Mužské nejistoty: kdy je „normální“ mít první sex, kolik mít sexuálních partnerek a jaký odvést v posteli výkon? Statistika má jasno
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Mužské nejistoty: kdy je „normální“ mít první sex, kolik mít sexuálních partnerek a jaký odvést v posteli výkon? Statistika má jasno

I když mnozí by to rádi rozporovali, mužům je tradičně přičítán větší zájem o sex než ženám. Ačkoliv s dost vysokou pravděpodobností mužskou mysl sex nezaměstnává 24/7, podle jednoho z posledních výzkumů muži myslí na sex skutečně častěji než ženy. Konkrétně prý devatenáctkrát denně (a ženy desetkrát). A když už muži myslí na sex v podstatě dvakrát častěji než ženy, jistě také častěji přemýšlí třeba o tom, zda jejich sexuální život ve všech jeho aspektech odpovídá běžným standardům. Tedy, s dost vysokou pravděpodobností ano – ovšem i tak není od věci seznámit se s jasnou řečí čísel a statistik…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
4. 5. 2023

Statistika... je vlastně docela zábavná

Na sex je jistě možné nahlížet z celé řady perspektiv. Ale právě různé statistiky (ač – jak zní i v jedné známé české písničce – „statistika nuda je“) mohou nabídnout docela překvapivý pohled na věc a zajímavá fakta. V prvé řadě tedy ještě jednou vyvracíme mýtus, že muži myslí na sex každých sedm vteřin. Pokud by to tak opravdu bylo, muži by přemýšleli o sexu v průměrných 16 hodinách, kdy jsou denně vzhůru, rovnou osmtisíckrát. A vlastně by nedělali vůbec nic jiného. I když ale tento mýtus již vzal zasvé, rozhodně to neznamená, že by se pánové během dne nemohli zabývat jinými – se sexem různě souvisejícími – otázkami.

První sex?

Mnoha mužům je obecně vlastní různé „vychloubání se“. Tím, kolik partnerek už v posteli měli. Kolik „čísel“ po sobě zvládli. A v době dospívání se samozřejmě chlubí i tím, že již mají za sebou první sex. Je to vlastně takový začarovaný kruh. Dospívající (a to obou pohlaví) mají jednoduše pocit, že všichni okolo nich už první sexuální zkušenosti získali, protože o tom vyprávějí. A tak se snaží mít tyto zkušenosti také, aby v něčem nezaostávali.

Tipy redakce

Ne každý ale skutečně dělá to, o čem barvitě mluví. Ba naopak. Mnoho dospívajících chlapců a mladých mužů, kteří ještě sex nezažili, kvůli tomu trpí řadou úzkostí – a také se snaží panictví doslova co nejrychleji zbavit, jako by to bylo něco zcela nežádoucího. To přitom nikomu příliš štěstí nepřinese, zejména pokud se do sexu vrhne spíše jen „z donucení“ a kvůli pociťovanému tlaku z okolí, aniž by byl ovšem reálně „připraven“. A co na to statistika?

Průměrný věk lidí při ztrátě panictví/panenství je necelých 17 a půl roku. Co to v praktické rovině znamená? Že mnozí mají první sex třeba i ve 20 letech a později. Zatímco jiní naopak ještě dříve. Ani jedno z toho není nijak znepokojující (tedy, pokud není překročena zákonem stanovená minimální věková hranice pro pohlavní styk). Vedle toho je také nutné dodat, že roli v tom, kdy mají lidé první sex, hrají i další faktory, zejména pak vzdělání. Ti, jejichž vzdělání je nižší, totiž mají první sex dříve než ti, kteří směřují na univerzity.

Počet sexuální partnerek

To, nakolik je muž atraktivní a sexy, pak nezřídka dokládá počet žen, s nimiž spal. Tedy, minimálně v očích některých jiných mužů. Být Casanova (alespoň zatím) stále „frčí“. Ať už je ale prezentované číslo jakékoliv, muži nezřídka balancují na hraně toho, kolik je „moc“ na to, aby byli označeni výrazem rozhodně méně lichotivým, než je Casanova, a kolik je „málo“. To by zase hrozilo, že je ostatní budou považovat za frigidní (nebo prostě divné…).

Zdroj: Giphy

Ačkoliv v tomto případě je to se statistikami docela problematické, protože vždy staví jen na tom, co lidé uvedou (ovšem ověřit jejich tvrzení nelze), v základu se odborníci shodují, že průměrný člověk má v životě 4-8 sexuálních partnerů/ek. Při zohlednění pohlaví je pak mužům sexuálních partnerek přičítáno více, zatímco ženám méně. Ovšem onen „průměr“ se také liší s ohledem na kulturní a společenské prostředí – konkrétně v České republice tak mají lidé v životě průměrně 9 sexuálních partnerů/ek (zatímco na Slovensku je to okolo pěti). Přehled dat o celém světě pak nabízí tato mapa.

<Path> Dveře ložnic slavných dokořán: Co vše na sebe a své protějšky celebrity „práskly“ ohledně sexuálního života? A proč je to důležité?Zdroj: people.com, queerty.com, standard.co.uk, nhs.uk, pagesix.com, theguardian.com, cdc.gov, esquire.com

A jak je to s „výdrží“?

V tomto případě je nezbytné rozlišovat mezi muži a ženami. Ovšem všechny je třeba varovat před tím, aby odvozovali své představy o „normě“ od toho, co vidí např. v pornu. Muži, kteří jsou schopni setrvalého výkonu klidně i po dobu půl hodiny, a pak teprve vyvrcholí, jsou prostě sci-fi. „Průměrná doba, kterou člověk potřebuje k ejakulaci od počátku až do konce, je přibližně 5,5 minuty,“ upřesňuje tak odbornice na sex a intimitu Gigi Engle s tím, že řada mužů se mylně domnívá, že pokud vyvrcholí v rámci tohoto rozmezí, trpí předčasnou ejakulací. Což je samozřejmě omyl.

Ovšem co se týká orgasmu, tak zatímco mužům stačí k jeho dosažení skutečně pár minut, ženy jich potřebují spíše desítky. Obvykle tedy dvě. To pak znamená jediné: při hetero sexu obvykle muž vyvrcholí dříve než žena a problém (označovaný také jako orgasmová propast) je na světě. I proto by heterosexuální muži měli být dle odborníků ke svým partnerkám pozornější a uzpůsobit sexuální aktivitu tak, aby vlastní dosažení orgasmu oddálili (např. vyvarováním se přímé stimulace penisu ad.).

Zdroj: news-medical.net, bbc.com, maloljetni-roditelji.net, seventeen.com, simcoemuskokahealthstats.org, mindbodygreen.com, worldpopulationreview.com, askmen.com, forbes.com

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop