Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Když se mluví o sexuální orientaci, lidé používají různé termíny. Jedním takovým, který je v posledních letech častěji skloňovaný, je asexualita. Tato „škatulka“ označuje jedince, kteří nepociťují sexuální přitažlivost k jiným osobám. To asi tušíme všichni. Ale co to znamená pro masturbaci? Angažují se asexuální lidé v této aktivitě? A je možné, že přeci jen nějakou tu přitažlivost k jiné osobě prožijí?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
29. 9. 2023

Co je asexualita?

Předem článku si pojďme definovat asexualitu. Asexualita je sexuální orientace charakterizovaná absencí sexuální přitažlivosti k jiným osobám. To ale neznamená, že asexuální lidé nemohou vytvářet romantické vztahy nebo prožívat jiné formy intimit. Pouze a jednoduše to, že nepociťují sexuální touhu tak, jak si to jiskření většinově představujeme.

Důležité je si uvědomit, že asexuality není totéž co celibát (což znamená vědomé rozhodnutí zdržovat se sexuální aktivity). Asexuální lidé se mohou stále rozhodnout zapojit se do sexuálních aktivit z různých důvodů – například kvůli uspokojení partnera.

Dalším zajímavým aspektem asexuality je to, že se jedná o spektrum – což jste asi v ohledech sexuální orientace slyšeli už mnohokrát. A ano, platí to i pro asexuály. Někteří asexuální lidé mohou pociťovat zanedbatelnou či vůbec žádnou sexuální přitažlivost, zatímco jiní ji mohou pociťovat občas či za určitých okolností. Navíc někteří asexuální lidé se mohou identifikovat jako aromantičtí, což znamená, že nepociťují romantickou přitažlivost. Jednoduše řečeno: Ono to není tak jednoduché!

Přitažlivost ve světě asexuálů

Je nutné poznamenat, že asexuální lidé mohou stále prožívat jiné formy přitažlivosti k jiným lidem. Že jste o tom nikdy neslyšeli? Podle mě ano, jen jste si to nedali tak přehledně do bodů. Ale věřte mi, bude vám to dávat smysl. Kromě sexuální přitažlivosti mohou (nejen asexuálové) totiž prožívat:

·       Romantickou přitažlivost: toužení po romantickém vztahu s někým.

·       Estetickou přitažlivost: přitažlivost k někomu založenou na jeho vzhledu.

·       Smyslovou nebo fyzickou přitažlivost: touhu po doteku, objímání nebo mazlení s někým.

·       Platónskou přitažlivost: touhu stát se přáteli s někým.

·       Emoční přitažlivost: touhu po emocionálním spojení s někým.

Že to znáte a dává to smysl? Skvěle, tak pojďme dál.

<Path> „Kvůli fimóze svůj penis nenávidím,“ popisuje muž, jenž kvůli potížím s předkožkou podstoupil obřízku. S následky se potýká stáleZdroj: Redakce/Respondent

Role masturbace v (sexuálním) životě

Nyní se podíváme na téma masturbace. Pro mnohé lidi je masturbace normální a zdravou součástí sexuálního vyjádření. Může také hrát roli v rozvoji sexuální identity a pochopení vlastního těla.

Nicméně pro asexuální jedince nemusí mít masturbace stejný význam. Bez sexuální přitažlivosti k jiným osobám může být samostimulace prostředkem k uvolnění fyzického napětí nebo k uspokojení zvědavosti ohledně vlastního těla. Nemusí být spojena s pocitem sexuální identity tak, jak je tomu u neasexuálních jedinců. A mimochodem – tento prostředek k uvolnění napětí si často volí i jiní lidé než asexuálové. Ne vždy je to nutně o přitažlivosti, no ne?

Na druhou stranu pro některé jedince může být masturbace zdrojem studu nebo viny. To může být způsobeno třeba kulturním zázemím nebo náboženskými přesvědčeními, které považují sexuální aktivitu za nemorální, až hříšnou. V těchto případech může být masturbace vnímána jako tabu nebo zakázaný čin, což může vést k pocitům úzkosti nebo nedostatečnosti.

Je tedy jasné, že každý vztah k masturbaci je jedinečný a osobní.

<Path> Cítíte, že váš milostný život potřebuje vzpruhu? Dejte si sexuální předsevzetí! Podle expertů to má být těchto 6 věcíZdroj: Theloveandsexsnews.com, Dailymail.co.uk, Independent.ie, Eu.usatoday.com, Cosmopolitan.com, Marieclaire.com

Pojďme si to shrnout

Takže, angažují se asexuální lidé v masturbaci? Odpovědí je, že to záleží na každém jednotlivci. Studie ukázaly, že někteří asexuální jedinci se masturbují, zatímco jiní ne. Faktory, jako je osobní preference, individuální fyziologie a kulturní nebo náboženská přesvědčení, mohou hrát roli v tom, zda se asexuální jedinec rozhodne masturbovat či nikoli.

Asexuálové a okolí

Někteří asexuální lidé mohou cítit tlak masturbovat nebo se účastnit sexuální aktivity, aby zapadli do společenských norem nebo aby uspokojili svého partnera. Jiní se mohou rozhodnout zdržet se masturbace nebo sexuální aktivity zcela. To opět záleží na individuálním přístupu.

Když se nyní oklikou dostaneme zpátky k informaci, že sexuální orientace je spektrum, dojde nám, že ne všichni asexuální jedinci prožívají stejnou míru sexuální přitažlivosti nebo touhy. Jak jsme si už naznačili – někdo skutečně nic a někdo někdy něco.

Někteří se mohou identifikovat třeba jako šedě asexuální nebo demisexuální, což znamená, že mohou občas nebo v omezené míře pociťovat sexuální přitažlivost. U demisexuálů je to například až po navázání silného citového pouta. A to může zcela logicky také zásadně ovlivnit jejich rozhodnutí ohledně masturbace nebo sexuální aktivity.

Je důležité respektovat rozhodnutí asexuálního jedince zapojit se či zdržet se sexuální aktivity, včetně masturbace. Asexualita je platnou sexuální orientací a jedinci by neměli být tlakováni nebo haněni za svá rozhodnutí.

Tipy redakce

Další mýty a nepochopení

Dalším mýtem je, že asexuální jedinci, kteří se masturbují, nemohou být skutečně asexuální. Toto postavení zanedbává komplexnost lidské sexuality a neuznává, že asexuální jedinci mohou mít širokou škálu zkušeností a preferencí.

Je také důležité poznamenat, že asexuální jedinci mohou stále prožívat sexuální touhu, i když nepociťují sexuální přitažlivost. Že to zní jako nesmysl? Tak se nad tím zamyslete: Taková masturbace může být způsobem, jak se zbavit sexuálního napětí a prožít fyzické potěšení bez potřeby sexuálního partnera.

Emoce a touha

Nakonec je vhodné zkoumat vztah mezi emocemi a sexuální touhou u asexuálních jedinců, kteří se rozhodnou masturbovat.

Že je to složitá věta? Projděte si ji znovu, počkám. A pak přeskočte rovnou na další odstavec.

Pro asexuální jedince může být masturbace pouze fyzickým aktem bez emocionálního aspektu. To ovšem neznamená, že asexuální lidé nejsou schopni prožívat emocionální intimitu! Pouze jsme si nadhodili příklad toho, jak mohou někteří asexuálové tyto praktiky prožívat.

Asexuální jedinci mohou cítit romantickou přitažlivost a touhu po emocionální intimitě, i když nepociťují sexuální přitažlivost. To může vést k zmatku a frustraci, protože společnost často předpokládá, že romantické vztahy jsou totožné se sexuálními vztahy. Asexuální jedinci se mohou potýkat s naléhavým tlakem, aby se zapojili do sexuální aktivity, aby udrželi romantický vztah. A to nemusí být zrovna nejpříjemnější. Základem je stejně jako v jiných vztazích rozhodně otevřená komunikace

Zdroj: allohealth.care, healthline.com, webmd.com, insider.com, OpenAI ChatGPT, lgbtq.unc.edu

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop