ROZHOVOR: Na vztah mužů k make-upu se ptáme Pavla Kortana, vizážisty českých hvězd!

15. 10. 2018 12:00 Ikony
ROZHOVOR: Na vztah mužů k make-upu se ptáme Pavla Kortana, vizážisty českých hvězd!

Chanel nedávno představil make-up určený výhradně mužům. Jaký je vůbec postoj českých mužů k make-upu? Nejen to jsme řešili s vizážistou českých celebrit Pavlem Kortanem.

Pavle, jaký je postoj mužů k make-upu?

Znám muže, a dokonce i heterosexuální, kteří si občas pomohou korektorem nebo make-upem. Vzhled je prostě v dnešní době důležitý a pokud není pleť úplně ideální, nevidím důvod, proč přípravky nepoužít. Platí ovšem, že všeho s mírou.

Používáte vy sám někdy make-up?

Já používám make-up jen na natáčení nebo přednášky kvůli světlům a kamerám. Neumím si představit, že by se z toho stala moje každodenní rutina. 

V čem podle vás spočívá tajemství pánského líčení?

Spíš bych si položil otázku, proč mám vůbec potřebu make-up používat? Chci sjednotit pleť, potřebuji, aby nebyly vidět nedostatky? Schovávám akné? Někdy totiž stačí dát si jenom větší pozor při výběru kosmetiky, chodit na pravidelné ošetření ke specialistovi a žádný make-up už není potřeba. Pokud však skutečně chcete jako muž makeu-up používat, zohledněte typ své pokožky. Na mastnou pokožku pasuje jiný produkt než na suchou. Bojujete-li s lesklou pletí jako já, není nic snazšího, než z pokožky přebytečnou mastnotu odsát papírovým ubrouskem anebo použít průhledný pudr. Já osobně občas používám pudr Korff Milano. 

"Měnit někoho, kdo je se sebou spokojený, je nesmysl," myslí si Pavel

Je nějaká kosmetická procedura, kterou si lidé spíš ubližují než naopak?

Nejsem zastánce chemických peelingů, každý z nás má jinou strukturu kůže a tato metoda mnohdy poškodí pokožku a naruší její ochranné vlastnosti. Tenká pleť je oslabená, nereaguje dobře na změny teplot a sluníčko.

Zahlédli jsme vás na letošním MBPFW. Zajímáte se o módu?

Ano, ale asi ne tak moc, jak bych měl nebo chtěl. Poslední dobou mám hodně práce a když zrovna nepracuji, snažíme se s partnerem vypadnout z Prahy nebo trávit čas jen tak spolu.

Jak byste definoval svůj styl?

Ptáte se, jestli existuje něco jako styl Pavla Kortana? (smích) Jestli ano, nijak nad ním neuvažuji. Jsou prostě dny, kdy si připadám skvěle, a pak dny, kdy si připadám úplně strašně ať už mám na sobě cokoliv. Trendy se moc neřídím, dřív jsem oblečení řešil více. Budu se muset polepšit.

A co říkáte na streetstyle na pražském fashion weeku? Máte rád extravaganci?

Obdivuji, když má někdo odvahu a umí tímto způsobem streetovou módu posouvat dál. Já sám ale dávám přednost klasice. Miluju klobouky, saka a kabáty. Nejvíc si užívám podzimní a jarní období.

Pavel se netají svou láskou k náramkům

Předáváte i svým blízkým tipy, co by měli dělat, aby vypadali co nejlépe?

A víte, že ne? Mě se z mých blízkých vlastně nikdo neptá! Teď mě tak napadá, že mi možná nevěří? (smích) Spíš je to ale tím, že mám kolem sebe většinou upravené lidi. Co z duše nesnáším, jsou vizážisti a stylisti, kteří mají pocit, že jejich životním poselstvím je měnit a nastavovat jiným jejich styl. Někdy je prostě člověk kompletní takový, jaký je. Měnit někoho, kdo je se sebou spokojený, je nesmysl.

Nosíte nějaké šperky?

Miluju náramky! Těch mám hned několik. Prsteny u mě moc nenajdete, nesluší mi.

Líbí se vám prsteny na ostatních mužích?

Některé ano, například Versace má skvělou kolekci prstenů. Nevadí mi akcent v podobě šperku, pokud je muž fakt mužný a má hezké ruce.

Jaké dárky vás potěší?

Já osobně dávám přednost měkkým dárkům, takové spodní prádlo od Versace, to musí potěšit snad každého.

Čím obdarováváte své blízké?

Kamarádkám rád koupím nějaký ten šperk, naposledy jsem vybral na e-shopu české značky MOSHNA. Ačkoliv sám nosím šperky jen výjimečně, zde jsem si pár krásných kousků vybral.

Vizážista Pavel Kortan sází především na přirozenost

Ještě zpátky k make-upu. Co říkáte na „beauty boys“, kluky, kteří nosí výrazné líčení včetně umělých řas, výrazných očních stínů, rtěnky?

Pokud to někoho činí šťastným, proč ne? Nikomu tím neubližuje, tak ať si to užije. Sleduju jednoho vizážistu z Berlína, @davidthedavidavid, který se maluje, a ten se mi moc líbí a fandím mu.

Poslední dobou se mluví o tom, že maskulinita dostává na frak...

Myslím, že to tak je hlavně proto, že se ženy nebojí zastávat mužské role a rozvíjí svou nezávislost. Rozdíly mezi pohlavími se stírají a pro chlapy to může být matoucí. Jsem přesvědčený, že každý z nás sám ví nejlépe, kdo je a v jaké roli se cítí nejlépe, a to je nejdůležitější. Například já, ačkoliv jsem gay, moc dobře vím, že jsem větší chlap než leckterý heterosexuální muž. (smích)

Zdroj: Pavel Kortan, fotografie: Lucie Urban, Tonak
Hynek Toman

Autor

Hynek Toman

Estét tíhnoucí k perfekcionismu, i pankáč, který je pro každou špatnost. Milovník ostrého jídla. V minulém životě byl Marilyn Monroe.

E-shop