
Nejlepší devadesátkové sitcomy z Cartoon Network, u kterých jsme jako děcka vyrůstali
Raketové holky
Raketové holky, v originále Powerpuff Girls, je jedna z vůbec nejúspěšnějších show, které kdy Cartoon Network uvedla. Tenhle seriál o superhrdinských sestrách se začal vysílat v roce 1998 a běžel do roku 2004. Byl ale tak úspěšný, že se v roce 2016 dočkal dalšího pokračování.
Příběh je o třech na prvních pohled nevinných holčičkách školkového věku. Jenže sestřičky nejsou vůbec tak nevinné, protože při nepodařeném šíleném věděckém experimentu je jejich otec obdařil supershopnostmi a Blossom, Bubbles a Buttercup se staly ochránkyněmi svého rodného města. Seriál postavil svůj humor na parodování superhrdinských filmů tím, že hlavní postavy jsou vevnitř pořád malé holčičky, které řeší své holčičí problémy. Spojení roztomilosti, šílené akce, a také vtípků, kterých si nevinná dětská ouška nemohla všimnout, ale rodiče se smáli, dělá z Raketových holek seriál, na který prostě nejde zapomenout.
Johny Bravo
Macho. Dokonalé, naprosté a úplné. To byla hlavní postava tohohle seriálu. O co větší měl Johnny Bravo svaly, o to menší měl mozek. Miloval svůj styl, svoji postavu a také krásné dívky, jenže schopnostmi nějakou sbalit opravdu neoplýval – ke štěstí všech diváků, kteří jeho marné pokusy milovali.
Vychytat jemný balanc humoru, kterým seriál oplýval, není lehké, ale tvůrcům se to podařilo, takže místo trapasu, kterým mohlo dílo vyznít, vznikla legenda televizní zábavy. Johnny Bravo navíc těžil i z toho, že parodoval situace, které diváci znají třeba z filmů o Jamesi Bondovi. Naštěstí měl ale Johnny dostatek kamarádů v seriálových rolích, kteří ho uměli za každého průšvihu, kam se ve snaze klofnout další objekt svých citů dostal. Anebo ho do toho uvrtali ještě víc.
Courage zbabělý pes
I když hafanovo jméno Courage znamená česky kuráž, odvahy opravdu nepobral. Což vědí i jeho majitelé dobromyslná Muriel a její mrzutý manžel Eustace. Žijí na své farmě ve vesničce Nikde, o kterou byste nezavadili ani očima na mapě. Jenže místo tak pusté není, protože ho vytrvale navštěvují všemožné nadpřirozené příšery, démoni, mimozemšťani a třeba i upíři.
Jenže ačkoliv je Courage snad ten nejzbabělejší tvor na planetě, který se bojí stínů, hlasitých zvuků a pochopitelně taky všech nebezpečí, která vesničku postihují, vždy se mu podaří najít způsob, jak nakonec své páníčky ochránit. A to aniž by se o tom kdy dozvěděli.
Možná díky bojácnosti, kterou Courage projevoval a se kterou se umíme stotožnit víceméně všichni, byl seriál přijatelný i pro malé děti, ačkoliv byl sám vlastně poměrně strašidelný. Ocenili to i odborníci hned po jeho premiéře, když pilotní díl nominovali na Oscara v kategorii Nejlepší animovaný film.
Zdroj: GiphyDexterova laboratoř
Stejně jako u Raketových holek, i v tomto seriálu je hlavní postava malé dítě. 11letý Dexter ovšem předčí své vrstevníky, je totiž geniální. Vlastně je to nejchytřejší dítě na světě. Ve svém obyčejném pokojíčku v obyčejném domě obyčejné rodiny si za knihovničkou postavil supertajnou a superpokročilou laboratoř. A pochopitelně pomocích svých vynálezů zachraňuje svět.
Jeho největším nepřítelem je padouch Mandark a taky jeho vlastní trhlá sestra Dee Dee, která mu dělá ze života peklo zejména, když na nějaké z jeho dobrodružství přijde. Dexterova laboratoř je tak seriál plný šílených eskapád a dobrodružství, které obsahují všechno od klonování až po mizení planet. A byl to opravdu úspěšný seriál. Nejen proto, že si ho pamatujeme i po dvaceti letech, ale taky proto, že během svých čtyř sezón získal 12 cen Annie nebo byl čtyřikrát nominován na Emmy.
Ed, Edd n‘ Eddy
Tři tak oškliví kamarádi a tak hloupý humor, až to bylo vtipné. Ed, Edd n‘ Eddy je kanadská tvorba a jeden z těch seriálů, který ocenili spíš dospělí než malé děti. Pracuje totiž mimo jiné s dvojsmyslným a vlastně i dost jednomyslným humorem. Místy je až nechutný a právě pros svou přehnanost tolik bavil.
Zápletková premisa se jednoduchá. Tři kluci milují sladkosti, ale nemají na ně peníze. Takže pokaždé přijdou s jiným absurdním plánem, jak si nějaké ty chechtáky vydělat. Málokdy ovšem legální cestou. Což je přesně to, co pak rozchechtá zase diváky, protože žádný z pánů nikdy nevyjde. Navíc seriál záměrně vsadil na už v devadesátkách retro styl animace a kreslenou estetiku podobnou spíše 40. letům, čímž se mu podařilo dobře odlišit od konkurence.