stalo i miostné drama. Není to ale nic ta zásadního, aby to pokazilo celkovou strukturu díla. 

Když to vezmu kolem a kolem, Netflix sice nenatočil tu nejlepší adaptaci všech dob, ale vložil do ní spoustu skvělých nápadů a úprav, které základní myšlenku nijak nepřekrucují, mnohde jí dokonce šikovně doplňují. Schválně jsem nenapsal žádný detail z příběhu, poněvadž si jednak myslím, že trailer toho sám říká dost, a hlavně mám za to, že podobná díla se musí hlavně vidět, protože obsahují tolik vjemů, že i kdybych je vám tu hluboce popsal, není to ono.

Za sebe rozhodně Netflix verzi mohu s klidným svědomím doporučit, protože v zásadě představuje to, co náročnější divák vyžaduje – skvělý příběh, většinou velmi dobré herecké výkony, místy úžasný vizuál a hudbu a neotřelé myšlenky související se střetem s mimozemskou civilizací. A co je hlavní, nedělá žádnou ostudu knižnímu originálu. Do druhé řady tak mají tvůrci co vylepšit, ale zároveň si tímto vybudovali velmi nadprůměrné základy.

8/10

 

Zdroj: redakce, YT kanál Netflix / Se svolením, latimes.com

Populární
články

Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Téměř polovina lidí z generace Z uvádí, že se necítí být plně heterosexuální. Co to v budoucnu přinese?
AKTUALITY

Téměř polovina lidí ve věku 18 až 24 let není „zcela heterosexuální“, ukazuje nový průzkum

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop