Jak bude vypadat rok 2024 podle Simpsonů? Slavný seriál předpověděl kandidaturu Trumpa i AI překladač dětského pláče
BLØG
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Jak bude vypadat rok 2024 podle Simpsonů? Slavný seriál předpověděl kandidaturu Trumpa i AI překladač dětského pláče

Legendární americký animovaný seriál Simpsonovi je na obrazovkách už přes 30 let. A za tu dobu si vysloužil pověst pořadu, který umí až strašidelně přesně předpovídat buducnost. Podívali jsme se tedy na to, jak by podle tvůrců slavné žluté rodinky mohl vypadat následující rok.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
5. 1. 2024

Neuvěřitelné scénáře a šílené fantazie tvůrců seriálu Simpsonovi mají prapodivnou tendenci se občas až moc blížit realitě. Někdy jí dokonce přímo odpovídají! Mezi fanoušky se tak rozmohlo sledování toho, jaké všechny události už seriál předpověděl.

Ať už to byly chytré hodinky, které se v komedii od televize Fox objevily už v roce 1995, Lady Gaga zpívající na Superballu nebo prezidentství Donalda Trumpa, všechno se nakonec opravdu stalo. Skoro jako kdyby podle scénáře seriálu někdo nechal odehrávat skutečný svět. Naštěstí se ale autoři trefují jen do toho, co se děje, nikoliv kdy se to děje. To by už bylo moc divné.

Donald Trump podruhé

Akorát, že někdy to přesně tak divné je. Jako v případě prezidentské kandidatury Donalda Trumpa. Ve speciální krátké epizodě s názvem Trumptastic Journey („Trumptastická cesta“), kterou autoři seriálu zveřejnili na YouTube, se Homer potýká s Trumpovými vlasy a přitom je vidět, jak prolétá kolem cedule s nápisem TRUMP 2024. Což přesně odpovídá tomu, že Trump se letos o prezidentské křeslo bude opět potýkat. Jak americké volby dopadnou, ovšem seriál tentokrát neprozradil.

Osídlení Marsu

O cestě na rudou planetu vědci mluví už roky. Většinou ale slýcháme jen o teoretických myšlenkách či přípravných výzkumech, zda by Mars opravdu bylo možné navštívit a postavit na něm základnu. Na planetě by totiž kosmonauti museli strávit několik měsíců, než by Země byla zase dostatečně blízko na cestu zpět. Nebo že by se Mars podařilo v následujícím roce dokonce kolonizovat?

V jedné z epizod seriálu se totiž přesně to stane. Líza se přihlásí jako dobrovolnice pro jeden z prvních letů, její mamce Marge se ale nelíbí, že by měla letět samotná, a tak se k ní připojí. Cesta vesmírem pochopitelně nedopadne podle plánů a obě se na rudou planetu dostanou až v roce 2051, hledání lidí pro první lety je ale až podezřele blízké realitě. Elon Musk se svým programem Space X se totiž vůbec netají touhou právě Mars dobýt a poslat na něho lidskou posádku.

Překladač dětského pláče

O tom, že už prakticky žijeme v simpsonovské budoucnosti, svědčí také další vědeckofantastická hříčka, kterou si autoři vymysleli. Jste-li rodiče, jistě jste po narození svých dětí toužili vědět, co si zrovna přejí, když brečí. Nebyli jste sami. Stejný nápad měl už v roce 1991 bratr Homera Simpsona, když v seriálu vymyslel přístroj, který dětský pláč překládal.

<Path> Čtyři absurdní předpovědi, které se nakonec vyplnily. Kdo skutečně přišel s vizí tabletů? A vidí Simpsonovi do budoucnosti?Zdroj: Reader's Digest, Unsplash, Shutterstock

Nezůstalo ovšem jen u seriálu. Švýcarská společnost Zoundream přesně takovou technologii vyvinula. Nesrozumitelný nářek analyzuje pomocí AI vytěžuje z něj smysluplné informace. Je tak jen otázkou času, zde vznikne úplný překladač, který bude mluvit v přirozeném jazyce. Mohlo by k tomu snad dojít už letos?

Svět pod nadvládou AI

U umělé inteligence ještě chvíli zůstaneme. Tohle téma je s námi minimálně od osmdesátých let, stejně jako představa, že by roboti a počítače jednou mohli Zemi ovládnout, nadřadit se nad lidstvo a začít s ním bojovat. Že se to nestane? V roce 2023 už i laici začali chápat, co všechno umělá inteligence dovede, a že už umí sama i programovat. Možná tak od ovládnutí světa roboty nejsme tak daleko.

Zdroj: Giphy

Simpsonovi předpověděli, že lidé budou kvůli automatickým robotům ztrácet práci – stalo se to Homerovi v 17. epizodě 23. řady, když jeho zaměstnavatel nahradil všechny zaměstnance AI roboty. Doufejme ale, že scénář pro změnu z roku 1994 z dílu Itchy & Scratchy Land (v češtině jako Návštěva Drsnolandu) zůstane jen na obrazovkách. Tam totiž roboti ze zábavního parku vzali „zábavu“ do vlastních rukou a začali válčit proti lidem.

Telefon s hologramem

Technologie světlem vykreslovaných 3D modelů známá jako hologram je fascinující způsob, jak něco zobrazit. Mistři digitálních technologií dokáží „zhmotnit“ neexistující i „oživit mrtvé“. V jednom ze starších dílů Simpsonů se hologram objevuje v roli komunikačního prostředku. Bart dostane formou hologramu zprávu o tom, že má se svou skupinou vystoupit v klubu. A světe div se, telefony s hologramem jsou i ve skutečnosti zřejmě jen otázkou času.

Tipy redakce

Společnost Matsuko totiž vyvíjí přesně to – technologii, která umožňuje provádět holografické hovory z mobilního telefonu. A úspěšně. Abyste mohli někomu zavolat jako hologram, stačí vám k tomu dostatečně nový iPhone. Akorát příjemce musí mít zařízení, které dokáže trojrozměrný obraz zobrazit. Jako relativně dostupná možnost se dnes jeví brýle pro virtuální realitu nebo speciální 3D obrazovky. S trochou vědeckého pokroku by ale mohly být pro „vyvolené“ k dispozici i přístroje, které umí vykreslit z paprsků obraz přímo ve vzduchu. S technologií od Matsuko navíc začíná experimentovat třeba i Deutsche Telekom.

Zdroj: youtube.com, ladbible.com, hindustantimes.com, collider.com, independent.co.uk, zoundream.com

Populární
články

Kush je příčinou nespočtu hospitalizací i úmrtí
TĚLO & MYSL

Nová droga známá jako kush dělá z lidí zombie. Je levná, dostupná a mnohé ji spojuje s kontroverzním HHC

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Pro Adélku zaběhl dokonce 770 km v rekordním čase 6 dní, 19 hodin a 15 minut
LIDÉ

Uběhl 770 kilometrů za 6 dní. Tomáš Štverák pochází z Beskyd, závodí ale v různých koutech světa

Autor: Rozálie Růžičková
Gayové jsou nároční, víc než fyzické aspekty jim ale vadí arogantní chování
LIDÉ

Nemůžete si najít chlapa? Začněte být hodní na servírky a zahoďte žiletku, říkají gayové. Svěřili se, co je na mužích nejvíc odpuzuje

Autor: Martin Lyko
Mokré sny jsou přirozenou součástí mužského života
TĚLO & MYSL

Proč mají muži mokré sny? Erotické snění ani absence ukojení nejsou podmínkou, říkají odborníci. Poluce ovšem není jen „výsadou“ mužů

Autor: Martin Lyko
„Vždycky byl v něčem jiný, jako by jeho vysílač byl obrácený na druhou stranu," říká o Mikym Luboš
LIDÉ

„Jako by fungoval na úplně jiných vlnách než já. Ukázal mi fotku kluka a já se začal smát,“ říká muž o coming outu svého kamaráda

Autor: Irena Piloušková
Jedli naši předci převážně maso?
TĚLO & MYSL

Maso (ne)dělá člověka: Paleo strava je blud, naši předci sice lovili, ale mnohem víc sbírali. V jejich jídelníčku převládaly rostliny

Autor: Mirka Dobešová
Jedním z velkých hitů fitness světa a zdravé výživy jsou momentálně tzv. adaptogeny
Trendy & Styl 2024

Fitness trendy pro rok 2024? Nikdy nic nenahradí obyčejnou činku, více ale zapojíme mozek a moderní technologie

Autor: Redakce

E-Shop