Americká hypotéka, obratová hypotéka nebo třeba hypotéka na pronájem: Znáte všechny své možnosti řešení (nejen) bydlení?

Hypotéky jsou v poslední době jedním z nejdiskutovanějších témat. Lidi na ně jednoduše často nemají – nedosáhnou na podmínky pro získání prostředků od banky a nezřídka je zastaví i představa vysokých úroků. Víte, jak se trh za poslední roky vyvinul a jaké druhy hypoték máte na výběr?

S hypotékami je to složité. Jedná se o poměrně velký závazek často na spoustu let dopředu. Na druhou stranu řadu lidí láká spíše odvádění měsíčního úroku a jistiny s vědomím toho, že platí za své – byť s přirážkou –, než každoměsíční odvádění nájmu do cizí kapsy.

HPV virus spojovaný s rakovinou děložního čípku není jen „ženskou otázkou“. Proč by se měli nechat očkovat i gayové?29. 11. 2022

Prakticky vzato se někdy splátka hypotéky může přibližně rovnat nájmu. V takovém případě je na zvážení, jestli si přeci jen raději vlastní bydlení nedopřát. Jsou tu tací, které láká spíše volný život a nechtějí se na jedno místo dlouhodobě vázat. Tam je nájemné samozřejmě na místě i v případě, že by hypotéka vycházela ekonomicky výhodněji. Pokud ale patříte do skupiny lidí, kteří by rádi někde zakořenili, pak na vlastní bydlení bez dodatečných cizích prostředků (od banky) má málo kdo a hypotéka je jistě slovo, které jste již v souvislosti s úvahami do budoucna vyslovili.

Závěr roku 2021 byl opět ve znamení zdražování nemovitostí. V listopadu a prosinci zdražily v krajských městech byty průměrně o 4 % za metr čtvereční: Průměrně jsme tak na 87 700 Kč. Nejvíce ceny bytů vyrostly v tomto období ve Zlíně: O více než 12 %. Nad desetiprocentním nárůstem se pohybovalo i Ústí nad Labem nebo Jihlava. Zatímco Hradec Králové, Liberec nebo Brno zaznamenaly menší pokles, Praha jako vždy zůstala nejdražším místem v Čechách. Na konci loňského roku už metr čtvereční v hlavním městě stál průměrně 113 500 Kč za metr čtvereční. Ať se na to podíváme zprava nebo zleva, tolik peněz má v kapse málokdo.

Průměrné sazby hypoték byly ještě vloni začátkem roku o dost nižší než nyní. Nejen, že tedy narážíme na inflaci v obchodech, ale i úroky z hypotéky reagovaly na globální změny a oproti lednu 2021, kdy byly průměrné sazby na 2,07 %, nyní, o dvanáct měsíců později, jsme se dostali na 3,25 %. A to je na splátce pořádný rozdíl.

Zde asi povědomí lidí často končí: Vědí, že hypotéky zdražují. A že byty zdražují. A že hypotéka se bere na koupi vlastního bydlení. Nicméně už možná nevědí, co je kupříkladu americká hypotéka, hypotéka na pronájem, obratová hypotéka nebo jaké mají možnosti refinancování. Tak si to pojďme vysvětlit.

Erste Premier nabízí kromě investic také hypotéky s jedinečnou úrokovou sazbou Premier rate. Při sjednávání navíc poskytuje zdarma i služby, které se jinak umí pořádně prodražit při řešení všech těch kroků, které jsou zapotřebí při kupování bytu, domu či pozemku: EP zařídí odhad nemovitosti pro novou hypotéku, nabízí službu „zajištění vkladu zástavního práva“ včetně uhrazení poplatku na katastru nemovitostí a umožňuje zdarma expresní čerpání. V průběhu splácení si můžete též zdarma snížit nebo zvýšit splátky až o 30 %, přerušit splácení až na tři měsíce nebo počátek splácení odložit.

Mezi lidmi někdy koluje informace, že hypotéku není možno použít na investiční nemovitost. Pravda je ale někde jinde. Lze to. A nejen tak, že budete bance bezostyšně lhát a riskovat následky. Existuje na to produkt. Například Erste Premier pomůže při koupi investiční nemovitosti, i když máte zrovna prostředky vázané jinde. Hypotéku můžete z velké části splatit z příjmů z pronájmu dané nemovitosti.

Kromě běžné hypotéky, kterou všichni známe, si můžeme pořídit i hypotéku americkou, která se překvapivě nutně neváže na bydlení. A nejedná se jen o nějaké smyšlené půjčování okořeněné cool západem, aby to znělo lépe, ale o skutečný název pro produkt, díky kterému si můžete půjčit třeba až 5 milionů korun na cokoli si budete přát. Díky zástavě nemovitosti dostanete výhodnější úrokovou sazbu, než mají běžné spotřebitelské úvěry a splátky si můžete rozložit až na 20 let, takže možná doba pro splacení je opravdu dlouhá.

Těm, kdo mají vlastní podnik anebo jsou osobami samostatně výdělečně činnými se může hodit i informace o tom, že existuje hypotéka, která se nebude odvolávat jen na vaše příjmy jako při běžném posuzování. Do této škatulky jsou ochotni založit i značnou část obratu, a tak dosáhnete na vyšší možnou částku, kterou vám budou moci na základě vaší situace v Erste Premier poskytnout. Je nejspíš jasné, že zde hovoříme o hypotéce takzvaně obratové.

Jak žili a vypadali lidé ve středověku? Byli malí a nečistili si zuby. Vědci zrekonstruovali i tvář typického středověkého muže4. 11. 2022

Pokud již hypotéku máte a se splátkami spíše bojujete proti sobě než spolu, je možná na čase zvážit změnu. Při převodu hypotéky od jiné banky vám Erste Premier garantuje úrokovou sazbu až na rok dopředu a poradí vám nejlepší postup refinancování. Současně navíc získáte všechny výhody spojené s programem Erste Premier.

Suma sumárum je poselství jasné: Čím více informací, tím lépe, a to nejen v ohledech hypoték, které nyní trápí nejednu rodinu či jednotlivce. Příjemné bydlení je jednou z nejzákladnějších potřeb všech a je určitě záhodno neuzavírat se vůči možnostem ke zvážení. Pokud i vás děsí snad nekonečný přísun informací, ze kterých je pro vás těžké vybrat ty, které nejsou takzvaně desinformacemi, zvažte poradu s odborníkem přes investice, hypotéky a finance obecně. V Erste Premier vám v tomto rádi poradí školení bankéři.

Zdroj: erstepremier,cz, Česká spořitelna, kurzy.cz, deloitte.cz, redakce