Ájurvédský sex káže rovnováhu, některá pravidla ale západní milovníky překvapí. Milujte se z lásky, najedení a nikdy ne ústy
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Ájurvédský sex káže rovnováhu, některá pravidla ale západní milovníky překvapí. Milujte se z lásky, najedení a nikdy ne ústy

Ájurvéda je jedním z nejstarších medicínských systémů na světě. Jejím základem je víra v rovnováhu a také její vyžadování. Její celostní principy se týkají emočního, duševního a samozřejmě také fyzického zdraví. A kde je tělesno, tam je taky sex. Ájurvédský přístup ovšem mnohé překvapí. Za zdravý balanc a harmonii se „platí“ nezvyklými pravidly.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
14. 3. 2024

Jestli si rádi zašpásujete s někým náhodným ze seznamky, máte to v posteli rádi drsnější nebo k objevování rozkoše používáte všechny části těla, zapomeňte na životní rovnováhu. Právě jste totiž porušili několik pravidel ájurvédského sexu a tím narušili svou harmonii. Co přesně to znamená? Pojďme si to vysvětlit postupně.

Slovo ájurvéda pochází ze sanskrtu a znamená „věda života“. Jde o původně indický systém komplexní, pro západní svět alternativní medicíny, který řeší všechny oblasti života. Základní myšlenkou ájurvédy je víra, že všechno v životě je propojené, celkové zdraví je tak možné udržet pomocí rovnováhy a harmonie.

Jakmile jste ale naopak z rovnováhy vychýlení, hrozí vám rozvoj nemocí. Naštěstí má ale ájurvéda řadu způsobů, jak rovnováhu udržet. Slouží k tomu zejména životní návyky týkající se stravování, spánku, fyzické aktivity a práce se stresem. Jakožto medicínský přístup má ale ájurvéda k dispozici také přímé léčebné prostředky. Vždy ovšem přírodní.

Individuální energie

„Některé tradiční medicínské přístupy věří, že lidé mají energii. V čínské medicíně je to čchi, v ájurvédě je to prána,“ vysvětluje doktorka Yufang Lin. „Stejně, jako musí klidně a plynule téct krev, musí být podle ájurvédy klidný a plynule proudící také energetický systém těla.“

Kromě prány je každý člověk ale utvářen také třemi dóši, která musí být v rovnováze: váta, pitta, kapha. Jsou to určité energetické charakteristiky a každý z nás je má uspořádané trochu jinak, v ájurvédské medicíně je tak potřeba ke každému člověku přistupovat individuálně. Dóša ovlivňují silné a slabé stránky našeho mentálního zdraví, jaké jídla naše tělo potřebuje, jaká cvičení pro nás nejlépe fungují, a mnohé další věci. Cílem ájurvédské medicíny je určit, jaké je správné uspořádání dóš toho kterého člověka, a pak do tohoto stavu pomocí různých praktik dotyčného opět uvést.

Sex podle ájurvédy

Pohlavní život má v ájurvédě mimořádné postavení. Spojení dvou bytostí je něco mimořádného a je považované za posvátné, proto se ájurvéda této oblasti věnuje s mimořádnou pečlivostí. Zdravý sex způsobuje hromadění pozitivní energie, neuspokojená sexuální touha a špatný sex vedou naopak k nerovnováze a tedy rozvoji nemocí.

Síla, která ovládá sexuální aktivu, podle ájurvédy také ovlivňuje správné fungování ženského a mužského těla i sexuální uspokojení. A jak jste už jistě uhádli, měla by být opět v rovnováze. Co k tomu potřebujete? Dodržovat určité zásady. Ájurvéda není v oblasti sexu nikterak puritánská a věří, že by člověk měl mít svobodnou vůli, zároveň ale nepovoluje přílišnou uvolněnost.

<Path> Masturbace je zdravá, ale všeho moc škodí. Jak poznat, že máte problém?Zdroj: plannedparenthood.org, forhims.com, hpathy.com, quora.com, oxbowacademy.net, thealphaproject.in, psychcentral.com, healthline.com, menshealth.com

Čas na lásku

Konkrétní pravidla se v ájurvédě týkají už toho, kdy byste měli mít sex. Vůbec nejlepší čas je mezi 23. a 24. hodinou, vyvarovat byste se ho naopak měli ráno, v poledne nebo po půlnoci. Také je důležité, abyste na sex nebyli přejedení, takže se doporučuje dodržet aspoň dvouhodinovou pauzu po hlavním jídle dne. Rozhodně byste ale neměli být ani hladoví. V obou případech může prý sex způsobit rozkolísání váty a pitty a vést k zažívacím potížím nebo bolestem hlavy. Také byste se měli vyhnout sexu ve významné dny, jako jsou svátky, festivaly, zatmění slunce nebo měsíce, během úplňku nebo během novu.

Zároveň je důležité nevrhnout se na sebe z ničeho nic, ale zahájit milostnou seanci správnou předehrou a uvolněním. Dejte si se svým protějškem teplou koupel, zapalte svíčky, pusťte hudbu a dopřejte si vůně aromatických olejů. Předehra je důležitá stejně jako vzájemný vztah milenců. Proto ájurvéda zapovídá nevěru, cizoložství nebo sex bez hlubšího mezilidského pouta.

Zdroj: Giphy

Sexuální kalendář

Kromě načasování ájurvéda předepisuje také množství sexu. Mít ho každý den rozhodně není obecným zdravým ideálem. Během sexu se totiž z těla vytrácí energie zvaná ódžas. Ta funguje jako imunita a chrání tělo před negativními vlivy. Pokud je jí málo, hrozí onemocnění. Lidé, kteří jí mají naopak dostatek, jsou zdraví a silní.

Kolik sexu máte mít, záleží mimo jiné na ročním období. Ájurvédský učenec Vabghata ve svém dva a půl tisíce let starém textu doporučuje mít nejméně sexu v létě, nejvíce v zimě a během jara a podzimu střední množství. „V zimním období se může člověk oddávat sexu denně, jak jen chce. […] Na jaře a na podzim jednou za tři dny a v období dešťů a v létě jednou za dva týdny.“

Důvod? V zimě je tělo nejsilnější, v létě zase nejslabší. Vychází to z toho, že léto bylo obdobím, kdy se v krátké době muselo zajistit jídlo na celý zbytek roku, což znamenalo vyčerpávající práci. Unavovat tělo ještě sexem tak nepřichází v úvahu. Roli ale hraje i ájurvédské pravidlo, že „stejné posiluje stejné“ a „opačné se oslabuje“. Stejně, jako se v zimě zahříváte horkou polévkou a v létě ochlazujete nošením krátkého oděvu, je povoleno se v zimě ohřívat sexem a v létě zase doporučeno se jím nepřehřívat.

Tipy redakce

Bizarní pravidla lásky

Pravidel sexuálního života je v ájurvédě mnoho. Některá zní vyznavačům západní životní filozofie ovšem velmi bizarně. Mít sex pouze s čistými pohlavními orgány je doufáme samozřejmost i pro lidi v našich končinách, podle ájurvédy bychom ale měli mít sex jen pomocí pohlavních orgánů. Uspokojování například ústy nepřichází v úvahu.

Pochopitelný je pro nás také zákaz sexu s dětmi, ájurvéda ovšem zakazuje sex také se starými ženami. Stejně tak je zakázaný sex násilný. Sex má léčit a konejšit duši, nikoliv ji zraňovat. Násilí je během milování tedy nezdravé. A stejně tak nesmí mít milenci nadváhu nebo být obézní.

Na druhou stranu je ale pro ájurvédu důležité, aby si sex užili oba dva. Měli by proto být v pohodlné pozici a k uspokojení by mělo dojít u obou. To proto, aby byla energie v rovnováze.

Zdroj: kripalu.org, lybrate.com, health.clevelandclinic.org, kondice.cz

Populární
články

E-Shop