
Jedinečný projekt glorchestra vyprodal Rudolfinum. Výtěžek z koncertu s diskusí půjde na dobročinné účely
Během uplynulých dvou ročníků se hudebnímu projektu s názvem glorchestra podařilo úspěšně etablovat na české festivalové scéně. Netradiční spojení hudebních žánrů bylo původně zamýšleno jako jednorázový projekt, sklidilo ale takový ohlas, že ho pořadatelé zopakovali. Během let 2021 a 2022 navštívilo tuto hudební tour po historických a kulturních památkách napříč Českem bezmála 18 tisíc fanoušků. A i díky nim se podařilo na vstupném vybrat téměř 3 milióny korun, které putovaly primárně na obnovu a rozvoj památek, které glorchestra navštívila.
Letos glorchestra pod značkou powered by glorchestra startuje v bienálním formátu. Tradiční turné napříč Českem se představí jednou za dva roky a bude se střídat s nabitým programem v rámci jediného večera s exkluzivními hosty. Tuto podobu má glorchestra letos a i tentokrát věnují organizátoři výtěžek z akce na dobročinné účely.
Christian Löffler uzavře glorchestrou své evropské turné Parallels
Hlavní hudební hvězdou sobotního večera bude německý komponista a DJ Christian Löffler v doprovodu Detect Ensemble. Po vyprodaných koncertech v Pařížské filharmonii, hamburské Elbphilharmonie, londýnské St. Johns At Hackney-Church nebo bruselské Henry Le Boef Hall jím na koncertě v Rudolfinu zakončí své turné nazvané Parallels. Na něm se diváci ve Dvořákově síni přenesou daleko do historie a zpět do současnosti díky moderní interpretaci raritních starých nahrávek.
Rudolfinum jako fenomén napříč uměním s Vladimirem 518
Hudebnímu programu bude předcházet v Sukově síni diskuse čtyř rozdílných osobností nad jedním propojujícím tématem, a tím je budova Rudolfina. Ta je se svým rozsáhlým dobovým a kulturním kontextem fenoménem, který stejně jako hudba, již hosté na glorchestře uslyší, také spojuje minulost se současností. Architektura, umění, klasická hudba, dobová politika a společnost, to vše s přesahem do 21. století.
- Vladimir 518, vlastním jménem Vladimír Brož, je český hudebník a výtvarník, který je znám i díky své knižní a vydavatelské činnosti. Jeho tvorba je rozkročena mezi rapem, volným výtvarným uměním, městským aktivismem i produkcí vlastních autorských publikací. Mezi lety 2006 a 2021 byl čelním představitelem kulturní organizace BiggBoss. Za svou práci získal četná ocenění.
- Doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc. založila sbírku architektury v Národní galerii v Praze. Byla kurátorkou Galerie Jaroslava Fragnera, přednášela dějiny architektury na Fakultě umění a architektury v Liberci, následně v Bratislavě a od roku 2005 na Stavební fakultě ČVUT. Věnuje se také popularizaci architektury, na toto téma vydala několik knih.
- Ing. arch. Lukáš Duchek, vedoucí správy a investic pražského Rudolfina, je autorem knihy Chrám umění: Rudolfinum, která mapuje historii slavné pražské budovy od úvah o její výstavbě až po rekonstrukci v 90. letech 20. století. Kniha vyšla k příležitosti 135. výročí otevření Rudolfina a 125. výročí České filharmonie, která v něm sídlí.
- prof. Mgr. akad. mal. Jiří Černický je český vizuální umělec, který je znám jako tvůrce experimentálních a intermediálních projektů. V roce 1996 získal Sorosovu cenu a v roce 1998 Cenu Jindřicha Chalupeckého. Zaměření Jiřího Černického je velmi široké a neomezuje se na konkrétní médium. Pracuje s těmi klasickými (malba), ale využívá i další formy současného umění (objekty, instalace, performance, konceptuální umění a další).