
„Investují jenom milionáři, a to já nejsem!“ Odrazuje vás od zhodnocování úspor podobné smýšlení? Třeba jen neznáte své možnosti
Aktuální situace velí těm, kdo mají nějaké úspory, se zamyslet nad jejich ochranou. Inflace je poměrně dost přísným protivníkem, který si bere, kolik zrovna žádá, a to bez optání. Je ovšem samozřejmé, že se bojíme své peníze dát někam, kde jednoduše nerozumíme tomu, co se s nimi bude dít. Pokud i vy zápasíte s představou, že byste si dokázali vybrat vhodnou firmu, od které byste si sami nakoupili dluhopisy, nevidíte moc růžově sledování grafů či aktivní obchodování s akciemi a vše, co vlastně o investování víte, je, že na něm můžete vydělat, ale také prodělat, neuzavírejte se vůči novým informacím a možnostem.
Možná už jste někdy slyšeli pojem „portfolio“. Řada lidí si představí nějaké velké album se smlouvami, cennými papíry a fotografiemi vlastněných předmětů – a vlastně nebudou daleko od pravdy. Portfoliem se opravdu myslí nějaký souhrn všech investic, které investor zvolil. Takové portfolio by mělo odpovídat jedinečnosti investora – ať už je velký, anebo drobný. Kromě volných zdrojů záleží i na postoji k rizikům, představě o časovém horizontu nebo i na názorech a hodnotách.
No jo, ale jak takové portfolio vlastně sestavit? A kde začít?
To jsou dobré otázky a nejeden potenciální investor nakonec své plány zabalil proto, že mu došlo, že vlastně neví, jak učinit první krok tak, aby hned neudělal chybu. Nejlepší je se v první fázi prostě porozhlédnout – ideálně si promluvit s někým, kdo má informace a patřičné vzdělání, díky kterým může poskytnout fundovanou podporu.
V Erste Premier se vás jako první zeptají, jaké jsou vaše přání a potřeby. To je něco, co by měl mít každý investor dobře ujasněné. Chcete investovat na rok? Pět let? Nebo vám nevadí dlouhodobost? Zvládnete zachovat chladnou hlavu při nějakém tom nepříznivém záchvěvu trhu? Přejete si vyhradit si možnost investici předčasně stáhnout, „kdyby něco“? A kolik si vlastně můžete dovolit v rámci normálního každodenního života postrádat prostředků? Jak je vyčleníte? Jakou máte představu o výnosu? Je realistická? Jsou nějaké firmy, obory, anebo třeba měny, se kterými jednoduše nechcete mít nic společného? A existuje nějaký směr, který vás naopak láká a cítíte, že je to ta správná cesta?
Možná nyní máte v hlavě více otázek než odpovědí. Dobré je, že pro zjištění toho, jaký typ investora jste, existuje standardizovaný dotazník, který poradci používají, aby bylo mezi vámi jasno. Nedojde tak k nedorozumění.
Obecně a zevrubně platí, že čím větší slibované zhodnocení, tím větší riziko. Proto se řada lidí spálila na opravdu dobře vyhlížející příležitosti. Dobrou obranou vůči takovému velkému zklamání je mít portfolio diverzifikované – tedy mít v něm více menších investic než jednu velkou, na kterou je vsazeno všechno. Vybírat lze z několika tříd aktiv – tím jsou myšleny jednoduše řečeno možnosti investic, které můžete zvolit. A ty opravdu nekončí jen u akcií. Promyšlenou volbou kombinace úrokových investičních produktů, akcií a alternativních investičních nástrojů lze díky jejich vzájemné korelaci dosáhnout optimálního výsledného výnosového a rizikového profilu portfolia.
Investovat může opravdu kdokoli. U některých typů investic se dokonce přímo doporučuje vkládat peníze pravidelně – spíš než velký objem najednou. To proto, že trh může kolísat, a postupným přikrmováním svého portfolia se tak v součtu dostanete například na průměrnou cenu za akcii. Nehrozí tak, že byste si v jeden den nakoupili předražený balík, který už jen budete se slzou v oku a kapkou potu na čele sledovat, jak ztrácí na hodnotě.
I malá investice je krok. Pokud vám bude investice vynášet i jen něco málo, stále je to pasivní příjem – vaše úspory začaly vydělávat za vás. A co je příjemná představa, no ne? Tak se postupně a po malých trpělivých krůčcích můžete dostat až na příjemný přivýdělek, ne-li hlavní zdroj příjmů.
Ukázkou takového pomalého, postupného investování s menšímu vklady je například nemovitostní fond České spořitelny. Do toho lze vrazit třeba i jen pár stokorun, abyste se mohli k dalším investorům přidat. Jedná se o největší a nejstarší realitní fond v Čechách s majetkem v hodnotě přes 30 miliard korun. Zároveň zde hovoříme o jednom z mála fondů u nás, který už deset let nepřetržitě roste, v průměru více než o 3 % ročně. Pokud vás zajímá, co vlastně je obsahem takového fondu, pak je odpověď jednoduchá: kanceláře, maloobchody, logistika, a především (z 97 %) prémiové nemovitosti, dlouhodobě pronajímané bonitním nájemníkům. To vše nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Přestože vám asi nikdo racionální nemůže slíbit, že ze stokoruny udělá „oslíčku otřes se“ a přes noc se z vás stane milionář, není dobré podceňovat své možnosti a uzavřít se před světem investic jen proto, že o něm jednoduše víme jako běžný člověk příliš málo.