„Hloupej, ale sexy! Blbá, ale přitažlivá!“ Urazila by vás označení himbo/bimbo? Tady jsou důvody, proč být spíše polichocen/a!
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

„Hloupej, ale sexy! Blbá, ale přitažlivá!“ Urazila by vás označení himbo/bimbo? Tady jsou důvody, proč být spíše polichocen/a!

Himbo je prý lidskou verzí zlatého retrívra – krásný, neuvěřitelně dobrosrdečný, ale prostě a jednoduše hloupý, až to dveřmi tříská. Přestože je slovo „blbec“ většinou spojeno s negativní konotací, pokud si ho spojíte s roztomilostí domácího mazlíčka, jde vlastně o vlastnost, kterou si vás dokáže jedinec na první dobrou získat. Nikdo jiný totiž nebude tak rozkošně marný, avšak skvělý parťák. Také po takovém srdcaři toužíte? Nejste sami!
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
6. 11. 2023

Urban Dictionary definuje „himbos“ (anglicky množné číslo od jednotného „himbo“ – pozn. red.) jako velké atraktivní muže, kteří „často nejsou příliš chytří, ale obvykle jsou nesmírně milí a zdvořilí.“

Jistě vás napadne mnoho hlavních či vedlejších hrdinů pohádek, filmů a seriálů, kteří tomuto popisu dostávají a světe div se, všichni je milují! Jejich hloupoučké chování je možná úsměvné, ale ve finále jsou to ti největší správňáci a držáci. Ti, na které je spoleh, nenechají ostatní ve štychu a i když občas něco tak trochu zkomplikují, nezřídka mají medvědí podíl na pozitivním výsledku.

Jde o další „problematický“ pojem?

Mnoho lidí by se mohlo urazit. Samozřejmě. Jsou tací, kteří tvrdí, že himbos jsou problematičtí, a to hned ze tří důvodů:

1.      Pokud tak někoho nazveme, mohl by se naštvat, protože definicí je kromě dobrých vlastností i ta, která bohužel předpokládá poněkud omezenější myšlení.

2.      No a pak je tu větev, která naopak kritizuje samotné himbos.

Podle tohoto mínění se takoví muži přibližují chování dětí – jsou vlastně svým způsobem infantilní. A to z pohledu kritiků implikuje možnosti, že tito muži záměrně přizpůsobují své chování dětem z nějakých prapodivných pohnutek – od touhy nechat o sebe pečovat až po ještě mnohem horší.

3.      A nakonec to prý vrhá nedobré světlo na ty, kteří jsou himbos uneseni. Argumentem je to, že jsou takoví lidé prý přitahováni nevyzrálostí. Tak to ale tak úplně v originálním pojmu není.

Termín „himbo“ je adaptací ženského „bimbo“, což měly být ženy, které jsou konvenčně atraktivní, sexy, naivní a s jednoduchou myslí. Samozřejmě se již ozvaly hlasy, kterým toto označení připadalo nevhodné a urážlivé. Slovo se pak stalo misogynním termínem pro konvenčně atraktivní ženy, které byly považovány za povrchní, duté, ale nesmírně přitažlivé, až vulgární. Určitě hned slyšíte, jak se celý ten dojem z označení bimbo ve vaší hlavě změnil jen během tohoto jednoho odstavce. Ze slova, které by možná někoho mohlo urazit až na slovo, které jednoduše rozhodně má za úkol ponížit.

Je tedy jasné, že není vždy úplně na místě označení bimbo používat – pokud jím chceme ženu zasáhnout či pomluvit. Jsou tu ale i tací, kteří toto označení pojímají za milé. Jistě taková přezdívka zní jinak od šéfa, který si ze své sekretářky dělá rohožku, a jinak ji bude vnímat osoba, která se vedle svého partnera ráda cítí sexy a umí se zasmát tomu, že některá témata jsou její mysli vzdálena.

<Path> Herecká hvězda Finna Jonese na vzestupu. Mnozí z nás si ho pamatují jako gay rytíře ze Hry o trůny, mladý herec se nyní představí jako marvelovská postava Iron Fist! FOTO uvnitřZdroj:

Co my na to? Pokud je himbo skutečný himbo, nikoli nějaká parodie či levná kopie, pak je to muž, který se nesnaží nějak působit, ani svoje chování neupravuje, aby do této škatulky zapadl. A přestože je jednodušší, není mentálně dítětem! Je si vědom své dospělosti, dokáže zcela fungovat samostatně ve všech směrech, jen je někdy až překvapivě přímočaře bezelstný, hodný a nezákeřný truhlík. Natolik, že to nelze přehlédnout. Proč by to ale nutně mělo být zlé?

Bylo fér sem kritiku umístit a zmínit i ženskou paralelu, abychom oba pojmy mohli hodnotit stejně. A docházím k závěru, že je na každém, jestli se cítí dobře, pokud mu někdo určitý říká takovou přezdívkou. Jde o konotaci a záměr, se kterým je vyslovována. A samozřejmě je zcela v pořádku ji od kohokoli zcela odmítnout.

Tipy redakce

Milujeme himbos a bimbos!

Abychom si rozuměli – ona ta část s „hloupostí“ není tak úplně všeobjímající. Pojďme se podívat na pár příkladů známých charakterů, které milujeme právě proto, jací jsou. Hloupoučcí, ale v něčem naprosto geniální:

Joey Tribbiani – Přátelé

Tuhle postavu nikomu nemusím představovat. Všichni ji známe. A všichni ji milujeme. Joey si získal srdce mnoha fanynek a fanoušků po celém světě, protože je to takový skvělý trouba! Dostává se do tak podivných situací a některé jeho reakce jsou tak zpomalené a mimózní, že pláčeme smíchy. Ale když na to přijde, Joey ví, co má říct. Ví, jak se zachovat. A ví, jak na sobě makat, podporovat své kamarády, být nejlepší verzí svého já. Dokonalý himbo!

Tormund Giantsbane – Hra o trůny

Že vás tento příklad překvapil? Ale zamyslete se nad tím. Tormund je simple man. Na složité otázky má jednoduché odpovědi, ale o to přesnější jsou! Dokáže se bít po boku svých přátel se lví statečností, a přitom mít v sobě tu jemnou duši, která se tak rozkošně zamilovala do Brienne. Nevím jak vy, ale pro mě je Tormund skvělá postava!

Aquaman

„Aquaman je trubka!“ zaznělo kriticky v jednom díle Teorie velkého třesku, kde se hlavní hrdinové nedokáží domluvit, kdo se převlékne za kterého superhrdinu. Nikdo nechce být Aquaman, ale já se ptám proč?! Ano, byl trubka, ale taky zatraceně sexy! A dobrák od kosti! Jason Mamoa ho zahrál na jedničku a jsem si jistá, že nejsem jediná, kdo se zamiloval!

Elle Woods – Pravá blondýnka

Zapomenout nemůžeme ani na alespoň jednu bimbo, když už jsme si vysvětlili i tu ženskou alternativu. Pamatujete na Elle? Jak to všem natřela u soudu? Vystudovala práva a taky si nakonec získala srdce těch, kteří se jí zpočátku smáli. Byla hloupá? Vůbec ne! Její na jednu stranu naivní a jednoduchý projev byl sympatický. A když se do toho opřela, všem ukázala, že dokáže strčit do kapsy nejen své kolegy, ale i vražedkyni nebo třeba celý svět. Tento film milujeme už mnoho let a všichni si na Elle rádi sem tam vzpomeneme!

Jednoduše: Milujeme bimbos a himbos! Znáte nějakou/nějakého osobně?

Zdroj: urbandictionary.com, mashable.com, OpenAI ChatGPT, csfd.cz

Populární
články

V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Nemusíte mít bujnou kštici, abyte vypadali stylově
STYL

Jak vypadat dobře bez vlasů? Sexy look vám dodají nejen vousy, radí stylista. Důraz klade na siluetu a doplňky

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?
CESTOVÁNÍ

Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?

Autor: Irena Piloušková
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Autorem emotivního dopisu je nejmenovaný dospívající gay
AKTUALITY

15letý chlapec v emotivním dopise vysvětlil, co pro něj znamená stejnopohlavní manželství. Upřímný text sdílela Danuše Nerudová

Autor: Martin Lyko
Oko je okno nejen do duše, ale také do neřestných myšlenek
TĚLO & MYSL

Je možné poznat sexuální orientaci z očí? Vědce to napadlo před půl stoletím, teorii potvrdili ale až nedávno

Autor: Martin Lyko

E-Shop