Sex O’Clock: Konečně český seriál s pořádnou gay zápletkou! Není jen pro mladé, není trapný a nevycucali si ho z prstu
Recenze
Zdroj: TV Nova

Sex O’Clock: Konečně český seriál s pořádnou gay zápletkou! Není jen pro mladé, není trapný a nevycucali si ho z prstu

(#spoiler, ale jinak bych nemohl hodnotit) Televize Nova natočila pod značkou Voyo Originál seriál, který „tu ještě nebyl“. Na první pohled je to klasická teenagerovská dramedy (drama + comedy) ze střední, ale zdání klame. Po dvou dílech, které jsem měl možnost vidět na premiéře, jsem upřímně nadšený a těším se, až uvidím zbytek příběhu a až ho uvidí i zbytek Česka. Dočkáme se v pátek 10. března, kdy bude seriál dostupný na Voyo.cz.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
6. 3. 2023

Dospívající Adam (Maxmilián Kocek) řeší svoji rodinu, školu, a taneční kariéru. Všechno ho štve a to poslední chce pověsit na hřebík, protože jeho nová taneční partnerka (Karolin Omastová) je pěkná kráva. Jenže tím to nekončí, protože Adamův otec (Jan Révai) vyhodí celou rodinu ze zajetých kolejí, když jim oznámí, že je gay a má přítele. Pro Adama konec světa, pro jeho matku (Petra Bučková) taky a pro babičku (Jana Švandová) úplná smrt. Jenom Adamová ségra (Sára Korbelová) je s tátovým coming outem v pohodě. Mnohem větší problém má s tím, co rodina ještě ani netuší.

TV Nova si na své VOD platformě Voyo.cz lajzla experiment, do kterého se u nás zatím nepustila žádná jiná televize. Natočit seriál po vzoru zahraničních produkcí, které nabídne všem něco, bez problémů otevře téma sexu, lásky, sexuality, vztahů a osobních dramat a nebude to jenom plytká telenovela. A povedlo se.

Bobřík trapnosti se nekoná

Kdykoliv je něco „pro teenagery“, bojím se, že to bude trapárna. Jasně, už roky teenager nejsem, takže jsou největší trapárna možná tyhle moje kecy, ale přesto si myslím, že si z té doby ještě něco pamatuju. A že stále poznám, jestli něco působí autenticky, přirozeně, nebo „seriálově normálně“ a není to naaranžované, umělé a jedno velké „chtěli bychom, a nemůžeme“.

Sex O’Clock v tomto ohledu příjemně překvapil. Nemyslím, že se musí diváci bát, že se u toho budou náctiletí svíjet trapností. Tvůrci se upřímně snažili, a to i přesto, nebo možná právě proto, že si uvědomují, že trapnosti stoprocentně zabránit nemůžou. „Jen ať se na to dívají nedůvěřivě, ať nás podezírají z trapnosti nebo umaštěnosti a ať nás nakonec vyhejtí,“ odpovídá režisérka a producentka Karolina Zalabáková na otázku, jak seriál přesvědčí mladé diváky, že na něj půjde koukat. „Ale ať si udělají vlastní názor! Nejhorší je o věci nic nevědět, nevidět ji, jenom ‚aha o tom jsem cosi slyšela‘ a řeči ze sociálních sítí vydávat za své stanovisko. Za každý názor budu ráda.“

Odbornost i očumování

Riziko, že by seriál mohl totálně „vybouchnout“ na tom, že je nerelevantní a natočil ho někdo, kdo je věkové skupině protagonistů už na hony vzdálen, si ale tvůrci uvědomovali. „Na seriálu s tematikou dospívání jsem intenzivně pracovala posledních pět let. S posvěcením pana ředitele jsem znovu chodila na svůj bývalý gympl, šmírovala v hodinách, zkoumala všechny možné outfity a cpala se bílým pečivem pod lavicí,“ říká Zalabáková. „Ve třídách jsem byla svědkem situací, které se od doby, kdy jsem je prožívala já sama, změnily jen pramálo. Co se naopak proměnilo diametrálně je jazyk dospívajících a mladých dospělých. S odbornými poradci jsem tak řešila, jestli jsou „kozy pořád kozy“, nebo už se jim říká jen „tits“, a zda můžeme „crush“ použít i jako sloveso.“

Osobně tuto snahu o autentičnost a realističnost oceňuji. Není nic horšího, než když někdo tvoří „o nás bez nás“ a všechno si jenom tzv. cucá z prstu. Snahu mít obsah i formu co nejvíce podloženou realitou potvrzuje i scénárista Matěj Randár. „Můžeme [mladým divákům] dát garanci, že témata i jazyk jsme konzultovali s jejich vrstevníky a naši teenage herci si ke scénářům taky řekli své. Jsem silně přesvědčen, že se ‚mladí dospělí‘ můžou snadno najít i v postavách 40+. Vztahové problémy teenagerů a dospělých se totiž tolik neliší. Mají pouze jinačí dynamiku a kontext. Prožíváme to všichni stejně.“

<Path> Robinsonův ostrov: Kujme pikle, kujme pikleZdroj: Nova TV, Facebook

Coming out bez coming outu

Seriál ale není jen pro teenagery. Což dokazuje nejen to, že se líbí mně (nebo aspoň to, co jsem měl možnost vidět), ale hlavně to, že se netočí jen kolem života náctiletých. To mi dělá obrovskou radost. Úplně největší radost mi ale udělalo v seriálu přítomné gay téma. Jednak, tím, že tam vůbec je (já vím, absurdní, že se musím v roce 2023 radovat z toho, že je v českém seriálu teplá zápletka), jednak tím, jak je zpracované.

Gay totiž není nikdo z náctiletých, ale svůj coming out řeší otec hlavní postavy, ženatý muž 40+. Navíc nesledujeme srdceryvné drásání duše člověka, který objevuje svoji identitu, ale snahu chlapa, který má už dlouho jasno, vyřešit dost nepraktickou (čtěte: debilní) situaci, do které se uvrtal. A sice jak vést život, který chce, jak být upřímně sám sebou, ale jak přitom neublížit manželce a dětem. Jak jim to řekne, jak to vezmou, co si pomyslí okolí, co tchyně? Ukáže se, že řada věcí se vyřeší rychleji, než by si jeden myslel.

Malý, ale náš

Jedné věci se seriál, který pro Novu a Voyo natočila produkční společnost Cinebonbon, ale nevyhne: omezenému rozpočtu. Rozhodně to není žádný typický nízkorozpočťák hrající si na velkofilm, ale když se na to člověk zaměří, je vidět, že finančními prostředky se plýtvat nemohlo. „My nemůžeme být nikdy nablýskanější než seriály, v nichž jedna epizoda stojí jako u nás dvě série. Ale takové jsou pravidla hry a my jsme ji hráli, co nejlíp umíme,“ uvědomuje si limity Zalabáková.

Omezený rozpočet ale vlastně není na škodu, spíš na opak. Seriál tak totiž nemá problém s absurdností některých zahraničních produkcí. Nesnaží se šokovat výpravností, neukazuje velkolepé prostředí, které neodpovídá realitě. Není umělý. Natáčel se ve Zlíně, na místním gymnáziu a všechno je v něm takové normální. České. Naše. A to je rozhodně jedna z věcí, které může na rozdíl od produkce Netflixu nebo HBO nabídnout – autenticitu a důvěrnost. Protože český divák, ať už teenager na středí, ať už nevyoutovaný ženatý gay s potomstvem, ocení, že je to jednou o něm a ne o „nereálných“ lidech někde z USA.

Klišé musí být

Ale nebojte, rozhodně to není suchý dokument. To ani nááááhodou. Už první scéna, kterou se seriál otevírá, je pěkně pikantní. A nechybí ani nadsázka a klišé, které ve filmech a seriálech tak milujeme. Vystajlované načančané fuchtle, které tvoří nepřátelský „gang“, nerd závislý na internetu, průšvihář s bohatými rodiči, matka barbína, která je pořád v pohodě, nebo komický pošuk. Prostě je na co koukat, čemu se smát a přitom i o čem přemýšlet. Věřím, že Sex O’Clock bude bavit většinu lidí, kteří si ho pustí. Rozhodně neurazí milovníky seriálů, neurazí ani náctileté, o kterých z velké části je, a ocení ho i dospělí. A nemusí být zrovna teplí, protož je tam dost momentů i ze života obyčejných smrtelníků. Doporučuju aspoň první díl. K vidění bude na Voyo.cz od 10. března.

 

Zdroj: TV Nova / Voyo.cz

Populární
články

E-Shop