Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Když se mluví o sexuální orientaci, lidé používají různé termíny. Jedním takovým, který je v posledních letech častěji skloňovaný, je asexualita. Tato „škatulka“ označuje jedince, kteří nepociťují sexuální přitažlivost k jiným osobám. To asi tušíme všichni. Ale co to znamená pro masturbaci? Angažují se asexuální lidé v této aktivitě? A je možné, že přeci jen nějakou tu přitažlivost k jiné osobě prožijí?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
29. 9. 2023

Co je asexualita?

Předem článku si pojďme definovat asexualitu. Asexualita je sexuální orientace charakterizovaná absencí sexuální přitažlivosti k jiným osobám. To ale neznamená, že asexuální lidé nemohou vytvářet romantické vztahy nebo prožívat jiné formy intimit. Pouze a jednoduše to, že nepociťují sexuální touhu tak, jak si to jiskření většinově představujeme.

Důležité je si uvědomit, že asexuality není totéž co celibát (což znamená vědomé rozhodnutí zdržovat se sexuální aktivity). Asexuální lidé se mohou stále rozhodnout zapojit se do sexuálních aktivit z různých důvodů – například kvůli uspokojení partnera.

Dalším zajímavým aspektem asexuality je to, že se jedná o spektrum – což jste asi v ohledech sexuální orientace slyšeli už mnohokrát. A ano, platí to i pro asexuály. Někteří asexuální lidé mohou pociťovat zanedbatelnou či vůbec žádnou sexuální přitažlivost, zatímco jiní ji mohou pociťovat občas či za určitých okolností. Navíc někteří asexuální lidé se mohou identifikovat jako aromantičtí, což znamená, že nepociťují romantickou přitažlivost. Jednoduše řečeno: Ono to není tak jednoduché!

Přitažlivost ve světě asexuálů

Je nutné poznamenat, že asexuální lidé mohou stále prožívat jiné formy přitažlivosti k jiným lidem. Že jste o tom nikdy neslyšeli? Podle mě ano, jen jste si to nedali tak přehledně do bodů. Ale věřte mi, bude vám to dávat smysl. Kromě sexuální přitažlivosti mohou (nejen asexuálové) totiž prožívat:

·       Romantickou přitažlivost: toužení po romantickém vztahu s někým.

·       Estetickou přitažlivost: přitažlivost k někomu založenou na jeho vzhledu.

·       Smyslovou nebo fyzickou přitažlivost: touhu po doteku, objímání nebo mazlení s někým.

·       Platónskou přitažlivost: touhu stát se přáteli s někým.

·       Emoční přitažlivost: touhu po emocionálním spojení s někým.

Že to znáte a dává to smysl? Skvěle, tak pojďme dál.

<Path> Vzhledem svých genitálií se zabývá každý. Jaká velikost, tvar či barva jsou v případě přirození mužů a žen „normální“?Zdroj: Healthline.com, health.clevelandclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov, torontosafecircumcision.com, theguardian.com, refinery29.com

Role masturbace v (sexuálním) životě

Nyní se podíváme na téma masturbace. Pro mnohé lidi je masturbace normální a zdravou součástí sexuálního vyjádření. Může také hrát roli v rozvoji sexuální identity a pochopení vlastního těla.

Nicméně pro asexuální jedince nemusí mít masturbace stejný význam. Bez sexuální přitažlivosti k jiným osobám může být samostimulace prostředkem k uvolnění fyzického napětí nebo k uspokojení zvědavosti ohledně vlastního těla. Nemusí být spojena s pocitem sexuální identity tak, jak je tomu u neasexuálních jedinců. A mimochodem – tento prostředek k uvolnění napětí si často volí i jiní lidé než asexuálové. Ne vždy je to nutně o přitažlivosti, no ne?

Na druhou stranu pro některé jedince může být masturbace zdrojem studu nebo viny. To může být způsobeno třeba kulturním zázemím nebo náboženskými přesvědčeními, které považují sexuální aktivitu za nemorální, až hříšnou. V těchto případech může být masturbace vnímána jako tabu nebo zakázaný čin, což může vést k pocitům úzkosti nebo nedostatečnosti.

Je tedy jasné, že každý vztah k masturbaci je jedinečný a osobní.

<Path> Znáte antimasturbační skupiny? Tváří se jako pomoc těm, co chtějí omezit nadměrné sebeukájení nebo závislost na pornu, podle odborníků ale můžou víc uškoditZdroj: huffpost.com, joournals.sagepub.com, psypost.org, queerty.com, nzip.cz

Pojďme si to shrnout

Takže, angažují se asexuální lidé v masturbaci? Odpovědí je, že to záleží na každém jednotlivci. Studie ukázaly, že někteří asexuální jedinci se masturbují, zatímco jiní ne. Faktory, jako je osobní preference, individuální fyziologie a kulturní nebo náboženská přesvědčení, mohou hrát roli v tom, zda se asexuální jedinec rozhodne masturbovat či nikoli.

Asexuálové a okolí

Někteří asexuální lidé mohou cítit tlak masturbovat nebo se účastnit sexuální aktivity, aby zapadli do společenských norem nebo aby uspokojili svého partnera. Jiní se mohou rozhodnout zdržet se masturbace nebo sexuální aktivity zcela. To opět záleží na individuálním přístupu.

Když se nyní oklikou dostaneme zpátky k informaci, že sexuální orientace je spektrum, dojde nám, že ne všichni asexuální jedinci prožívají stejnou míru sexuální přitažlivosti nebo touhy. Jak jsme si už naznačili – někdo skutečně nic a někdo někdy něco.

Někteří se mohou identifikovat třeba jako šedě asexuální nebo demisexuální, což znamená, že mohou občas nebo v omezené míře pociťovat sexuální přitažlivost. U demisexuálů je to například až po navázání silného citového pouta. A to může zcela logicky také zásadně ovlivnit jejich rozhodnutí ohledně masturbace nebo sexuální aktivity.

Je důležité respektovat rozhodnutí asexuálního jedince zapojit se či zdržet se sexuální aktivity, včetně masturbace. Asexualita je platnou sexuální orientací a jedinci by neměli být tlakováni nebo haněni za svá rozhodnutí.

Tipy redakce

Další mýty a nepochopení

Dalším mýtem je, že asexuální jedinci, kteří se masturbují, nemohou být skutečně asexuální. Toto postavení zanedbává komplexnost lidské sexuality a neuznává, že asexuální jedinci mohou mít širokou škálu zkušeností a preferencí.

Je také důležité poznamenat, že asexuální jedinci mohou stále prožívat sexuální touhu, i když nepociťují sexuální přitažlivost. Že to zní jako nesmysl? Tak se nad tím zamyslete: Taková masturbace může být způsobem, jak se zbavit sexuálního napětí a prožít fyzické potěšení bez potřeby sexuálního partnera.

Emoce a touha

Nakonec je vhodné zkoumat vztah mezi emocemi a sexuální touhou u asexuálních jedinců, kteří se rozhodnou masturbovat.

Že je to složitá věta? Projděte si ji znovu, počkám. A pak přeskočte rovnou na další odstavec.

Pro asexuální jedince může být masturbace pouze fyzickým aktem bez emocionálního aspektu. To ovšem neznamená, že asexuální lidé nejsou schopni prožívat emocionální intimitu! Pouze jsme si nadhodili příklad toho, jak mohou někteří asexuálové tyto praktiky prožívat.

Asexuální jedinci mohou cítit romantickou přitažlivost a touhu po emocionální intimitě, i když nepociťují sexuální přitažlivost. To může vést k zmatku a frustraci, protože společnost často předpokládá, že romantické vztahy jsou totožné se sexuálními vztahy. Asexuální jedinci se mohou potýkat s naléhavým tlakem, aby se zapojili do sexuální aktivity, aby udrželi romantický vztah. A to nemusí být zrovna nejpříjemnější. Základem je stejně jako v jiných vztazích rozhodně otevřená komunikace

Zdroj: allohealth.care, healthline.com, webmd.com, insider.com, OpenAI ChatGPT, lgbtq.unc.edu

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop