Vědou a lékaři podložená fakta o semenu: Lze skutečně zlepšit jeho chuť? Přenáší nemoci? Lze na něj mít alergii? A co dokáže s pletí?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Vědou a lékaři podložená fakta o semenu: Lze skutečně zlepšit jeho chuť? Přenáší nemoci? Lze na něj mít alergii? A co dokáže s pletí?

O mužském semenu a spermatu (ne, není to totéž) toho již bylo napsáno mnoho. Nechme tedy tentokrát stranou stará známá fakta a zkusme se zaměřit na to, co o semenu dost možná nevíte a ani vás to nikdy nenapadlo…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
10. 5. 2023

Semeno x sperma

Když je řeč o tom, co produkuje mužské tělo při ejakulaci, nezřídka je užíváno označení „sperma“. V češtině je tato „hmota“, tedy ejakulát, skutečně běžně pojmenována více termíny. Pravdou ale je, že ejakulát je tvořen semenem a spermiemi. „Lidé často používají dané termíny zaměnitelně, ale ony nejsou stejné,“ upozorňuje také reprodukční endokrinolog Nicholas Shamma. Ovšem bez ohledu na to, jaké přesně označení užíváte (my tedy budeme hovořit o semenu), následujícími skutečnostmi budete dost možná sami překvapeni.

Polykat?

Polykání ejakulátu je stále tématem, které řadu lidí názorově rozděluje. Ať už si ale o této praxi myslíte cokoliv, v základu je polykání ejakulátu docela bezpečné (byť pro mnohé nepříliš lákavé). „Pokud nejsou přítomny žádné pohlavně přenosné choroby, pak je obecně bezpečné ejakulát polknout. Není to o nic lepší nebo horší než třeba pít pot jiného člověka. Je to forma vylučování, kterou tělo vytváří jako vedlejší produkt všech funkcí svých systémů,“ shrnuje tedy specialistka na zdraví a wellness, Christine Kingley. Mňam.

Tipy redakce

Na druhou stranu – pokud by měl někdo starost přímo o svou štíhlou linii, může zůstat docela v klidu. Ejakulát je totiž doslova nízkokalorický a obsahuje „v každé dávce“ v průměru 5-10 kalorií (ovšem co se týká „výživových hodnot“, spoléhat na ně nedoporučujeme: i když se v semenu nachází vitamín B12, C, vápník, hořčík, zinek, draslík ad., ve všech případech se jedná jen o nepatrná množství). Důvod je nasnadě – ačkoliv součástí jsou cukry, fruktóza, různé proteiny ad., většinu tvoří voda. Vlastně i spermie tvoří docela malou část z celého objemu ejakulátu. A to navzdory tomu, že během každé ejakulace se jich z mužského těla uvolní kolem 15 milionů.  

Zlepšení chuti

Když už se někdo rozhodne, že tedy „bude polykat“, samozřejmě se zaobírá také otázkou chuťovou. Na internetu je možné najít doslova záplavu osvědčených tipů, co by muži měli a neměli jíst/pít/dělat, aby jejich ejakulát byl „delikátní“. Někteří se tak vzdávají masa, jiní se cpou ananasem od rána do večera. A všichni shodně věří, že následně onou chutí oslní. No, v ryze subjektivní rovině konkrétní/ho polykače/ky možná, ale vědecky zatím v rovině zlepšování chuti ejakulátu nebylo prokázáno naprosto nic. Tedy, kromě jediné věci – že kouření je skutečně špatné. „Jedinou věcí, o níž víme, že chuť ejakulátu objektivně zhoršuje, je kouření, což je pravděpodobně z velké části způsobeno různými toxiny. Neexistuje však žádný vědecký důkaz toho, že když budete jíst třeba kiwi, vaše sperma bude chutnat i vonět nádherně,“ vysvětlil urolog Paul Shin.

<Path> Posviťte si na zimní depresi. Doslova. Proč vyzkoušet „terapii světlem“?Zdroj: Time.com, theguardian.com, hopkinsmedicine.org, Ncbi.nml.nih.gov, nccih.nih.gov, pubmed.ncbi.nml.nih.gov

Pozor na alergii…

Různými alergiemi doslova na kdeco dnes trpí velká část populace. Semeno tedy není výjimkou – i na ně je totiž možné být alergický/á. Tento typ alergie je sice vzácný, ne však vyloučený. Někteří lidé tedy mohou mít skutečně alergickou reakci na semeno partnera, nejčastěji pak v místech, kde dochází k jeho kontaktnímu styku s pokožkou (a to včetně vagíny). Příčinou alergické reakce jsou pak podle odborníků bílkoviny, které semeno obsahuje. A pozor – platí také, že pokud muž sní nějaké jídlo, na které má jeho protějšek alergii, mohou se alergeny v semenu nahromadit a také způsobit alergickou reakci…

…a pohlavně přenosné nemoci

Semeno zdaleka není jen nositelem spermií. Může totiž sloužit i jako zdroj pohlavně přenosných nemocí. „Sexuálně přenosné infekce jsou infekce, při kterých je bakterie nebo virus přítomen v tělesných tekutinách, a to včetně semena. To tak může být nositelem různých pohlavně přenosných chorob, jako jsou chlamydie, herpes, syfilis nebo i HIV,“ vysvětluje tedy odborník Mak Adikami s tím, že specificky k přenosu HIV dochází, když se tělesné tekutiny infikované osoby dostanou do kontaktu se sliznicemi někoho dalšího.

A co by mělo sloužit jako případné varování? Špatným znamením je ejakulát zapáchající a nažloutlý, příp. i nazelenalý. Právě to jsou klasické signály přítomnosti pohlavně přenosné choroby. Pokud je barva spíše načervenalá nebo nahnědlá, může se jednat o projev prasklé krevní cévy v prostatě nebo v močové trubici.

Kam s ním?

Pokud se zrovna nesnažíte o dítě anebo vás polykací kratochvíle nijak nevzrušují, skvělým místem, kam semeno aplikovat, je obličej. Vážně. Antioxidanty, které semeno obsahuje, údajně zajišťují jemnější pokožku (ano, VÁŽNĚ). Pokud si klepete (na suché a vrásčité) čelo, vězte, že jeden newyorský wellness podnik si za tuto proceduru účtuje nemalé peníze. A prý se díky ní pokožka stane odolná vůči stárnutí a hladká jako… dětská prdelka… Inu, proti gustu…

Zdroj: self.com, askmen.com, lelo.com, lovepanky.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko

E-Shop