Blíží se Prague Pride a my tam budeme! Co se letos chystá a na co se můžete těšit? Vybrali jsme pro vás hned několik tipů!
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Blíží se Prague Pride a my tam budeme! Co se letos chystá a na co se můžete těšit? Vybrali jsme pro vás hned několik tipů!

Letošní Prague Pride je už prakticky za dveřmi. Už za pár dní pražskými ulicemi opět projde hrdý průvod a město se zahalí do pestrých festivalových barev. To bychom to nebyli my, abychom se taky netěšili, a tak jsme pro vás vybrali několik třešniček, které stojí za to zažít.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
3. 8. 2023

Už to vypuklo! Už to vypuklo!

Tato hláška zaznívá v jedné z nejoblíbenějších českých komedií. A mě napadla jako první, když jsem si procházela letošní program Pridu. Protože až to začne, bude to jízda. A takové zvolání bude opravdu na místě. Takže co nás čeká?

Ať už na Pride dorazíte v jakýchkoli barvách na vlajce či v duši, s dobrou náladou a otevřenou myslí si tento festival jistě zamilujete. Je totiž především o lásce – bez ohledu na to, jak moc zlí (nebo spíše často žalostně neinformovaní) jazykové tvrdí, že se jedná o přehlídku úchylek. Ti, kdo již na Pridu byli, jistě potvrdí, že mezi lidmi panuje z většiny vřelá nálada, baví se, prochází festivalem a vybírají si zábavné aktivity. Program je pestrý stejně jako duha – ale to asi nikoho nepřekvapí. A co že nás to letos čeká? Co si můžeme v srpnovém týdnu mezi sedmým a třináctým užít?

Duhový program

Pokud vás zajímá všechno, co se bude dít, koukněte se přímo sem. Všech 190+ eventů z různých lokací tu opravdu nebudu vypisovat. To ovšem neznamená, že jsem vás lákala na nepravdivý titulek. Za LUI rozhodně doporučujeme následující:

Zahájení

Kdo by nechtěl vidět zahájení jakékoli akce? To je přeci to pravé ořechové nakopnutí nálady! Na Pridu vás v rámci tohoto eventu čeká hudba, party, prostě show! Vystoupí Henriette + Vilém (našinci), Juana Rozas (z Argentiny), DJ iDJA (z Norska) a hlavní hvězdou večera bude irská hudebnice s terapeutickým výcvikem Ailbhe Reddy.

Prague Parade

Přestože průvod není naplánován hned na začátek Pridu, je potřeba ho uvést co nejdřív. Protože to je takové pomyslné srdce celé akce. Tradičně se v rámci Pridu chodí na průvody už od roku 1969, kdy se to poprvé stalo v New Yorku. Prakticky tedy jde již o tradici – ačkoli je Pride stále vnímán jako netradiční akce, nabourávající některé zvyklosti a normy. To je pohled opravdu hodně zastaralý a úzkoprsý.  Hlavními hodnotami jsou rovnost a respekt. A to jsou hodnoty, za které se jistě může postavit mnoho lidí bez ohledu na sexuální orientaci, pohlaví či gender. Vítaný je každý. A doslova i tradiční a folklórní oděvy.

Vyráží se 12.8. o půl jedné z Václaváku, kde bude i super stage. Sraz je o hodinu dřív – bude se povídat, bude možno podepsat petici za manželství pro všechny, na místě si zvládnete i připravit transparent. Pokud ráno kromě transparentu nestihnete ani make-up, i to je možno dohnat díky doprovodné aktivitě. Pohodičku si užijete i u drobných nákupů.

Půjde se přes ulici Na Příkopě, Celetnou až na Staromák. Pak Pařížskou přes Čechův most klasicky po schodech do Letenských sadů na pláň, kde bude Pride Park. A jak již název napovídá, i tam je připraven program. „Nad hlavami se vám jak anděl strážný bude vznášet několik SKY STAGEs s hudbou a z balkónu vám rozproudí krev v žilách a způsobem jí vlastním představí složení průvodu její veličenstvo Cuntessa Garbáge. Jejímu bystrému očku neunikne žádný hříšník, so you better watch out. POZOR: Má konfety a nebojí se je použít. Eko, samozřejmě,“ hlásí Pride. A zní to fakt dobře!

<Path> Od másla v kávě přes inhalaci vodíku až po „nadlidské“ tělesné funkce – to je biohacking. Trend slibující zdraví i netušené schopnostiZdroj:

Pride Club

Když jsme u té zábavy, jízdy, pařby nebo jakkoli super den, a především večer a noc nazvete, musíme zmínit Pride Club. Ten bude taky na Střeleckém ostrově a jedná se o velmi vzrušující místo. Jediné omezení je plnoletost, jinak jsou zde vítáni všichni, kdo mají otevřené srdce. Večírky budou každý den a čekat můžete od všeho něco. Stránky Pridu uvádějí: „Club bude představovat rozmanitost queer hudby a umožní návštěvnictvu prozkoumat různé žánry, jako je house, techno, pop, soul, funk nebo disco. Na poslední jmenované se zaměří především páteční Pride Discothèque. Ta plynule naváže na večerní Nora Waacking Inferno[.]“ Takže to bude bomba!

Pride Village

Jako každý rok samozřejmě bude součástí festivalu i vesnička na Střelečáku. To je samo o sobě krásné místo nejen na rande. Když se k tomu přidají duhové barvy, dobrá nálada koncerty, performance, workshopy, pikniky i oblíbený trh neziskovek a fajn stánky, pak není proč váhat. Je to jasné GO TO. Oficiální stránky se toho nebojí a uvádějí: „Budeme taky pořádně kvírovat tradice. Vyrobíme duhový koberec, budeme radikálně vyšívat a duhově si hrát s keramikou i sklem.“ A ani tam seznam aktivit nekončí. Tak jsme na to celé moc zvědaví! Na místě bude možné dojít si i na HIV test.

Tipy redakce

Zdraví na prvním místě

U testování se chvíli zastavíme. Součástí Pridu je i důraz na zdraví, takže přímo na Střeleckém ostrově či na Letné můžete zajít do venerologické ordinace ČSAP. Kromě běžných testů na HIV, syfilis a žloutenku B a C budou schopni do hodiny vyšetřit také další pohlavně přenosné nemoci (kapavka, chlamydie).

Také budou letos testovat během průvodu Prague Pride na Letenské pláni, kde bude možné kromě testování využít i mobilní venerologickou ordinaci. Testování je bezplatné a anonymní. Více o testování najdete zde. A že jste zvědaví na termíny, kdy se můžete nechat otestovat přímo na festivalu? Tak sem s nimi:

Pride Village Střelecký ostrov – testování na HIV

7. 8. 2023, 16:00-20:00,

8. 8. 2023, 14:00-22:00,

9. 8. 2023, 14:00-22:00,

10. 8. 2023, 14:00-22:00,

11. 8. 2023, 14:00-22:00.

Pride Village Střelecký ostrov – mobilní venerologie a PrEP poradna s lékařem

7. 8. 2023, 17:00-20:00,

8. 8. 2023, 17:00-20:00,

9. 8. 2023, 17:00-20:00,

10. 8. 2023, 17:00-20:00,

11. 8. 2023, 17:00-20:00.

Letenská pláň – testování na HIV

12. 8. 20223, 12:00-21:00

12:00 - 21:00 mobilní venerologie

Součástí Pride programu je také přednáška o ochraně před HIV (10.8. od 18:00 v malém sále Pride House) a na dvou místech (Dorado Coffee 7.8. od 18:00, Edison Filmhub 8.8. od 16:30) můžete zhlédnout krátký film „Alena – štěstí v neštěstí“, který je o ženě, matce, která žije s HIV.

Jste VIP? A víte, kam jít?

Odpusťte mi tento malý vtípek a fakt zapřemýšlejte o VIP lupenech. Nejen, že se dostanete do VIP zóny, ale ještě se stanete součástí komunity dárců a dárkyň. Podle oficiálních stránech se můžete těšit na:

-        pohodlné posezení – stolečky, židle, sedací vaky, slunečníky

-        5 drinků zdarma (pivo, víno, nealko)

-        dostatek mobilních toalet a umyvadel s pravidelným úklidem

-        toaletní koutek se zrcadlem

-        vlastní bar – pivo, víno, nealko, míchané nápoje

-        stánek Vinařství Mühlberger

-        kávovar s výběrem několika druhů kávy s obsluhou zdarma

-        možnost zakoupit si občerstvení přímo v zóně

-        praktické úložné skříňky

Veškeré informace o dalších akcích, vstupném, podmínkách a dalších záležitostech najdete na webu Prague Pride. Těšíme se s nimi!

Zdroj: Prague Pride, ČSAP, testovani-hiv.cz

Populární
články

Przní se kvůli nebinárním lidem čeština? Podle odborníků se jazyk vyvíjí neustále a změny jsou tedy přirozené
LIDÉ

Vysvětleno: Nebinární lidé a čeština. Aneb měli bychom namísto „Martin přišel“ nově psát „Martin přišelx?“

Autor: Mirka Dobešová
Bionický pensi vrátí erekci i těm, kterým jiná lečba nepomáhá
TĚLO & MYSL

Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně

Autor: Martin Lyko
Vzájemná masturbace je důležitou součástí sexuální spokojenosti
HOT!

Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod

Autor: Martin Lyko
"Často klientkám jen naslouchám. Neplatí si mě vždy jen pro sex"
PODCAST

Profesionální společník Tom (34): Mé klientky mi platí 4 tisíce na hodinu. Jde o dobře situované ženy ve středním věku. Ne vždy dojde na sex

Autor: Jakub Starý
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?
FUN

Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop