Bojíte se krize a schováváte si peníze na horší časy? Pod polštářem i na účtu vám je sežere zákeřná inflace! Jak si s ní poradit?
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: iStock

Bojíte se krize a schováváte si peníze na horší časy? Pod polštářem i na účtu vám je sežere zákeřná inflace! Jak si s ní poradit?

Bojíte se krize? Právem. Říká se, že i z krize lze vyjít jako vítěz, ovšem většinová populace nemá ono kýžené know-how, které by zachránilo její majetek, natož aby ho rozšířilo. Nicméně něco pro sebe i přesto udělat můžeme: Pochopit základní principy toho, co se děje a reagovat včas.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
29. 3. 2022

Většina lidí teď nešťastně kouká na zprávy, na cedule u čerpacích stanic a cenovky běžných potravin a kroutí hlavou. Zdražuje se. Všechno a dost rychle. Alespoň ten dojem jistě někteří mohou mít. Čím to sakra je? Způsobila to vláda? Koronavirus? Situace ve světě? Nebo prostě osud? Pravdou je, že se trhy vyvíjejí částečně samy a částečně reagují na nějaké regulace. Ale je tolik podstatné všemu tomu složitému systému porozumět?

<Path> Úchvatný příběh Warrena Buffetta: Tajemství jeho úspěchu a důkaz, že miliardy může mít i morální člověkZdroj: Univerzita Karlova, HBO, Berkshire Hathaway

Ano i ne. Hlavně je potřeba si uvědomit, jak se situace má a že nepomůže ani křik do vyšších pater, ani spílání Bohu. Všichni jsme jistě někdy zaslechli slovo inflace, což zní jako podivný složitý strašák, v jehož důsledku si rohlík koupíme oproti svému dětství závratně dráž. Jak zaznělo v jednom díle básníků: „Pětistovka je pořád pětistovka. Ale ty věci jsou jaksi pořád dražší…“ A vlastně je to pravda.

ALE!

Inflace neznamená jen zdražování toho, co zrovna chceme nebo potřebujeme. V podstatě se jedná o snížení hodnoty měny. Laicky řečeno, i když stále máme v kapse pět set korun, už si za tu bankovku nepořídíme tolik, co dřív. „Zdražilo“ totiž všechno. Nejen rohlíky. A věřte nebo ne, ačkoli se tomu média neustále diví, mírná inflace je úplně normální. Zauvažujte: Proč vlastně už nepoužíváme papírové padesátikoruny a haléře? Inflace tedy opravdu není výdobytkem současné vlády, ani „té dnešní strašné doby“.

Přestože se Česká národní banka snaží o to, aby naše měna byla stabilní, zrovna teď je to úkol opravdu nelehký. Světová pandemie není úplně standardní situací a válka na blízké Ukrajině spolu se všemi jejími politicko-ekonomickými důsledky také udělala své. Takže pomůže křičet z okna, že je všechno na nic? Pomůže vulgární komentář na sociálních sítích? Spíše ne, ale to je každého volbou.

Lépe než plakat nad rozlitým mlékem, v němž bychom se aktuálně mohli koupat, je poohlédnout se po svých možnostech. Pokud máte nějaké úspory, které víte, že nebudete nutně v nejbližších měsících až letech potřebovat, raději, než je nechat ztrácet na hodnotě na účtu, kde se nezhodnocují, promyslete, co udělat na jejich ochranu. Volit můžete samozřejmě spořící účty, které nabízejí nějaký ten úrok. Nicméně produktů je mnohem více a rozhodně neuškodí se prostě poptat a rozhlédnout. Například služba Erste Premier nabízí širokou škálu možností, a kromě jiného se nejedná jen o nějaký anonymní web k prostudování. Vše vám přehledně vysvětlí školený bankéř, abyste si to pak v klidu promysleli.

A proč se vlastně snažit nalít peníze někam, kde se budou zhodnocovat? Pojďme si dát malý příklad:

Představme si imaginárního pana Petra, který má naspořeno dvě stě padesát tisíc korun. Ve zprávách viděl, že nás čeká velká inflace – prognózy nejsou bůhvíjak přívětivé a zlé události klepou na světová vrata jedna za druhou.

Podle ČNB je aktuální meziroční inflace (k únoru 2022) 11,1 %. A to je opravdu dost. Pokud by Petrových 250 000 Kč leželo už rok doma pod polštářem, za tu dobu by najednou mělo hodnotu 222 250 Kč. Jak je to možné? Ne, nikdo Petrovi neprošacoval ložnici a neuzmul si z balíčku peněz. Pořád, když si spočítá hodnoty na bankovkách, je na svém. To se do domu jen vplížila inflace, a tak si nyní Petr za svůj čtvrtmilion může koupit o dost méně toho, po čem jeho srdce nebo přímá potřeba touží.

Aktuálně banky nabízejí nějaké úroky na spořících účtech. Ale i v případě, že by Petr měl své peníze na spořícím účtu, bude tratit. Získává ročně třeba 3,5 %, ale stále ztrácí 11,1 %. Takže se mu jeho úspory stále „zmenšují“, ačkoli se to děje pomaleji, tedy o 7,6 % ročně.

Kam tedy své peníze uložit a neprohloupit? To je otázka, která pálí řadu menších i větších investorů a rozhodně stojí za to nejen pročítat webové portály, ale navštívit i ty, kdo mohou osobně vysvětlit další možnosti, které by těch nešťastných 11,1 % minimálně stáhly na co nejméně.

<Path> Konečně jsem našel atraktivního a stabilního partnera pro život, kterému můžu věřitZdroj:

Že je krize nepříjemná, o tom asi není potřeba se přít. Každopádně žádný krok by neměl být uspěchaný nebo nerozvážný, ale zároveň není dobré na své hroudě peněz sedět a čekat na zázrak. Mohlo by se stát, že by se začala nepříjemně kymácet, propadat a rozpadat, což by její hodnotě rozhodně neprospělo.

Každý investor má jiné možnosti a jiné potřeby. Proto pokud vám kamarád poradil své „ideální“ řešení, vyslechněte jej, nicméně zvažte i jiný pohled. „Kdybyste byli mými klienty, určitě bych si s vámi nejdříve ujasnila, jaké jsou vaše cíle, co vlastně od svých peněz očekáváte,“ říká bankéřka Erste Premier Vladimíra Skřivanová, která chápe, že každý klient má jiné možnosti i potřeby. „Je to totiž velmi důležité pro postupné naplnění vašich cílů, potřeb a přání. Citlivou je vždy otázka na ochotu podstupovat případná tržní rizika pro dosažení výnosových cílů. Člověk by měl být k sobě vždycky co nejupřímnější. Vyhne se pak zklamání, že se nenaplnila jeho očekávání,“ uzavírá svůj odborný pohled na věc.

Zdroj: Česká spořitelna, erstepremier.cz, cnb.cz

Populární
články

MUDr. Marek Dvořák
TĚLO & MYSL

Lékař Marek Dvořák: „Testosteronová terapie zlepší sexuální drive a zajistí, aby se muž v každém věku cítil skvěle

Autor: Redakce
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová
Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma
LIDÉ

Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma

Autor: Irena Piloušková
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Martina Zimmermann u Škoda Enyaq Coupé Respectline
LIDÉ

Žena v automobilovém průmyslu? „Nemusíte být tvrdší, nebo se chovat jako muž, ženské hodnoty jsou přínos,“ říká odborná koordinátorka diverzity ve spol. Škoda Auto

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop