Problém tří těles: Ani „woke propaganda“, ani slabý odvar knižní předlohy. Netflix natočil poctivé a těžkotonážní sci-fi
Recenze
Zdroj: Adobe Stock

Problém tří těles: Ani „woke propaganda“, ani slabý odvar knižní předlohy. Netflix natočil poctivé a těžkotonážní sci-fi

Jakmile dojde na spojení Netflixu a adaptaci knižní či herní předlohy, dostávají mnozí okamžitě infarktové stavy. Jednak se lidé bojí, jak dopadne převedení jejich milovaného díla do nového formátu, ale zrovna v případě této streamovací služby jde prý hlavně o „strach“ z toho, kolik postav změní svoji rasu či sexuální orientaci jen kvůli otázce „tlačené“ diverzity. Jak to dopadlo tentokrát? Překvapivě více než dobře, nikdo se hroutit nemusí.
Michal Černý Autor
26. 3. 2024

Pokud nejste fanoušek sci-fi, nebo Netflixu samotného, ani tak jste se určitě premiéře nové osmidílné adaptace knižní předlohy neschovali. Mluví a píše se o tom dost. A není vůbec divu, Problém tří těles, což je ve skutečnosti celá knižní trilogie, je totiž považováno za jedno z nejlepších sci-fi děl za poslední desetiletí, o kterém bude ještě hodně dlouho slyšet. Přitom samotný román vyšel už před 16 lety. Proč je tak populární až teď?

„Problém tří těles“ je sci-fi román čínského autora Liu Cixina, který velmi zjednodušeně pojednává o střetu s vysoce technologicky rozvinutou mimozemskou civilizací. Jedná se však o první díl trilogie zvané „Vzpomínka na Zemi“. Kniha byla původně publikována v Číně v roce 2008, ale anglický překlad následoval až v roce 2014, který měl na svědomí též knižní autor Ken Liu. A právě díky tomuto překladu se stala kniha populární i v západních zemích, což mělo za následek získání prestižní ceny Hugo za nejlepší sci-fi román roku 2015. Tato cena se uděluje každoročně od roku 1953, a to v rámci Světového sci-fi shromáždění nazvaného „Worldcon“, kde o vítězích rozhodují hlasováním sami účastníci.

Nu dobrá, řeknete si, to je ale pořád dlouhá doba, proč až teď? S tím souvisí samotný obsah a názor většiny čtenářů, že, obdobně jako v případě Pána prstenů od J.R.R. Tolkiena, jde o velmi těžko zpracovatelné dílo do jiného formátu, než je právě kniha. Důvody?

Celá knižní trilogie se řadí do kategorie „hard sci-fi“, což je subžánr, který klade důraz na přesnost, detail a logickou konzistentnost vědeckých nebo technických aspektů příběhu. Autorům jde především o to, aby byly vědecké teorie, technologie a vývoje popsané v jejich dílech založeny na stávajících nebo teoreticky možných vědeckých poznatcích a principech. Tento přístup odráží snahu o realistické a důkladné zkoumání možných budoucích scénářů, vynálezů nebo objevů.

V tomto žánru je důležitá nejen přesnost vědeckých detailů, ale také to, jak tyto detaily ovlivňují děj, postavy a svět, ve kterém se příběh odehrává. Tento subžánr tedy často zkoumá složité vědecké a technické koncepty a jejich dopady na společnost, jednotlivce a lidskou existenci jako takovou. No a jinak tomu není v tomto případě. Od čtenářů se tak očekává aspoň základní přehled v moderní fyzice, astronomii a dalších vědních odvětvích. To je ale jen jedna část.

Dalším důvodem je samotné prostředí, kde se vše odehrává. Především první kniha se totiž odehrává v Číně a stejně tak se v ní nachází hlavně čínské postavy. Pro čtenáře neznalé čínské kultury, tradic a zvyků tak mohou některé pasáže postrádat specifický význam a kontext, o složitých jménech a náročnosti si je zapamatovat nemluvě.

<Path> Barack a Michell Obamovi budou natáčet nejrůznější filmy a dokumenty pro online televizi NetflixZdroj: Jan Witek, NME

Spojení těchto aspektů, plus fakt, že během celé trilogie se čtenář najednou ocitá v několika časových linkách, které mezi sebou mnohdy složitě přeskakují, dalo za výsledek právě přesvědčení, že takhle enormní „vědecké“ dílo není skoro možné rozumně a jednoduše shrnout do seriálu či filmu. No vidíte, a přece se povedlo. A to nejen Netflixu.

Tipy redakce

Seriálová adaptace první knihy vznikla už v minulém roce, kdy si ji vzala na starost sama čínská produkce. Diváci si toto zpracování velmi chválí, zejména díky věrnosti své předloze, avšak to je zároveň i jeho problém. Tato verze si totiž ponechala své zasazení do Číny, postavy a velmi rozvlekle, stejně jako v knize, vysvětluje veškeré vědecké technikálie. Není tak divu, že seriál má 30 dílů a na jeho zhlédnutí budete potřebovat téměř 30 hodin.

Netflix na to šel úplně jinak, což je ostatně poznat i na tom, že jeho verze má těch dílů pouze 8.

Jako první věc musím vyzdvihnout přiblížení se modernímu divákovi zejména v geografickém zasazení. Děj se totiž přesunul převážně do Velké Británie, takže se v něm dokážeme mnohem lépe orientovat. Čína tu zůstala hlavně na počátku seriálu, který je mimochodem dost brutálně krvavý, a dále se do ní dostáváme převážně už jen pomocí flashbacků k pochopení toho, co se děje v současnosti.

Druhá věc, a taky nejvíce diskutovaná z hlediska „woke propgandy“, je samotné herecké obsazení. Pár čínských postav tu samozřejmě je, ale drtivá většina postav se změnila na mezinárodně uznávané vědce, působící především v již zmíněné Anglii. K tomu si ale ještě připočtěme fakt, že tato skupina vědců jsou v knižní předloze převážně lidé, kteří se buď potkávají málo, anebo vůbec. Netflix z nich udělal prakticky partu kamarádů. Nelíbí se vám to? Škoda, protože to je geniální tah, který celému zážitku přidává jednoduchou orientaci v ději a hlavně postavách, takže nemusíte celou dobu přemýšlet, kdo je kdo a kde nachází. 

Ostatně, Netlifx nikdy netvrdil, že chce být originálu věrný, aspoň co se týká postav a geografického zasazení, samotné filosofické a vědecké myšlenky zůstávají zachovány. Bez toho by to ale ani nešlo.

Že jsem zapomněl zmínit, kolik tam oproti originálu přibylo gayů a trans osob? V celém seriálu, pokud si dobře pamatuji, byly pouze dvě zmínky podobného gardu. Jednu už si nepamatuji, ta druhá se týká syna jedné z hlavních postav, který pouze vysloví jednu větu o svém příteli. V kontextu situace absolutně nenásilně a docela i chytře. No a to je všechno.

Příběhů o setkání s mimozemšťany je mnoho, úspěch problému tří těles spočívá zejména v jejich (spolu)práci s lidmi
Foto: Adobe Stock

Nuže, tím, že se vše takto zjednodušilo, stala se i další zajímavá věc, která souvisí s délkou seriálu. Netflix měl na tento projekt obří rozpočet, každá epizoda stála zhruba 20 milionů dolarů (přes 450 milionů Kč) za jednu epizodu, výsledek tak dává rozpočet větší, než mají běžné filmy hollywoodské produkce. Většina těch peněz šla do vizuálních efektů a jak známo, jedním obrazem můžete říct více než tisícem slov. Což tady většinou platí, některé efekty jsou ale i přes tak obří rozpočet podivně nedodělané a do očí bijící. Ale co už, dílu jde spíše o myšlenky než dokonalé vizuální zpracování.

Tipy redakce

Tím, že si mohli tvůrci pohrát s audiovizuálním vyprávěním pasáží, které v předloze zaberou dlouhé stránky náročného textu, mohla se tedy snížit i délka seriálu. Navíc, mnohé vědecké poučky a důležité poznatky pro samotný děj jsou také mnohde zjednodušené, aby je dokázal pochopit člověk, který „hard sci-fi“ příliš neholduje. Tvůrci tak dali spíše prostor pro rozvíjení charakteru jednotlivých postav a jejich vzájemné interakci. V tomto ohledu se ale nejedná o žádný zázrak, ne všechny postavy jsou natolik zajímavé, to samé platí i o výběru herců, byť většina z nich do své postavy perfektně sedí. Mnohé může i zklamat, že se výrazně jedná o milostné vztahy a ze seriálu se lehce stalo i miostné drama. Není to ale nic ta zásadního, aby to pokazilo celkovou strukturu díla. 

Když to vezmu kolem a kolem, Netflix sice nenatočil tu nejlepší adaptaci všech dob, ale vložil do ní spoustu skvělých nápadů a úprav, které základní myšlenku nijak nepřekrucují, mnohde jí dokonce šikovně doplňují. Schválně jsem nenapsal žádný detail z příběhu, poněvadž si jednak myslím, že trailer toho sám říká dost, a hlavně mám za to, že podobná díla se musí hlavně vidět, protože obsahují tolik vjemů, že i kdybych je vám tu hluboce popsal, není to ono.

Za sebe rozhodně Netflix verzi mohu s klidným svědomím doporučit, protože v zásadě představuje to, co náročnější divák vyžaduje – skvělý příběh, většinou velmi dobré herecké výkony, místy úžasný vizuál a hudbu a neotřelé myšlenky související se střetem s mimozemskou civilizací. A co je hlavní, nedělá žádnou ostudu knižnímu originálu. Do druhé řady tak mají tvůrci co vylepšit, ale zároveň si tímto vybudovali velmi nadprůměrné základy.

8/10

 

Zdroj: redakce, YT kanál Netflix / Se svolením, latimes.com

Populární
články

Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Věk by neměl být člověku překážkou vůbec v ničem
CESTOVÁNÍ

Na cestování není nikdy pozdě. 94letá seniorka boří svými dobrodružstvími z cest Instagram a zvládá to, o čem my ostatní jen sníme

Autor: Mirka Dobešová
Dlouhodobý pocit osamělosti se řadí ke stejným nebezpečím jako je kouření. Přesto je ještě velmi málo prozkoumaným jevem
TĚLO & MYSL

Cítíte osamělost? Nepropadejte depresi a raději začněte lovit bobříky, nebo se zavřete do tmy

Autor: Michal Černý
Eutanázie – měl by mít člověk absolutní právo ukončit svůj život s asistencí lékařů? Otázka, kterou budeme řešit ještě hodně dlouho
LIDÉ

Je dobrovolná eutanázie řešením problémů, anebo neexistuje hranice, kdy by se měl člověk vzdát?

Autor: Michal Černý
Jak dlouho by měl trvat sex?
HOT!

„A není to málo?“ Víme, jak dlouho by měl trvat „průměrný sex“ a kolikrát jej „průměrně“ mít

Autor: Mirka Dobešová
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Anální sex je často obávanou praktikou, ale při správném přístupu je to příjemné zpestření života
LIDÉ

Bojíte se análního sexu, anebo ho chcete naopak ozvláštnit? Přinášíme pár tipů pro bezpečný a příjemný zážitek

Autor: Michal Černý
Bojují vaše děti se sebevědomím? Trápí se vaši blízcí ideálem krásy? Světová hvězda Pink vzkázala své dceři, že krása má mnoho podob
TĚLO & MYSL

Bojují vaše děti se sebevědomím? Trápí se vaši blízcí ideálem krásy? Světová hvězda Pink vzkázala své dceři, že krása má mnoho podob

Autor: Irena Piloušková

E-Shop