Víte, co znamená „příliš mnoho“ sexu a jaká četnost intimních hrátek je „běžná“? Lidé často podléhají mýtům, kvůli nimž se cítí „nenormální“
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Víte, co znamená „příliš mnoho“ sexu a jaká četnost intimních hrátek je „běžná“? Lidé často podléhají mýtům, kvůli nimž se cítí „nenormální“

Čeho je moc, toho je příliš – říká se. Stejně jako to, že „všeho moc škodí“. Je to tak ale i se sexem? Kolik sexu je „příliš mnoho“? Možná se sami budete divit…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
28. 2. 2023

Bez ohledu na lidovou slovesnost a fantazijní výplody některých náruživců, sex skutečně není aktivitou, kterou by lidé provozovali na každodenní bázi. Podle odborné studie z roku 2017 se průměrný dospělý oddává sexu přesně 54krát v roce. Ovšem s průměry je to těžké, zatímco tedy někdo si radostných chvilek může užívat dosyta třeba 200krát ročně, jiný si v ložnici užije čtyři svátečně-intimní dny a v průměru budou mít oba sexu dostatek. Ani jedno z čísel ale nutně nemusí být anomálií. Protože to, co přesně znamená „příliš mnoho sexu“, tak úplně určit nelze.

„To, jak lidé vnímají četnost sexu, je velmi proměnlivé. Pokud se ale člověk cítí v pohodě a sex si užívá dle toho, jakou má na něj chuť, pak je sex v pořádku v podstatě v jakémkoliv množství,“ tvrdí tak klinická profesorka v oblasti porodnictví a reprodukční medicíny Rebecca C. Brightman. Přitom jak se shodují i další odborníci, konkrétně spojení „příliš mnoho sexu“ má obvykle negativní nádech a je užíváno spíše k zahanbení lidí, resp. faktu, že jsou sexuálními bytostmi. Přitom těch, kdo trpí závislostí na sexu – tzv. hypersexualitou – je skutečně minimum, resp. vědecké studie spíše naznačují, že hypersexualita může ve skutečnosti být ne přímo psychiatrickou poruchou (což je myšlenka, která se v této souvislosti také objevuje), ale spíše jen projevem velké sexuální touhy.

Zatímco tedy zmiňovaný průměr naznačuje, že sex je „normální“ mít cca jednou týdně (a masturbaci se prý v průměru lidé oddávají v každém týdnu dvakrát), rozhodně neurčuje, zda objem provozované sexuální aktivity překračuje nějaký „únosný limit“. Není tedy divu, že sexuoložka Jill McDevitt namísto toho, aby se lidé ptali, zda je četnost jejich sexu „normální“ (nebo jakkoliv neobvyklá), doporučuje, aby se spíše ptali na to, zda jsou sami se svým sexuálním životem spokojeni. „Pokud máte pocit, že máte sexu příliš mnoho, určitě bych vás vyzvala, abyste se zeptali sami sebe, kdo nebo co vám naznačuje, abyste si dělali starosti s tím, kolik sexu máte,“ doplňuje odbornice s tím, že jednou možností může být upřímný vnitřní pocit a druhou naopak třeba sexuálně negativní výchova.

Když je sexu „víc než dost“

Přitom ale existuje docela dlouhý seznam důvodů, proč si člověk sex vychutnává mnohem častěji než 54krát ročně. V prvé řadě může být důvodem jednoduše vyšší sexuální apetit, vedle toho je to ale také způsob, jak ukazovat protějšku svou náklonnost a lásku, a to navíc způsob velmi zábavný a příjemný. Existují ale i případy, kdy lidé využívají sex jako formu úniku před nepříjemnou realitou, což rozhodně nijak správné není. Nikomu ale nehrozí žádné nebezpečí, pokud po sexu cítí jen uspokojení a únavu. Jestli tedy postelové hrátky probíhají se souhlasem zapojených stran, v podstatě na četnosti skutečně nijak nezáleží. Na druhou stranu je namístě věnovat pozornost svému tělu a signálům, které může vysílat.

Zdroj: Giphy

Hlavní rizikem příliš častého sexu je v rovině fyzické v případě žen podráždění intimních partií, jejich otok a také bolesti. Stejně tak se snižuje schopnost přirozené lubrikace. „Pokud začne být sex bolestivý a vagína bude oteklá, dejte si pauzu, dokud nedojde ke zlepšení,“ doporučuje odbornice na ženské zdraví Sherry A. Ross. Jisté nepohodlí však mohou pociťovat i muži. „I na penisu může vzniknout otok, sex se může stát bolestivý a muži mohou mít také potíže s močením,“ dodává Ross. Pro obě pohlaví pak platí, že s narůstající četností sexuálních hrátek se zvyšuje také riziko vzniku infekcí močového měchýře a v případě žen také vaginálních infekcí kvůli narušení přirozené rovnováhy pH pochvy. Předcházet lze těmto problémům docela jednoduše – po sexu je třeba vyprázdnit močový měchýř.

Sex má být příjemná zábava

V podstatě je tak možné říct, že sex by měl být zábavný a každý by si jej měl užívat přesně v množství, v jakém chce, ovšem nemělo by trpět tělo. Docela zajímavé pak je, že příliš mnoho sexu může kromě již vyjmenovaných fyzických obtíží způsobovat také psychický stres. Jak takový stav rozpoznat? Pokud je vám jen pouhá myšlenka na sex nepříjemná nebo začnete sex vnímat jako „dřinu“, je na čase natáhnout kalhoty a namísto v posteli začít trávit čas třeba před televizí. Naprosto totéž se týká i momentu, kdy vůči svému protějšku (nebo sobě samým) začnete pociťovat odpor.

Zdroj: Giphy

Co se týká samotné chuti na sex, je však třeba říci, že se v průběhu celého života proměňuje. Vliv má např. úroveň pociťovaného stresu, medikace, hormonální změny, věk (podle statistik si tak lidé ve 20 letech užívají sex v průměru 80x ročně a v 60 letech toto číslo čtyřikrát klesá), ale třeba i vlastní sebevědomí. V posledním zmiňovaném případě je pak namístě vyhledat odbornou pomoc. Obecně ale platí, že by se člověk nikdy neměl cítit být k sexu nucen – jakýkoliv pociťovaný tlak je tedy nežádoucí.

<Path> Heterosexuální muži stále častěji hledají svůj bod G. Zájem o pomůcky k masáži prostaty raketově roste mezi muži nad 45 letZdroj:

Zdraví, štěstí…a sex

Ovšem – kromě všeho již řečeného – sex je také zdravý a prospívá pocitu štěstí. Jenže tehdy rozhodně neplatí přímá úměra – stejně šťastní jsou tedy jak ti, kteří si v posteli užívají dvakrát nebo třikrát do týdne, tak i ti, co si sex užijí jednou za čtrnáct dní. Základem je totiž podřízení se vlastní tělesné touze (a samozřejmě také touze partnera/ky).

Podtrženo – sečteno, dělejte to, co vám vyhovuje, tak často, jak se vám zachce. Zcela v pořádku (v „normě“, chcete-li) je totiž vše, co se obejde bez fyzických/psychických následků na obou zúčastněných. A co je nejlepší? Jak naznačují odborné studie, páry, které společně sex provozují, ale také o něm aktivně diskutují, mají partnerský život šťastnější a sexuálně naplněnější…a to bez ohledu na to, jak často se sexu oddávají.

Zdroj: link.springer.com, health.com, dailymail.co.uk, healthline.com, elephantjournal.com, webmd.com, psychologytoday.com, eu.usatoday.com

Populární
články

Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Módní fotograf Lukáš Kimlička se z Bratislavy přestěhoval na malé město
Living 2023

Módní fotograf Lukáš Kimlička: "Rád kombinuju na první pohled nesourodé věci, materiály a struktury!"

Autor: Redakce
Záchrana se podařila
LIDÉ

Utajené soukromí doktora Káji ze Slunce, seno… Koho skrýval v ložnici, s kým zažil harašení a co se mu stalo osudným

Autor: Albert Prokop
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?
STYL

Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?

Autor: Irena Piloušková
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce

E-Shop