Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod

Pokud i vy máte pocit, že masturbace je něco, co dělá každý sám, je možná na čase tento názor přehodnotit. Stejně jako názor, že masturbování je činností těch, kdo jsou sexuálně nespokojení se svým partnerem. Myslí si to britští vědci, jejichž nová studie ukazuje, že vzájemná masturbace naopak může být klíčem k vysokému „sexuálnímu uspokojení“. Na rozdíl od penetrativního sexu má navíc řadu výhod.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
2. 10. 2023

Masturbování se dá dělat o samotě, ale klidně taky s partnerem. Pokud si při něm nenecháte ruce jenom pro sebe, ale dráždíte se navzájem, mluvíme o vzájemné masturbaci. A právě ta může být podle odborníků ze Southamptonské univerzity klíčem ke větší sexuální spokojenosti. Ukazují to výsledky jejich šetření, které provedli se 117 ženami a 151 muži ve věku od 18 do 65 let.

Vědecká studie vyšla v odborném časopise International Journal of Sexual Health a její výsledky ukazují, že ti, kdo si užívají vzájemnou masturbaci, mají větší tendenci být v posteli spokojenější, než ti, kdo od této aktivity upouštějí.

Většina to dělá

Více než 50 % z dotázaných uvedlo, že se věnovalo vzájemné masturbaci s partnerem v posledních dvou týdnech. A právě tito lidé jsou podle výzkumu sexuálně šťastnější než ti, kdo s partnerem naposled masturbovali před více než dvěma týdny. Z těch, kdo tuto činnost během oněch dvou týdnů neprovozovali, byly navíc ženy o něco méně spokojené než muži.

Největší množství dotázaných (19,5 %) uvedlo, že se svým partnerem masturbovalo naposledy před několika dny. Druhá největší skupina byli ovšem ti, kdo vzájemnou masturbaci neprovozovali nikdy. Bylo jich 16,5 %.

Větší spokojenost v posteli

Průzkum probíhal formou dotazníku, v němž respondenti označovali míru pozitivních emocí ve vztahu k jejich sexuální spokojenosti. Největší možná celková hodnota byla 60 bodů, zprůměrovaný výsledek ze všech odpovědí pak byl 45,45 bodu.

„Aktuální zjištění naznačují, že vzájemná masturbace je mezi páry častá a mnoho z lidí mluví v souvislosti s tímto chováním o pozitivních pocitech,“ říká psycholog a vedoucí studie Dilan Kiliç.

Další část výzkumu spočívala v tom, že účastníci u 23 emocí označovali na škále od 0 do 5, jak moc je cítí ve vztahu k vzájemné masturbaci. 8 z emocí bylo pozitivních a 15 negativních.

Ze 40 teoreticky možných bodů, které by u pozitivních emocí značili maximální spokojenost, odpověděli dotazovaní v průměru za 29,58 bodu. Oproti tomu u negativních emocí by největší nespokojenost značil maximální výsledek 75 bodů. Odpovědi však v průměru dosahovaly jen 24,41 bodu. Znamená to, že lidé mají k vzájemné masturbaci výrazně pozitivní vztah.

<Path> Koronavirus změnil sexuální chování, orgasmová krize působí i na zdravíZdroj:

Všechno má svá ale

Pokud by vás zajímalo, jestli se nějak lišil přístup k tomuto typu dovádění mezi muži a ženami, pak vězte, že „mezi negativními pocity vůči vzájemné masturbaci nebyl mezi muži a ženami žádný statisticky významný rozdíl“.

Studie má ovšem své nedostatky, jak upozorňují i sami její autoři. Skupina účastníků nebyla dostatečně různorodá, převážně šlo o bílé a dobře vzdělané lidi, kteří byli mladí a uvedli, že se neúčastní náboženských akcí. V jiných demografických skupinách by mohly být výsledky jiné.

Zároveň také není možné s jistotou říct, že vzájemná masturbace vede k lepší sexuální spokojenosti a že to ve stkuenčnosti není naopak. Je totiž také možné, že je to větší sexuální spokojenost, která má za důsledek provozování vzájemné mesturbace. „Kauzální směr asociace nemůžeme určit,“ píší vědci ve studii.

Zdroj: Giphy

Výhody masturbace oproti penetrativnímu sexu

Ať už je to tak, či onak, vzájemná masturbace má proti penetrativnímu sexu (tedy sexu, kdy se penis jednoho z partnerů zasouvá někam do těla toho druhého) spoustu výhod. A může být také velmi pestrá. Nikdo totiž neříká, že musí jít jen čistě o „manuální práci“. Zúčastnění si klidně mohou vzít na pomoc erotické materiály nebo třeba různé erotické hračky a zkoušet rozličné techniky.

  • Minimální riziko nemocí a těhotenství

Jednou z největších výhod vzájemné či společné masturbace je velmi nízké, ba prakticky nulové riziko přenosu nějakých pohlavních nemocí. Stejně jako je malá šance, že by v případě různopohlavního dovádění došlo k otěhotnění. Vyloučit to nelze, přece jen tělní tekutiny na sebe navzájem nejspíš dostanete, ale můžete být mnohem klidnější.

Tipy redakce

  • Jednodušší provedení

Vzájemná masturbace je také teoreticky jednodušší k provedení. Zejména pokud jde o sexuální hrátky dvou mužů, není potřeba prakticky žádná příprava – na rozdíl od příprav na anální sex. A taky vás nemusí tak fyzicky vyčerpat, protože pohyby stačí dělat menší částí těla.

  • Menší stres a podpora komunikace

Úzkost z nedostatečného výkonu je něco, co při sexu zažívá hodně lidí. Muži pak mohou mít kvůli nervům třeba problém s erekcí. Při vzájemné masturbaci ale může toto napětí odpadnout, protože není potřeba nic nikam zasouvat. Každý navíc ví, jak funguje jeho tělo a co se mu líbí. Může tak na sobě ukázat, co chce, aby následně jeho partner zopakoval. Přispívá tím k lepší komunikaci ve vztahu a také dále odbourává napětí z toho, že partneři v erotickém aktu tápou, jak toho druhého potěšit.

Zdroj: tandfonline.com, dailymail.co.uk, lui.cz

Populární
články

„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem
TĚLO & MYSL

„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem

Autor: Irena Piloušková
Kevin Appl Drábek s šerpami za umístění v mezinárodní soutěži
AKTUALITY

Nejkrásnějším mužem planety je Čech. „Život je potřeba si pořádně užít,“ říká Kevin Appl Drábek, vítěz Mister Master Planet Universe

Autor: Martin Lyko
Claude Lhotecký se se svou partnerkou Rachel dostal až do finále
LIDÉ

Finalista televizní show Love Island Claude Lhotecký prozradil svou motivaci k podání přihlášky do soutěže. Mají s Rachel Karnížovou otevřený vztah?

Autor: Rozálie Růžičková
Rusko omezuje práva LGBT+ lidí dlouhodobě
AKTUALITY

Šikana bez přetvářky. Rusko zakázalo „mezinárodní LGBT hnutí“, je to podle něj extremistická organizace

Autor: Martin Lyko
I muži mají rádi květiny. Kytku ale darujte jen tehdy, pokud ji má dotyčný kam dát a nebude ji muset nosit s sebou
LIDÉ

10 věcí, o kterých nemluvit na prvním rande. Mít psa je to druhé nejhorší

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Filip s Karlem spolu bydlí v nejvyšším patře bytového domu Luka Living
LIDÉ

Podívejte se do luxusního pražského bytu Filipa a Karla. V reálném životě by se prý nepotkali, k lásce jim pomohla aplikace

Autor: Bohdana Rambousková
Fetiš na chodidla je častý a možná taky úplně normální
HOT!

Fenomén foot fetiš: O nožkách prý snil 1 člověk ze 7. Co přesně tahle sexuální úchylka znamená a proč ji má tolik lidí?

Autor: Martin Lyko
Filip a Karel
LIDÉ

Filip Jankovič a Karel Šlajchrt: „Přestaňte si vybírat partnery povrchním způsobem a teprve poté najdete lásku“

Autor: Jan Witek Witek
A nebojí se být také sexy. Ukázat toho umí i víc, než odhalují díry v roztrhaném tílku
AKTUALITY

Troye Sivan přijede poprvé do Česka. Popová hudební hvězda a gay ikona vystoupí v červnu v Praze

Autor: Martin Lyko

E-Shop