Záhady flirtování vysvětleny! Co o vašem protějšku vypovídají signály těla během rande? Naučte se je rozpoznat
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Záhady flirtování vysvětleny! Co o vašem protějšku vypovídají signály těla během rande? Naučte se je rozpoznat

O lásce se toho na světě napovídá hodně. A není divu. Je to jedna z nejkýženějších met, které si přirozeně přejeme. První rande bývá často analyzováno horem dolem a bylo by hezké mít v rukávu nějakou tu schopnost odhadnout, co se našemu protějšku honí v hlavě. Líbíme se mu? Nelíbíme? Jak to jen poznat?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
27. 3. 2024

Samozřejmě, žádná rada není stoprocentní. Každý jsme jiný. Nicméně nějaké ty základy postavené na běžné psychologii a biologii člověka najít můžeme. Today se zeptalo hned jedenácti odborníků, kteří přišli s několika tipy, čeho si všímat, když jste na rande. Co je podle nich dobrým znamením?

Zvedne obočí

Kdo potřebuje slovní komunikaci, když máme něco tak expresivního, jako je obočí? Tento signál těla je hodně o kontextu. „Může si myslet, že jste řekl/a něco roztomilého, ale snaží se to hrát cool,“ říká Tracey Cox, autorka knihy Superflirt. Jde podle ní o téměř univerzální znak, že vás má ten na druhé straně rád. „Obočí zvedáme, abychom umožnili našim očím co nejvíce vnímat to, co je před námi," říká Tracey. Výjimkou je samozřejmě pohoršený výraz. Tam bychom šance hledat neměli.

Olízne si rty

Že se jedná o hodně laciné gesto? Ne pokud je neuvědomělé a skoro nepostřehnutelné. Tonya Reiman, autorka knihy The Power of Body Language (lze přeložit jako Síla řeči těla) říká, že jde o známku očekávání: „Olizujeme si rty, když vidíme něco, co si přejeme.“ A to je pohled, který poměrně dobře napravuje pověst onoho slizkého přehnaného projevu, který by vám asi radost neudělal. Tady opravdu platí: Všeho s mírou!

Houpá se tam a zpět

Jste na rande a váš objev se neustále pohupuje tam a zpět? Expertka na gesta těla, Patti Wood, vysvětluje, že houpání je uklidňující pohyb, který napodobuje houpání v matčině lůně. Že vás to spíš odrazuje, protože žádného mamánka nechcete? Než začnete křičet „Účet, prosím!“, Tracey Cox navrhuje, abyste se zeptali sami sebe, proč ten, kdo je s vámi právě na schůzce, touží po pohodlí. Nevysíláte například signály, že chcete, aby odešel? A možná je prostě jen hodně nervózní z toho, že vidí na tak osobní rovině právě vás!

Houpání se tam a zpět také může být „intenčním pohybem“, kdy tělo začíná dělat to, co by si jeho mozek přál. Takže sice s vámi pořád ještě zůstává, avšak něco v něm ho už láme k odchodu. A tak se jeho tělo jen stěží drží v naprosto klidné pozici.

Důležité je ale taky říct, že samotné houpání nemusí znamenat vůbec nic, co by se vás týkalo. Třeba jste jen měli víc skleniček, než by vaše rande sneslo zcela vzpřímeně…

<Path> „Mám psa a svatý klid,“ ukončil svůj vztah a starosti s láskou muž ze severních Čech. Čím si prošel, už nikdy nechce prožít znovuZdroj: Anonymní respondent, redakce

Upraví vám vlasy

K tématu se vyjádřil i Kevin Hogan, autor knihy Irresistible Attraction: Secrets of Personal Magnetism (dalo by se přeložit jako Neodolatelná přitažlivost: Tajemství osobní přitažlivosti/magnetismu) „Jedná se o test,“ vysvětluje. „Je to přímý způsob, jak říct: ‚Pokud se usměješ, vím, že jsem ti sympatický.‘“ Samozřejmě je to ale i velký risk, jelikož jde o poměrně osobní dotyk. Může to znamenat, že se protějšku líbíte, nebo taky to, že si je sebou opravdu jist a má odvahu to zkusit.

Staví se zpříma k vám

Pojďme si říct o pozitivní řeči těla. Pokud se někdo při mluvení naklání a směřuje svou tvář, hrudník a nohy k vám, obvykle to znamená, že se mu líbíte. Pozor na opačné signály. Staví se k vám vaše rande neustále bokem? Odklání se někam pryč, i když s vámi mluví? To není moc dobré…

<Path> Očima heteráka: Monogamie je dnes už asi jen iluze, ale v nitru je to krásná ideaZdroj: Autor/Názorový článek

Červená se

Nemluvíme tu jen o růžových tvářičkách jako z pohádky. Může jít i o pro něj poměrně nepříjemný průvodní jev, který zahrnuje zvýšené pocení. Červenání je často nevědomý, ale zjevný signál, jakým tělo napodobuje účinek orgasmu. Říká se, že lidé se naučili nosit tvářenku i proto, že tím vysílají signál, který je nám pudově velmi povědomý – jsme připraveni k páření. Jsme zdraví a máme zájem. Pokud je vaše rande trošku červené, když s vámi mluví, může tu být pravděpodobnost, že je to samou nervozitou a hormony, které se v něm vzbouzí, když s vámi komunikuje. Samozřejmě to ale stejně jako ostatní znaky nelze brát jako stoprocentní pravidlo. Někdo se prostě jen víc potí, má alergii, vypil moc kafe nebo předtím dobíhal autobus.

Tipy redakce

Spojuje se s vámi očima

Prodloužený oční kontakt je často i námětem k písním. To proto, že je pro mnoho lidí jasně čitelnou zprávou o zalíbení. Oči toho na nás prozradí hodně. Pokud se na vás někdo se zájmem dívá, poznáte to.

Neodbíhejte ale ani od protějšku, který nervózně těká očima jinam. Co když je prostě jen tolik nervózní, že se na vás bojí zpříma podívat?

Pokud máte pocit, že se na vás jeho oči dívají stejně jako na prodavače v supermarketu nebo revizora, tam je asi zpráva poněkud horší. Je-li jeho pohled zcela beze změn, když se dívá na vás, je na pováženou, jestli jste pro něj dostatečně jedineční.

Hraje si s vlasy

I pokud si odmyslíme naprosto zjevné flirtování, i drobné upravování kadeří může být známkou, že dotyčný chce, aby se i on vám líbil. Mnoho lidí si vlasy upravuje z nervozity, aby dobře zapůsobili. Výjimkou nejsou ani ti, kteří se za vlasy chtějí tak trochu schovat. Mají-li krásné kadeře, je to jejich způsob, jak na svou přednost upozornit a možná i trochu odvést pozornost od nejistot.

Mluví nejen slovy

Nejde jen o slova, když dojde na dialog. Zaposlouchejte se do tónu. Je dynamický? Mění se? Nebo naopak stagnuje a padá do monotónnosti? Náš hlas o nás prozradí mnohé. Pokud nás něco nadchne, jistě zníme jinak, než když popisujeme naprosto nudnou nutnost. Jestliže cítíte nějaké nadšení, je to bezesporu dobrá zpráva!

Zdroj: lumasearch.com, huffpost.com, standard.co.uk, today.com, Tracey Cox: Superflirt, Tonya Reiman: The Power of Body Language, Kevin Hogan: Irresistible Attraction: Secrets of Personal Magnetism

Populární
články

E-Shop