Pride Month: Buďte hrdí, buďte sami sebou!
LGBT+
Zdroj: Fashion Arena Prague Outlet/ Se svolením

Pride Month: Buďte hrdí, buďte sami sebou!

Pride Month je výroční událost, která slaví a uznává LGBTQ+ komunitu a její boj za rovnost, práva a přijetí. Celý měsíc, konkrétně červen, je plný oslav, pochodů, festivalů a kulturních událostí, které připomínají snahu této celosvětové komunity o prosté sdílení jednoho prostoru, jedné planety.
Michal Černý Autor
13. 6. 2023

Připomeňme si, jak vůbec Pride Month vznikl a jaký byl jeho vývoj až do dnešní podoby.

 

Stonewall Inn riots

Stonewallské nepokoje (známé také jako Stonewallské povstání, Stonewallská vzpoura nebo prostě Stonewall) byly sérií spontánních protestů členů gay komunity v reakci na jeden z mnoha nestandardních policejních zásahů. Tento ze všech nejdůležitější se odehrál v noci z 27. na 28. června 1969 v hostinci Stonewall InnGreenwich Village na dolním Manhattanu v New Yorku.

Tipy redakce

Návštěvníci Stonewallu (převážně členové LGBTQ+ komunity) a dalších gay/lesbických barů ve Village, ba dokonce i lidé z ulice v sousedství, se postavili na odpor, protože policie přešla od dlouhodobé „legální“ šikany a slovních projevech nenávisti k fyzickým napadením.

Lidé jim oplatili stejnou mincí, což je překvapilo a stáhli se.

Napětí mezi newyorskou policií a homosexuálními obyvateli Greenwich Village propuklo v další protesty následujícího večera a znovu o několik nocí později. Během několika týdnů se obyvatelé Village zorganizovali do skupin, které požadovaly právo žít otevřeně a svobodně nehledě na svoji sexuální orientaci a nemuset mít obavy, že kvůli tomu bude někdo zatčen. Nové aktivistické organizace se soustředily na konfrontační taktiku a během několika měsíců byly založeny tři noviny na podporu práv gayů a lesbiček.

Rok po povstání, u příležitosti výročí 28. června 1970, se v Chicagu, Los Angeles, New Yorku a San Francisku konaly první pochody hrdosti homosexuálů. Během několika let byly po celých USA i ve světě založeny organizace za práva homosexuálů. Dnes se každoročně v červnu po celém světě konají, mimo spousty dalších jiných věcí, akce LGBTQ+ Pride na počest Stonewallských nepokojů. V roce 2016 byl na místě zřízen Stonewallský národní památník.

50. výročí Stonewallského povstání si připomnělo odhadem 5 milionů účastníků a 6. června 2019 se newyorský policejní komisař James P. O'Neill oficiálně omluvil za činy policistů ve Stonewallu v roce 1969. Během 80. a 90. let se Pride parády a festivaly staly platformou pro hlasitý odpor proti diskriminaci a nespravedlnosti vůči LGBTQ+ komunitě.

Samotný Pride Month se velmi rychle stal významnou obdobím pro širokou veřejnost a lidé z různých sociálních vrstev se zapojovali do oslav Pride Month a vyjadřovali svou podporu a solidaritu s LGBTQ+ komunitou. Politici, celebrity, nejrůznější společnosti a neziskové organizace začaly přijímat a podporovat zásady rovnosti a práv jejich členů.

<Path> Lásku našli na loňském Pridu. Letos přišli znovu a spojili další pár. Čerstvě zamilovaný muž nám povyprávěl svůj příběhZdroj: Ali, redakce

Pride Month se tak spolehlivě stal prostředkem k boji proti stigma a diskriminaci vůči těmto skupinám a k posilování jejich viditelnosti ve společnosti.

Při těchto oslavách se konají pochody hrdosti, přehlídky, festivaly, koncerty, výstavy, workshopy a další kulturní, společenské, vzdělávací i prodejní akce. Cílem je oslavovat, povzbuzovat a uznávat LGBTQ+ komunitu a její přínos do společnosti.

Nasaďte si lásku

Jestli sami přemýšlíte nad tím, jak projevit názor nějakou jednoduchou a nenásilnou formou, velmi oblíbenou podporou LGBTQ+ komunity je kupříkladu taška v barvách duhy. Pokud žijete ve městě, máte možnost ji zahlédnout v davu každý den. A proč by ne. Jednak je projevem podpory a sympatizace, případně se její vlastník ke komunitě sám hlásí, a jednak je to praktická a potřebná věc. Není proto divu, že se právě taška stává prostředkem k dalším designérským kreacím, které dávají jasně najevo svůj postoj.

Když se porozhlédneme na trhu po existenci nějaké další varianty mimo duhových barev, pak momentálně můžete projevit svůj názor na věc stylovou taškou od českého designéra Lukáše Macháčka s mottem ALL DRESSED IN LOVE, která se, coby jako příjemný bonus, ještě navíc pojí s charitou.

Lukáš Macháček, talentovaný český umělec, v tomto případě navázal spolupráci s outletovým centrem Fashion Arena Prague Outlet a společně vydali nový design pro látkové tašky s výše uvedeným mottem.

Výtěžek z jejich prodeje doputuje na podporu organizací zaměřených na osvětu, pomoc a práva LGBTQ+ komunity, což může být velmi silná motivace. Za tímto charitativním projektem stojí evropská síť outletových center VIA Outlets, jejíž součástí je právě i pražská Fashion Arena Prague Outlet. V jejím informačním centru si můžete charitativní tašku ze 100% fairtrade bavlny koupit za 399 Kč až do 7. července, druhou možností je nákup na e-shopu Lukáše Macháčka.

Pokud vás spolupráce zaujala, doporučujeme s nákupem rozhodně neotálet, protože tohle je limitovaná série s počtem pouhých 500 kusů. Takže navíc dostanete i skvělý sběratelský item. Srdce sběratele musí tepat radostí!

Určitě se vám ale v hlavě objevila otázka – proč vévodí celému návrhu zrovna černý kondom? To má svůj zásadní důvod a je to zároveň odpověď na to, o jakou osvětu se jedná tentokrát.

<Path> Libor Šula v podcastu Gay Guys: "Dali mi vybrat, že buď budu teplouš, nebo kadeřník!"Zdroj: Martin Bísek, Libor Šula, Peter Hrnčiar, gayguys.cz

Pride bag: Taška bez hranic

Nejdříve ale musíme začít u kořene a říct si, co je Pride bag. Evropská síť outletových center VIA Outlets si v každé zemi, kde má své outletové centrum, vybralo jednoho designéra, kterému svěřilo vytvoření originálního grafického návrh, a to právě pod sjednocenou hlavičkou tohoto názvu.

Pražská Fashion Aréna si vybrala Lukáše Macháčka, který se do vizuálu tašky rozhodl použít velmi osobní prvek vyzývající k bezpečnému sexuálnímu chování s ohledem na ochranu sebe i svých sexuálních partnerů.

Zvolil jsem pro toto poselství stylový černý kondom s nápisem ALL DRESSED IN LOVE, který odkazuje na několik atributů spojených s duhovou komunitou. Zaprvé je oblečení důležitým faktorem pro vyjádření osobnosti, zadruhé je metaforou pro používání kondomů a zatřetí odkazuje na znělku kultovního filmu Sex ve městě. Součástí grafiky je fotka mojí ruky s tetováním LOVE & HOPE,“ vysvětluje Lukáš Macháček.

A zde se dostáváme k jádru pudla.

Antivir

I když by se mohlo zdát, že používání kondomů při sexu je dnes samozřejmostí, zejména v komunitě mužů majících sex s muži je výskyt viru HIV stále nejvyšší. Jen málo komerčních firem se věnuje podpoře lidí s HIV nebo AIDS, protože v očích široké veřejnosti si za tuto diagnózu lidé takzvaně mohou sami.

Proč jsme do tohoto projektu šli? Nebojíme se upozornit na to, že i když v posledních desetiletích došlo k významným pokrokům v boji za práva LGBTQ+, komunita se stále potýká s diskriminací a omezením svých práv. Výtěžek z prodeje tašky podpoří Mezinárodní asociace pro práva LGBTQ+ (ILGA) a Dům Světla, což je charitativní organizace věnující se osvětě a pomoci lidem postiženým HIV/AIDS,“ říká Lenka Čapková, ředitelka outletového centra Fashion Arena Prague Outlet.

Jak vidno, i za kouskem módního/praktického doplňku lze najít vyšší a ještě ke všemu dobrý účel.


Pride life

V dnešním světě, který se neustále vyvíjí, je důležité si klást otázky o tom, jakým způsobem chceme žít a jaký druh společnosti si přejeme vytvořit. Základním prvkem každé spravedlivé a rovnoprávné společnosti je respekt k lidským právům a důstojnosti všech jejích členů.

<Path> Proboha, co když jsem vlastně gay?! Za obavami z homosexuální orientace nemusí být jen homofobie, může to být i psychiatrická diagnózaZdroj: intrusivethoughts.org, medicalnewstoday.com, queerty.com, lui.cz, moodsmith.com

Pride month, který slaví hrdost a odvahu sexuálních menšin, nám poskytuje příležitost přemýšlet o tom, jak společnost konfrontuje a přijímá rozmanitost a odlišnosti. Filosoficky vzato, každý člověk by měl mít právo být sám sebou a vyjadřovat svou identitu beze strachu z odsudku nebo diskriminace. Přestože by se to mohlo zdát samozřejmé, realita je taková, že mnoho lidí se stále setkává s nepochopením, nespravedlivým zacházením a marginalizací kvůli své sexuální orientaci nebo genderové identitě.

Pride month se snaží zvýšit povědomí o těchto problémech a podpořit ty, kteří se potýkají s diskriminací z jakéhokoliv směru.

Tím, že akceptujeme a podporujeme různorodost, neomezujeme sebe ani druhé. Naopak, dáváme lidem prostor být autentičtí a žít plnohodnotný život. Podpora Pride month nám umožňuje prozkoumat širokou škálu lidských identit a pochopit, že sexuální orientace a genderová identita existují ve velké rozmanitosti.

Tipy redakce

Nakonec nám připomíná, že svoboda a rovnost jsou hodnoty, které si musíme aktivně uchovávat a hájit. Nejedná se pouze o jednorázovou událost, ale o neustálý proces, ve kterém musíme společně pracovat na odstranění předsudků a diskriminace. Podpora podobných akcí nám umožňuje vyjádřit naši solidaritu s LGBTQ+ komunitou a připojit se k boji za lepší a rozmanitější svět.

 

 

Zdroj: history.com, fashion-arena.cz, IG fashionarenapragueoutlet, viaoutlets.com, mconcept.cz

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop