Nemravní doktoři, přísné učitelky a drsní policisté. Co nás tak baví na sexuální role play?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Nemravní doktoři, přísné učitelky a drsní policisté. Co nás tak baví na sexuální role play?

Hraní rolí během sexu, anglicky sexual role play, je aktivita, o které jsme slyšeli všichni. Přijde vám to komické, zajímavé, vzrušující nebo jako úplný nesmysl? Pro ty, kdo se chytají při myšlence, že by si měli v posteli na něco hrát, za hlavu, a i pro ty, kdo po tom touží, ale přemýšlí, co je na tom tak láká, je tu náš článek. Pomůže vám pochopit, ale třeba také argumentovat, když se na to budete chtít partnera nebo partnerky zeptat.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
19. 7. 2023

„Co to děláte, pane domácí, jsem chudá děvečka z kuchyně, za chvíli se vrátí vaše paní! Co to děláte, pane domácí, mně, chudý holce z kuchyně…" Kdo viděl muzikál Rebelové, nedostane tenhle Bugynin monolog snad nikdy z hlavy. Muchlovala se u toho s Bobem a snažila se vylepšit erotickou atmosféru. To, co dělala, bylo právě sexuální hraní rolí. V jejím případě akt dopadl neslavně, byť ji Bob vlastně podpořil.

Proč vůbec začala s tímhle, v dané scéně příšerně komickým, proslovem? Protože „to říkali v jednom filmu, to vzrušuje, prej“. Což je velká pravda. Sexuální role play může být nesmírně vzrušující a také uspokojující. Co přesně je ale to „něco“, co nás na ní baví a láká?

Útěk z reality

Tím největším lákadlem je jednoduše to, že to není skutečnost. „Hraní rolí je prostě příležitost, jak uniknout naší vlastní realitě,“ říká klinický psycholog Joshua Klapow. „Tím, že tuhle činnost formálně pojmenujeme a uchopíme, si dáváme svolení chovat se, mluvit, cítit a myslet způsoby, které mohou být dramaticky odlišné od našeho skutečného vlastního já.“ Nemuset být tím, kým normálně jste, je pro mnoho lidí úlevné a osvobozující.

Roli ovšem hraje (pardon, to se nabízelo), jak příjemné vám samotným je vystupovat ze svých zajetých kolejí a svého vlastního „normálu“, vysvětluje Klapow. A důležité také je, jak pohodlně se cítíte se svým partnerem nebo svou partnerkou. K uspokojující sexuální role play je totiž potřeba určitá míra jistoty a důvěry.

Erotické divadýlko naplňuje touhy a potřeby

Není náhoda, že jsou během sexuálního hraní rolí tak oblíbení policisté, hasiči, vojáci, přísné učitelky, oplzlí doktoři nebo třeba školačky, sekretářky či knihovnice. Postavy totiž většinou spadají do dvou kategorií: dominantní a zakřiknuté. Dynamika moci je totiž právě to, co mnohé na scénářích vzrušuje. Pro dominanci a submisivitu v posteli pochopitelně nepotřebujete nutně scénář jako z Národního divadla, ale právě určené role mohou pomoct. Dávají totiž v daný moment oprávnění být dominantní, nebo se muset podřídit. Pro někoho, kdo je v běžném životě spíše stydlivý, tak může být, ehm, zajímavé, když vklouzne do role přísného šéfa. A naopak. „Často je to ten paradox, který během role play vytváří intimitu a podporuje kreativitu,“ vysvětluje Klapow.

Díky sexuálnímu divadýlku také můžete zažít scénáře, které byste v reálném světě asi prožívali nebo zkoušeli jen těžko. Vylít šéfovi do klína kávu a pak ho muset usušit ubrouskem, za což vás on patřičně potrestá, nebude v mezinárodním korporátu asi dobrý nápad. A stejně tak není zrovna pravděpodobné, že byste si místo pokuty svou rychlou jízdu ve městě odpracovali. S partnerem (nebo třeba dalšími lidmi) si ale scénáře jako z porna můžete bezpečně odehrávat v soukromí a naplnit tak své tužby.

Zdroj: Giphy

Rozmanitost bez nevěry

Pro spoustu lidí je sexuální role play ale prostě způsob, jak vnést do svého sexuálního života svěží vítr, aniž by tím porušili exkluzivitu svého monogamního vztahu. Díky erotickým scénkám totiž můžete prožívat pestrost a být přitom stále s tím samým partnerem nebo partnerkou. Tedy pokud na to přistoupí. Nikdy byste se neměli snažit do hraní rolí někoho násilím vtlačit. Pak se totiž z uvolění a zábavy stává stres a zdroj úzkosti. A to opravdu nechcete.

Pokud jste s někým ve vztahu delší dobu, může být náročné udržet zábavu v posteli svěží a příjemnou. Vzrušení se může s časem začít vytrácet, ale díky sexuálnímu hraní můžete stále přicházet s něčím novým a nevšedním.

Nekonečno možností

Když už mluvíme o rozmanitosti, nemůžeme nezmínit fakt, že erotické hry mohou být nekonečně kreativní. Je jenom na vás, jaký si vymyslíte scénář, jestli si vezmete komplikované rekvizity a kostýmy (klidně si je můžete i půjčit, ale bacha na hygienu), nebo jestli zůstanete u něčeho jednoduchého. Oblíbeným scénářem, ke kterému vůbec nic nepotřebujete, je například předstírání, že se se svým sexuálním partnerem neznáte. Takovou scénku pak můžete začít třeba i na veřejnosti.

<Path> Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhodZdroj: tandfonline.com, dailymail.co.uk, lui.cz

Pro sexuální nebo erotickou role play navíc nemusíte být ani oba (nebo všichni) na jednom místě. Spoustu vzrušení a napětí totiž můžete vykouzlit třeba nemravnými zprávami na mobil (tzv. sexting) nebo klidně pomocí dalších moderních technologií na delší vzdálenost. Z role play se pak stane například nástroj, jak prožívat erotiku a intimitu i ve vztazích na dálku. Co třeba přijímací pohovor po Skypu se šéfem, který má velké nároky? Nebo můžete zinscenovat placené erotické divadélko známé jako webcaming.

Nebojte se zeptat

Pokud toužíte po takovémto osvěžení intimity, zkuste to svému protějšku opravdu navrhnout. Je ale pochopitelné, že se z toho cítíte nesví, nebo nevíte, jak takovou konverzaci začít. Podle Niki Davis-Fainbloom, sexuální edukátorky, je dobré téma otevřít v neutrální situaci a nikoliv při samotném sexuálním aktu. „Partneři tak mají možnost o tom přemýšlet, aniž by se cítili pod tlakem, že se musí hned rozhodnout.“

Tipy redakce

Také byste měli mít na paměti, že debata o sexuálních přáních a tužbách by neměla být jednorázovou akcí, ale mělo by to být téma, ke kterému se společně vracíte. Nechte si prostor pro přehodnocení názorů nebo vyjádření nových nápadů. Což neplatí jen u role play, ale u sexu obecně. A také nezapomeňte, že už samotná taková debata je věc, která mezi partnery prohlubuje důvěru a intimitu. Takže jste pro svůj vztah něco udělali i tehdy, i když to instalatérem a postaráním se o kapající trubku neskončí.

Zdroj: elitedaily.com, durexcanada.com, mindbodygreen.com

Populární
články

Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Vyčerpání, neschopnost čehokoliv, kompletní závislost na pomoci druhých, i tak mohou vypadat projevy long covidu
LIDÉ

„Vyčerpá mě mluvení i cesta na toaletu. Byl jsem akční chlap, teď potřebuju péči jako malé dítě,“ popisuje Jan. A doufá v zázrak

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
"Islám pro Evropu není nebezpečený, jeho stoupenci zde volí pro-demokratické strany," tvrdí Šoth
AKTUALITY

„Muslimové žijící v Evropě mohou mít problém s LGBT+ lidmi, přesto ve většině volí sociálně demokratické strany prosazující rovnost mezi všemi občany,“ tvrdí evropský gay diplomat

Autor: Jakub Starý
Jaký je rozdíl mezi gayem, buzerantem a buznou? Někteří v tom mají zcela „jasno“
OČIMA HETERÁKA

„Jsou gayové, buzny a buzeranti. A ty buzny, to jsou ti v plavkách,“ vysvětluje gay influencer Martin Hranáč

Autor: Michal Černý

E-Shop