„Spát se ženami není problém. Problém je se do nich zamilovat,“ říká Marek. „Chybí jim něco podstatného,“ dodává
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

„Spát se ženami není problém. Problém je se do nich zamilovat,“ říká Marek. „Chybí jim něco podstatného,“ dodává

Láska je mocná čarodějka. Dělá si, co chce a někdy dokáže člověku pořádně zatopit. Třiatřicetiletý Marek, který žije v Praze, se netají tím, že měl se zamilováváním problém. Zkušeností až až, ale žádná se mu nedostala pod kůži, dokud nepochopil, co vlastně hledá.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
22. 5. 2023

Marku, věc se má tak, že vy svou orientaci přímo nedefinujete, je to tak? Můžete to osvětlit?

Je to tak. Mně se líbí ženy, muži, obecně se moc rád pozastavím i nad člověkem bez vyhraněného genderu. Bohužel takové znám jen z médií, ale třeba Emma D'Arcy? To je nevěřitelně přitažlivý člověk. Viděli jste jejich (Emma pro sebe používají množné zájmeno – pozn. red.) outfity na červených kobercích? Na to jsem zíral s otevřenou pusou. To tajemno, že člověk vlastně neví, mě hrozně přitahuje.

Bisexuálové jsou přitahováni oběma pohlavími…

Ano. Ale mně se to označení nelíbí. Nepřijde mi, že je pro mě přesné. Mě prostě přitahují lidé, kteří se mi líbí. Bez ohledu na pohlaví nebo gender. Někdo mě prostě přitahuje a nevím proč. Za mě je jakékoli označení špatně. Jsem prostě člověk. A to je asi jediná nálepka, kterou potřebuju.

Nemáte rád jakékoli označování sexuální orientace, nebo to tak cítíte jen u sebe?

Myslím, že když se přestaneme rozdělovat na homo, hetero, bi a tak dále, že si lidi přestanou všímat rozdílů a dojde jim, že skoro žádné nejsou. Přece co má můj intimní život za vliv na Pepu Vomáčku z Horní Dolní? Proč ho to vůbec zajímá, nebo dokonce rozčiluje a „ohrožuje“? V čem jako? Všechno je to jenom o tom, že jsme si tu vytvořili nějaké názvosloví, které vytváří umělé hranice.

Sexuálně přitahován jste tedy klidně i ženami, ale s láskou to máte jinak…

Úplně! Já se třeba nikdy nezamiloval do ženy. Opravdu ne. Je pro mě snadné nějakou sbalit. Vždycky mi to šlo a nevím ani jak. (smích) A baví mě se s nimi bavit, baví mě celá ta hra kolem nabalování, to šimrání v břiše, napětí a vzrušení. To mám fakt rád. Ale nestalo se mi, že bych ženu miloval. V době, kdy jsem ještě byl mladý ucho a nechápal jsem se, jsem si říkal, že jsem asi bezcitný. Ale pak jsem zkusil chlapa a bylo jasno!

Muže tedy dokážete milovat?

Muže ano. To jsem se i přistihl jako zoufalec, co sedí u telefonu a čeká na zprávu. (smích) Třeba teď jsem hodně zamilovaný, rád bych nebyl, protože je to komplikované, ale je to masakr.

<Path> Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii. Nyní jeho dílo „Na konci světa“ objevil internetZdroj: Ostrovní povídky, ostrovni-povidky.eu, Max Remotus, redakce

Proč byste raději nebyl? Láska je přeci krásná, no ne?

Není, když vám ten druhý odepíše jednou za tři dny. Jako já reálně vím, že asi moc zájem nemá, ale pořád si nalhávám, že to třeba bude lepší nebo že nemá čas. Jsem zoufalec, že jo? (smích) Já vím!

Čím vás tak uhranul?

Ani nevím. Poznali jsme se vloni, něco mezi námi bylo, ale nikdy jsme se nevídali nějak pravidelně. Možná proto mě tak zajímá, protože je tam to tajemno. Nevím, co dělá, ani kde bydlí. Na sítě skoro nic nedává a když tam něco přidá, tak hrozně sonduju. (smích) Má čas se potkat třeba jednou za měsíc až dva a mně je předtím pokaždé úplně špatně od žaludku, jak jsem nervózní.

On, cítíte, že do vás zamilovaný není?

Asi ne. Nebo nevím. Říká, že toho má hodně. To já většinou říkám lidem, které nechci urazit, ale ani se s nimi nepotřebuju moc vidět. Tak je to asi karma za ty moje ženské! (smích)

Tipy redakce

Ženy se vás snaží kontaktovat více než vy je?

A o dost!

Netaháte je tak trochu na nudli?

Já nikomu nikdy nic neslíbil. Že se bavíme, užijeme si pár večerů, to přeci není závazek.

Tenhle rozhovor vzniknul proto, že jste se chtěl vyjádřit k orientaci. Proč? Co vás nakoplo se ozvat?

Ona si spousta lidí myslí, že gay nebo bisexuál nebo kdokoli prostě nemůžou spát s tím pohlavím, které je papírově nemá přitahovat. Podle mě ale třeba i holka je schopná spát s kamarádkou, i když není lesba. A to samý kluci, kdyby nebyli tak strašně zaseknutí v tom, že se to nemá nebo já nevím co. Podle mě čím víc se bráníte a nechcete o tom ani slyšet, tím víc je jasné, že vás to v hloubi duše vlastně zajímá.

Orientace je podle vás hlavně o citech?

Moje zkušenost říká, že jo. Protože já fakt umím ocenit pěknou holku. I se s ní rád vyspím. Ale tam to končí. Něco podstatného jim prostě chybí. Opravdové propojení a touhu cítím jen u chlapů. Především pokud jsou vysocí a mají široká ramena! (smích)

Kdy jste přišel na to, jaká je vaše orientace (byť podle vás nemá název)?

To už bude určitě deset let. Možná víc. Ale fakt je, že třeba doma to neříkám. To mi za to nestojí. Dokud si nenajdu fakt osudového partnera, nevidím důvod tím stresovat babičku. (smích)

Babička by to nepřijala?

Babička mě vychovávala. Je už hodně stará, má svoje odžito. Nebudu ji nutit koukat na svět jinak, než je celý život zvyklá. Co si pomůžu, když budu osmdesátiletou paní nutit studovat si sexuální orientace? Jenom jí to zamotá hlavu.

Vždyť ona se stydí i za to, když by se někdo měl dozvědět, že si třeba koupila hotové jídlo do mikrovlnky. Podle ní se takové věci nedělají, protože každá správná hospodyňka má mít navařeno. Nepřežila by, že by se někdo něco takového o ní dozvěděl. Jasně, všem je to putna, ale ona to tak necítí. Takže já jí fakt nebudu hrabat do představ o životě.

O jiné než heterosexuální orientaci tedy, hádám, má také představu, že by se to nikdo neměl dozvědět?

Víceméně. Ideálně by ji nikdo ani neměl mít. Úplně vidím, jak by sepnula ruce a lekla se, co se mi stalo. Podle mě je nesmysl to těmhle lidem cpát. Hloupost. Žijte si svoje životy a nechte babičky bejt. (smích)

Zdroj: Marek, lui.cz, redakce

Populární
články

E-Shop