
Ochraňte své peníze: Jak odhalit včas, že je s vašim bankéřem něco špatně a nenechat se napálit? Zaměřte se na tato čtyři znamení
Máme tady krizi. To je neoddiskutovatelný fakt. Koronavirus natropil velké škody, a to nejen v kontextu zdraví a kontaktů, ale i našich peněženek a státní kasy. Aktuální události na východě věci ještě zkomplikovaly, a tak se nyní řada lidí zamýšlí nad tím, co s penězi. Kam je svěřit, aby byly v bezpečí. A právě v této potřebě se krystalizuje prostor pro ty, kdo to s námi vlastně nemyslí až tak dobře a spíš by se rádi obohatili na cizí úkor.
Bankéř přes investice by měl být nejen člověk na svém místě co do vzdělání, ale také morálky a schopností. Že nevíte, jak to správně posoudit? Kromě vlastního pocitu – intuice – je dobré být všeobecně kritický: Ne však ve smyslu bezhlavého kritizování. Klaďte otázky, dohledávejte si informace a ověřujte si zdroje.
Pokud i vy přemýšlíte, že někam uložíte své volné prostředky, určitě se při komunikaci o možnostech investic zaměřte na následující čtyři podstatné znaky:
1. Profesionalita
Zní to jako nějaká univerzální poučka? Pak vězte, že není. Není nic horšího než směřovat důležité otázky k nesprávném člověku, který problematice nerozumí.
Je extrémně důležité, aby člověk, se kterým spolupracujete, byl špičkovým odborníkem v oblasti investic a aby zároveň vynikal v „soft skills“. Těmito měkkými dovednostmi se myslí především věci komunikace a empatie: Správný bankéř by měl umět jednat se svým klientem, porozumět jeho potřebám a měl by mu aktivně naslouchat. Tím ovšem není myšleno tupé ticho, zatímco probíhá klientův monolog. Bankéř by se vás měl doptávat, zjišťovat, co jste svými slovy opravdu mysleli, abyste se správně pochopili.
Ke správnému porozumění slouží i dotazník, díky kterému bankéř zjistí, jaký typ investora jste – jak moc velké riziko jste ochotni a schopni nést. Tedy zda jste spíše konzervativní, anebo se můžete a zvládnete pustit do nějakého dynamičtějšího portfolia. Díky tomuto standardizovanému nástroji se nebudete muset bát, že jste něco řekli špatně, anebo že jste se s bankéřem minuli ve významu slov. Přeci jen: Řadu lidí trápí, že neznají terminologii, která je k investování dle jejich mínění zapotřebí. Právě důkladná příprava může všechny tyto obavy efektivně rozptýlit.
2. Široký záběr
Nabízí vám člověk naproti stolu jen jeden projekt a trvá na tom, že to je přesně to, co potřebujete? Pak zpozorněte. Jestliže se vám někdo pokouší vnutit jediné správné uložení vašich peněz, možná se děje něco nekalého.
Investice nekončí u jedné možnosti anebo jednoho typu produktu. Co si představíte, když se řekne investice? Řadě lidí vytanou na mysli akcie a strach z faktu, že jim vlastně příliš nerozumí. Ale to zdaleka není jediná varianta. Investovat se dá i do jiných cenných papírů – třeba do dluhopisů; komodit – třeba do ropy, někoho může zaujmout zlato a jiný se rozhodne pro kávu. Jste spíš kreativně zaměření? Investujte do umění. Vybrat si můžete i nemovitost nebo třeba nějakou starožitnost.
Vždycky je lepší zvolit takového bankéře, který vám svede představit širší škálu možností. Například společnost Erste Group patří mezi nejsilnější středoevropské skupiny a největší emitenty strukturovaných produktů. „Díky tomu sortiment Erste Premier nekončí u akcií a podílových fondů, ale nabízíme i prémiové dluhopisy a prémiové dluhové cenné papíry,“ vysvětluje Jaroslav Kropáček, specialista na investice České spořitelny.
3. Více možností
Nelíbí se vám nic z toho, co vám bankéř může v jeho současné chvíli nabídnout? Pak se nikdy nenechte do ničeho tlačit! Nejste omezeni momentální nabídkou, která je vám přednášena. Máte pocit, že je hloupé se jen tak zvednout a odejít? Není! Pokud necítíte, že je pro vás investice tou pravou, prostě ji odmítněte a hledejte dál.
Druhou verzí je mít opravdu dobrého bankéře – takového, který si svede poradit i s unikátní nabídkou nástrojů od několika předních světových investičních společností a nebude se omezovat na produkty navázané na svou společnost. Tomu se říká otevřená architektura při sestavování klientova portfolia. V zahraničí je to již běžná věc, v Česku zatím spíše unikát, ale rozhodně vítaný.
4. Co je doma to se počítá? Ano, ale nejen v korunách!
Možná jste zatím přemýšleli jen v korunách, ale to je škoda. Pokud vám bankéř tvrdí, že se musíte omezit pouze na tuzemskou nabídku, je to nesmysl a možná má nějaké své zájmy, do kterých se vás snaží natlačit.
Raději zvolte takového bankéře, který se nebojí sáhnout po produktech v cizí měně a zvládne je i kombinovat. Poskládat kvalitní portfolio není snadné, nicméně nikdy není od věci jakákoli – nejen měnová – diverzifikace, což je zjednodušeně řečeno princip rozložení investic do více šuplíčků. Pokud vám jeden šuplíček vyhoří, ještě stále máte ostatní, které vás ochrání před ztrátou veškerého majetku.