Ochraňte své peníze: Jak odhalit včas, že je s vašim bankéřem něco špatně a nenechat se napálit? Zaměřte se na tato čtyři znamení
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: iStock

Ochraňte své peníze: Jak odhalit včas, že je s vašim bankéřem něco špatně a nenechat se napálit? Zaměřte se na tato čtyři znamení

Nejen v dnešní době je ochrana vlastních volných prostředků velice důležitá. Kam je uložit? Kde je zhodnotit? Komu věřit a jak se nenapálit? To jsou palčivé otázky, které trápí nejednoho běžného člověka. Není však zapotřebí mít hned ekonomické vzdělání, abyste maximalizovali šance na správnou volbu.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
12. 4. 2022

Máme tady krizi. To je neoddiskutovatelný fakt. Koronavirus natropil velké škody, a to nejen v kontextu zdraví a kontaktů, ale i našich peněženek a státní kasy. Aktuální události na východě věci ještě zkomplikovaly, a tak se nyní řada lidí zamýšlí nad tím, co s penězi. Kam je svěřit, aby byly v bezpečí. A právě v této potřebě se krystalizuje prostor pro ty, kdo to s námi vlastně nemyslí až tak dobře a spíš by se rádi obohatili na cizí úkor.

<Path> Ruský řetězec sushi restaurací uvedl reklamu s černochem. Stal se terčem rasistických urážekZdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty

Bankéř přes investice by měl být nejen člověk na svém místě co do vzdělání, ale také morálky a schopností. Že nevíte, jak to správně posoudit? Kromě vlastního pocitu – intuice – je dobré být všeobecně kritický: Ne však ve smyslu bezhlavého kritizování. Klaďte otázky, dohledávejte si informace a ověřujte si zdroje.

Pokud i vy přemýšlíte, že někam uložíte své volné prostředky, určitě se při komunikaci o možnostech investic zaměřte na následující čtyři podstatné znaky:

1.    Profesionalita

Zní to jako nějaká univerzální poučka? Pak vězte, že není. Není nic horšího než směřovat důležité otázky k nesprávném člověku, který problematice nerozumí.

Je extrémně důležité, aby člověk, se kterým spolupracujete, byl špičkovým odborníkem v oblasti investic a aby zároveň vynikal v „soft skills“. Těmito měkkými dovednostmi se myslí především věci komunikace a empatie: Správný bankéř by měl umět jednat se svým klientem, porozumět jeho potřebám a měl by mu aktivně naslouchat. Tím ovšem není myšleno tupé ticho, zatímco probíhá klientův monolog. Bankéř by se vás měl doptávat, zjišťovat, co jste svými slovy opravdu mysleli, abyste se správně pochopili.

Ke správnému porozumění slouží i dotazník, díky kterému bankéř zjistí, jaký typ investora jste – jak moc velké riziko jste ochotni a schopni nést. Tedy zda jste spíše konzervativní, anebo se můžete a zvládnete pustit do nějakého dynamičtějšího portfolia. Díky tomuto standardizovanému nástroji se nebudete muset bát, že jste něco řekli špatně, anebo že jste se s bankéřem minuli ve významu slov. Přeci jen: Řadu lidí trápí, že neznají terminologii, která je k investování dle jejich mínění zapotřebí. Právě důkladná příprava může všechny tyto obavy efektivně rozptýlit.

2.    Široký záběr

Nabízí vám člověk naproti stolu jen jeden projekt a trvá na tom, že to je přesně to, co potřebujete? Pak zpozorněte. Jestliže se vám někdo pokouší vnutit jediné správné uložení vašich peněz, možná se děje něco nekalého.

Investice nekončí u jedné možnosti anebo jednoho typu produktu. Co si představíte, když se řekne investice? Řadě lidí vytanou na mysli akcie a strach z faktu, že jim vlastně příliš nerozumí. Ale to zdaleka není jediná varianta. Investovat se dá i do jiných cenných papírů – třeba do dluhopisů; komodit – třeba do ropy, někoho může zaujmout zlato a jiný se rozhodne pro kávu. Jste spíš kreativně zaměření? Investujte do umění. Vybrat si můžete i nemovitost nebo třeba nějakou starožitnost.

Vždycky je lepší zvolit takového bankéře, který vám svede představit širší škálu možností. Například společnost Erste Group patří mezi nejsilnější středoevropské skupiny a největší emitenty strukturovaných produktů. „Díky tomu sortiment Erste Premier nekončí u akcií a podílových fondů, ale nabízíme i prémiové dluhopisy a prémiové dluhové cenné papíry,“ vysvětluje Jaroslav Kropáček, specialista na investice České spořitelny.

3.    Více možností

Nelíbí se vám nic z toho, co vám bankéř může v jeho současné chvíli nabídnout? Pak se nikdy nenechte do ničeho tlačit! Nejste omezeni momentální nabídkou, která je vám přednášena. Máte pocit, že je hloupé se jen tak zvednout a odejít? Není! Pokud necítíte, že je pro vás investice tou pravou, prostě ji odmítněte a hledejte dál.

<Path> Nehoráznost! Zhýralý Ukrajinec si dovolil koupit rybu! To a další střípky aktuálního internetového hejtuZdroj: Facebook profil TN.cz, tn.cz, novinky.cz, Instagram profil dan.krejcik

Druhou verzí je mít opravdu dobrého bankéře – takového, který si svede poradit i s unikátní nabídkou nástrojů od několika předních světových investičních společností a nebude se omezovat na produkty navázané na svou společnost. Tomu se říká otevřená architektura při sestavování klientova portfolia. V zahraničí je to již běžná věc, v Česku zatím spíše unikát, ale rozhodně vítaný.

4.    Co je doma to se počítá? Ano, ale nejen v korunách!

Možná jste zatím přemýšleli jen v korunách, ale to je škoda. Pokud vám bankéř tvrdí, že se musíte omezit pouze na tuzemskou nabídku, je to nesmysl a možná má nějaké své zájmy, do kterých se vás snaží natlačit.

Raději zvolte takového bankéře, který se nebojí sáhnout po produktech v cizí měně a zvládne je i kombinovat. Poskládat kvalitní portfolio není snadné, nicméně nikdy není od věci jakákoli – nejen měnová – diverzifikace, což je zjednodušeně řečeno princip rozložení investic do více šuplíčků. Pokud vám jeden šuplíček vyhoří, ještě stále máte ostatní, které vás ochrání před ztrátou veškerého majetku.

Zdroj: Česká spořitelna, erstepremier.cz

Populární
články

The Ugly Duchess
AKTUALITY

Renesanční dílo „Ošklivá vévodkyně“ vůbec nezachycuje ženu. Odborníci míní, že na obraze visícím v Národní galerii je muž-transvestita

Autor: Mirka Dobešová
Marek a Josef ze Středokluk
Living 2023

Marek a Josef se z Prahy neplánovaně přestěhovali na vesnici. Jak se jim bydlí v bývalém zájezdním hostinci?

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Requiem se odehrává během čarodějnických procesů. O oheň není ve filmu nouze
KULTURA

Krátkometrážní horor s Bellou Ramsey „trhá srdce na cucky“. Requiem si můžete pustit zdarma na YouTube, ale připravte si kapesníky

Autor: Martin Lyko
Dnes je přátelství mezi gayi a ženami úplně běžná věc bez postranních úmyslů
WELLBEING

Víte, kdo je fag hag? Z původní „zoufalky“ sloužící gayům jako krytí se stala žena, bez níž si řada gayů nedokáže svůj život představit

Autor: Mirka Dobešová
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Ošklivý krásnému nevěří aneb Hezký to těžký maj: Nejen gay kluci o problémech s fyzickou dokonalostí
WELLBEING

Ošklivý krásnému nevěří aneb Hezký to těžký maj: Nejen gay kluci o problémech s fyzickou dokonalostí

Autor: Albert Prokop

E-Shop