Netflix přeplněný LGBT+: Pravda, nebo pocit? Streamerovi to přijde málo
LGBT+
Zdroj: Netflix, se svolením

Netflix přeplněný LGBT+: Pravda, nebo pocit? Streamerovi to přijde málo

Rozmohl se nám tu takový nešvar: volá se po filtru LGBT+ obsahu na Netflixu, některým lidem totiž leze na nervy, kolik leseb, gayů a transsexuálních postav je nyní v sériích a filmech, které si nechává vyrábět nejúspěšnější streamovací platforma. Ti hlasitější to nazývají indoktrinací. Musím tomu dát pocitově za pravdu (i když čísla spíš ukazují opak), ale jen částečně. Podle mě platí: všeho s mírou, jak diverzity, tak nenávisti vůči ní.
Albert Prokop Albert Prokop Autor
17. 3. 2023

LGBT+ NETFLIX

Upřímně přiznávám, že i mně přijde, že gay postavy jsou v téměř každém Netflix díle. Ne, že bych se na to nějak zaměřoval. Určitě si něco nepustím jen kvůli tomu, že jsou tam queer postavy. Nebo že tam nejsou.

Občas to ale vážně působí jako za každou cenu, vlastně si ani moc nepamatuju na titul, kde by nefiguroval nikdo z naší komunity.

Když je příběh dobře vystavěný, postava má zajímavé kontury, celé to má logiku, proč ne. Někdy to ale působí na sílu, jako by vážně tvůrci plnili nějaké pomyslné kvóty. Nebo vlhké sny svých autorů – třeba v Elitě, z níž to vypadá, že na španělské elitní školy chodí snad jen homosexuální nebo aspoň bisexuální mladíci a ještě k tomu vyložení hot modýlci.

 

Stejně tak se pousměju, když je v Netflix seriálu teen-age parta pěti lidí, tak se spolehněte, že tam vždy budou aspoň dva černoši nebo černošky, Asiati, Hispánec plus bílý kluk či holka. Jako by v životě taková totální diverzita skutečně byla stoprocentní.

Nebo téměř každý druhý pár běloch-černoška, černoch-černoška (a podobně). Netvrdím, že je na tom něco divného či špatného, ale seriály jako by v nás vzbuzovaly dojem, že už jsou jen rasově smíšené páry, což prostě zdaleka není pravda. Podle Pewresearch se situace od roku 1967, kdy bylo smíšených rasových manželství 3 %, změnila, když se jejich počet zvýšil na 19 % v roce 2019, ale stále jde o pětinu a ještě u sezdaných.

To je pak pro nás, kteří kromě Vietnamců skoro s nikým jiným do kontaktu nepřijdeme (pokud málo cestujeme, že), o to víc do očí bijící.

PLNÍ KVÓTY?

Možná se pak nejde úplně divit všem těm pochybovačům, co jsou přesvědčení o tom, že se nás Netflix a jemu podobní snaží vychovávat. Nebo že plní jakési oscarové kvóty, i když o nich kolují spíš mýty a v podstatě stačí gay, handicapovaného nebo někoho z LGBT+ ve štábu a je vše OK. Více o tom třeba zde.

DRUHÝ EXTRÉM: KRITIKA POSTAVENÁ NA HLAVU

Jenže pak tu máme extrémy v kritice. Třeba když vyšel výborný seriál Sandman, ozývaly se znechucené hlasy o příliš mnoho LGBT+ postavách. Přitom už původní komiks z roku 1989 je měl, takže to není žádná Netflix přeháněčka, ale dodržování původního díla. Ostatně jeho autor Neil Gaiman byl sám tvůrcem seriálu.

Stejně tak znechucovat se u seriálu Sexuální výchova, Sex Education? Panenko skákavá: je to Netflix dílo, je to o sexu, tak co kdo mohl čekat? Navíc tam je ta LGBT+ linka, aspoň v první řadě, jen boční, jinak se zde celkově ukazují rozmanité problémy spojené se sexuálními nejistotami teenagerů. Za mě je to jedno z nejsvěžejších děl posledních let a opravdu ne kvůli Ericovi, i když mi vůbec, ale vůbec nevadil.

Stejně tak Srdcerváči, Heartstopper: nadávat na to, že je to o „buznách“, když je to především o citech dvou dospívajících kluků a neuvidíte tam ani kousek nahého těla, mi přijde jako důkaz už vyložené nenávisti. A to přitom vím ve svém okolí o mužích, kteří neskáčou radostí z gay obsahu na Netflixu, ale tohle se jim líbilo, že to bylo citlivě natočené, nevulgární, milé. Stejnou zkušenost měl i jeden český recenzent.

Tipy redakce

HOMO PROPAGANDA? TU BY NERUŠILI

A kdyby šlo o nějakou cílenou LGBT+ propagandu, proč by streamer rušil hned po prvních sériích lesbický upírský teen-age seriál První krev, First Kill? Proč by zrušil animák o LGBT+ superšpiónech Q-Force, který se už u traileru dočkal neuvěřitelné nenávisti nejen od homofobů, ale i od našinců aktivistů, že prý podporoval stereotypy o nás? (Což mi tedy přijde šílené, že bychom si sami ze sebe nemohli dělat legraci.) Proč by zrušil seroš Opuštěný, Uncoupled, kde hrál Neil Patrick Harris? Naštěstí druhou sérii natočí Showtime, u nás tedy snad uvede služba SkyShowtime.

NETFLIX: LGBT+ JE MÁLO, MUSÍME PŘIDAT

Jedna věc jsou mé či vaše pocity, druhá tvrdá čísla. Předloni Netflix zveřejnil výsledky dvouleté studie o svém původním americkém obsahu, z níž vyplývá, že LGBT+ (a handicapovaných) postav je stále málo a že jich musí přidat víc.

Podle analýzy bylo v rozhodném období pouze u 4 % filmů a 1,1 % seriálů hlavních LGBT+ postav, 4,3 % a 6,1 % filmů a seriálů je zase obsahovalo v celkovém hlavním obsazení. A jen 2 procenta filmů a 3,3 % seriálů mělo mluvící LGBT+ postavy.

Ale třeba i ženských režisérek a režisérek s jinou barvou pleti mělo být příliš málo, na což před časem poukazovala i novinářka Jana Cíglerová. Osobně bych čekal spíš lpění na kvalitě a úspěchu, tedy že kdo natočil něco nekvalitního, že by neměl jen tak dostat další práci jen kvůli tomu, co má za pohlaví nebo barvu kůže, ale je pravda, že to je téma, kterému nerozumím. Stejně jako netuším, jaká adekvátní čísla by měla být pro zobrazování LGBT+ charakterů.

<Path> Restaurace, v níž je menu plně podřízeno sezónnosti, nadchne nejen jídlem, ale i hrdě se procházejícími pávyZdroj: MD

FILTRY JSOU ZRŮDNOST

Už mnohokrát jsem v různých diskusích četl otázky na to, jestli se dají na Netflixu vyfiltrovat pouze filmy a seriály bez LGBT+ tématiky a postav. Nebo bez černochů. Tady se podle mě ale všichni soudní lidé shodnou na tom, že dělat takové filtry by byla strašná zvrácenost. To bychom pak mohli pokračovat s filtry žen, příliš hubených, příliš obézních, a postupně dojít až k Židům a podobně. Toto fakt ne.

Zkrátka a dobře: ano, je toho někdy subjektivně moc, ano, mohli by lehce ubrat, ale na druhou stranu do některých děl LGBT+ neodmyslitelně patří a u nich nedává smysl na to nadávat.

Zdroj: PEWRESEARCH, EXTRA.CZ, YOUTUBE, FANDÍME FILMU, NETFLIX, IROZHLAS

Populární
články

Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Červené víno je pro naši pleť jako elixír stáří
TĚLO & MYSL

Červené víno jako nepřítel krásné pleti. Proč víno škodí pokožce víc než pivo a co vše s ní alkohol dělá?

Autor: Redakce

E-Shop