
Orgasmus jako matematika: Vědci vypočítali model, který má pomoct mužům dosáhnout nejlepšího vyvrcholení
Tak nějak tušíme, že se za slastí orgasmu ve skutečnosti skrývá spoustu vědy, že na sex lze jít ale dokonce matematicky, je překvapení i pro zkušené ložnicové matadory. Britský tým ale udělal právě to.
„Vyvinuli jsme první úspěšný matematický model sexuálního výkonu,“ říká Konstantin Blyuss, jeden z vedoucích výzkumníků, kteří na studii pracovali. „Naše výsledky pracují s fyziologickými i psychologickými aspekty, které jsou potřeba pro dosažení orgasmu. Posilují a matematicky dokazují platnost existujících studií o psychologii sexu.“
Vědci vzali data z desítek let výzkumů v této oblasti a aplikovali na ně model inspirovaný výpočty, které se používají pro zlepšení sportovních výkonů. Ačkoliv samozřejmě platí, že není jedno řešení vhodné pro všechny, lze výsledky abstrahovat do univerzální poučky: Moc nad tím nepřemýšlejte. A tím „tím“ se myslí pochopitelně sex.
„Výsledky ukazují, že když se muž příliš mentálně vzruší, ať už před sexem, nebo při něm, může to mít zdrcující dopad na jeho schopnost dosáhnout orgasmu,“ uvedli Blyuss a Yuliya Kyrychko. „Jedním z vysvětlení je, že když je někdo příliš vzrušený, je na svůj sexuální výkon a dosahování orgasmu příliš zaměřený.“
To potvrzuje i jedna ze studií, kterou vědci pro výpočet použili. „Těsně před orgasmem se některé části mozku vypínají. Patří mezi ně amygdala (zodpovědná za zpracovávání emocí a hrozeb), frontální korové oblasti (kontrolují úsudek a rozhodování) a orbitofrontální kortex (zpracovává smyslové vjemy a podílí se na rozhodování ve vztahu k emocím a odměnám). Orgasmus je tak spojen s uvolněním. A to jak duševním, tak fyzickým.“
Muži sice dosahují orgasmu snadněji než ženy, mnoho z nich ale zároveň během života zažívá sexuální dysfunkce. Autoři studie věří, že svými výpočty mužům pomohou a bude je možné uplatnit v klinické léčbě. My ostatní si ale odnesme hlavní poučku, na kterou matematici přišli: Sex je nejlepší moc neřešit.