Že si umíte představit (nebo i žijete) život bez sexu? Následky, které se dostaví, vás možná přesvědčí ke změně
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Že si umíte představit (nebo i žijete) život bez sexu? Následky, které se dostaví, vás možná přesvědčí ke změně

Rozchod. Práce. Cestování. Únava. Čas. Existuje mnoho důvodů, proč se váš sexuální život z ničeho nic zastaví. Možná vám ani nepřijde, že žijete v celibátu, protože jste večer rádi, že si dáte rychlou sprchu a zalehnete do postele absolutně vyčerpaní. Ale vaše tělo i okolí to vnímá jinak. Pokud žijete v páru, může to mít dost zásadní vliv na vaše soužití. Pokud jste single tak váš „usychající pytlík“ může ovlivnit vaše zdraví mnoha způsoby – dobrými a špatnými. A těch špatných je mnohem víc, samozřejmě.
Tomáš Boroš Tomáš Boroš Autor
10. 2. 2023

Úzkost a stres

Sex pomáhá lidem upustit páru. Skotští vědci zjistili, že lidé, kteří se zdrželi sexu, bojovali se stresovými situacemi (jako je třeba veřejný proslov), ve srovnání s těmi, kteří měli sex alespoň jednou za dva týdny, mnohem více. Během sexu se totiž v těle uvolňují hormony dopamin a oxytocin, které člověku jednoduše pomáhají cítit se v pohodě. Však sami jistě vítě, že i samotný sexuální akt je vlastně nadmíru příjemná záležitost.

Rakovina prostaty

Muži, kteří přestanou mít sex, se vystavují riziku, že přijdou o výhody, které chrání prostatu. Přitom jak již doložila celá řada výzkumů, muži, kteří svou prostatu používají (při sexu či ejakulaci), snížili riziko vzniku rakoviny prostaty o dvacet procent. A jak je to vlastně možné? Časté ejakulace mohou odstraňovat potenciálně škodlivé látky z prostaty.

Chřipka a nachlazení

To, že máme méně sexu, může snížit expozici bakteriím. To může znít jako pozitivní věc, ale v podstatě jde o to, že při styku či expozici bakteriím posilujeme svou vlastní imunitu a obranyschopnost. V opačném případě se této výhody sexu vzdáváme. Vědci zjistili, že lidé, kteří měli sex jednou nebo dvakrát týdně, měli zvýšenou hladinu imunoglobulinu A (IgA) o třicet procent, oproti těm, kteří měli sex zřídka kdy. IgA je jednou z prvních linek ochrany těla před viry.

Eskalace problémů ve vztahu

Pokud žijete ve vztahu bez sexu, štěstí si začne vybírat svou daň. „Manželství bez sexu se může podepsat na vašem sebevědomí, vyvolat pocit viny či výčitek. Snižuje se hladina oxytocinu a dalších vazebných hormonů, které vás obvykle ponechávají ve spokojenosti,“ uvedl psycholog, Les Parrott. Samozřejmě se zvyšuje riziko, že váš partner začne hledat uspokojení svých potřeb někde jinde, což ve vás může vyvolat trochu paranoie a žárlivost. Dochází k určitému odcizení, i když intimitu lze projevovat i jinými způsoby.

Erektilní dysfunkce

Používejte ho, nebo bude k ničemu. Muži, jimž se pravidelně sexu nedostává, mají dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou obětí erektilní dysfunkce, na rozdíl od mužů, kteří mají sex jednou a více krát týdně. Měli bychom brát v úvahu, že penis je sval. Častý sex jej může pomoci uchovávat v kondici, stejně jako fyzická cvičení nám pomáhají udržet si sílu a skvělou postavu.

<Path> Jste náruživí pivaři? Pak pozor, nehrozí vám jen pivní pupek, ale i pivní prsaZdroj: technology.inquirer.net, askmen.com, .vice.com, journals.aace.com, healthing.ca, healthline.com, .nhs.uk

I sexuální aktivita má však minimálně jedno velké minus. Téměř osmdesát procent infekcí močových cest se vyskytne během dvaceti čtyř hodin po pohlavním styku. Během sexu mohou být bakterie ve vagíně zatlačeny do močové trubice, kde způsobují infekci (což se samozřejmě týká žen). Jen kdyby těch výhod nebylo o tolik více...

Zdroj: dailyrecord.co.uk, hsph.harvard.edu, nature.com, menshealth.com, everydayhealth.com

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Busta císaře Elagabala
AKTUALITY

Nebyl to muž, ale transgender žena, tvrdí o krutém římském císaři britské muzeum. O vládci Elagabalovi tak mluví v ženském rodě

Autor: Martin Lyko
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko

E-Shop