Party droga extáze je levná a dostupná, ale rozhodně ne bez rizik. Nač si při jejím užití dávat pozor?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Party droga extáze je levná a dostupná, ale rozhodně ne bez rizik. Nač si při jejím užití dávat pozor?

Říká se jí koule, koláč, éčko, bobule a samozřejmě také éčko. Označení pro extázi (chemicky často pojmenovávanou také MDMA) jsou pestrá jako samy její účinky. Byť tuhle pilulku je relativně snadné sehnat, každý by před jejím užitím měl mít alespoň základní informace o tom, co následně dělat či nedělat...
Michael Kulkus Michael Kulkus Autor
14. 3. 2023

Party droga č. 1

Oproti některým „tanečním supportům“  je extáze poměrně dostupnou drogou. A to nejenom cenově, ale také možnostmi, kde ji sehnat. Je oblíbená především na tanečních elektronických párty a v klubech, které rozhodně nezavírají minutu před druhou ranní, ale pokračují do pozdních ranních i odpoledních hodin. Pokud se totiž chystáte jít brzy spát, tak extáze není ideální. Ono totiž samozřejmě ideální je, abyste nebrali žádné drogy. Přestože je extáze poměrně „bezpečnou“ drogou, a to dokonce i ve srovnání s alkoholem, má svá úskalí, na která je třeba si dávat pozor. Protože není pravidlem, že je pro nás neškodné to, co dělají všichni.

1. Kombinace extáze s jinými drogami je nebezpečná

Vzhledem k tomu, že se jedná o klubovou drogu, lidé ji často užívají v kombinaci s jinými drogami nebo alkoholem. Taková kombinace ale může být i smrtelná. Konkrétně MDMA by se tedy neměla míchat s ostatními drogami, protože žádné drogy nejsou úplně čisté. Obsahují chemikálie, které na sebe mohou vzájemně působit. Nejčastěji se přitom extáze kombinuje s alkoholem, což kvůli jeho močopudnosti zase zvyšuje dehydrataci.

2. Budete dehydrovaní

A to i bez kombinace s alkoholem. Užití extáze totiž poměrně rychle zvyšuje tělesnou teplotu a lidé ve své povznesenosti zapomínají na trivialitu, jako je voda. Na druhou stranu to s vodou rozhodně nepřehánějte. Často se totiž u uživatelů MDMA stává přesný opak,  a dochází k hyperhydrataci. Tehdy člověk ztrácí rovnováhu v koncentraci sodíku v krvi. Takže všeho s mírou!

3. Extáze rozhodně není čistá droga

Někteří říkají, že je koule čistší forma extáze, což je skutečně nesmysl. Vzhledem k tomu, že je to nelegální droga, není nijak regulována. Extáze je často smíchána s jinými látkami a jednotlivé pilulky se liší.

Podle odborného portálu Drugs Data, jenž publikuje výsledky nezávislých laboratorních testů celé řady návykových látek, může extáze obsahovat vše od ibuprofenu přes aspirin až po paracetamol – tedy mix snad všech látek proti bolesti. Takže nebezpečné vzájemné ovlivňování látek ve vašem těle nemusí nutně nastat pouze v případě, kdy si kopnete ještě něco jiného.

<Path> Zajímá vás drogová situace v Česku? "Spousta žen nadužívá sedativa, nové syntetické drogy nejsou až tak populární," říká adiktolog Viktor MravčíkZdroj:

4. Extáze vám může pěkně zamávat s psychikou

Znovu je namístě zdůraznit, že nic se nemá přehánět. Jednou za čas vám extáze možná nic neudělá, ale po dlouhodobém užívání (několik měsíců až let) budete náchylnější k depresím, úzkosti a ztrátě paměti. Bylo prokázáno, že dlouhodobé užívání extáze poškozuje mozek. Extáze totiž narušuje (zvyšuje) produkci serotoninu, který reguluje naši náladu, spánek a chuť k jídlu.

5. Extáze je rozšířená ale válcují ji jiné drogy

Podle evropské zprávy  o uživatelích drog z r. 2022 MDMA užívají necelé 4 miliony Evropanů. Nejvíce z nich je pak ve věku 15-34 let.  Pravdou ale je, že celému evropskému drogovému trhu dominuje přírodní marihuana. A možná není divu. Z hlediska bezpečnosti užívání je na tom pravděpodobně nejlépe.

Zdroj: nida.nih.gov, healthline.com, banyantreatmentcenter.com, drugsdata.org, mentalhelp.net, emcdda.europa.eu

Populární
články

Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Módní fotograf Lukáš Kimlička se z Bratislavy přestěhoval na malé město
Living 2023

Módní fotograf Lukáš Kimlička: "Rád kombinuju na první pohled nesourodé věci, materiály a struktury!"

Autor: Redakce
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Záchrana se podařila
LIDÉ

Utajené soukromí doktora Káji ze Slunce, seno… Koho skrýval v ložnici, s kým zažil harašení a co se mu stalo osudným

Autor: Albert Prokop
Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?
STYL

Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?

Autor: Irena Piloušková
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce

E-Shop