Vítejte v „brenesanci“! Filmová novinka ovlivnila dobu i duši hlavního protagonisty. Kritici jásají: Velryba zaslouží Oscara!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Aerofilms, se svolením

Vítejte v „brenesanci“! Filmová novinka ovlivnila dobu i duši hlavního protagonisty. Kritici jásají: Velryba zaslouží Oscara!

„Na půdorysu svého třípokojového bytu je majákem dobra pro sebe i své okolí,“ tak by se dala shrnout Velryba: Muž, jménem Charlie váží skoro tři sta kilogramů, avšak srdce má snad ještě větší. Film o něm zanedlouho vezme útokem kina a jedno je jisté: O emoce nebude nouze.
Redakce Redakce Autor
26. 1. 2023

Filmoví nadšenci zpozorněte a připravte si kapesníčky! Řítí se na nás filmová novinka tak prošpikovaná emocemi, že i hlavní hvězda filmu prozradila, že odešla z natáčení jako jiný člověk. A na co že se to můžeme přesně těšit? Pojďme se na to podívat ve zkratce a samozřejmě bez spoilerů.

<Path> Víte, jak poznáte, že ketodieta funguje? Podívejte se na čtyři její vedlejší účinkyZdroj: Men's Health

Kdo je vlastně Charlie?

Charlie je učitel. Osamělý muž. A taky otec. Jeho dcera Ellie, kterou ztvárnila Sadie Sink, má s tatínkem složitý vztah a je otázkou, zda k sobě ještě dokáží najít cestu. Charlie je citlivý člověk, ale taky nezdolný optimista. Dobrák od kosti. Maják pozitivní energie. A bohužel také… „velryba“.

Velryba je jak jinak než nelichotivé označení pro muže, který na první pohled poutá pozornost svou váhou. Ne, že by byl otylý, nebo trochu při těle. Jeho tělesná struktura je daleko za hranicemi zdravého normálu. Ani přimhouřené očko nemůže říci, že si nedělá o Charlieho starosti. Jeho hodná duše uvízla ve schránce, která mu dává zabrat – fyzicky a samozřejmě i emocionálně.

Žije v bytě, ve kterém se tak trochu ukrývá před svými starostmi, jež se snaží zahánět jezením. Minulá traumata a stres na něj doléhají, a tak se z optimisty, který kolem sebe rozsívá především dobrou energii, stal muž, jenž se najednou ocitl v opravdu (ve všech smyslech slova) tíživé situaci. Zda dokáže znovu vybudovat vztah s pubertální Ellie a jak vypadá hluboce lidský snímek o přijetí sebe sama, na to se rozhodně vydejte podívat do kina. V hlavní roli totiž září Brendan Fraser a když říkáme září, tak tomu tak skutečně je. Kritiky jsou totiž zatím ohromené!

Něco málo o Brendanovi

Brendan Fraser je známý miláček publika. V devadesátkách šlo o jednoho z nejobsazovanějších herců Hollywoodu. Znát ho můžete jako dobrodruha Ricka O’Connella ze série Mumie či jako Krále džungle. Byl sexy, byl akční a v jeho zasněných očích je a byl ochoten se rozpustit nejeden fanoušek či fanynka. Po obrovském úspěchu ale následoval tvrdý dopad.

Brendan narazil na zdravotní komplikace, které ho donutily stáhnout se do ústraní. Talentovaný padesátník se však dočkal neuvěřitelně silného comebacku, když se pustil do role velryby. Hlavní hrdina snímku totiž diváky chytne za duši a jen tak nepustí. Hluboce lidský příběh plný emocí, pocitů osamělosti a touhy po lásce totiž nenechají publikum chladné. Jak sám Brendan říká, do role ze sebe dal všechno. Ze zkušenosti z tohoto filmového placu odešel nejen s kvalitním „zářezem“ na herecké pažbě, ale prý i jako jiný člověk. „Byl jsem za tu šanci vděčný,“ shrnul své dojmy z doby, kdy jej tým režiséra Darrena Aronofského a scénáristy Samuela D. Huntera oslovil. „Byla to pro mne neskutečně intenzivní a osobní cesta,“ dodal prý s vědomím, že jeho zážitek byl opravdu hluboký, až transcendentní.

<Path> „Jsme šťastní a tlustí spolu,“ ukončují své vyprávění o seznámení dva zamilovaní muži, kteří se báli, že zůstanou na ocetZdroj: Anonymní respondenti, redakce

Že se Brendan do hlavní role více než hodil, na tom se nadšené kritiky shodují. Server BBC dokonce díky Velrybě označil zimní sezónu za dobu „brenesance“. A to přitom původně neměl Brendan roli vůbec hrát. Režisér měl jiné adepty: „Uvažoval jsem o všech – filmových hvězdách, neznámých hercích, nehercích –, ale nikdo mi nedával smysl,“ vzpomíná. „Potřeboval jsem někoho, komu byste uvěřili, že je Charlie, ale kdo má neuvěřitelnou hloubku. A pak jsem náhodně zahlédl Brendana v upoutávce na film Svět drog a rozsvítilo se mi, to musí být on!“ popisuje americký režisér, jak jej nakonec svedla s Fraserem dohromady náhoda a dodává, že si lépe ani vybrat nemohl.

Emocemi nabitý snímek Darrena Aronofského dorazí do kin distribuční společnosti Aerofilms 23. února 2023

 

Zdroj: Aerofilms

Populární
články

Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Červené víno je pro naši pleť jako elixír stáří
TĚLO & MYSL

Červené víno jako nepřítel krásné pleti. Proč víno škodí pokožce víc než pivo a co vše s ní alkohol dělá?

Autor: Redakce

E-Shop