Nebinární „ženy“, teplá armáda a nedocenitelná reprezentace. Co nás naučil The Last of Us a proč je to už teď jednoznačně seriál roku?
Komentář
Zdroj: Liane Hentscher/HBO / se svolením
<Path>

Nebinární „ženy“, teplá armáda a nedocenitelná reprezentace. Co nás naučil The Last of Us a proč je to už teď jednoznačně seriál roku?

The Last of Us jde dnes do finále (tedy jeho první řada) a to je skvělá příležitost zamyslet se nad tím, co všechno nám přinesl. Postapokalyptické drama o houbových zombies totiž nenásilně a přitom nesmírně efektivně přitáhlo pozornost k celé řadě queer a genderových otázek.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
13. 3. 2023

Začnu rovnou tím nejdůležitějším: Nejsou jenom muži a ženy. Kdo to do teď nevěděl (a takových lidí bylo hodně, neb se o tom moc nemluvilo), ten to díky The Last of Us ví. Hlavní postavu seriálu Ellie totiž ztvárnili Bella Ramsey, nebinární americká*ý herec*herečka, kteří, a to je mega důležité, o své identitě veřejně mluví. Víc jsem se o tom rozepsal už v článku, proč Ramsey nemají rádi označení „mladá žena“, podstatné ale je, že je. A že lidé o jejich existenci vědí. Ano, nebinárních lidí není moc, ale to není důvod, aby se o nich mlčelo. Ukazují totiž, že lidi, kteří vypadají jako žena, se nemusejí chovat jako ženo (protože vůbec nemusejí být žena) a že vlastně požadovat dodržování nějakých předepsaných kategorií a škatulek (čtěte: stereotypů) je zbytečné.

Dokonalý pár nedokonalých lidí

Sbohem genderovým stereotypům dává i přímo seriálový děj, a sice právě v postavě Ellie, respektive ve dvojici Ellie a jejího ochránce Joela (Pedro Pascal). Joel totiž není klasický nezničitelný hrdina a Ellie není křehká dívenka, která si neporadí bez cizí pomoci. Tvůrci se vyhnuli klišé, které se zcela nepochybně nabízelo, a místo toho vytvořili dvojici postav, která je zajímavá. Navíc nejen co se jich samotných týče, ale také co do jejich vztahu.

Že Ellie nebude „ustrašená holka“, je jasné už v momentě, kdy se s ní setkáváme poprvé. Vzdorovitá, svéhlavá, drzá a útočná. A také velmi bezprostřední, jak se ukazuje během další dílů. Tvoří tak symbolický protiklad k Joelovi, který je rezervovaný, závažný, zádumčivý, snaží se plánovat a jít na věci s rozmyslem. A který je mnohem opatrnější než Ellie. A ačkoliv je Joel ten, který by měl chárnit Ellie (ne kvůli stereotypům, ale kvůli ději), je to několikrát Ellie, která naopak zachrání Joela. Parádní. 

O nás s námi

Když je řeč o radosti nad dobře vykreslenými postavami, nejde nezmínit třetí epizodu seriálu, která ukázala životní příběh gay páru. Když odhlédnu od nadšení, že je to vůbec gay reprezentace (ale nebojte, já se k tomu za několik řádků zase vrátím), musím ocenit, že je to ukázka věkové různorodosti. Gayové totiž nejsou jenom mladí! Bill a Frank se potkávají, když jsou oba v minimálně středním věku, a jejich příběh končí, když jsou oba staří. Krásná protiváha někdy přítomné tendenci, mít na plátně či obrazovkách jako homosexuály jen mladé vysportované svalovce. Hosana!

Ještě větší radost ale mám z toho, jak tvůrci ke zpracování teplých postav a scén přistupovali. Tentokrát ale nejde o gaye, nýbrž o lesby. Queer je totiž i hlavní postava Ellie, která v jednom z pozdějších dílů vzpomíná na svůj vztah s kamarádkou (a víc než jen to) Riley. Filmaři si uvědomili, že oni jsou hetero a navíc chlapi, takže nemají představu o tom, jak zobrazené situace prožívá někdo, kdo je queer a žena. Přizvali si proto konzultantku, která mohla nápady a scénář posoudit lépe než oni – lesbu. Takže hosana podruhé! (A doufám, že se z takového přístupu stane norma, pak to bude hosana potřetí.)

Queer je nová norma

Skutečnost, že The Last of Us obsahuje queer reprezentaci, ale není významná sama o sobě. Zásadní je tady totiž fakt, jak obrovskou má seriál sledovanost. Je to mainstream, je to hit, je to kultura, je to téma. Díly mají milionovou sledovanost už v den vydání. O popularitě a společenském významu ale hovoří hlavně to, jak velký má seriál nárust sledovanosti. Zatímco první díl uvedený v půlce ledna streamovalo při premiéže 4,1 milionu diváků, předposlední osmý díl zaznamenal v den svého uvedení nárust o 74 %, na 8,1 milionu sledujících. A rostoucí sledovanost znamená, že čím dál tím víc lidí vidí, jak čistá a nefalšovaná a hodnotná je gay láska a jak moc v pořádku jsou romantické a milostné vztahy mezi dívkami.

<Path> Sabrina, mladá čarodějnice – nový seriál má s původním sitcomem pramálo společného!Zdroj: Netflix, BuzzFeed

A zároveň nesmíme zapomínat, že je HBO jedním z lídrů současné seriálové tvorby. Je to trendsetter, udává krok i směr, kterým se prestižní seriály vydávají. HBO = quality TV. Nastavuje tak laťku seriálové tvorby a také laťku queer reprezetnace. A ukazuje, že LGBT+ lidi tady jsou a budou a jsou a budou i v seriálech. Ať se to někomu líbí nebo ne. Znamená to, že když chce někdo koukat na moderní super seriál, o kterém všichni mluví, který je napínavý, zábavný, vtipný i vážný, prostě uvidí queer lidi. A to je dobře, protože jiný důvod než homofobie nebo ignorance pro absenci LGBT+ v kinematografii neexistuje.

Otázka, proč by měla být LGBT témata a queer lidé „na sílu“ nacpaní ve všech filmech a seriálech, je absurdní. Odpověď totiž zní: Proč by neměli? Proč by měli být uměle odstranění a kinematografie se měla tvářit, jako že je svět cisgender a heterosexuální? Vždyť přece není. Queer lidi jsou normální. Nebo, lépe řečeno, queer lidi jsou. Takže by měli být i v seriálech.

Zdroj: Giphy

Homofobové vs. teplá armáda

Bylo samozřejmě jen otázkou času, kdy se na seriál, který zobrazuje gaye a lesby, sesype kritika homofobů. Jak se ukázalo, bylo to prakticky okamžitě. A to nejen v podobě negativních vyjádření na sociálních sítích, ale také formou „review bombingu“, hromadného zanechávání negativních komentářů a hodnocení. Po uvedení zmíněného 3. dílu (Lon Long Time) se hateři sesypali na recenzentní weby a programově díl i seriál hodnotili nejhorší možnou známkou. Výsledkem tak, je, že ačkoliv je seriál kvalitní, propadá se v žebříčcích.

Naštěstí ale seriál ukázal i druhou tvář veřejnosti, a to jásot a nadšení nad tím, že se světu dostalo kvalitní queer reprezentace v díle, které není natočené se záměrem „být teplé“. Radost na zastáním vyjádřili i Bella Remsey. „Jsem si velmi vědomá*ý toho, že na Twitteru funguje gay armáda, která mě a Elli podporuje“, uvedli Ramsey. „Je krásné mít za sebou takovou armádu. Je to reakce, kterou si velmi užívám.“

The Last of Us ukazuje různorost. Ukazuje ji samozřejmě a ukazuje ji jen tak mimochodem - jako normální a prostře přítomnou. Ukazuje, jak se mají seriály natáčet a učí, že i když se to hromadě lidí nelíbí, stejně se na něj budou dívat miliony a miliony lidí. A proto je to už teď za mě seriál roku.

Zdroj: attitude.co.uk, LUI.cz, collider.com, mashable.com,

Populární
články

Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
The Ugly Duchess
AKTUALITY

Renesanční dílo „Ošklivá vévodkyně“ vůbec nezachycuje ženu. Odborníci míní, že na obraze visícím v Národní galerii je muž-transvestita

Autor: Mirka Dobešová
Dodnes trpí tím, že v krásných šatech prý stále vypadá jen jako chlap v sukni
LIDÉ

„Závidím všem ženám. Své kamarádky nenávidím,“ přiznává žena, která cítí, že ji na cestě za vysněným vzhledem limitují lékaři

Autor: Irena Piloušková
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce
Living 2023

Zámek v Osečanech Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka se postupně proměňuje v netradiční bydlení. S LUI můžete nahlédnout dovnitř

Autor: Jan Witek Witek
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková

E-Shop