Hledáte pořádného „kance“ v posteli? Zaměřte se na povahu, radí vědci, a vysvětlují, která vlastnost určuje nejlepší milence
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Hledáte pořádného „kance“ v posteli? Zaměřte se na povahu, radí vědci, a vysvětlují, která vlastnost určuje nejlepší milence

Opravdu jsou „zlobiví kluci“ ti nejlepší milenci? To záleží na tom, co si představíte pod pojmem „zlobiví“. Osobnostní rysy mají ale na sexuální život větší dopad, než byste si možná mysleli. Lze podle nich totiž dokonce odhadnout, jaký intimní život kdo vede nebo jak spokojený v posteli bude. A nejen to, ale také, jak spokojení s ním můžete být vy. Poukazuje na to hned několik studií.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
27. 2. 2024

Osobnost toho o člověku hodně vypovídá. Vlastně tak trochu všechno. Jste otevření zkoušet nové věci, máte rádi pořádek nebo dbáte na to, aby byli vaši blízcí spokojení a cítili se příjemně? Podle vědců takové charakteristiky značí nejen to, jak proplouváte životem, ale také to, jak si vedete v životě intimním.

Platí to ale samozřejmě nejen o vás, ale také o všech ostatních. Pokud se tedy naučíte všímat si, jaké má kdo osobnostní rysy, můžete odhadnout, jaký bude milenec. Což sice asi neoceníte při pracovních schůzkách (i když záleží, čím se vlastně živíte, že ano…), ale jestli hledáte „kance“ na volné večery, může to být velmi užitečné. Jedna vlastnost totiž prý určuje vůbec ty nejlepší milence.

„Správňáci“ jsou sexy

Zdá se to na první přečtení absurdní, ale podle vědců jsou nejlepšími milenci lidé svědomití. Psychologie tak charakterizuje ty, kdo mají tendenci věci plánovat, zaměřovat se na detaily a být velmi organizovaní. Což máme sice intuitivně tendenci chápat jako tu největší „sušárnu“ a asexuální nudu (koneckonců sex je většinou považován za něco živočišného a spontánního), ve skutečnosti to tak ale vůbec nevypadá. Podle studie z roku 2018 totiž svědomití lidé vedou ten nejspokojenější sexuální život. A navíc mají sexu možná ještě víc než ostatní.

Studie spočívala v hodnocení sexuálního života partnerských dvojic ve spojitosti s tzv. Velkou pětkou osobnostní rysů. Kromě svědomitosti mezi ně patří ještě otevřenost vůči zkušenosti, extraverze, přívětivost a neuroticismus. Na podobu sexuálního života poukazují všechny, jen v případě svědomitosti se ovšem autorům studie podařilo předpovídat sexuální funkce u mužů i žen. Velmi svědomití muži uváděli méně problémů s erekcí a velmi svědomité ženy zase méně problémů se sexuální touhou, vzrušením nebo dosahováním orgasmu.

Detailní plány na skvělý sex

Čím to je? Podle psychologa a sexuologa Justina Lehmillera, který sám vedl podobně zaměřený výzkum, může být vysvětlení vlastně prosté. Velmi svědomití lidé prostě možná více sdílejí své sexuální fantazie se svými partnery a také jsou spokojenější, když dojde na realizaci těchto fantazií ve skutečném životě.

Přejít od fantazírování k realitě je pro svědomité lidi snadnější podle Lehmillera proto, že umí své fantazie pečlivě vysvětlit a naplánovat. „Čím svědomitější lidé byli, tím detailnější a specifičtější byly jejich fantazie. Strávili více času tím, aby popsali to, co by jiní mohli považovat za zbytečné podrobnosti. Například prostředí, ve kterém se jejich fantazie odehrává.“

Zároveň je ale zajímavé to, že u svědomitých lidí byly erotické fantazie „nohama na zemi“. Mnohem častěji snili o scénářích se svým partnerem a nechtěli ani měnit sami sebe. Což je další důvod, proč mohli být sexuálně spokojenější – realistické fantazie je snadnější naplnit, a tudíž se z nich potom radovat v praxi.

Lehmiller zároveň ale upozorňuje na to, že smysl pro detail, organizovanost a zodpovědnost svědomitých lidí naznačuje i to, že jsou ochotní věnovat patřičnou péči také svému partnerskému vztahu a spokojenosti svého protějšku při hrátkách všeho druhu. „Možná věnují více pozornosti tomu, aby v každodenním životě naplnili sexuální požadavky svého partnera. A možná se více snaží mít sex pravidelně a nenechat si věci utéct pod rukama,“ říká Lehmiller.

<Path> Sex nestojí za nic, ačkoliv máte být na sexuálním vrcholu? Ať jste hetero, nebo gay, inspiraci hledejte u seniorů, ti mají recept na to, jak si skvěle užítZdroj: medicinenet.com, aarp.org, ncbi.nlm.nih.gov, mensjournal.com, medindia.net, oprahdaily.com

Místo nosů sledujte povahu

Říká se, že „podle nosa poznáš kosa“, ani sebedetailnější znalosti o „kosovi“ ovšem neříkají nic o tom, jak si s ním umí dotyčný poradit a jak celkově funguje v sexuální oblasti. Mnohem užitečnější proto může být všímat si, jak se u něj projevují ony povahové aspekty Velké pětky. Všechny totiž vypovídají něco o milostném životě. Přišla na to meta-analýza 137 odborných studií.

Lidé hodně otevření novým zkušenostem vykazují intelektuální zvědavost a ochotu zkoušet nové věci. Také mívají zájem o umění a rádi sní. To všechno se projevuje i v jejich sexuálním životě. Tendence k zasněnosti znamená, že mají opravdu hodně fantazií prakticky o všem možném. Zároveň jsou také sexuálně liberálnější a mají menší problém přihlásit se k minoritní sexualitě. Tito lidé jsou velmi sexuálně spokojení a objevuje se u nich málo sexuálních dysfunkcí.

Extravertní lidé jsou přátelští a společenští. Rádi vyrážejí mezi lidi a poznávají svět. Díky tomu jsou většinou také více sexuálně aktivní. Mají více chuti, více fantazií a také více styků – včetně těch nezávazných. V erotice jsou spokojení a nemají mnoho problémů. Teoreticky je ale mohou způsobovat, protože existuje jistá spojitost mezi extraverzí a tendencí k nevěře. Protože se rádi setkávají s lidmi, mají pro hrátky mimo partnerský vztah více příležitostí než lidé introvertní.

Zdroj: Giphy

Pro přívětivé lidi je typický zájem o ostatní a péče o ně. Jsou hodní, ohleduplní a záleží jim na tom, aby ostatní byli šťastní. Proto je u nich také menší pravděpodobnost, že budou nevěrní – nechtějí prostě nikomu ublížit. Zároveň ale mají také obecně menší zájem o sex. Ve studiích uváděli menší roztouženost i menší počet nezávazných záletů. Pokud si tedy pod dokonalým milencem představíte samce, který je neustále při chuti, budete mít větší úspěch s nějakým „zlobivým klukem“. To ale neznamená, že by „hodní kluci“ nebyli intimně spokojení. Ona péče o druhého totiž nejspíš nese své ovoce.

Nejméně sexuálně spokojení jsou lidé neurotičtí. Jde o osoby emocionálně nestabilní, které špatně snášejí stresující situace a rozhodí je i drobnosti. Kromě nespokojenosti se sexuálním životem byly u neurotiků také častější různé sexuální problémy, což může být dáno třeba tím, že je pro ně těžké dostat se do správné nálady a uvolnit se.

Tipy redakce

Řekněte si o to

I když toho lze z Velké pětky o intimním životě vyčíst dost, jde o obecné tendence. V praxi je navíc sexualita mnohem komplexnější a jedna osobní charakteristika neposkytne celý obraz. Na druhou stranu můžou poznatky vědců sloužit i k tomu, abychom sami posunuli svůj intimní život směrem, který se nám více zamlouvá.

Jak ukazují svědomití lidé, k větší sexuální spokojenosti rozhodně patří otevřená komunikace. Trochu podle hesla „líná huba – holé neštěstí“. Když si o něco neřeknete, bude ten druhý těžko hádat, že to chcete. Jakmile máte zároveň i vy představu o tom, co rád ten druhý, nebudete tápat, budete klidnější a více si celou záležitost užijete. Navíc svědomitost není nic, co by se nedalo naučit. Sexuální spokojenost tak může být dobrou motivací k tomu, abyste pod lepší kontrolu dostali celý svůj život.

Zdroj: tandfonline.com, vice.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, hbr.org

Populární
články

E-Shop