Proč se mladší zakouká do staršího: Pět příběhů, které dokáží, že nejde zdaleka jen o stav konta
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Proč se mladší zakouká do staršího: Pět příběhů, které dokáží, že nejde zdaleka jen o stav konta

Když si sedmdesátník vezme třicítku, určitě si zpovzdálí poslechnou uštěpačné poznámky o zlatokopectví, posměšky o brzkém poslání pečovatelky a podobně. Co vůbec některé dívky i mládence mezi námi žene k tomu, že jdou do vztahu s výrazně staršími partnery? Pár jsme jich za LUI vyzpovídali, jejich poznatky stojí za to.
Albert Prokop Albert Prokop Autor
28. 4. 2023

Když mládí a stáří mají rádi

Odsuzovat úplně cizí lidi, které buď vůbec neznáme, nebo nevidíme do jejich vztahu, do příčin jejich vzájemné chemie, to by některým z nás šlo úplně snadno.

Ono to vypadá jednoznačně, když si například pán, co má na krku sedmdesátku, začne s mladou ženou a ještě si s ní „uplete“ dědice.

Jenže není to vůbec tak jednoznačné, jak to na první pohled může působit. Pojďme si představit příběhy několika lidí, jejichž poznatky nám snad trochu rozšíří obzory.

Příběh první – Petra: Mám důvod si svého muže vážit

Petra (28) je sympatická blondýna, vizuálně o dost mladší, než kolik jí ve skutečnosti je. Před šesti lety se seznámila s velmi dobře situovaným Martinem, který je na světě o 33 let déle.

„Můj muž o sebe dbá. I po šedesátce vypadá skvěle. A protože za život vybudoval několik firem, je neuvěřitelně chytrý, pracovitý, úplná studnice nápadů. Mám proč si ho vážit,“ říká, co ji na partnerovi nejvíc přitahuje.

„Měla jsem vztah i se svými vrstevníky a není to u mě tak, že bych takzvaně šla po starších. Tady se to zkrátka náhodně sešlo, že mě zaujal právě on a já zároveň zaujala právě jeho,“ vysvětluje. „Že má peníze? Jsou potřeba a je fajn mít se dobře, ale nikdy bych nemohla žít a spát s člověkem jen kvůli nim. Musí být pro mě atraktivní,“ tvrdí Petra.

Příběh druhý – Eva: Chci zabezpečené děti, no a co

Eva (22) je od svého Tomáše, ředitele místní pobočky jedné banky, o 32 let. Znají se od jejich osmnácti. Mají spolu tříletého chlapečka a roční holčičku, pro jejího dnes již manžela jde už o čtvrtého a pátého potomka.

Dvojnásobná maminka nám bez obalu přiznává, co ji zaujalo. „Můj manžel je nesmírně charismatický a nikdy se s ním nenudím. Nebudu ale zastírat, že velkým afrodisiakem je také jeho úspěch. Ať si tomu každý říká, jak chce, klidně zlatokopectví, ale myslím si, že to je prostě o tom, že žena má geneticky zakódované hledat muže, který je jistotou. Jistotou, že zabezpečí své děti. Já na studování neměla buňky, se svými znalostmi bych nikdy neměla vysoký plat a vzít si stejně starého kluka a plácat se od výplaty k výplatě? Ta představa mě opravdu nikdy nepřitahovala,“ svěřila se LUI.

<Path> „Zkusit sex se ženou je prý potřeba,“ věřil mladý gay z Prahy, kterého kamarádi přesvědčili, aby jednal proti svým pocitůmZdroj: Honza, redakce

Příběh třetí – David: Nemůžu se nabažit mládí

Abychom to měli i z druhé heterosexuální strany: mám známého, Davida, je mu 52, taky si vybudoval velmi úspěšnou kariéru a ani dva náročné rozvody ho zdaleka nezruinovaly. Když si před půl rokem našel sice krásnou, ale ještě stále mladičkou Soňu, osmnáctiletou dívenku, kamarádi pokyvovali, že chápou. Ale nebrali to vážně.

„Přitom my se chceme brát. Ano, uznávám, její mládí je pro mě jeden z hlavních důvodů. Je prostě rozkošná a v sexu zažívám něco, co snad nikdy ne. A to jsem v tomto ohledu, troufám si tvrdit, dost zkušený. Pro mě je to mladé tělíčko zkrátka zázrak. Ženy jsou pro mě bohyně v jakémkoli věku, ale své nevěsty se prostě nemůžu nabažit,“ svěřuje se.

„Ale pozor, Soňa není žádná hlupačka, i když ji tak moji přátelé možná vnímají. Můžu se s ní bavit o spoustě věcech. V řadě z nich ji samozřejmě skoro mentoruju, ale někdy vyškolí svými znalostmi i ona mě. Chystá se studovat vysokou a vybudovat něco svého, ve všem ji podpořím. Vím, že mě má opravdu ráda. To, jak se chová, jen tak nezahrajete. Říká, že duší je starší, že těm jelimanům v jejím věku prostě nerozumí, že jsou to ještě děti,“ dodává David.

Tipy redakce

Příběh  čtvrtý – Karel: Když si kluk hledá tátu

Kájovi je šestadvacet a jeho Franta (52) by mu z fleku mohl dělat tátu. V podstatě jsou jejich důvody pro setrvávání v takovém vztahu kombinací těch již výše zmíněných: Kája nepoznal tátu a je vyloženě na starší, Frantovi původně učarovalo hlavně mládí. „Chci ze svého chlapa cítit autoritu, respekt, chci, aby měl rozhled, znalosti. A to dostávám,“ prohlásil Karel, zatímco František si po dlouholetém vztahu s partnerem, který před několika lety zemřel na nemoc, rozhodl jít odvážně do vztahu s mladíčkem.

„Komu by se nelíbili? Místo jedné noci ale byla i druhá, sedmá, měsíc. A teď už tři roky. Skvěle se doplňujeme. Už spolu i podnikáme. Nikde zatím nevnímám žádný nesoulad ohledně věku,“ chlubí se.

<Path> Zničí sex s kamarádem přátelství? Ani náhodou – a queer lidé to vědí. V čem by se od nich hetero většina měla inspirovat?Zdroj: nps.gov, divethru.com, salon.com, mic.com, wellandgood.com, washingtonpost.com,

Příběh pátý – Honza: Zkušená mamina je víc než náctileté dřevo

Na střední jsme měli jsme spolužáka Honzu, velmi atraktivního kluka, který si jako správný frajírek užíval plnými doušky toho, že o něj byl mezi holkami zájem. Po maturitě se najednou sebral a odjel přes půlku republiky, aby někde v Beskydech coby sotva dvacetiletý kluk začal s pětačtyřicetiletou přítelkyní vychovávat její dvě malé děti.

Dnes už se mu blíží čtyřicítka, Martina už to nemá daleko do penze. A stále jsou spolu. Co je k sobě přitahovalo? „Když jsem ji kdysi na nějaké oslavě poznal, bylo to jako ve filmu, jako by mě zasáhl blesk. Hned jsem jí začal nadbíhat, ale odpálkovala mě. Připadal jsem jí trapnej, že se zajíci fakt nerandí. Ještě nějakou dobu jsem ji ukecával, pak naštěstí potřebovala něco opravit na baráku, tak jsem přijel na víkend a už nikdy neodjel,“ vzpomínal, když jsem ho kontaktoval po e-mailu.

Čím ho jeho láska okouzlila?

„Já to ani neumím pořádně vysvětlit, ale je to prostě její duší, charakterem. Je milá, ale rázná, má neskutečné charisma. A samozřejmě i po sexuální stránce to bylo něco jiného, než jsem zažíval se stejně starými holkami. Ty se jí nemohly vůbec v ničem rovnat. Připadal jsem si jako v ráji,“ usmívá se.

„Martinu zase nakonec zaujalo možná to, že po vztazích, kde sloužila jen jako uklízečka a pračka, pořád komandovaná, přišel konečně někdo, pro koho byla bohyně. Na rukou jsem ji nenosil jen obrazně. A bohyní pro mě je pořád, dávám jí to snad denně najevo. Podle mě máme ještě krásnější vztah, než na začátku. I Martina říká, že už chápe pojem spřízněné duše. My se pro sebe narodili a už se nerozdělíme,“ píše láskyplně Honza.

A protože odborníci tvrdí, že vztahy s velkým věkovým rozdílem mají sice i pozitiva, ale i negativa, kdy je dlouhodobě může poškodit i to, jak je vnímá okolí, zeptal jsem se ještě právě na to.

„Pár let si tu o nás šeptali za zády. Pak se chtěli družit. Ale my nejsme úplně komunitní typy, takže se s místními moc nestýkáme. A v rodině? Máma na začátku chvilku plakala a pak se proti mně spikly. Od Martiny jsem zažil jen tatínka a ten chápal, že hlavní je láska, že ostatní se srovná,“ doplnil.

Na co si dát pozor

V jedné studii mezi 3 000 domácnostmi výzkumníkům vyšlo, že starší ženy mající vedle sebe mladší muže jsou obecně mnohem spokojenější v manželství než mladší ženy v manželství se staršími muži. Zajímavé ale je, že starším mužům manželství vydrží s mladšími dámami spíš, než starším ženám s mladšími muži – ty častěji iniciují rozvod. A z výsledků vyšlo, že spokojenější obecně bývají ti starší v páru.

Budou takové vztahy úspěšné i po letech soužití? U toho hraje roli řada faktorů. Pokud sdílí společné cíle, pokud mají podporu rodiny a přátel, u hetero dvojic také to, zda chtějí (mohou ještě mít) děti, nebo zda je naopak nechtějí oba, jestli také přenesou ti mladší přes srdce, že starší v páru má většinou více příjmů a úspor, zda jsou si vědomi toho, jak bude jejich vztah fungovat, až udeří problémy stáří a s ním spojené zdravotní problémy, pak to podle odborníků může fungovat i dlouhodobě.

Nejen po dobu, kdy se starší nabaží mladého pružného těla, u mužských mladších pevné erekce a podobně.

Mimořádný věkový rozdíl může mít opravdu vliv na vztah. Jak ale upozorňují odborníci, mnohé z těchto vlivů ale nejsou pro vztahy s velkým věkovým rozdílem jedinečné a komunikace je klíčem k překonávání rozdílů úplně v každém partnerství. I v tom, kdy partnery dělí v kalendáři jen dny.

Zdroj: Novinky, Psycom, Psychcentral

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko

E-Shop