ROZHOVOR: Současná tvorba mě baví, nejsem ale žádný snob, říká Honza Musil

S Honzou Musilem jsme si povídali o designu, módě, a hlavně o tvorbě mladých českých designérů. Možná vás překvapí, jak moc pozitivní vztah Honza k těmto věcem…

Autor: Hynek Toman / Zdroj: Honza Musil, instagram.com/musilhonza / 28. 12. 2018

S Honzou Musilem jsme si povídali o designu, módě a hlavně o tvorbě mladých českých designérů. Možná budete překvapení, jak moc pozitivní vztah k těmto uměleckým oblastem Honza má!

Honzo, sledujete českou módu?
Často jsem na různých akcích, které se pojí s módními značkami. Setkávám se tedy s mladými módními návrháři a vidím jejich tvorbu. Móda mě baví, ale nejsem snob. Nedávám přednost autorským modelům nebo drahým značkám před běžnou konfekcí. Vždy mi jde primárně o to, zda mě osloví daný kousek. Jméno na štítku pro mě nerozhoduje.

Pořizujete si české autorské kousky?
Nevyhýbám se tomu, ale u autorské módy je velmi důležité, zda člověku sedí. V mnoha případech, pokud jen tak na něco narazíte v nějakém designovém butiku, totiž návrháři šijí na krásné postavy modelů a modelek, což je fajn, ale kdo z nás má takové proporce?

Sledujete, kde a za jakých podmínek bylo oblečení ve vašem šatníku vyrobeno?
Ano, snažím se to sledovat a postupovat tak, aby mé nákupy byly etické i ekologické. Vyhýbám se oblečení, které vzniká za nelidských podmínek – sledovat to je však velmi složité. Člověk v podstatě nikdy neví, jak který kousek doopravdy vzniknul.

Pro Honzu je nejdůležitější, že se u sebe doma cítí dobře
31. 5. 2019Chcete si zlepšit sexuální život? Tak se držte těchto rad!

Navštěvujete designové markety, kterých před Vánoci bylo všude plno?
Ano, chodívám to omrknout. Ale je to pro mě hlavně zábava, nechodím tam vyloženě nakupovat. Bavil mě i letošní Designblok, který už několik let podporuje značka Erste Premier. Využívám služeb jejího prémiového bankovnictví a mám radost, že jako generální partner této akce zároveň podporuje i mladé české tvůrce. Podpora umění je chvályhodná a důležitá činnost a rád bych vyzdvihnul, že bez finanční účasti „Premiéra“ by Designblok nemohl vypadat tak, jak dnes vypadá. Na závěr jsem se zastavil v jeho odpočinkové zóně, dal si drink a vychutnal si fajn atmosféru.

Jaký máte vztah k umění?
Umění jako takové miluju. Každý si pod pojmem „umění“ představí něco jiného, většině lidí se asi vybaví výtvarné umění. Já upřímně výstavy obrazů navštěvuji ze všeho umění nejméně. Naopak nejraději mám muziku a divadlo. Občas zajdu i do galerie, ale ani v tomto nejsem snob a zajdu si na výstavu Picassa stejně jako na výstavu kresbiček od Disneyho.

Máte velmi elegantní byt. Sledujete trendy v interiérovém designu?
Máme kolem sebe s Kubou rádi útulno. Na názory designérů příliš nedáme – bydlíme tak, aby se to líbilo nám, ne aby to lahodilo oku nějakého odborníka. Trendy sledujeme, nejvíce na internetu, občas se inspirujeme, ale nijak přehnaně jim nepodléháme. Co je nyní trendy, to za dva roky už nebude. 

4. 7. 2019„Budeme léčit HIV jako genetickou nemoc,“ hlásí vědci, kterým se novou metodou povedlo uzdravit myši

Čím se při výběru nábytku řídíte?
Mám rád věci, které slouží člověku. Tedy takové, které jsou praktické a dají se používat. Nebudu si například pořizovat příliš drahý koberec, abych byl potom v úzkosti, že na něj rozliju pití a tím jej zničím. Když jsem byl malý, měli jsme doma krásně zařízený obývák, který se ovšem nesměl moc používat – akorát v neděli jsme se v něm dívali na televizi, jinak se všechny návštěvy odbývaly v kuchyni. Tak tomu se rozhodně chci u sebe doma vyvarovat.

Máte nějaké sbírky?
Sbírám muziku a mám slabost pro klasické gramofonové desky. Člověk k tomu musí mít vztah. Ten já mám a neváhám investovat do limitovaných edicí. Miluju i boty a taky si často pořizuju limitované edice, ovšem nemám je jako investiční sbírku na množení peněz – desky si pouštím a boty mám na nošení. To tedy zase souvisí s tím, že mám rád věci, které jsou praktické a slouží člověku.