Nemravní doktoři, přísné učitelky a drsní policisté. Co nás tak baví na sexuální role play?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Nemravní doktoři, přísné učitelky a drsní policisté. Co nás tak baví na sexuální role play?

Hraní rolí během sexu, anglicky sexual role play, je aktivita, o které jsme slyšeli všichni. Přijde vám to komické, zajímavé, vzrušující nebo jako úplný nesmysl? Pro ty, kdo se chytají při myšlence, že by si měli v posteli na něco hrát, za hlavu, a i pro ty, kdo po tom touží, ale přemýšlí, co je na tom tak láká, je tu náš článek. Pomůže vám pochopit, ale třeba také argumentovat, když se na to budete chtít partnera nebo partnerky zeptat.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
19. 7. 2023

„Co to děláte, pane domácí, jsem chudá děvečka z kuchyně, za chvíli se vrátí vaše paní! Co to děláte, pane domácí, mně, chudý holce z kuchyně…" Kdo viděl muzikál Rebelové, nedostane tenhle Bugynin monolog snad nikdy z hlavy. Muchlovala se u toho s Bobem a snažila se vylepšit erotickou atmosféru. To, co dělala, bylo právě sexuální hraní rolí. V jejím případě akt dopadl neslavně, byť ji Bob vlastně podpořil.

Proč vůbec začala s tímhle, v dané scéně příšerně komickým, proslovem? Protože „to říkali v jednom filmu, to vzrušuje, prej“. Což je velká pravda. Sexuální role play může být nesmírně vzrušující a také uspokojující. Co přesně je ale to „něco“, co nás na ní baví a láká?

Útěk z reality

Tím největším lákadlem je jednoduše to, že to není skutečnost. „Hraní rolí je prostě příležitost, jak uniknout naší vlastní realitě,“ říká klinický psycholog Joshua Klapow. „Tím, že tuhle činnost formálně pojmenujeme a uchopíme, si dáváme svolení chovat se, mluvit, cítit a myslet způsoby, které mohou být dramaticky odlišné od našeho skutečného vlastního já.“ Nemuset být tím, kým normálně jste, je pro mnoho lidí úlevné a osvobozující.

Roli ovšem hraje (pardon, to se nabízelo), jak příjemné vám samotným je vystupovat ze svých zajetých kolejí a svého vlastního „normálu“, vysvětluje Klapow. A důležité také je, jak pohodlně se cítíte se svým partnerem nebo svou partnerkou. K uspokojující sexuální role play je totiž potřeba určitá míra jistoty a důvěry.

Erotické divadýlko naplňuje touhy a potřeby

Není náhoda, že jsou během sexuálního hraní rolí tak oblíbení policisté, hasiči, vojáci, přísné učitelky, oplzlí doktoři nebo třeba školačky, sekretářky či knihovnice. Postavy totiž většinou spadají do dvou kategorií: dominantní a zakřiknuté. Dynamika moci je totiž právě to, co mnohé na scénářích vzrušuje. Pro dominanci a submisivitu v posteli pochopitelně nepotřebujete nutně scénář jako z Národního divadla, ale právě určené role mohou pomoct. Dávají totiž v daný moment oprávnění být dominantní, nebo se muset podřídit. Pro někoho, kdo je v běžném životě spíše stydlivý, tak může být, ehm, zajímavé, když vklouzne do role přísného šéfa. A naopak. „Často je to ten paradox, který během role play vytváří intimitu a podporuje kreativitu,“ vysvětluje Klapow.

Díky sexuálnímu divadýlku také můžete zažít scénáře, které byste v reálném světě asi prožívali nebo zkoušeli jen těžko. Vylít šéfovi do klína kávu a pak ho muset usušit ubrouskem, za což vás on patřičně potrestá, nebude v mezinárodním korporátu asi dobrý nápad. A stejně tak není zrovna pravděpodobné, že byste si místo pokuty svou rychlou jízdu ve městě odpracovali. S partnerem (nebo třeba dalšími lidmi) si ale scénáře jako z porna můžete bezpečně odehrávat v soukromí a naplnit tak své tužby.

Zdroj: Giphy

Rozmanitost bez nevěry

Pro spoustu lidí je sexuální role play ale prostě způsob, jak vnést do svého sexuálního života svěží vítr, aniž by tím porušili exkluzivitu svého monogamního vztahu. Díky erotickým scénkám totiž můžete prožívat pestrost a být přitom stále s tím samým partnerem nebo partnerkou. Tedy pokud na to přistoupí. Nikdy byste se neměli snažit do hraní rolí někoho násilím vtlačit. Pak se totiž z uvolění a zábavy stává stres a zdroj úzkosti. A to opravdu nechcete.

Pokud jste s někým ve vztahu delší dobu, může být náročné udržet zábavu v posteli svěží a příjemnou. Vzrušení se může s časem začít vytrácet, ale díky sexuálnímu hraní můžete stále přicházet s něčím novým a nevšedním.

Nekonečno možností

Když už mluvíme o rozmanitosti, nemůžeme nezmínit fakt, že erotické hry mohou být nekonečně kreativní. Je jenom na vás, jaký si vymyslíte scénář, jestli si vezmete komplikované rekvizity a kostýmy (klidně si je můžete i půjčit, ale bacha na hygienu), nebo jestli zůstanete u něčeho jednoduchého. Oblíbeným scénářem, ke kterému vůbec nic nepotřebujete, je například předstírání, že se se svým sexuálním partnerem neznáte. Takovou scénku pak můžete začít třeba i na veřejnosti.

<Path> Sexuální pracovnice o pohlavních nemocech v sexbyznysu: muži si užijí nezávazný sex bez ochrany a nemocná je pak jejich partnerkaZdroj: Nina, iStock, redakce

Pro sexuální nebo erotickou role play navíc nemusíte být ani oba (nebo všichni) na jednom místě. Spoustu vzrušení a napětí totiž můžete vykouzlit třeba nemravnými zprávami na mobil (tzv. sexting) nebo klidně pomocí dalších moderních technologií na delší vzdálenost. Z role play se pak stane například nástroj, jak prožívat erotiku a intimitu i ve vztazích na dálku. Co třeba přijímací pohovor po Skypu se šéfem, který má velké nároky? Nebo můžete zinscenovat placené erotické divadélko známé jako webcaming.

Nebojte se zeptat

Pokud toužíte po takovémto osvěžení intimity, zkuste to svému protějšku opravdu navrhnout. Je ale pochopitelné, že se z toho cítíte nesví, nebo nevíte, jak takovou konverzaci začít. Podle Niki Davis-Fainbloom, sexuální edukátorky, je dobré téma otevřít v neutrální situaci a nikoliv při samotném sexuálním aktu. „Partneři tak mají možnost o tom přemýšlet, aniž by se cítili pod tlakem, že se musí hned rozhodnout.“

Tipy redakce

Také byste měli mít na paměti, že debata o sexuálních přáních a tužbách by neměla být jednorázovou akcí, ale mělo by to být téma, ke kterému se společně vracíte. Nechte si prostor pro přehodnocení názorů nebo vyjádření nových nápadů. Což neplatí jen u role play, ale u sexu obecně. A také nezapomeňte, že už samotná taková debata je věc, která mezi partnery prohlubuje důvěru a intimitu. Takže jste pro svůj vztah něco udělali i tehdy, i když to instalatérem a postaráním se o kapající trubku neskončí.

Zdroj: elitedaily.com, durexcanada.com, mindbodygreen.com

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Busta císaře Elagabala
AKTUALITY

Nebyl to muž, ale transgender žena, tvrdí o krutém římském císaři britské muzeum. O vládci Elagabalovi tak mluví v ženském rodě

Autor: Martin Lyko
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop