Taky se trápíte fobií z průměrnosti nebo tím, že nejste dostatečně atraktivní? Dobrá zpráva: Jste víc sexy, než si myslíte!
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Taky se trápíte fobií z průměrnosti nebo tím, že nejste dostatečně atraktivní? Dobrá zpráva: Jste víc sexy, než si myslíte!

V dnešním světě, kde nás masmédia a sociální normy neustále bombardují ideály dokonalé krásy, může být snadné ztratit víru ve vlastní přitažlivost. Avšak, co bychom měli vzít v úvahu, je fakt, že každý z nás v sobě ukrývá jedinečný mix vlastností, který vytváří osobní šarm. V tomto článku se podíváme na to, proč bychom měli přestat podceňovat svou přitažlivost a začít rozpoznávat skrytý potenciál, který k nám přirozeně patří. Pojďme společně prozkoumat, proč jste víc sexy, než si možná vůbec dovolujete uvěřit.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
13. 11. 2023

Fobie z průměrnosti

Existují dva zajímavé trendy v kontextu sebehodnocení na desetibodové škále.

Zaprvé: Na desetibodovém měřítku by bylo průměrem pět a půl, a většina lidí by se tedy měla pohybovat mezi čtyřkou a sedmičkou. Znáte Gaussovu křivku, ne? Přesto většina lidí hodnotí sebe samé v rozmezí šesti až osmi.

Zadruhé: Bez ohledu na své hodnocení chce téměř každý být na měřítku výše, než aktuálně cítí, že je.

Proč to tak je?

To proto, že nikdo nechce být průměrný. Průměr máme spojen s nijakostí, nedostatkem originality, šedým ničím. A tento náš strach je v nás hluboko. Hlodá v nás, jestli náhodou nejsme Baby, která má sedět v koutě. Cítíte se občas taky tak? Pak vás snad povzbudí následující:

Nerozlišování mezi atraktivitou a přitažlivostí

Problém s tímto typem myšlení spočívá v tom, že zaměňuje atraktivitu s přitažlivostí. I když se tyto dva pojmy překrývají, nejsou synonymy. Můžu někoho považovat za atraktivního, ale nemusím být k tomu člověku přitahován.

Zde je pěkné cvičení, které můžete udělat se svým partnerem, abyste si uvědomili, že to všechno není jenom o dokonalém vzhledu:

Ve formátu koláčového grafu popište důvody, proč jste k sobě vzájemně přitahováni. Například můžete uvést, že 20 % vaší přitažlivosti k partnerovi je způsobeno jeho inteligencí, 10 % jeho starostlivostí, 5 % jeho smyslem pro humor, 15 % jeho fyzickým vzhledem a tak dále. Uvidíte, že se hned budete cítit líp!

Že nemáte partnera a toto cvičení vám působí spíše další vrásku? Zkuste to na svých bývalých tajných láskách. Co vás k nim přitahovalo?

Srovnávání se

Lidé často chybně provádějí sociální srovnání ve vztahu k atraktivitě tím, že se porovnávají pouze s atraktivnějšími lidmi. Správné srovnání – čistě ze statistického hlediska – by mělo zahrnovat jak atraktivnější, tak méně atraktivní jedince. Bavíme se tu o prosté férovosti. Pokud na to půjdeme přes duševní zdraví, možná byste se na srovnávání měli vykašlat úplně. Ale zpět k tomu až matematickému přístupu:

Došlo vám, že příliš mnoho času trávíte sebetrýzněním se u fotky dokonalého influencera? Tak vypněte telefon a opravdu poctivě se srovnávejte s lidmi na ulici. To je lepší vzorek než váš závistí přefiltrovaný zájem.

<Path> „Trvalo roky, než jsem si v hlavě srovnal, že jsem gay, a řekl to ženě. Před dětmi jsme to tajili,“ vzpomíná na svůj coming out OldřichZdroj: Redakce/Respondent

Každý je jiný – i vy!

Znáte ten pocit, kdy se vašemu blízkému někdo líbí a vám připadá jako hlučný pitomec s příšernými vlasy? Tak přesně tohle se denně děje i vám. Někdo vámi přitahován prostě nebude, ale jiný ano! A to proto, že pro každého je sexy něco docela jiného.

Nejlepší kamarádi jsou prý často utužováni stejným vkusem na alkohol a rozdílným vkusem na lásky. Tento milý vtip lze ze zkušenosti potvrdit. A co je hlavní – taky z něj lze vyčíst, že i vy jste někdy v pozici těch hodnocených. Těch, kteří někomu možná lezou krkem a někdo jiný třeba zoufale očekává vaši zprávu.

Tipy redakce

Skromný a přitažlivý

Ne, nenabádáme vás, abyste se snižovali a křičeli to do světa. Ale co se na tu svou nejistotu podívat i trochu pozitivně? Ono totiž už to, že o sobě trochu (ne přehnaně!) pochybujete, v sobě má jisté kouzlo.

Skromní jedinci nesou určitý půvab, který přitahuje pozornost a získává si sympatie okolí. Jejich přitažlivost spočívá v tom, že nepromlouvají jen o svých úspěších, ale také naslouchají ostatním. Skromnost vytváří atmosféru pohody a respektu, což v dnešním světě, kde se výraznější a hlasitější jedinci dostávají do popředí, činí skromnost nejen výjimečnou, ale i velmi přitažlivou. Je to kvalita, která představuje rovnováhu mezi sebedůvěrou a pokorou, a právě tato kombinace činí skromné lidi tak neodolatelnými.

Chybička se vloudila a je to dobře!

Nejste dokonalí? Díky Bohu za to!

Chyby jsou neoddělitelnou součástí lidské existence a v mnoha ohledech jsou klíčem k formování naší jedinečné osobnosti. Nejsou známkou slabosti, ale příležitostí ukázat sílu v adaptaci a schopnosti se zlepšovat.

Pokud jde o vady na kráse, platí to samé! Právě tyto jizvy všeho druhu jsou důkazem vašeho příběhu. Vaší osobnosti.

<Path> Ve vztahu, ale sami: žijí tak mileniálové i lidé 50+, koncept označovaný jako "LAT" je stále populárnější. V čem spočívá?Zdroj: brides.com, askmen.com, stylecraze.com, seniors.com.au, marriage.com

Pečuješ o sebe? Je to vidět!

Nejde jen o vyčištěné zuby a umyté vlasy. Péče o sebe samého zahrnuje kromě základních věcí i jistou zprávu. Sobě i okolí. Totiž to, že se máte zdravě rádi. Dáváte si občas chvilku na relax? Dopřejete si malou odměnu, když na to přijde? Umíte si odpustit, pracovat na sobě a prostě a jednoduše si věnujete trochu té sebelásky?

Lidé mají tendenci se přitahovat k těm, kteří vyzařují pozitivní energii a mají kladný vztah k sobě samým. Sebeúcta a láska k sobě vytvářejí základ pro zdravé vztahy. Když jedinec projevuje péči o své vlastní blaho a respektuje sám sebe, vytváří atraktivní auru, která láká ostatní.

V podstatě se zdá, že klíč k tomu, aby nás někdo miloval, spočívá v naší vlastní schopnosti milovat a respektovat sami sebe.

Zdroj: psychologytoday.com, medium.com, huffpost.com, apas.cz, myselflovesupply.com, OpenAI ChatGPT, redakce

Populární
články

V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Nemusíte mít bujnou kštici, abyte vypadali stylově
STYL

Jak vypadat dobře bez vlasů? Sexy look vám dodají nejen vousy, radí stylista. Důraz klade na siluetu a doplňky

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?
CESTOVÁNÍ

Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?

Autor: Irena Piloušková
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Autorem emotivního dopisu je nejmenovaný dospívající gay
AKTUALITY

15letý chlapec v emotivním dopise vysvětlil, co pro něj znamená stejnopohlavní manželství. Upřímný text sdílela Danuše Nerudová

Autor: Martin Lyko
Oko je okno nejen do duše, ale také do neřestných myšlenek
TĚLO & MYSL

Je možné poznat sexuální orientaci z očí? Vědce to napadlo před půl stoletím, teorii potvrdili ale až nedávno

Autor: Martin Lyko

E-Shop