Na velikosti (penisu) vždy záleží. Ale komu víc – hetero mužům, ženám, nebo gayům? A proč je v případě gayů špatně „malý“, ale i „velký“?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Na velikosti (penisu) vždy záleží. Ale komu víc – hetero mužům, ženám, nebo gayům? A proč je v případě gayů špatně „malý“, ale i „velký“?

Ohledně lidského těla panuje celá řada představ o tom, co je (a není) žádoucí. Ústředním tématem je pak VELIKOST. A to rozhodně nejen ta konfekční (i když na té, samozřejmě, také záleží). Lidé mají jednoduše tendenci srovnávat velikost různých svých tělesných partií s ostatními, často navíc na základě zcela mylných předpokladů. Jedním z příkladů nezřídka až absurdní posedlosti velikostí pramenící z utkvělé představy, že „ostatní jsou určitě větší“, je zaměření se na velikost penisu. Kdo ji ale prožívá skutečně nejvíc? Heterosexuální muži? Gayové? Nebo snad dokonce ženy?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
8. 2. 2023

Pro začátek je jistě namístě shrnout základní fakta. Celosvětově je průměrná velikost (délka) penisu 13,58 cm. To, jak jsou muži vybaveni, se však liší také lokalitu od lokality, kde žijí – takže nejlépe na tom jsou muži v Ekvádoru, jejichž penisy měří v průměru 17,6 cm, naopak velmi zkrátka (doslova) přišli muži v Kambodže. Jejich přirození totiž v průměru měří 10 cm. Ačkoliv pro Českou republiku data sebrána nebyla, v okolních zemích (Polsko, Německo, Rakousko) se průměr pohybuje kolem 14,5 cm. Lze tedy předpokládat, že český průměr bude podobný (a mimochodem, v kontextu průměru celosvětového je to vlastně nadprůměr). I když ale většina mužů na dané průměry dosahuje, nebo se jim minimálně blíží, mnozí jsou přesvědčeni o tom, že jejich nádobíčko není jednoduše velikostně dostačující. Jenže jak se ukazuje, vlastně si to myslí jen oni sami – ne tak už jejich protějšky.

Pokud bychom začali u mužů heterosexuálních, tak pro ně je velikost penisu rozhodně velké téma. Bohužel, jak prokázala skutečně rozsáhlá studie zahrnující přes 50 tisíc heterosexuálních mužů a jejich partnerek, heterosexuální muži prostě velikost přirození řeší více, než je zdrávo. Zatímco 85 % dotazovaných žen totiž bylo s tím, jak velký penis má jejich partner, spokojeno, tutéž spokojenost s velikostí svého penisu vyjádřilo jen 55 % z těchto mužů. Někteří odborníci v této souvislosti – pokud se zaměření na velikost nádobíčka stane až obsedantní – mluví přímo o tzv. syndromu malého penisu. Pravdou ovšem také je, že navzdory tomu, že ženy často mužům opakují, že „na velikosti jim nezáleží“, pánové tomu stejně prostě nevěří.

<Path> Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahuZdroj: YSL, ProFem, Markéta, Pekárková, Varvara Fetisová, abuseisnotlove.com, databazeknih.cz, knihydobrovsky.cz, Facebook, Irena Piloušková

Jen tedy pro pořádek: co se samotného vyvrcholení týká, většina žen jej stejně nedosáhne jen a pouze penetrací. Nemluvě o tom, že od určité velikosti je sex spíše než potěšující jen a pouze bolestivý… „Kdyby každý muž, který řeší velikost svého penisu, použil tuto energii k tomu, aby se dozvěděl více o tom, jak svou partnerku vzrušit, hned by to v ložnicích bylo mnohem radostnější,“ shrnuje tak přímo sexuoložka Carol Queen.

Zdroj: Giphy

A jak je to s gayi?

„Pokaždé, když mám mít sex s někým poprvé, tak se děsím toho, že hned, jak si mě prohlídne, dá mi jasně najevo, že to se mnou určitě nebude stát za nic. Když se bavím s kámošema a oni popisujou, koho zas měli v posteli, vždycky dodají, jak ho měl velkýho. A taky se smějou, když někdo vypráví, že byl s někým, kdo měl to pé*o malý. Nakonec i v péčku mám pořád na očích, že mezi gayema je prostě velkej penis top,“ popisuje pětadvacetiletý David. A nepochybně s podobnými pocity není sám. Podle průzkumu zveřejněného v FS Magazine velikost penisu způsobuje úzkost celým 38 % gayů. A ani další zjištění nejsou rozhodně radostná. Na 22 % dotazovaných gayů přiznalo, že někdy kvůli velikosti penisu někoho odmítli, zatímco dalších 16 % respondentů uvedlo, že se někdy setkali s nevybíravými poznámkami kvůli nenaplněným velikostním očekáváním. A každý pátý gay dokonce kvůli vlastnímu pocitu nedostatečné velikosti penisu někdy sám odmítl sex.

Až úsměvně pak vyznívá zjištění, že dle poloviny gay populace vlastně na velikosti přirození nezáleží (opačné stanovisko zastává dalších 36 %). Jak tedy potvrzuje Ian Howley, generální ředitel britské neziskové organizace Gay Men Fighting AIDS, „penis je klíčovou součástí sexuálního života gayů, ale také do něj vnáší spoustu problémů. Mnohé z nich jsou problémy duševními.“ Jenže jak Howley dodává, tyto problémy se zdaleka netýkají jen těch mužů, kteří mají pocit, že by se za své intimní partie měli stydět, ale i těch, kteří jsou naopak přesvědčeni, že by se jimi měli chlubit. „Pokud má gay větší než průměrný penis, může to vést k tomu, že se bude pohybovat na celé škále pocitů – od přílišného sebevědomí až po pocit zneužití. I to se pak podepisuje na pociťované sebehodnotě a sebeúctě,“ shrnuje.

Ovšem v případě gayů, resp. gay sexu, je velikost penisu přeci jen důležitějším faktorem než ve vztazích heterosexuálních. A může i určovat roli při samotném aktu. Malý = bottom, velký = top. Ačkoliv… „Když jsem dole, líbí se mi sex s kluky, jejichž penis je průměrný. Když je moc velký, mám pocit, že umřu – a když je zas moc malý, vlastně to nemá smysl,“ popsal tak jeden z respondentů výše zmiňovaného výzkumu. Ačkoliv ale velikost penisu nijak přímo nedefinuje to, jakou roli bude muž při sexu zaujímat, není neobvyklé, že právě muži s menšími penisy sami a dobrovolně jsou spíše pasivní. Jednoduše řečeno, gayové a sex, to je prostě skutečná věda – každopádně není divu, že právě mezi gayi je téma velikosti penisu jedním z těch nejvíce palčivých.

Možná by tedy bylo dobré vědět, že ani při análním sexu na tom, jak velké nádobíčko člověk má, vlastně nezáleží. „Mužský ´bod G´ se nachází asi 6,5 cm uvnitř análního kanálu a většina stimulace se odehrává kolem vstupu do řitního otvoru. Vzhledem k tomu, že průměrná délka penisu je 13,5 cm, znamená to, že drtivá většina mužů by ho měla být schopna stimulovat,“ shrnuje Howley. Tak odložte pravítka a směle do toho.

Zdroj: worlddata.info, researchgate.net, medicalnewstoday.com, onemedical.com, lgbthero.org.uk, thepinknews.com,

Populární
články

E-Shop