Jak bude vypadat rok 2024 podle Simpsonů? Slavný seriál předpověděl kandidaturu Trumpa i AI překladač dětského pláče
Neuvěřitelné scénáře a šílené fantazie tvůrců seriálu Simpsonovi mají prapodivnou tendenci se občas až moc blížit realitě. Někdy jí dokonce přímo odpovídají! Mezi fanoušky se tak rozmohlo sledování toho, jaké všechny události už seriál předpověděl.
Ať už to byly chytré hodinky, které se v komedii od televize Fox objevily už v roce 1995, Lady Gaga zpívající na Superballu nebo prezidentství Donalda Trumpa, všechno se nakonec opravdu stalo. Skoro jako kdyby podle scénáře seriálu někdo nechal odehrávat skutečný svět. Naštěstí se ale autoři trefují jen do toho, co se děje, nikoliv kdy se to děje. To by už bylo moc divné.
Donald Trump podruhé
Akorát, že někdy to přesně tak divné je. Jako v případě prezidentské kandidatury Donalda Trumpa. Ve speciální krátké epizodě s názvem Trumptastic Journey („Trumptastická cesta“), kterou autoři seriálu zveřejnili na YouTube, se Homer potýká s Trumpovými vlasy a přitom je vidět, jak prolétá kolem cedule s nápisem TRUMP 2024. Což přesně odpovídá tomu, že Trump se letos o prezidentské křeslo bude opět potýkat. Jak americké volby dopadnou, ovšem seriál tentokrát neprozradil.
Osídlení Marsu
O cestě na rudou planetu vědci mluví už roky. Většinou ale slýcháme jen o teoretických myšlenkách či přípravných výzkumech, zda by Mars opravdu bylo možné navštívit a postavit na něm základnu. Na planetě by totiž kosmonauti museli strávit několik měsíců, než by Země byla zase dostatečně blízko na cestu zpět. Nebo že by se Mars podařilo v následujícím roce dokonce kolonizovat?
V jedné z epizod seriálu se totiž přesně to stane. Líza se přihlásí jako dobrovolnice pro jeden z prvních letů, její mamce Marge se ale nelíbí, že by měla letět samotná, a tak se k ní připojí. Cesta vesmírem pochopitelně nedopadne podle plánů a obě se na rudou planetu dostanou až v roce 2051, hledání lidí pro první lety je ale až podezřele blízké realitě. Elon Musk se svým programem Space X se totiž vůbec netají touhou právě Mars dobýt a poslat na něho lidskou posádku.
Překladač dětského pláče
O tom, že už prakticky žijeme v simpsonovské budoucnosti, svědčí také další vědeckofantastická hříčka, kterou si autoři vymysleli. Jste-li rodiče, jistě jste po narození svých dětí toužili vědět, co si zrovna přejí, když brečí. Nebyli jste sami. Stejný nápad měl už v roce 1991 bratr Homera Simpsona, když v seriálu vymyslel přístroj, který dětský pláč překládal.
Nezůstalo ovšem jen u seriálu. Švýcarská společnost Zoundream přesně takovou technologii vyvinula. Nesrozumitelný nářek analyzuje pomocí AI vytěžuje z něj smysluplné informace. Je tak jen otázkou času, zde vznikne úplný překladač, který bude mluvit v přirozeném jazyce. Mohlo by k tomu snad dojít už letos?
Svět pod nadvládou AI
U umělé inteligence ještě chvíli zůstaneme. Tohle téma je s námi minimálně od osmdesátých let, stejně jako představa, že by roboti a počítače jednou mohli Zemi ovládnout, nadřadit se nad lidstvo a začít s ním bojovat. Že se to nestane? V roce 2023 už i laici začali chápat, co všechno umělá inteligence dovede, a že už umí sama i programovat. Možná tak od ovládnutí světa roboty nejsme tak daleko.
Zdroj: GiphySimpsonovi předpověděli, že lidé budou kvůli automatickým robotům ztrácet práci – stalo se to Homerovi v 17. epizodě 23. řady, když jeho zaměstnavatel nahradil všechny zaměstnance AI roboty. Doufejme ale, že scénář pro změnu z roku 1994 z dílu Itchy & Scratchy Land (v češtině jako Návštěva Drsnolandu) zůstane jen na obrazovkách. Tam totiž roboti ze zábavního parku vzali „zábavu“ do vlastních rukou a začali válčit proti lidem.
Telefon s hologramem
Technologie světlem vykreslovaných 3D modelů známá jako hologram je fascinující způsob, jak něco zobrazit. Mistři digitálních technologií dokáží „zhmotnit“ neexistující i „oživit mrtvé“. V jednom ze starších dílů Simpsonů se hologram objevuje v roli komunikačního prostředku. Bart dostane formou hologramu zprávu o tom, že má se svou skupinou vystoupit v klubu. A světe div se, telefony s hologramem jsou i ve skutečnosti zřejmě jen otázkou času.
Společnost Matsuko totiž vyvíjí přesně to – technologii, která umožňuje provádět holografické hovory z mobilního telefonu. A úspěšně. Abyste mohli někomu zavolat jako hologram, stačí vám k tomu dostatečně nový iPhone. Akorát příjemce musí mít zařízení, které dokáže trojrozměrný obraz zobrazit. Jako relativně dostupná možnost se dnes jeví brýle pro virtuální realitu nebo speciální 3D obrazovky. S trochou vědeckého pokroku by ale mohly být pro „vyvolené“ k dispozici i přístroje, které umí vykreslit z paprsků obraz přímo ve vzduchu. S technologií od Matsuko navíc začíná experimentovat třeba i Deutsche Telekom.