8 tipů, jak si užít otevřený vztah: Návod na povolenou lásku mimo domácí hřiště
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

8 tipů, jak si užít otevřený vztah: Návod na povolenou lásku mimo domácí hřiště

Jsou mezi námi tací, které při představě nevěry jejich partnera nebo partnerky málem trefí šlak, jenže existují i ti, kteří by litovali jedině toho, že u toho nebyli na čumendu. LUI přináší pár tipů pro začátečníky, jak si užít otevřený vztah, aniž by to dovedlo dosud pevné partnerství do záhuby.
Albert Prokop Albert Prokop Autor
22. 5. 2023

Otevřený vztah: je i pro hetero dvojice?

Dokud se všeobecně předpokládalo, že zelenou k milování mimo rodinné nebo partnerské lože dávají téměř výhradně homosexuální páry. A je pravda, že ve svém okolí mám řadu podobných dvojic, které si s tím moc hlavu nelámou a i ve vztahu spí s kdekým, co hrdlo ráčí. Ostatně nedávno jsme o tom na LUI měli článek.

Jenže jak se vyvíjí společnost, vyvíjí se i partnerské vztahy a i když u heterosexuálních dvojic se nedá úplně předpokládat, že by otevřený vztah v blízké budoucnosti byl u nich dominantní variantou partnerství, spíš si většina bude škudlit své drahé polovičky jen pro sebe (může za to nastavení obou pohlaví), i tak přibývá i mužů a žen, kteří se domluví, že i u nich se na nějaký ten pohlavní styk mimo „domácí péči“ zase tak moc hledět nebude.

Pokud se nějaký takový pár k otevřenému vztahu odhodlá, měl by respektovat následující pravidla.

Nenuťte

Pokud máte životní štěstí v tom, že jste oba v páru nastaveni na to, že láska doma, sex klidně i jinde, blahořečte boha lásky.

Jestliže ale tyhle choutky bezpečně znáte jen u sebe, můžete to sice zkusit jemně nadhodit, ale pokud vaše přítelkyně nebo přítel řekne kategorické ne, nikdy, ale vážně nikdy nezkoušejte přemlouvací metody.

To se radši rozejděte a najděte někoho, kdo s tím bude zajedno, pokud už to tak nutně potřebujete k životu. Ale v lásce a sexu opravdu nikdy nesmíme nikoho k ničemu nutit. Vždyť i kdyby souhlasil(a), nakonec se stejně jen bude trápit.

Mějte jasno

I vy sami si ujasněte, jestli otevření branky do vaší partnerské intimity vám vážně stojí za to.

Zvládnete to psychicky? Nebude se vám eklovat už jen představa, že ten váš či ta vaše souloží s někým jiným? Co když se jí to bude líbit víc? (O tom i v přespříštím tipu).

Stanovte si pravidla

Zatímco při samotném otevřeném vztahu můžete být klidně diskrétní – jestliže se na tom domluvíte, že detaily si necháte pro sebe – na samotném začátku je třeba si promluvit otevřeně úplně o všem, co s tím souvisí. A hodně mluvit musí obě strany. Musí si vyjasnit, po čem touží, co by jim to zajistilo, co naopak nechtějí zažít. A je třeba se tím důsledně řídit.

Nechce třeba žena narazit na manžela ve vlastní posteli s cizí? Pak to striktně dodržujte. Máte zásadně používat „čepičku“? Souhlasil jste s tím? Tak je třeba si ji nasadit, i kdybyste s ní měl jinačí prožitek, jinak by to nebylo fér k tomu, o kom tvrdíte, že ho milujete. Pokud ho respektujete, bude čepička.

<Path> Nekouřím, nepiju, sexuálně nežiju – přesně to platí o dnešních mladých dospělých. Generace Z se bojí rizik a taky „velkého bratra“Zdroj: drinkaware.co.uk, news.gallup.com, ypulse.com, bbc.com, thinkwithgoogle.com, ash.org.uk, nytimes.com, theconversation.com,

Přečtěte situaci

Jsou dvojice, kde jejich samostatné milostné pletky bývají předmětem zajímavých diskusí, kdy on i ona lační po detailech a může to být pro ně dokonce i tak vzrušující, že jim to vybudí i jejich už pomalu uvadající a lehce nudný vlastní postelové divočárny.

Dokonce existují páry, které si vzájemně schvalují nové sexuální partnery. Až tam může otevřenost zajít.

Jinde k tomu žena sice svolí a sama si praktikuje sex i jinde než v bezpečí rodinného sídla, ale bylo by jí krajně nepříjemné se s něčím takovým svěřovat.

Je třeba přečíst situaci a odtušit, co může pomoci a co ublížit. Kdyby se totiž tlačilo moc na pilu a neřešily se pocity našich protějšků, tak by se taky krásně mohlo stát, že celý projekt jak otevřeného, tak jakéhokoli jiného vztahu půjde rychle do kytek.

Zkuste to na dobu určitou

Není třeba se domluvit hned na tom, že odteď až do skonání budete obcovat i s jinými. Pokud v tom začínáte, dejte tomu šanci na nějaký limitovaný čas, pak se posaďte, vyhodnoťte své pocity, přínosy i zápory a pak teprve řešte, jestli váš vztah zůstane monogamní, nebo dáte otevřenému šanci na delší dobu. Jak už to tak bývá, vše je na domluvě.

Tipy redakce

Ukočírujte ego

Úplně přesně si nedokážu představit, komu by se líbilo, kdyby od své lásky slyšel, že si užila jinde a byl to „nejlepší zásun, jaký jsem kdy zažil(a)“. Nebo kdyby sameček prohlásil, že jistá dotyčná „říkala, že nikdy lepšího neměla, fakt jsem se snažil“. To by sice mohlo taky znít dobře, kdyby partnerka takového týpka přitom neměla pocit, že doma v tomhle ohledu už její drahý dlouho stojí za starou bačkoru. Takže trošku diplomacie a taktu a půl úspěchu je zaručeno.

Věnujte se i doma

Přestože v milostných věcech dostanete volné pole působnosti, neměli byste zapomínat, že souhlas je stále podmíněný. A to tím, že doma se situace radikálně nezhorší. Zemědělec taky nemůže jít obdělávat cizí pole, dokud nemá hotové to své vlastní. Takže dostatek intimity praktikujte i doma, a nejen v situacích, když už nebude s kým jiným se jí věnovat.

Buďme pozitivní

Na každého v otevřeném vztahu mohou přicházet pochybnosti: nezničí to naši lásku? Nebude někdo cizí ve všem lepší, nejen jako chlap v posteli, ale i jako chlap pro život?

Místo toho, abychom malovali čerta na zeď, si vnuťme pozitivní náhled na situaci: podvádíme a je nám to vlastně dovolené. Můžeme mít sex s více lidmi a nemusíme o tom vyloženě lhát, motat se do svých pavučin výmyslů a tvrzení, skrývat stopy a podobně.

Další příklad: stává se, že žena miluje orální sex, ale manžel ho bytostně nerad poskytuje. A díky otevřenému vztahu je najednou k dispozici, jen co hrdlo (to cizí) ráčí.

Není to vlastně paráda?

Zdroj: lui.cz, redakce

Populární
články

E-Shop