Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Když se mluví o sexuální orientaci, lidé používají různé termíny. Jedním takovým, který je v posledních letech častěji skloňovaný, je asexualita. Tato „škatulka“ označuje jedince, kteří nepociťují sexuální přitažlivost k jiným osobám. To asi tušíme všichni. Ale co to znamená pro masturbaci? Angažují se asexuální lidé v této aktivitě? A je možné, že přeci jen nějakou tu přitažlivost k jiné osobě prožijí?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
29. 9. 2023

Co je asexualita?

Předem článku si pojďme definovat asexualitu. Asexualita je sexuální orientace charakterizovaná absencí sexuální přitažlivosti k jiným osobám. To ale neznamená, že asexuální lidé nemohou vytvářet romantické vztahy nebo prožívat jiné formy intimit. Pouze a jednoduše to, že nepociťují sexuální touhu tak, jak si to jiskření většinově představujeme.

Důležité je si uvědomit, že asexuality není totéž co celibát (což znamená vědomé rozhodnutí zdržovat se sexuální aktivity). Asexuální lidé se mohou stále rozhodnout zapojit se do sexuálních aktivit z různých důvodů – například kvůli uspokojení partnera.

Dalším zajímavým aspektem asexuality je to, že se jedná o spektrum – což jste asi v ohledech sexuální orientace slyšeli už mnohokrát. A ano, platí to i pro asexuály. Někteří asexuální lidé mohou pociťovat zanedbatelnou či vůbec žádnou sexuální přitažlivost, zatímco jiní ji mohou pociťovat občas či za určitých okolností. Navíc někteří asexuální lidé se mohou identifikovat jako aromantičtí, což znamená, že nepociťují romantickou přitažlivost. Jednoduše řečeno: Ono to není tak jednoduché!

Přitažlivost ve světě asexuálů

Je nutné poznamenat, že asexuální lidé mohou stále prožívat jiné formy přitažlivosti k jiným lidem. Že jste o tom nikdy neslyšeli? Podle mě ano, jen jste si to nedali tak přehledně do bodů. Ale věřte mi, bude vám to dávat smysl. Kromě sexuální přitažlivosti mohou (nejen asexuálové) totiž prožívat:

·       Romantickou přitažlivost: toužení po romantickém vztahu s někým.

·       Estetickou přitažlivost: přitažlivost k někomu založenou na jeho vzhledu.

·       Smyslovou nebo fyzickou přitažlivost: touhu po doteku, objímání nebo mazlení s někým.

·       Platónskou přitažlivost: touhu stát se přáteli s někým.

·       Emoční přitažlivost: touhu po emocionálním spojení s někým.

Že to znáte a dává to smysl? Skvěle, tak pojďme dál.

<Path> „Když mi dal pusu a táhl mě do ložnice, nebránil jsem se a řekl jsem si, že to vydržím,“ trápí vzpomínky gaye z PříbramskaZdroj: Anonymní respondent, redakce

Role masturbace v (sexuálním) životě

Nyní se podíváme na téma masturbace. Pro mnohé lidi je masturbace normální a zdravou součástí sexuálního vyjádření. Může také hrát roli v rozvoji sexuální identity a pochopení vlastního těla.

Nicméně pro asexuální jedince nemusí mít masturbace stejný význam. Bez sexuální přitažlivosti k jiným osobám může být samostimulace prostředkem k uvolnění fyzického napětí nebo k uspokojení zvědavosti ohledně vlastního těla. Nemusí být spojena s pocitem sexuální identity tak, jak je tomu u neasexuálních jedinců. A mimochodem – tento prostředek k uvolnění napětí si často volí i jiní lidé než asexuálové. Ne vždy je to nutně o přitažlivosti, no ne?

Na druhou stranu pro některé jedince může být masturbace zdrojem studu nebo viny. To může být způsobeno třeba kulturním zázemím nebo náboženskými přesvědčeními, které považují sexuální aktivitu za nemorální, až hříšnou. V těchto případech může být masturbace vnímána jako tabu nebo zakázaný čin, což může vést k pocitům úzkosti nebo nedostatečnosti.

Je tedy jasné, že každý vztah k masturbaci je jedinečný a osobní.

<Path> Sex na prvním rande? Přiznala se k němu více než polovina mužů. Další čísla ale překvapí ještě vícZdroj: Lovehoney.com, Queerty, Man's Health, Deník.cz

Pojďme si to shrnout

Takže, angažují se asexuální lidé v masturbaci? Odpovědí je, že to záleží na každém jednotlivci. Studie ukázaly, že někteří asexuální jedinci se masturbují, zatímco jiní ne. Faktory, jako je osobní preference, individuální fyziologie a kulturní nebo náboženská přesvědčení, mohou hrát roli v tom, zda se asexuální jedinec rozhodne masturbovat či nikoli.

Asexuálové a okolí

Někteří asexuální lidé mohou cítit tlak masturbovat nebo se účastnit sexuální aktivity, aby zapadli do společenských norem nebo aby uspokojili svého partnera. Jiní se mohou rozhodnout zdržet se masturbace nebo sexuální aktivity zcela. To opět záleží na individuálním přístupu.

Když se nyní oklikou dostaneme zpátky k informaci, že sexuální orientace je spektrum, dojde nám, že ne všichni asexuální jedinci prožívají stejnou míru sexuální přitažlivosti nebo touhy. Jak jsme si už naznačili – někdo skutečně nic a někdo někdy něco.

Někteří se mohou identifikovat třeba jako šedě asexuální nebo demisexuální, což znamená, že mohou občas nebo v omezené míře pociťovat sexuální přitažlivost. U demisexuálů je to například až po navázání silného citového pouta. A to může zcela logicky také zásadně ovlivnit jejich rozhodnutí ohledně masturbace nebo sexuální aktivity.

Je důležité respektovat rozhodnutí asexuálního jedince zapojit se či zdržet se sexuální aktivity, včetně masturbace. Asexualita je platnou sexuální orientací a jedinci by neměli být tlakováni nebo haněni za svá rozhodnutí.

Tipy redakce

Další mýty a nepochopení

Dalším mýtem je, že asexuální jedinci, kteří se masturbují, nemohou být skutečně asexuální. Toto postavení zanedbává komplexnost lidské sexuality a neuznává, že asexuální jedinci mohou mít širokou škálu zkušeností a preferencí.

Je také důležité poznamenat, že asexuální jedinci mohou stále prožívat sexuální touhu, i když nepociťují sexuální přitažlivost. Že to zní jako nesmysl? Tak se nad tím zamyslete: Taková masturbace může být způsobem, jak se zbavit sexuálního napětí a prožít fyzické potěšení bez potřeby sexuálního partnera.

Emoce a touha

Nakonec je vhodné zkoumat vztah mezi emocemi a sexuální touhou u asexuálních jedinců, kteří se rozhodnou masturbovat.

Že je to složitá věta? Projděte si ji znovu, počkám. A pak přeskočte rovnou na další odstavec.

Pro asexuální jedince může být masturbace pouze fyzickým aktem bez emocionálního aspektu. To ovšem neznamená, že asexuální lidé nejsou schopni prožívat emocionální intimitu! Pouze jsme si nadhodili příklad toho, jak mohou někteří asexuálové tyto praktiky prožívat.

Asexuální jedinci mohou cítit romantickou přitažlivost a touhu po emocionální intimitě, i když nepociťují sexuální přitažlivost. To může vést k zmatku a frustraci, protože společnost často předpokládá, že romantické vztahy jsou totožné se sexuálními vztahy. Asexuální jedinci se mohou potýkat s naléhavým tlakem, aby se zapojili do sexuální aktivity, aby udrželi romantický vztah. A to nemusí být zrovna nejpříjemnější. Základem je stejně jako v jiných vztazích rozhodně otevřená komunikace

Zdroj: allohealth.care, healthline.com, webmd.com, insider.com, OpenAI ChatGPT, lgbtq.unc.edu

Populární
články

„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem
TĚLO & MYSL

„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem

Autor: Irena Piloušková
Kevin Appl Drábek s šerpami za umístění v mezinárodní soutěži
AKTUALITY

Nejkrásnějším mužem planety je Čech. „Život je potřeba si pořádně užít,“ říká Kevin Appl Drábek, vítěz Mister Master Planet Universe

Autor: Martin Lyko
Claude Lhotecký se se svou partnerkou Rachel dostal až do finále
LIDÉ

Finalista televizní show Love Island Claude Lhotecký prozradil svou motivaci k podání přihlášky do soutěže. Mají s Rachel Karnížovou otevřený vztah?

Autor: Rozálie Růžičková
Rusko omezuje práva LGBT+ lidí dlouhodobě
AKTUALITY

Šikana bez přetvářky. Rusko zakázalo „mezinárodní LGBT hnutí“, je to podle něj extremistická organizace

Autor: Martin Lyko
I muži mají rádi květiny. Kytku ale darujte jen tehdy, pokud ji má dotyčný kam dát a nebude ji muset nosit s sebou
LIDÉ

10 věcí, o kterých nemluvit na prvním rande. Mít psa je to druhé nejhorší

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Filip s Karlem spolu bydlí v nejvyšším patře bytového domu Luka Living
LIDÉ

Podívejte se do luxusního pražského bytu Filipa a Karla. V reálném životě by se prý nepotkali, k lásce jim pomohla aplikace

Autor: Bohdana Rambousková
Fetiš na chodidla je častý a možná taky úplně normální
HOT!

Fenomén foot fetiš: O nožkách prý snil 1 člověk ze 7. Co přesně tahle sexuální úchylka znamená a proč ji má tolik lidí?

Autor: Martin Lyko
Filip a Karel
LIDÉ

Filip Jankovič a Karel Šlajchrt: „Přestaňte si vybírat partnery povrchním způsobem a teprve poté najdete lásku“

Autor: Jan Witek Witek
A nebojí se být také sexy. Ukázat toho umí i víc, než odhalují díry v roztrhaném tílku
AKTUALITY

Troye Sivan přijede poprvé do Česka. Popová hudební hvězda a gay ikona vystoupí v červnu v Praze

Autor: Martin Lyko

E-Shop