„Nastal čas, aby Netflix natočil dokument o teplých černých ledních medvědech,“ myslí si filmoví a televizní diváci. Byl skutečně dříve svět v pořádku?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

„Nastal čas, aby Netflix natočil dokument o teplých černých ledních medvědech,“ myslí si filmoví a televizní diváci. Byl skutečně dříve svět v pořádku?

„Na nového Harryho Pottera se těším. Klidně i s černou Hermionou…“ / „…s indickým Ronem a transgender Harrym. To bude sranda!“ / „…a co teprve milostný poměr mezi některými z postav stejného pohlaví! To tam určitě nebude chybět.“ / „Jasně, dnes totiž kvůli LBTQ hovadinám cpou velká filmová studia a streamovací kanály všechny etnika a pohlavní deformace tam, kde evidentně být nemají…“ / (Facebook, uživatelská diskuse pod příspěvkem o novém seriálu o Harrym Potterovi, bez redakčních úprav)
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
16. 10. 2023

V médiích, filmech a seriálech se dnes objevují lidé různých barev pleti, různých vyznání, lidé odlišné sexuální orientace a také zástupci/kyně různých genderových identit. Výše uvedený přepis části diskuse pod příspěvkem na Facebooku, který pojednával o vzniku nového seriálu o Harrym Potterovi, je pak čirou esencí toho, jak na dané skutečnosti reaguje „běžný divák“, resp. někdo, kdo o sobě to, že je „běžný divák“, velmi hlasitě tvrdí. 

„Proč jsou ve všech nových seriálech JEN gayové a lesby? Myslím, že by to mělo být rasově a LGBT vyrovnané, měli byste tam mít též černochy, romy, transexuály, muže cítícího se být ještěrem a ženu cítící se být kočkou (transexuál, ještěr a kočka mohou být všichni zavření na psychiatrii... jak by tomu v minulosti bylo).“ 

(Facebook, diskuse pod příspěvkem o seriálu Zlatá labuť, kde se objevuje lesbická lovestory, bez redakčních úprav)

Pod pomyslným společným heslem: tohle tu dřív nebylo se pak tito „běžní diváci“ vzájemně ujišťují v tom, že si pamatují časy, kdy svět byl ještě v pořádku a zejména zlý Západ se nám v české kotlině nesnažil vnucovat své zvrácenosti. Historii také nepřekrucovala snaha o hyperkorektnost a zalíbení se té které menšině. Např. obsazení černošky Jodie Turner-Smith do role Anne Boleyn totiž mnohé doslova zdvihlo ze židle – a totéž nyní nastalo v případě nového zpracování příběhu Kleopatry. I tu má totiž pod taktovkou Netflixu ztvárnit černoška. A aby toho nebylo málo, tak ještě zpoza každého rohu vyskakují lesby, gayové a trans lidé. Lesby v českém dobovém seriálu Zlatá labuť odehrávajícím se na přelomu 30. a 40. let minulého století? Nepřijatelné!

<Path> Gender jako zkáza i záchrana: Rusko udělalo z genderové ideologie strašáka a ospravedlňuje jím válku, Ukrajině ale naopak pomáháZdroj: A war like no other: Russia’s invasion of Ukraine as a war on gender order - dostupné z tandfonline.com, seznamzpravy.cz

„Nemám nic proti lesbičkám a gayům, ale sleduji, co se teď děje díky LGBT v Americe a tohle tady tedy nechci. Nejdřív s tím začalo Německo, že do historického seriálu dalo gaye. Obávám se, že tím to nekončí, ale co tím končí, je pravdivá historie...“

(Facebook, diskuse pod příspěvkem o seriálu Zlatá labuť, kde se objevuje lesbická lovestory, bez redakčních úprav)

Opravdu se ale dnes tvůrci snaží za každou cenu doslova prošpikovávat filmy a seriály LGBT lidmi (na totéž by bylo možné ptát se i v souvislosti se zmiňovanými černochy ad., což je však další samostatné a rozsáhlé téma) jen kvůli zalíbení či tlaku zvenčí? Byl dříve svět skutečně v pořádku? A skončí spolu s novými filmy a seriály pravdivá historie?

Tipy redakce

Ten někdejší skvělý a báječný svět…

Připomínat, jak ještě v poměrně nedávné minulosti svět na homosexualitu nahlížel, by vydalo na samostatný text. Lesby a gayové byli stíháni, persekvováni, vězněni. Byli také léčeni a v neposlední řadě i zabíjeni. I když ani v roce 2023 není situace ideální, minimálně v zemích, které lze řadit do kategorie „civilizované“, se ale LGBT+ minoritě dostává nezřídka stejného (nebo alespoň obdobného) postavení a práv jako hetero většině. Mimochodem, i díky médiím.

Stejně jako se liší dnešní svět od toho před třiceti, padesáti, sto či klidně i tisíci lety (byť paradoxně před pár tisíci lety byly homosexuální akty v některých kulturách docela běžné), se tedy liší i dnešní filmová, seriálová a televizní tvorba. Jen pro ilustraci konkrétní změny: např. v USA se LGBT postavy ve filmu vůbec nesměly objevovat – psal se rok 1930, resp. 1934, a ve zpřísněné verzi začal platit tzv. Haysův kodex, který stanovil, že „filmy nesmějí snižovat morální standardy těch, kteří je vidí“. Kodex platil více jak 30 let. Překvapí někoho, že nejen ve třicátých letech minulého století v USA samozřejmě LGBT lidé žili a neobjevili se zázračně jako mávnutím kouzelného proutku až v roce 1997, tedy poté, co Ellen DeGeneres veřejně oznámila, že je lesba, což způsobilo doslova kulturní revoluci? Dříve se ale nesměli nikde veřejně prezentovat. Totéž nakonec platí i pro Česko. Samozřejmě, že v předrevoluční filmové a seriálové tvorbě bychom LGBT postavy hledali jen stěží (ačkoliv existují snímky, na něž by bylo možné aplikovat tzv. queer čtení). Vždyť homosexualita (resp. homosexuální chování vnímané primárně v rovině sexuální) byla do r. 1961 postavena mimo zákon. I poté však trvala trestnost „styku budícího veřejné pohoršení“, která byla zrušena až v roce 1990. Navzdory tomu i u nás lesby a gayové žili i před tímto rokem a nikdo je sem v posledních třiceti letech nenápadně neteleportoval z Ameriky s cílem naši společnost rozložit (ehm). 

Zdroj: Giphy

Už je všechno v pořádku?

Po vlně společenské liberalizace se skutečně na filmových plátnech a televizních obrazovkách LGBT postavy začaly postupně objevovat – a proměnil se i způsob jejich zobrazení od toho negativního až k plnému přijetí. I když tradiční média/mediální společnosti se na novou situaci adaptují pomaleji (příkladem může být spol. Disney – což ovšem otevírá další rozsáhlou otázku LGBT obsahu v příbězích pro děti), zejména moderní streamovací služby se dnes staly průkopníky v prosazování diverzity (a to v celé její šíři, tedy nejen v rovině LGBT+) ve filmové a seriálové tvorbě. Z toho tedy plyne zmiňované pohoršení některých většinových diváků, kteří dospěli k závěru, že LGBT postavy zbytečně (či přímo otravně) zahlcují „jejich“ heteronormativní svět, ve kterém se přece nikdy dříve nic takového nedělo. Ale najednou jako by tyto postavy byly všude. Inu, ale to jsou i LGBT lidé.

Čirá fakta

Údaje, z nichž by bylo možné jasně odvodit, kolik lidí v celosvětové populaci se identifikuje jako LGBT+, z objektivních důvodů neexistují (v řadě zemí je stále homosexualita postavena mimo zákon, tedy se k ní nikdo otevřeně nehlásí). Přesto např. podle výzkumu IPSOS z roku 2021 napříč 27 zeměmi je na 80 % jejich obyvatel heterosexuálních a zbývajících 20 % tvoří lesby, gayové, bisexuálové, translidé a také ti, co se ani s jednou z klasických kategorií neztotožňují. 

<Path> Démoni nepatří jen do hororů. V případě LGBTQ lidí jsou zdrojem mnoha problémů, jejichž hlavní příčinou je odlišnostZdroj:

Odpovídá reprezentace LGBT postav v mediálních obsazích těmto počtům? Zatím rozhodně ne. Podle statistiky neziskové organizace GLAAD, která se zaměřuje na mediální zastoupení LGBT+ lidí v US tvorbě, vystupovalo v amerických filmech a seriálech objevujících se v hlavním vysílacím čase v letech 2021/22 necelých 12 % LGBT+ postav. Ačkoliv GLAAD zmiňuje, že je to nejvíce v historii, stále to neodpovídá reálnému zastoupení LGBT+ lidí ve společnosti. Pro Evropu, resp. specificky Česko, podobná data neexistují, ale vzhledem k tomu, že řada amerických filmů a seriálů k nám dorazí se zpožděním či vůbec (pomíjíme obsahy na streamovacích službách), lze předpokládat, že číslo bude ještě nižší než 12 %. Pokud tedy mají „běžní diváci“ pocit, že tvůrci dnes „cpou“ LGBT+ postavy naprosto všude, měli by se především důkladně rozhlédnout kolem sebe. 

A mimochodem – pokud někdy někdo odhalí existenci teplého černého ledního medvěda, s velkou radostí zpracování jeho životního příběhu přivítáme.

Anketa
Mám pocit, že dříve byl svět v pořádku:
Ne
15%
Ano
85%

 

Zdroj: Mirka Dobešová, anonymní respondenti

Populární
články

Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Sexuologické odělení brněnské FN provozuje gynekologickou ambulanci pro trans lidi
AKTUALITY

Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí

Autor: Martin Lyko
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Jako NE rovnosti lásce a práv, tak působí zamítnutí manželství pro všechny páry
LIDÉ

Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry

Autor: Martin Lyko
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Než budete místo vstávání do práce přepočítávát štosy bankovek v županu, asi to chvíli potrvá. Pasivní přijmy jsou běh na delší trať
BUSINESS

Jak pracovat bez práce? Pasivní příjem, tedy nepracovat a získávat peníze, chce každý. Jak ale na to?

Autor: Martin Lyko
Bezpečný sex by mohl mít brzy zcela nové parametry
TĚLO & MYSL

Sexuální svoboda a bezpečný sex bez ochrany na obzoru. Pilulka „den poté“ riziko nákazy pohlavně přenosnými nemocemi výrazně snižuje

Autor: Mirka Dobešová
Svatba a manželství? Zapomeňte, gayové a lesby
AKTUALITY

Jak jsme opět na plné čáře „projeli“ šanci na rovnost a lesbám a gayům plivli do tváře (a ještě za to čekáme ovace)

Autor: Mirka Dobešová
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková

E-Shop