Netflix přeplněný LGBT+: Pravda, nebo pocit? Streamerovi to přijde málo
LGBT+
Zdroj: Netflix, se svolením

Netflix přeplněný LGBT+: Pravda, nebo pocit? Streamerovi to přijde málo

Rozmohl se nám tu takový nešvar: volá se po filtru LGBT+ obsahu na Netflixu, některým lidem totiž leze na nervy, kolik leseb, gayů a transsexuálních postav je nyní v sériích a filmech, které si nechává vyrábět nejúspěšnější streamovací platforma. Ti hlasitější to nazývají indoktrinací. Musím tomu dát pocitově za pravdu (i když čísla spíš ukazují opak), ale jen částečně. Podle mě platí: všeho s mírou, jak diverzity, tak nenávisti vůči ní.
Albert Prokop Albert Prokop Autor
17. 3. 2023

LGBT+ NETFLIX

Upřímně přiznávám, že i mně přijde, že gay postavy jsou v téměř každém Netflix díle. Ne, že bych se na to nějak zaměřoval. Určitě si něco nepustím jen kvůli tomu, že jsou tam queer postavy. Nebo že tam nejsou.

Občas to ale vážně působí jako za každou cenu, vlastně si ani moc nepamatuju na titul, kde by nefiguroval nikdo z naší komunity.

Když je příběh dobře vystavěný, postava má zajímavé kontury, celé to má logiku, proč ne. Někdy to ale působí na sílu, jako by vážně tvůrci plnili nějaké pomyslné kvóty. Nebo vlhké sny svých autorů – třeba v Elitě, z níž to vypadá, že na španělské elitní školy chodí snad jen homosexuální nebo aspoň bisexuální mladíci a ještě k tomu vyložení hot modýlci.

 

Stejně tak se pousměju, když je v Netflix seriálu teen-age parta pěti lidí, tak se spolehněte, že tam vždy budou aspoň dva černoši nebo černošky, Asiati, Hispánec plus bílý kluk či holka. Jako by v životě taková totální diverzita skutečně byla stoprocentní.

Nebo téměř každý druhý pár běloch-černoška, černoch-černoška (a podobně). Netvrdím, že je na tom něco divného či špatného, ale seriály jako by v nás vzbuzovaly dojem, že už jsou jen rasově smíšené páry, což prostě zdaleka není pravda. Podle Pewresearch se situace od roku 1967, kdy bylo smíšených rasových manželství 3 %, změnila, když se jejich počet zvýšil na 19 % v roce 2019, ale stále jde o pětinu a ještě u sezdaných.

To je pak pro nás, kteří kromě Vietnamců skoro s nikým jiným do kontaktu nepřijdeme (pokud málo cestujeme, že), o to víc do očí bijící.

PLNÍ KVÓTY?

Možná se pak nejde úplně divit všem těm pochybovačům, co jsou přesvědčení o tom, že se nás Netflix a jemu podobní snaží vychovávat. Nebo že plní jakési oscarové kvóty, i když o nich kolují spíš mýty a v podstatě stačí gay, handicapovaného nebo někoho z LGBT+ ve štábu a je vše OK. Více o tom třeba zde.

DRUHÝ EXTRÉM: KRITIKA POSTAVENÁ NA HLAVU

Jenže pak tu máme extrémy v kritice. Třeba když vyšel výborný seriál Sandman, ozývaly se znechucené hlasy o příliš mnoho LGBT+ postavách. Přitom už původní komiks z roku 1989 je měl, takže to není žádná Netflix přeháněčka, ale dodržování původního díla. Ostatně jeho autor Neil Gaiman byl sám tvůrcem seriálu.

Stejně tak znechucovat se u seriálu Sexuální výchova, Sex Education? Panenko skákavá: je to Netflix dílo, je to o sexu, tak co kdo mohl čekat? Navíc tam je ta LGBT+ linka, aspoň v první řadě, jen boční, jinak se zde celkově ukazují rozmanité problémy spojené se sexuálními nejistotami teenagerů. Za mě je to jedno z nejsvěžejších děl posledních let a opravdu ne kvůli Ericovi, i když mi vůbec, ale vůbec nevadil.

Stejně tak Srdcerváči, Heartstopper: nadávat na to, že je to o „buznách“, když je to především o citech dvou dospívajících kluků a neuvidíte tam ani kousek nahého těla, mi přijde jako důkaz už vyložené nenávisti. A to přitom vím ve svém okolí o mužích, kteří neskáčou radostí z gay obsahu na Netflixu, ale tohle se jim líbilo, že to bylo citlivě natočené, nevulgární, milé. Stejnou zkušenost měl i jeden český recenzent.

Tipy redakce

HOMO PROPAGANDA? TU BY NERUŠILI

A kdyby šlo o nějakou cílenou LGBT+ propagandu, proč by streamer rušil hned po prvních sériích lesbický upírský teen-age seriál První krev, First Kill? Proč by zrušil animák o LGBT+ superšpiónech Q-Force, který se už u traileru dočkal neuvěřitelné nenávisti nejen od homofobů, ale i od našinců aktivistů, že prý podporoval stereotypy o nás? (Což mi tedy přijde šílené, že bychom si sami ze sebe nemohli dělat legraci.) Proč by zrušil seroš Opuštěný, Uncoupled, kde hrál Neil Patrick Harris? Naštěstí druhou sérii natočí Showtime, u nás tedy snad uvede služba SkyShowtime.

NETFLIX: LGBT+ JE MÁLO, MUSÍME PŘIDAT

Jedna věc jsou mé či vaše pocity, druhá tvrdá čísla. Předloni Netflix zveřejnil výsledky dvouleté studie o svém původním americkém obsahu, z níž vyplývá, že LGBT+ (a handicapovaných) postav je stále málo a že jich musí přidat víc.

Podle analýzy bylo v rozhodném období pouze u 4 % filmů a 1,1 % seriálů hlavních LGBT+ postav, 4,3 % a 6,1 % filmů a seriálů je zase obsahovalo v celkovém hlavním obsazení. A jen 2 procenta filmů a 3,3 % seriálů mělo mluvící LGBT+ postavy.

Ale třeba i ženských režisérek a režisérek s jinou barvou pleti mělo být příliš málo, na což před časem poukazovala i novinářka Jana Cíglerová. Osobně bych čekal spíš lpění na kvalitě a úspěchu, tedy že kdo natočil něco nekvalitního, že by neměl jen tak dostat další práci jen kvůli tomu, co má za pohlaví nebo barvu kůže, ale je pravda, že to je téma, kterému nerozumím. Stejně jako netuším, jaká adekvátní čísla by měla být pro zobrazování LGBT+ charakterů.

<Path> Nejlepší LGBTQ seriály na Netflixu na zasmání, zamyšlení, pláč i pokoukáníZdroj: Albert Prokop, Netflix

FILTRY JSOU ZRŮDNOST

Už mnohokrát jsem v různých diskusích četl otázky na to, jestli se dají na Netflixu vyfiltrovat pouze filmy a seriály bez LGBT+ tématiky a postav. Nebo bez černochů. Tady se podle mě ale všichni soudní lidé shodnou na tom, že dělat takové filtry by byla strašná zvrácenost. To bychom pak mohli pokračovat s filtry žen, příliš hubených, příliš obézních, a postupně dojít až k Židům a podobně. Toto fakt ne.

Zkrátka a dobře: ano, je toho někdy subjektivně moc, ano, mohli by lehce ubrat, ale na druhou stranu do některých děl LGBT+ neodmyslitelně patří a u nich nedává smysl na to nadávat.

Zdroj: PEWRESEARCH, EXTRA.CZ, YOUTUBE, FANDÍME FILMU, NETFLIX, IROZHLAS

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop