Ochraňte své peníze: Jak odhalit včas, že je s vašim bankéřem něco špatně a nenechat se napálit? Zaměřte se na tato čtyři znamení
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: iStock

Ochraňte své peníze: Jak odhalit včas, že je s vašim bankéřem něco špatně a nenechat se napálit? Zaměřte se na tato čtyři znamení

Nejen v dnešní době je ochrana vlastních volných prostředků velice důležitá. Kam je uložit? Kde je zhodnotit? Komu věřit a jak se nenapálit? To jsou palčivé otázky, které trápí nejednoho běžného člověka. Není však zapotřebí mít hned ekonomické vzdělání, abyste maximalizovali šance na správnou volbu.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
12. 4. 2022

Máme tady krizi. To je neoddiskutovatelný fakt. Koronavirus natropil velké škody, a to nejen v kontextu zdraví a kontaktů, ale i našich peněženek a státní kasy. Aktuální události na východě věci ještě zkomplikovaly, a tak se nyní řada lidí zamýšlí nad tím, co s penězi. Kam je svěřit, aby byly v bezpečí. A právě v této potřebě se krystalizuje prostor pro ty, kdo to s námi vlastně nemyslí až tak dobře a spíš by se rádi obohatili na cizí úkor.

<Path> Putinův mluvčí popřel, že by gayům v Čečensku hrozilo nebezpečí. Ruský deník, který informace publikoval, již čelí výhrůžkámZdroj:

Bankéř přes investice by měl být nejen člověk na svém místě co do vzdělání, ale také morálky a schopností. Že nevíte, jak to správně posoudit? Kromě vlastního pocitu – intuice – je dobré být všeobecně kritický: Ne však ve smyslu bezhlavého kritizování. Klaďte otázky, dohledávejte si informace a ověřujte si zdroje.

Pokud i vy přemýšlíte, že někam uložíte své volné prostředky, určitě se při komunikaci o možnostech investic zaměřte na následující čtyři podstatné znaky:

1.    Profesionalita

Zní to jako nějaká univerzální poučka? Pak vězte, že není. Není nic horšího než směřovat důležité otázky k nesprávném člověku, který problematice nerozumí.

Je extrémně důležité, aby člověk, se kterým spolupracujete, byl špičkovým odborníkem v oblasti investic a aby zároveň vynikal v „soft skills“. Těmito měkkými dovednostmi se myslí především věci komunikace a empatie: Správný bankéř by měl umět jednat se svým klientem, porozumět jeho potřebám a měl by mu aktivně naslouchat. Tím ovšem není myšleno tupé ticho, zatímco probíhá klientův monolog. Bankéř by se vás měl doptávat, zjišťovat, co jste svými slovy opravdu mysleli, abyste se správně pochopili.

Ke správnému porozumění slouží i dotazník, díky kterému bankéř zjistí, jaký typ investora jste – jak moc velké riziko jste ochotni a schopni nést. Tedy zda jste spíše konzervativní, anebo se můžete a zvládnete pustit do nějakého dynamičtějšího portfolia. Díky tomuto standardizovanému nástroji se nebudete muset bát, že jste něco řekli špatně, anebo že jste se s bankéřem minuli ve významu slov. Přeci jen: Řadu lidí trápí, že neznají terminologii, která je k investování dle jejich mínění zapotřebí. Právě důkladná příprava může všechny tyto obavy efektivně rozptýlit.

2.    Široký záběr

Nabízí vám člověk naproti stolu jen jeden projekt a trvá na tom, že to je přesně to, co potřebujete? Pak zpozorněte. Jestliže se vám někdo pokouší vnutit jediné správné uložení vašich peněz, možná se děje něco nekalého.

Investice nekončí u jedné možnosti anebo jednoho typu produktu. Co si představíte, když se řekne investice? Řadě lidí vytanou na mysli akcie a strach z faktu, že jim vlastně příliš nerozumí. Ale to zdaleka není jediná varianta. Investovat se dá i do jiných cenných papírů – třeba do dluhopisů; komodit – třeba do ropy, někoho může zaujmout zlato a jiný se rozhodne pro kávu. Jste spíš kreativně zaměření? Investujte do umění. Vybrat si můžete i nemovitost nebo třeba nějakou starožitnost.

Vždycky je lepší zvolit takového bankéře, který vám svede představit širší škálu možností. Například společnost Erste Group patří mezi nejsilnější středoevropské skupiny a největší emitenty strukturovaných produktů. „Díky tomu sortiment Erste Premier nekončí u akcií a podílových fondů, ale nabízíme i prémiové dluhopisy a prémiové dluhové cenné papíry,“ vysvětluje Jaroslav Kropáček, specialista na investice České spořitelny.

3.    Více možností

Nelíbí se vám nic z toho, co vám bankéř může v jeho současné chvíli nabídnout? Pak se nikdy nenechte do ničeho tlačit! Nejste omezeni momentální nabídkou, která je vám přednášena. Máte pocit, že je hloupé se jen tak zvednout a odejít? Není! Pokud necítíte, že je pro vás investice tou pravou, prostě ji odmítněte a hledejte dál.

<Path> Ruská televize rozdává „zvráceným sodomitům“ jednosměrné letenky do zámoří. Tam se prý mohou dál oddávat hříchůmZdroj:

Druhou verzí je mít opravdu dobrého bankéře – takového, který si svede poradit i s unikátní nabídkou nástrojů od několika předních světových investičních společností a nebude se omezovat na produkty navázané na svou společnost. Tomu se říká otevřená architektura při sestavování klientova portfolia. V zahraničí je to již běžná věc, v Česku zatím spíše unikát, ale rozhodně vítaný.

4.    Co je doma to se počítá? Ano, ale nejen v korunách!

Možná jste zatím přemýšleli jen v korunách, ale to je škoda. Pokud vám bankéř tvrdí, že se musíte omezit pouze na tuzemskou nabídku, je to nesmysl a možná má nějaké své zájmy, do kterých se vás snaží natlačit.

Raději zvolte takového bankéře, který se nebojí sáhnout po produktech v cizí měně a zvládne je i kombinovat. Poskládat kvalitní portfolio není snadné, nicméně nikdy není od věci jakákoli – nejen měnová – diverzifikace, což je zjednodušeně řečeno princip rozložení investic do více šuplíčků. Pokud vám jeden šuplíček vyhoří, ještě stále máte ostatní, které vás ochrání před ztrátou veškerého majetku.

Zdroj: Česká spořitelna, erstepremier.cz

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop