Ochraňte své peníze: Jak odhalit včas, že je s vašim bankéřem něco špatně a nenechat se napálit? Zaměřte se na tato čtyři znamení
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: iStock

Ochraňte své peníze: Jak odhalit včas, že je s vašim bankéřem něco špatně a nenechat se napálit? Zaměřte se na tato čtyři znamení

Nejen v dnešní době je ochrana vlastních volných prostředků velice důležitá. Kam je uložit? Kde je zhodnotit? Komu věřit a jak se nenapálit? To jsou palčivé otázky, které trápí nejednoho běžného člověka. Není však zapotřebí mít hned ekonomické vzdělání, abyste maximalizovali šance na správnou volbu.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
12. 4. 2022

Máme tady krizi. To je neoddiskutovatelný fakt. Koronavirus natropil velké škody, a to nejen v kontextu zdraví a kontaktů, ale i našich peněženek a státní kasy. Aktuální události na východě věci ještě zkomplikovaly, a tak se nyní řada lidí zamýšlí nad tím, co s penězi. Kam je svěřit, aby byly v bezpečí. A právě v této potřebě se krystalizuje prostor pro ty, kdo to s námi vlastně nemyslí až tak dobře a spíš by se rádi obohatili na cizí úkor.

<Path> Tohle je moje R3VØLT4Zdroj:

Bankéř přes investice by měl být nejen člověk na svém místě co do vzdělání, ale také morálky a schopností. Že nevíte, jak to správně posoudit? Kromě vlastního pocitu – intuice – je dobré být všeobecně kritický: Ne však ve smyslu bezhlavého kritizování. Klaďte otázky, dohledávejte si informace a ověřujte si zdroje.

Pokud i vy přemýšlíte, že někam uložíte své volné prostředky, určitě se při komunikaci o možnostech investic zaměřte na následující čtyři podstatné znaky:

1.    Profesionalita

Zní to jako nějaká univerzální poučka? Pak vězte, že není. Není nic horšího než směřovat důležité otázky k nesprávném člověku, který problematice nerozumí.

Je extrémně důležité, aby člověk, se kterým spolupracujete, byl špičkovým odborníkem v oblasti investic a aby zároveň vynikal v „soft skills“. Těmito měkkými dovednostmi se myslí především věci komunikace a empatie: Správný bankéř by měl umět jednat se svým klientem, porozumět jeho potřebám a měl by mu aktivně naslouchat. Tím ovšem není myšleno tupé ticho, zatímco probíhá klientův monolog. Bankéř by se vás měl doptávat, zjišťovat, co jste svými slovy opravdu mysleli, abyste se správně pochopili.

Ke správnému porozumění slouží i dotazník, díky kterému bankéř zjistí, jaký typ investora jste – jak moc velké riziko jste ochotni a schopni nést. Tedy zda jste spíše konzervativní, anebo se můžete a zvládnete pustit do nějakého dynamičtějšího portfolia. Díky tomuto standardizovanému nástroji se nebudete muset bát, že jste něco řekli špatně, anebo že jste se s bankéřem minuli ve významu slov. Přeci jen: Řadu lidí trápí, že neznají terminologii, která je k investování dle jejich mínění zapotřebí. Právě důkladná příprava může všechny tyto obavy efektivně rozptýlit.

2.    Široký záběr

Nabízí vám člověk naproti stolu jen jeden projekt a trvá na tom, že to je přesně to, co potřebujete? Pak zpozorněte. Jestliže se vám někdo pokouší vnutit jediné správné uložení vašich peněz, možná se děje něco nekalého.

Investice nekončí u jedné možnosti anebo jednoho typu produktu. Co si představíte, když se řekne investice? Řadě lidí vytanou na mysli akcie a strach z faktu, že jim vlastně příliš nerozumí. Ale to zdaleka není jediná varianta. Investovat se dá i do jiných cenných papírů – třeba do dluhopisů; komodit – třeba do ropy, někoho může zaujmout zlato a jiný se rozhodne pro kávu. Jste spíš kreativně zaměření? Investujte do umění. Vybrat si můžete i nemovitost nebo třeba nějakou starožitnost.

Vždycky je lepší zvolit takového bankéře, který vám svede představit širší škálu možností. Například společnost Erste Group patří mezi nejsilnější středoevropské skupiny a největší emitenty strukturovaných produktů. „Díky tomu sortiment Erste Premier nekončí u akcií a podílových fondů, ale nabízíme i prémiové dluhopisy a prémiové dluhové cenné papíry,“ vysvětluje Jaroslav Kropáček, specialista na investice České spořitelny.

3.    Více možností

Nelíbí se vám nic z toho, co vám bankéř může v jeho současné chvíli nabídnout? Pak se nikdy nenechte do ničeho tlačit! Nejste omezeni momentální nabídkou, která je vám přednášena. Máte pocit, že je hloupé se jen tak zvednout a odejít? Není! Pokud necítíte, že je pro vás investice tou pravou, prostě ji odmítněte a hledejte dál.

<Path> Po pandemické krizi čekají lidstvo bujará „nová dvacátá léta“. Nekončící zábava bude muset vynahradit ztracený rok. Jak bude zábava vypadat?Zdroj:

Druhou verzí je mít opravdu dobrého bankéře – takového, který si svede poradit i s unikátní nabídkou nástrojů od několika předních světových investičních společností a nebude se omezovat na produkty navázané na svou společnost. Tomu se říká otevřená architektura při sestavování klientova portfolia. V zahraničí je to již běžná věc, v Česku zatím spíše unikát, ale rozhodně vítaný.

4.    Co je doma to se počítá? Ano, ale nejen v korunách!

Možná jste zatím přemýšleli jen v korunách, ale to je škoda. Pokud vám bankéř tvrdí, že se musíte omezit pouze na tuzemskou nabídku, je to nesmysl a možná má nějaké své zájmy, do kterých se vás snaží natlačit.

Raději zvolte takového bankéře, který se nebojí sáhnout po produktech v cizí měně a zvládne je i kombinovat. Poskládat kvalitní portfolio není snadné, nicméně nikdy není od věci jakákoli – nejen měnová – diverzifikace, což je zjednodušeně řečeno princip rozložení investic do více šuplíčků. Pokud vám jeden šuplíček vyhoří, ještě stále máte ostatní, které vás ochrání před ztrátou veškerého majetku.

Zdroj: Česká spořitelna, erstepremier.cz

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii
KULTURA

Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii. Nyní jeho dílo „Na konci světa“ objevil internet

Autor: Irena Piloušková
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop