Proč se mladší zakouká do staršího: Pět příběhů, které dokáží, že nejde zdaleka jen o stav konta
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Proč se mladší zakouká do staršího: Pět příběhů, které dokáží, že nejde zdaleka jen o stav konta

Když si sedmdesátník vezme třicítku, určitě si zpovzdálí poslechnou uštěpačné poznámky o zlatokopectví, posměšky o brzkém poslání pečovatelky a podobně. Co vůbec některé dívky i mládence mezi námi žene k tomu, že jdou do vztahu s výrazně staršími partnery? Pár jsme jich za LUI vyzpovídali, jejich poznatky stojí za to.
Albert Prokop Albert Prokop Autor
28. 4. 2023

Když mládí a stáří mají rádi

Odsuzovat úplně cizí lidi, které buď vůbec neznáme, nebo nevidíme do jejich vztahu, do příčin jejich vzájemné chemie, to by některým z nás šlo úplně snadno.

Ono to vypadá jednoznačně, když si například pán, co má na krku sedmdesátku, začne s mladou ženou a ještě si s ní „uplete“ dědice.

Jenže není to vůbec tak jednoznačné, jak to na první pohled může působit. Pojďme si představit příběhy několika lidí, jejichž poznatky nám snad trochu rozšíří obzory.

Příběh první – Petra: Mám důvod si svého muže vážit

Petra (28) je sympatická blondýna, vizuálně o dost mladší, než kolik jí ve skutečnosti je. Před šesti lety se seznámila s velmi dobře situovaným Martinem, který je na světě o 33 let déle.

„Můj muž o sebe dbá. I po šedesátce vypadá skvěle. A protože za život vybudoval několik firem, je neuvěřitelně chytrý, pracovitý, úplná studnice nápadů. Mám proč si ho vážit,“ říká, co ji na partnerovi nejvíc přitahuje.

„Měla jsem vztah i se svými vrstevníky a není to u mě tak, že bych takzvaně šla po starších. Tady se to zkrátka náhodně sešlo, že mě zaujal právě on a já zároveň zaujala právě jeho,“ vysvětluje. „Že má peníze? Jsou potřeba a je fajn mít se dobře, ale nikdy bych nemohla žít a spát s člověkem jen kvůli nim. Musí být pro mě atraktivní,“ tvrdí Petra.

Příběh druhý – Eva: Chci zabezpečené děti, no a co

Eva (22) je od svého Tomáše, ředitele místní pobočky jedné banky, o 32 let. Znají se od jejich osmnácti. Mají spolu tříletého chlapečka a roční holčičku, pro jejího dnes již manžela jde už o čtvrtého a pátého potomka.

Dvojnásobná maminka nám bez obalu přiznává, co ji zaujalo. „Můj manžel je nesmírně charismatický a nikdy se s ním nenudím. Nebudu ale zastírat, že velkým afrodisiakem je také jeho úspěch. Ať si tomu každý říká, jak chce, klidně zlatokopectví, ale myslím si, že to je prostě o tom, že žena má geneticky zakódované hledat muže, který je jistotou. Jistotou, že zabezpečí své děti. Já na studování neměla buňky, se svými znalostmi bych nikdy neměla vysoký plat a vzít si stejně starého kluka a plácat se od výplaty k výplatě? Ta představa mě opravdu nikdy nepřitahovala,“ svěřila se LUI.

<Path> Heterosexuální láska u lidí se možná vyvinula ze stejnopohlavních vztahů: „Zřejmě jsme podcenili význam homosexuálních vztahů a přátelství“Zdroj: news.utexas.edu, livescience.com, onlinelibrary.wiley.com, osel.cz

Příběh třetí – David: Nemůžu se nabažit mládí

Abychom to měli i z druhé heterosexuální strany: mám známého, Davida, je mu 52, taky si vybudoval velmi úspěšnou kariéru a ani dva náročné rozvody ho zdaleka nezruinovaly. Když si před půl rokem našel sice krásnou, ale ještě stále mladičkou Soňu, osmnáctiletou dívenku, kamarádi pokyvovali, že chápou. Ale nebrali to vážně.

„Přitom my se chceme brát. Ano, uznávám, její mládí je pro mě jeden z hlavních důvodů. Je prostě rozkošná a v sexu zažívám něco, co snad nikdy ne. A to jsem v tomto ohledu, troufám si tvrdit, dost zkušený. Pro mě je to mladé tělíčko zkrátka zázrak. Ženy jsou pro mě bohyně v jakémkoli věku, ale své nevěsty se prostě nemůžu nabažit,“ svěřuje se.

„Ale pozor, Soňa není žádná hlupačka, i když ji tak moji přátelé možná vnímají. Můžu se s ní bavit o spoustě věcech. V řadě z nich ji samozřejmě skoro mentoruju, ale někdy vyškolí svými znalostmi i ona mě. Chystá se studovat vysokou a vybudovat něco svého, ve všem ji podpořím. Vím, že mě má opravdu ráda. To, jak se chová, jen tak nezahrajete. Říká, že duší je starší, že těm jelimanům v jejím věku prostě nerozumí, že jsou to ještě děti,“ dodává David.

Tipy redakce

Příběh  čtvrtý – Karel: Když si kluk hledá tátu

Kájovi je šestadvacet a jeho Franta (52) by mu z fleku mohl dělat tátu. V podstatě jsou jejich důvody pro setrvávání v takovém vztahu kombinací těch již výše zmíněných: Kája nepoznal tátu a je vyloženě na starší, Frantovi původně učarovalo hlavně mládí. „Chci ze svého chlapa cítit autoritu, respekt, chci, aby měl rozhled, znalosti. A to dostávám,“ prohlásil Karel, zatímco František si po dlouholetém vztahu s partnerem, který před několika lety zemřel na nemoc, rozhodl jít odvážně do vztahu s mladíčkem.

„Komu by se nelíbili? Místo jedné noci ale byla i druhá, sedmá, měsíc. A teď už tři roky. Skvěle se doplňujeme. Už spolu i podnikáme. Nikde zatím nevnímám žádný nesoulad ohledně věku,“ chlubí se.

<Path> Jirka a Honza: Do roka od seznámení partnery, spolubydlícími i úspěšnými spolupodnikateli. Jak to dokázali?Zdroj: Jirka a Honza, redakce, boysandroses.com, IG: @boys.and.roses

Příběh pátý – Honza: Zkušená mamina je víc než náctileté dřevo

Na střední jsme měli jsme spolužáka Honzu, velmi atraktivního kluka, který si jako správný frajírek užíval plnými doušky toho, že o něj byl mezi holkami zájem. Po maturitě se najednou sebral a odjel přes půlku republiky, aby někde v Beskydech coby sotva dvacetiletý kluk začal s pětačtyřicetiletou přítelkyní vychovávat její dvě malé děti.

Dnes už se mu blíží čtyřicítka, Martina už to nemá daleko do penze. A stále jsou spolu. Co je k sobě přitahovalo? „Když jsem ji kdysi na nějaké oslavě poznal, bylo to jako ve filmu, jako by mě zasáhl blesk. Hned jsem jí začal nadbíhat, ale odpálkovala mě. Připadal jsem jí trapnej, že se zajíci fakt nerandí. Ještě nějakou dobu jsem ji ukecával, pak naštěstí potřebovala něco opravit na baráku, tak jsem přijel na víkend a už nikdy neodjel,“ vzpomínal, když jsem ho kontaktoval po e-mailu.

Čím ho jeho láska okouzlila?

„Já to ani neumím pořádně vysvětlit, ale je to prostě její duší, charakterem. Je milá, ale rázná, má neskutečné charisma. A samozřejmě i po sexuální stránce to bylo něco jiného, než jsem zažíval se stejně starými holkami. Ty se jí nemohly vůbec v ničem rovnat. Připadal jsem si jako v ráji,“ usmívá se.

„Martinu zase nakonec zaujalo možná to, že po vztazích, kde sloužila jen jako uklízečka a pračka, pořád komandovaná, přišel konečně někdo, pro koho byla bohyně. Na rukou jsem ji nenosil jen obrazně. A bohyní pro mě je pořád, dávám jí to snad denně najevo. Podle mě máme ještě krásnější vztah, než na začátku. I Martina říká, že už chápe pojem spřízněné duše. My se pro sebe narodili a už se nerozdělíme,“ píše láskyplně Honza.

A protože odborníci tvrdí, že vztahy s velkým věkovým rozdílem mají sice i pozitiva, ale i negativa, kdy je dlouhodobě může poškodit i to, jak je vnímá okolí, zeptal jsem se ještě právě na to.

„Pár let si tu o nás šeptali za zády. Pak se chtěli družit. Ale my nejsme úplně komunitní typy, takže se s místními moc nestýkáme. A v rodině? Máma na začátku chvilku plakala a pak se proti mně spikly. Od Martiny jsem zažil jen tatínka a ten chápal, že hlavní je láska, že ostatní se srovná,“ doplnil.

Na co si dát pozor

V jedné studii mezi 3 000 domácnostmi výzkumníkům vyšlo, že starší ženy mající vedle sebe mladší muže jsou obecně mnohem spokojenější v manželství než mladší ženy v manželství se staršími muži. Zajímavé ale je, že starším mužům manželství vydrží s mladšími dámami spíš, než starším ženám s mladšími muži – ty častěji iniciují rozvod. A z výsledků vyšlo, že spokojenější obecně bývají ti starší v páru.

Budou takové vztahy úspěšné i po letech soužití? U toho hraje roli řada faktorů. Pokud sdílí společné cíle, pokud mají podporu rodiny a přátel, u hetero dvojic také to, zda chtějí (mohou ještě mít) děti, nebo zda je naopak nechtějí oba, jestli také přenesou ti mladší přes srdce, že starší v páru má většinou více příjmů a úspor, zda jsou si vědomi toho, jak bude jejich vztah fungovat, až udeří problémy stáří a s ním spojené zdravotní problémy, pak to podle odborníků může fungovat i dlouhodobě.

Nejen po dobu, kdy se starší nabaží mladého pružného těla, u mužských mladších pevné erekce a podobně.

Mimořádný věkový rozdíl může mít opravdu vliv na vztah. Jak ale upozorňují odborníci, mnohé z těchto vlivů ale nejsou pro vztahy s velkým věkovým rozdílem jedinečné a komunikace je klíčem k překonávání rozdílů úplně v každém partnerství. I v tom, kdy partnery dělí v kalendáři jen dny.

Zdroj: Novinky, Psycom, Psychcentral

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Vztahy s otcem nejsou po coming outu ideální
LIDÉ

„O tom, že jsem gay, mám podle mámy raději mlčet. Podle táty je moje orientace nepřirozená,“ popisuje mladík svůj coming out

Autor: Redakce
Trápí-li vás dlouhodobě neobvyklý zápach moči, rozhodně nic nepodceňujte a okamžitě zajděte k lékaři
TĚLO & MYSL

Neobvyklý zápach moči: Co může znamenat a proč byste jej neměli brát na lehkou váhu?

Autor: Redakce
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Mužská ruka může být netušeným zdrojem informací
TĚLO & MYSL

Velikost penisu opravdu souvisí s velikostí ruky. A nejen to, výzkumy ukazují, co vše ruka prozradí o mužské povaze a chování

Autor: Mirka Dobešová
Skořice může být v určitých případech skrytým pokladem, který má skoro každý po ruce
TĚLO & MYSL

Koření, které dokáže tlumit bolest mnohem účinněji než ibuprofen. Máme ho doma téměř všichni

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop