ROZHOVOR: "Nejúspěšnější příspěvky jsou ty, které vzniknou náhodou," říká influencer David Pártl o Instagramu

21. 9. 2018 12:00 Ikony
ROZHOVOR: "Nejúspěšnější příspěvky jsou ty, které vzniknou náhodou," říká influencer David Pártl o Instagramu

Máte svůj účet na Instagramu? Usměvavý trenér David Pártl (@davidakcz) má na tom svém přes 50 tisíc sledujících. Takové číslo se nestane jen tak náhodou, vede k němu dlouhá cesta a taky hodně práce. A právě na toto téma jsme se Davida ptali. Jaký je jeho recept na úspěch na Instagramu?

Davide, když koukám na tvůj Instagram, vidím, že poctivě přidáváš obsah každý den. Míváš toho někdo plné zuby? Co třeba dny, kdy se ti nic nechce? 

Mým cílem je přidat každý den jeden příspěvek. Nemusí se to zdát, ale je to časově i psychicky skutečně celkem náročné. Mívám antisociální i „lazy“ dny, kdy jsem prostě unavený a nemám náladu dělat fotky ani Instastories. Většinou to na mě padne jednou týdně a prostě si udělám přestávku. Už párkrát se mi stalo, že jsem první Instastory přidal až odpoledne. Followeři mi psali, jestli se mi něco nestalo. Je to zvláštní pocit, když si uvědomím, že ti lidé na druhé straně telefonu se mnou v podstatě žijí. 

Co děláš, pokud ti je špatně nebo jsi nemocný?

Záleží, v jakém jsem zrovna rozpoložení. Někdy toho moc nepřidám a jindy jsem naopak kreativní a vymyslím toho doma dost. Každopádně Instagram jakoukoliv mou přestávku nebo nechuť k postování pozná a náležitě mě potrestá snížením dosahu.

Pauzu od Instagramu si David nemůže dovolit

 

Z fotek je zřejmé, že si umíš užívat života. Cestuješ přes léto hodně?

Cestuju rád a snažím se cestovat nejen v létě, ale během celého roku. Letos jsem byl na začátku roku v Brightonu, kam jsem jel s kamarády blogery. Když jsme to v prosinci bookovali, představoval jsem si, jak se budu po mole na pobřeží při západu slunce procházet v tričku s drinkem v ruce. A ejhle, těch pár dní, co jsme tam byli, bylo nejmrazivější počasí za celý rok a velká část Anglie byla ochromena sněhovou kalamitou. Ani jeden z nás s tím nepočítal, tak promrzlý jsem snad nikdy v životě nebyl. Jinak jsem byl letos v Marbelle, tam nám počasí taky příliš nepřálo. Zatímco v Praze byly třicítky, my měli 18 stupňů. Pak jsem byl v Sardínii, to byla klasická dovolená, ve Varšavě a Stockholmu kvůli LesMills a v Holandsku jsem byl navštívit kamaráda.

 

V Brightonu Davidovi počasí moc nepřálo

 

Co je tvůj pracovní nástroj, bez kterého by ses neobešel? Fotíš telefonem, nebo foťákem?

Můj hlavní pracovní nástroj je bezpochyby telefon. Fotím převážně iPhonem, na některé fotky beru i foťák, to většinou kvůli nedostatku světla. Editaci fotek řeším v telefonu anebo občas i v MacBooku. Do budoucna se ale chci zaměřit na kvalitnější editaci, která se už bez MacBooku neobejde.

Jak řešíš krizovky, když ti telefon přestane fungovat?

Před dvěma lety mi spadl telefon z pátého patra, dva dny jsem byl úplně bez mobilu a cítil jsem se jak bez ruky. I mamka tehdy řešila, že potřebuji adekvátní náhradu, protože musím plnit Instagram! Už po týdnu menší aktivity mi dosahy na Instagramu spadly takřka o polovinu, tak jsem byl nucený situaci rychle řešit. Zkusil jsem Apple servis TheMac v Ječné ulici v Praze a nedám na ně dopustit. Jsou rychlí, cenově dostupní a dokáží dodat náhradní Apple zařízení.

11. 12. 2018Mariah Carey zpívá Japoncům o svém vánočním přání i v červenci. Žebříček vánočních hitů ukazuje, které svým interpretům „sypou“ nejvíce peněz

Pečuješ o přístroje nějak víc, než je běžné?

Nevím, jestli pečuju o zařízení víc než ostatní, ale je pravda, že například po létu si nechávám iPhone ve zmíněném servisu vyčistit od všeho prachu a písku z cest, hlavně kvůli životnosti a kvalitě zvuku u videí.

Co telefon, který typ je tvůj oblíbený?

Určitě Iphone Plus. Čím větší, tím lepší. Na telefonu dělám všechno včetně práce. Spravuju sociální sítě největší fitness skupině v České republice. A jak kvůli Instagramu pořád někde pobíhám, tak to celé řeším z mobilu.

Uvažuješ, že bys upgradoval?

Vyšel iPhone Xs MAX, ten mě docela zajímá.

Ještě zpátky k Instagramu. Selfíčka ve tvém feedu moc nenajdeme, máš nějakého svého „dvorního fotografa“?

To úplně nemám. Pomáhá mi většina mých kamarádů. Některé bych mohl i označit za „dvorní“, jiní to doslova nesnášejí a neumí vyfotit hezkou fotku. Ale většina z nich se to naučila a zvykli si, že prostě když jsou se mnou venku, tak tu fotku prostě uděláme. A jsem za to fakt šťastný a vděčný, protože bez nich by můj Instagram nebyl takový, jaký je.

Fotky vznikají spontánně, nebo je vymýšlíš dopředu?

Jak kdy. Některé fotky jsou promyšlené a připravené dopředu a fotí se docela dlouho. Ale mám i hodně fotek, které vznikly úplně náhodou, a tyhle příspěvky ve velké většině patří mezi ty nejúspěšnější.

10. 12. 2018Miloš Zeman, Harry Potter, Andrej Babiš a Helena Růžičková v jednom filmu. Videa Michala Orsavy sklízí obrovský úspěch

Slyšel jsem, že poslední dobou na IG ubývá lajků. Pociťuješ to taky?

To je pravda a to můžu říct i za ostatní blogery. Na svém profilu to pociťuju dost. Můžou za to algoritmy a umělé snižování dosahů. Instagram pracuje na základě výpočtů. Když postnete fotku, ukáže ji jen části vašich followerů. Tu skupinu lidí pak na základě interakcí rozšiřuje. Dále počítá i vaši aktivitu. Pokud jen koukáte na fotky, ale nekomentujete a nelajkujete, neodpovídáte na zprávy, tak nejste pro Instagram zajímavý uživatel a organicky vás neukazuje. Je toho ale mnohem víc. Je to celkem věda a největší zábava na tom všem je, že Instagram ty algoritmy neustále mění. Takže se máme pořád čemu učit a můžeme objevovat nové věci a způsoby.

Zdroj: Archiv David Pártla
Hynek Toman

Autor

Hynek Toman

Estét tíhnoucí k perfekcionismu, i pankáč, který je pro každou špatnost. Milovník ostrého jídla. V minulém životě byl Marilyn Monroe.

E-shop